I. Etapa
Etapa začíná na parkovišti U Hubertusa v Karlové studánce a končí na Barborce. Celkem měří cirka 5,5 km a provede vás perlou Jeseníků, údolím Bílé Opavy. V údolí se nachází několik kaskád s vodopády, lávky, schody i řetězy. Abyste ovšem toto nádherné údolí neminuli, musíte se vydat po žluté značce, kterou až nad vodopády vyměníte za modrou. Ta už vás pak bezpečně dovede k Barborce.
II. Etapa
Během druhé etapy budete muset absolvovat cca 4,2 km po asfaltu z Barborky až na Švýcárnu, kam vás z nedalekého rozcestí dovede červená značka. Kdo bude chtít, může si trasu zpestřit nočním pohledem z Pradědu a za tímto účelem si zajít až na vrchol. Pak jej tedy bude čekat celkem 6 km po asfaltu. Určitě doporučuji si tam za hezkého počasí zajít. Na cestě jsou dva prameny k naplnění vody. Pod Pradědem a na Švýcárně.
III. Etapa
V další etapě vás čeká 6 km mezi Švýcárnou a Červenohorským sedlem po červené značce. Tato semi-hřebenovka, jak ji nazývám, má jeden z nejhezčích horských chodníčků vyrobený z hatí. Na hatích je mnoho otevřených prostorů, ze kterých se naskýtají krásné výhledy do všech stran. Věřím, že i v noci budou výhledy krásné. Na Červenohorském sedle se pak nabízí možnost úniku pro první odpadlíky, odkud ráno mohou odjet autobusem buď do Jeseníku anebo do Šumperku. Věřím, že zde ještě nikdo neodpadne.
IV. Etapa
Dlouho jsem uvažoval, zda mám čtvrtou etapu mezi Červenohorským sedlem a Keprníkem rozdělit na dvě části, jelikož uprostřed 7 kilometrové trasy se nachází zajímavý bod „Vřesová studánka.“ Nakonec jsem ji nedělil s tím, že se zde stejně plno kačerů zastaví dobrovolně pro keš. Místo je velmi zajímavé i svojí historií. Nechám tedy na vás, zda si vyberete doporučovanou trasu anebo Červenou horu podejdete. Osobně mi záživnější připadá žlutá odbočka, jelikož nevede po zpevněné cestě, nýbrž klečím přes lavinový kar a nádherné skalky. S červenou se opět sejde v Selde pod Vřesovkou. Vzdálenosti obou variant jsou zcela shodné.
Kdo spoléhá, že si ve Vřesové studánce doplní pitnou vodu, může se pěkně spálit. Studánka spíše neteče, než teče. Na konci bych si dovolil ještě jednu zmínku o Keprníku. Je zde totiž možné běžně najít krystalický křišťál a méně kvalitní český granát. Za zmínku jistě stojí i Rašeliniště pod Keprníkem.
V. Etapa
V páté etapě vás čeká cca 7 km klesání až do Ramzovského sedla. Svojí výšku ztratíte bez mála o polovinu. Z Keprníku k rozcestí na Šeráku lze sestoupit pouze jedinou trasou. Dále ovšem můžete do Ramzové pokračovat několika trasami. První varianta se nabízí po červené značce až dolů. Dále je možné sestoupit po modré kolem Obřích skal a odtud po zelené, kde se později dá tuto značku opustit a pokračovat po lesní asfaltce vyúsťující u lanovky anebo setrvat na zelené. Poslední variantou je obejít Šerák a vydat se po neznačené cestě pod lanovkou až do sedla. Nechám to na vás, dle vašich sil a hlavně podle keší, které budete chtít odlovit.
Kdo by již věděl, že další etapy fyzicky nezvládne, může opět na konci této etapy odstoupit a vydat se vlakem buď na Jeseník anebo Hanušovice. Další možnost odstoupit bude až na Paprsku.
VI. Etapa
V následující etapě vás čeká 7km pozvolného stoupání po červené značce až k horské chatě Paprsek. V průběhu trasy můžete odlovit pár keší, které sice ne vždy leží na cestě, ale srdce kačera málokdy dovolí nechat krabičku jen tak bez povšimnutí. Snad jedinou zajímavostí na trase může být stará štola nedaleko stezky. Z této etapy se dá odstoupit na chatě Paprsek po zelené značce až do Starého města na vlak do Hanušovic. Tato ústupová trasa je asi tak dlouhá jak zpět do Ramzové, ale naštěstí vede furt jenom z kopce.
