Skip to content

Srdcem k nam hovori Mystery Cache

Hidden : 4/10/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš je na výchozích souradnicích v místnosti věžníka. Je to "tradicní keš" s úkolem: zjistit kombinaci zámku.
The cache is at starting coordinates, so the location is known, the mystery is to find the unlocking code for the geocache lock.

[CZ]

Motto: Zvony, vy se lidem podobáte: pláčete, radujete se, srdce máte.

   V době mého pobytu v nemocnici mi dělaly společnost zvony kostela sv. Markéty. Rozdělovaly mi nekonečné, bezesné noci a svým zpěvem mi dodávaly odvahu a tišily mou bolest. Proto nejen jim budiž věnována tato keš. Je umístěna na jediné přístupné věži, kde je přímý výhled na zvon a které není současně v kolizi s jinou keší. Expozice o zvonech a zvonařích zde byla od roku 2009 do roku 2013.

Muzeum Hlavního města Prahy má od roku 2015 již otevřenou expozici Custos Turris / Strážce města – expozice vypovídá o životě věžníků a nahoře v kopuli i o sledovacím místě STB nazývaném Kajka, které zde bylo od 60. let 20. století.

[EN]
During my of hospitalization st. Margaret church bells accompanied me. It divided me the endless, sleepless nights and their singing gave me the courage and soothed my pain. Therefore, not only to them is this cache devoted. It is located at the only one accessible tower where is the direct view of the bell and which currently isn't in a collision with another cache. The exposition of bells and bell-founders was here from 2009 to 2013.

City Museum of Prague has opened the Custos Turris / The Guardian of the City exhibition in this tower since 1915. The exhibition describes the life of the towerkeepers. Another exhibition describing the STB surveying point called "Kajka" is at the last floor, at the real place where the surveying point was placed since 1960 until 1989.

[CZ]

Co je zvon

    Zvon je samozvučný bicí nástroj kalichovitého tvaru. Je tvořen tělem zvonu a srdcem.
    Zvony jsou odlévány zkušenými kovolijci, respektive zvonaři, ze zvláštní bronzové kovové slitiny, tzv. zvonoviny. Zvonovina je slitina mědi a cínu v poměru blízkém 78 : 22. Traduje se, že do zvonoviny patří i stříbro, nebo zlato. Jedná se však o pouhou pověru, neboť tyto příměsy zhoršují zvukové vlastnosti zvonů a jsou tudíž nežádoucí. Ze stejné slitiny se však odlévají i děla, proto byly zvony v dobách válečných rekvírovány a občas také později zpětně ulity z ukořistěných děl. Zvony bývají zdobeny nápisy a reliéfy, které vypovídají obvykle o jejich účelu, zasvěcení, výrobci, donátorovi a někdy  prozrazují  i technické údaje (váhu, cenu a podobně).
    Zvon jako hudební nástroj je obvykle naladěn na konkrétní tón, přestože vlastně vydává asi 70 - 100 tónu. Čím je zvon vetší, tím více tónu je slyšet. Ze všech nejdůležitější je nárazový tón (tón, na který je zvon naladěn), potom spodní, což je nejhlubší tón zvonu, nejlépe o oktávu nižší než nárazový. Dále prima, která je naopak nejdelším tónem zvonu a mela by se s nárazovým shodovat. Následne kvinta, tercie a svrchní oktáva. Pokud je na zvonici více zvonu, jsou ladeny do souzvuku. Kombinací je mnoho, oblíbená byla třeba c, es, f  - neboli první tři tóny Te Deum.

[EN]

What is it the Bell?

The bell is a percussion instrument and an idiophone. Its form is usually a hollow, cup-shaped acoustic resonator, which vibrates upon being struck. The striking implement can be a tongue suspended within the bell, known as a clapper, a separate mallet or hammer, or in small bells a small loose sphere enclosed within the body of the bell.

Please see WIKIPEDIA for more detailes.

Popis zvonu a jeho částí Části zvonu:
Parts of a bell:

      CZ         EN
  1. hlava,   yoke
  2. koruna, crown
  3. cepec,   head
  4. rameno, shoulder
  5. krk,       waist
  6. lem,       sound ring
  7. ústa,       lip
  8. ústa,       mouth
  9. srdce,     clapper
 10. venec,     bead line


[CZ]

    Zvon dříve provázel člověka nepřetržitě v den všední i sváteční, při práci i při slavnosti. Vítal živé, svolával na mši, vyzýval k modlitbám i rozjímání a oplakával mrtvé. Jeho další funkcí byla ochrana věřících před nebezpečím. Ať už šlo o hrozbu světskou (oheň, krupobití, povodeň, válka,...)  či nadpřirozenou v podobě nečistých, temných sil, ďábelského působení a kacířství, nalézali lidé ve zvuku zvonu ochranu. Měl také nezastupitelnou úlohu v časové orientaci člověka. Ve středověku bylo zvonům přisuzováno 7 ctností (septem virtutes campanae)

[EN] In the Middle Ages Seven Virtues where attributed (septum virtutes campanae) to bells.
 

Sedm ctností zvonu
laudo deum verum
vivos voco
congrego clerum
mortuos plango,
fulgura frango
pestem fugo
festa decoro
pravého Boha chválím
živé volám
kněží shromažduji
mrtvé oplakávám
blesky rozrážím
mor zaháním
svátky slavím

[CZ]

   Obor, který se zabývá zvony a jejich odléváním, se nazývá kampanologie, podle středoitalské oblasti  Campania (Kampánie). Právě zde podle pověsti r. 409 nolánský biskup Paulinus vynalezl kovové zvony. Proto se i jeden typ zvonu nazývá "nola". Ve skutečnosti jsou však zvony daleko starší a z této pověsti se dá usuzovat snad jen to, že tento biskup je začal používat v křesťanské praxi.

[EN] The study of bells is called campanology.

[CZ]
    Počátkem středověku se zvony do Cech nejspíše dovážely. Postupně však s rostoucí poptávkou začaly vznikat zvonařské dílny i zde. Nejvíce zvonařských dílen fungovalo v Čechách v době pohusitské, kdy bylo potřeba obnovit mnoho zničených kostelů. Po obou světových válkách v českých zemích ubylo mnoho zvonů a až do současnosti se tento stav příliš nezměnil. Kvalitní nové zvony vyrábí jen několik firem. Dílny nejznámější zbraslavské firmy Manoušek sice zničila v roce 2002 povodeň, ale firma jako taková dočasně nalezla azyl v nizozemském Aspenu a podílela se i na výrobě Pražské mobilní zvonkohry. Později se firma na Zbraslav vrátila. Další známou dílnou je dílna Marie Tomáškové-Dytrychové z Brodku u Přerova. A z Pasova do Českých Budějovic se opět vrátilo Zvonařství Rudolf Perner.

    My, lidé, kteří jsme většinu svého života prožili v městských sídlištích, nemáme již takovou duchovní a životní vazbu na znění zvonu, jako naši předkové. Na sídlištích nikdo kaple ani zvonice nestavěl. Nebyl důvod. Ani duchovní, ani komunikační. Komunikační funkci zvonu lépe zastal rozhlas a televize, o duchovní stránku věci se bolševici „postarali“ jiným způsobem. Presto k nám zvony i nadále promlouvají. Zpívají o minulosti i budoucnosti, o řemesle i magii, o hudbě i neúprosném kroku casu. A stále nás jejich hlas naplňuje pýchou i pokorou. Pýchou na zručnost a um našich předků i současných zvonařů a pokorou před „mrtvým kovovým předmetem“ který k nám dokáže promlouvat po celá staletí srdcem k srdci jako živá bytost.
 

Nebudu Vás nudit dalším sáhodlouhým povídáním o historii zvonu, o tom, jak se vyrábí a jak se na ně zvoní – to vše a ještě více snadno naleznete například na:

Wikipedia: Zvon
Rozhlas.cz - leonardo
Campanarii - svatovítští zvoníci
Kaple sosuvka - zvony
Zvony katedrály svatého Václava v Olomouci 
Varhaníci on-line
Napisy na zvonech v Čechách
Wikipedia: Dějiny zvonařství
Loreta
Loreta (Wikipedie)

K přečtení doporučuji i pěknou knihu Pavly Jungmanové: Pověsti o zvonech, zvonařích a zvoničkách.