VII. Etapa
V sedmé etapě, která měří asi 5,4km se opět otevírá více možností jak postupovat. Pokud v předchozí etapě dojdete až na chatu Paprsek, budete asi s největší pravděpodobností pokračovat dále po červené. Pokud vás ovšem tato chata neláká, můžete opustit červenou značku již na rozcestí Palaš a dále pokračovat z kopce neznačenou cestou po lesní cestě k Medvědí boudě. Zde opět navážete na červenou značku, kterou jste před tím opustili. Dále pak po značce a prakticky po vrstevnici až na rozcestí Zhořelá.
VIII. Etapa
Osmá etapa měří regulérních 4,3 km. Ze Zhořelá do Kladského sedla vede jistě nejedna cesta. Proto vás chci jen upozornit, že ne vždy je zkratka zkratkou, zvláště pak v mladém porostu. Proto se raději vyvarujte svážnicím mimo značku, které jsou tak dobře vidět na satelitních snímcích a mohou být mnohdy zapeklité. Pokud na této trase chcete opravdu ušetřit čas i síly, pak následujte červenou značku až tam, kde se znovu odpojuje od lesní cesty. Zde se dále vydejte po této cestě, která vás takřka po vrstevnici dovede až k silnici na Kladské sedlo. Touto variantou nejméně ztratíte výšku a ušetříte i ten kilometr. Pokud jste ovšem ortodoxní vyznavači turismu, nic vám nebrání klesat po červené až ke Kladské bráně a do Kladského sedla zase vše poctivě vystoupat po žluté značce. Iniciativě se zde meze nekladou ;)
IX. Etapa
Před započetím poslední soutěžní etapy se na chvíli usaďte na Kladském sedle a vydatně posvačte. Zastavte se a chvíli rozjímejte. Užijte si zde ten kontakt s přírodou. Zanedlouho se totiž vydáte na nejdelší etapu celého klání měřící 8 km a ani jedna její píď nebude z kopce. Etapa vede lesním porostem kolem hraničních patníků bez možnosti výhledů, a proto bude poněkud zdlouhavá. To jí ovšem neubírá na kráse, ba právě naopak. Ti nejúspěšnější z vás pak na jejím konci stanou na Kralickém Sněžníku a jejich jména budou navždy vytesána do kamene ;)
Budu rád, když se nám podaří aspoň z části dojít jako skupina. Nicméně trvat na tom nemohu a ani nebudu. Takže budu se na vás těšit jak na startu, tak i v cíli.
X. Etapa
Posledním vaším cílem bude se vrátit domů. Z Kralického Sněžníku je nejlepší sestoupit do Stříbrnic, kde, budete-li mít štěstí, chytnete autobus do Starého města na vlak. V opačném případě budete muset do Starého města dojít pěšky. Odsud vás již vlak odveze do Hanušovic a pak každý svým směrem na Kraliky, Jeseník nebo Šumperk, kde přesednutím na BUS můžete jet na Rýmařov, Bruntál, Karlovu studánku. Ze Šumperku dále vlakem na Zábřeh, Olomouc, Uničov, Desná, atd.)
Těším se opět na všechny z vás !
Drazí přátelé, kamarádi. První ročník, a já pevně doufám, že ne poslední, je úspěšně za námi a rád bych velmi poděkoval všem zúčastněným, bez kterých by pořádání takovýchto eventů nemělo smysl. Všem, kdo si přišli pro zážitky a nejen pro bod, patří můj obdiv. Již nyní se na všechny opět těším při dalších plánovaných eventech ať mých nebo cizích. No a abych tento příběh nějak shrnul, zde jsou prosím statistiky, na které se jistě všichni moc těšíte ;)
Reálné časy v jednotlivých etapách:
*v sedmé etapě došlo ke změně, proto je zaveden referenční čas -35 minut od 8. etapy.
Relativní časy v jednotlivých etapách:
Výškový profil a délka trasy
30x
1x 1x
Všem, kteří se dobrovolně zúčastnili zaznamenáváním časů děkuji. Čaute opět na dalším eventu.
Nikita-1