O věži:

    Zvonice, která sloužila zároveň i jako požární hláska a sídlo ponocného, byla sice budována spolu s kostelem sv. Mikuláše, ale její větší část byla postavena až po dokončení chrámu. Stavbu navrhl a postavil významný barokní architekt Kilián lgnác Dienzenhofer. Jeho žák a zeť Anselmo Lurago ji pouze doplnil o některé detaily. Věž byla stavebně dokončena již roku 1752, i když oficiálně se datuje ukončení prací až k roku 1755. Dva roky na to byla budova poškozena při pruském obléhání Prahy. Výška věže je stejná jako výška vedlejší kopule chrámu, ochoz se nachází 65 m vysoko a je přístupný po 215 schodech. Ačkoli se může na první pohled zdát, že věž náleží ke kostelu sv. Mikuláše, nepatřila nikdy církvi, ale byla vždy součástí obecního majetku Malé Strany. Od 60. let 20. století se v duchu tehdejšího režimu změnil účel stavby – na pozorovatelnu Státní bezpečnosti, pro sledování západních ambasád sídlících v okolí věže.
    V době založení keše věž spravovala Pražská informační služba. Později věž provozovala bezpečnostní služba ABL. Nyní ji do správy převzalo Muzeum hlavního města Prahy.

O keši:

    Keš je na výchozích souřadnicích. Naleznete ji v místnosti věžníka u ochozu, obsluha vám ji vydá na požádání. NELEZTE do trámoví! Není to potřeba.
Proč je mysterka? K odemčení krabičky budete potřebovat třímístné číslo. Zámek má na úzké straně rysku, na kterou nastavíte vyluštěná čísla.
 

Luštění:

Ciferujte zjištěné hodnoty:

Otázka: Odpoved Ciferace
Kdy naposledy puklo srdce největšího pražského zvonu? (celé datum)    
Jak se jmenuje hudební skladba, ve které je jako součást hudby použito vyzvánění zvonů, složená na počest vítězství ruských vojsk nad Napoleonem? (ciferace čísla)    
Kolik zvonku s mechanikou má zvonkohra na pražské Loretě?
Číslo není dělitelné deseti.
   


Návštevní dobu a ceník vstupného můžete najít na stránkách
Open  time and pricelist you can find at:

Prague.eu, Svatomikulášská zvonice


[EN] most of the listing is about bells, so you can find nearly same information on web (example at WIKI ).

Although this baroque belfry, which was also used as a fire tower and the night watchman residence, was built together with St. Nicholas’ Church, its greater part was built after the church was finished. The outstanding Baroque architect, Kilian Ignaz Dientzenhofer, designed and built the belfry tower. His apprentice and son-in-law, Anselmo Lurago, added some details. The construction was finished as early as 1752, although the official recordings state 1755. Two years later, the building was damaged during the Prussian siege of Prague.
 
The tower is as tall as the dome of the adjacent church. The gallery is 65 m high and may be accessed by 215 steps.
 
At first glance it may seem that the tower belongs to the Church of St. Nicholas; however, it never belonged to the church because it has always been the municipal property of the Lesser Town. In the 1960s, the purpose of the building became the observation post of the state police, which monitored the western countries embassies residing nearby.


The Cache:

What you need is only to translate the questions and hint. The cache is at starting coordinates, so the location is known, the mystery is to find the unlocking code for a digital lock at the cache. The cache can be found in the tower guard's room, the staff will give it to you on request. Do not enter the timbering! It's not necessary.

Here are the instructions:

A) When the clapper (in Czech we call it heart - "srdce") of the largest Prague bell cracked? (Hint for non-Czech: the bells name is Zikmund [Sigmund]; it is in St. Vitus Cathedral) Use the whole date (dd.mm.yyyy)

B) What's the name of a musical composition in which ringing bells (and guns shots) are used as part of the music, composed in honour of Russian victory over Napoleon troops?

C) How many bells at Prague Loreta carillon are connected to mechanic keyboard?
This value is not divisible by ten.

You can use these sources:  Prague Information ServicePrague Experience,  Radio Prague in English.)

Every answer you need to "digital root" ...  see WIKI.  These three digits you will use as a combination to unlock a lock on the cache.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] H bpubmh i zífgabfgv iržaíxn cbžáqrwgr b xrš bofyhuh. ARYRMGR qb geázbií! Araí gb cbgeron. [EN] Gur pnpur pna or sbhaq va gur gbjre thneq'f ebbz, gur fgnss jvyy tvir vg gb lbh ba erdhrfg. Qb abg ragre gur gvzorevat! Vg'f abg arprffnel.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)