Skip to content

Linie lehkeho opevneni Mystery Cache

Hidden : 1/11/2014
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Narazíme na ně při toulání pohraničím a občas i vnitrozemím, na němé svědky své doby, mnohdy zmrzačené pokusy nepřátel i drobnými konflikty, mnohdy ve spěchu opuštěné, nehotové. Pohraniční pevnosti jsou fenoménem naší země, neoddělitelnou součástí naší krajiny, která postupem času, ač stále pevná a nerozbitná, stále více splývá s přírodou.


Vítejte na části linie lehkého opevnění, které mělo původně chránit naši hranici a naši zem před vpádem německé armády během druhé světové války. Tak jako zde, i v jiných částech naší republiky byly stavěny v období od roku 1935 do roku 1938 soustavy pevností a pevnůstek v pohraničí a na vybraných vnitrozemských příčkách, které měly v kritickém období zamezit, nebo alespoň zmírnit vpád armád nepřátel.


Něco o jednotlivých typech bunkrů

V rámci budování našeho pohraničního opevnění se stavěly linie několika typů bunkrů. Na nejexponovanějších částech hranic s nejvíce předpokládaným místem vpádu nepřátel se stavělo těžké opevnění (TO), sestávající z tzv. pěchotních srubů s vyšší osádkou vojáků, těžšími zbraněmi a podzemím s vlastní filtrací, agregátem aj. Mezi sruby byl vybudován důmyslný systém protipěchotních, ale také protitankových překážek. Na strategických místech v severní části republiky bylo vybudováno několik tzv. dělostřeleckých tvrzí, sestávajících z jednotlivých pěchotních srubů a speciálních pevností, navzájem propojených systémem podzemních chodeb a sálů různé funkce. Objekty byly osazeny účinnými a moderními zbraněmi.

V horských oblastech kolem hranic, na jihu a ve vnitrozemí byly u nás vybudovány linie lehkého opevnění (LO). Sestávají z lehkých objektů vz. 36 a vz. 37. (příp. vz. 38).

Opevnění vz. 36 má střílny orientované čelně k hranici, jsou předsunuté před linii objektů pozdějšího typu a tvoří tak první překážku nepřátelům. Proto se počítalo s jejich kratší životností. Realizovány byly typy A, B, C (speciální typ E byl vystavěn jen ve dvou exemplářích). Jednotlivé typy se odlišují počtem střílen a tloušťkou obvodových stěn. Tyto bunkry jsou vybudovány v nepravidelných shlucích na mnoha místech v republice.


Zcela jiný systém opevnění tvoří objekty lehkého opevnění vz.37 (nebo vz.38 – stejná konstrukce, pouze mají ve střeleckých místnostech na podlaze nádržky na vodu pro chlazení hlavní), tzv. řopíky. Lidové označení „řopík“ vzniklo již v druhé polovině třicátých let podle zkratky ŘOP (Ředitelství opevňovacích prací – orgán, založený ke koordinaci výstavby opevnění). ŘOP výstavbu opevnění řídilo a zadávalo externím stavebním firmám - vždy za celý úsek linie, na které se průběh opevnění dělil.

Hlavním rozdílem oproti předchozímu typu je vedení linie s boční palbou, čelně k hranici je bunkr krytý silnou stěnou a záhozem z přírodních materiálů (mimo některé typy, viz níže). Výhodou je krytí jednotlivých bunkrů navzájem z bunkru sousedního, vždy tak je vidět z jednoho bunkru do druhého. Bunkry byly vybaveny jedním nebo dvěma (dle typu bunkru) lehkými, popř. těžkými kulomety, vstup byl opatřen mříží a jedněmi pancéřovými dveřmi. V zalomeném meziprostoru byl vstup chráněn vchodovou střílnou. Ruční ventilátor zajišťoval dodávku čerstvého vzduchu a chránil tak osádku v počtu 3 až 7 mužů před zadušením zplodinami vzniklými při střelbě. K obraně nepostřelovaných částí týlu sloužil granátový skluz a k pozorování a signalizaci jeden, nebo dva periskopy ve stropu pevnůstky. Linie těchto bunkrů byly stavěny v 1 řadě, na ohroženějších místech i ve dvou a více řadách.


V rámci typu vz. 37 existuje 5 základních podtypů : A, B, C, D, E, které se ještě dělí podle jednotlivých odlišností. Podívejme se tedy na jednotlivé varianty blíže:

Typ A

Bunkr má 2 střílny pro boční palbu. Jedná se o nejrozšířenější typ a tvoří základní prvek obranné linie. Rozlišuje se 6 typů dle úhlu rozevření os střílen. Typy se poznají dle zalomení čelní stěny a dalších charakteristických prvků:


Dle volby umístění bunkru a konfigurace v terénu dochází k různým odlišnostem a speciálním modifikacím, rozlišujeme typ rovný, se šikmou podlahou a lomený (uvnitř jsou mezi střeleckými místnostmi schůdky, patrné i zvenčí nápadným poklesem stropu). Pro nastavení ideálního palebného úhlu ve svahu jsou občas střílny vykloněny nahoru nebo dolů oproti stěně bunkru (elevace a deprese). Jiným řešením palby ve svahu je použití vyšší střílny, u které je možné vsazení kulometu do dvou poloh (vsazení výše, níže - vykrytí jiného úhlu) - tento typ střílny je osazen např. v bunkru č. 8 (levá) a 11. (pravá). V místech křížení linie se silnicemi, železnicemi, mosty či jinými strategickými prvky bývají bunkry stavěny se zesílenými stěnami pro vyšší odolnost. Naopak v těžkém, zapadlém terénu byly zácně postaveny i pevnůstky se zeslabenými stěnami oproti standartním mocnostem.

Typ B

Bunkr má jednu střílnu boční a jednu čelní. Varianty jsou B1 (při pohledu čelem k nepříteli je boční střílna vpravo) a B2 (vlevo). Bunkr je využíván k pokrytí hluchých míst nebo při zalomení linie.

Typ C

Jednoduché kulometné hnízdo nižší odolnosti s jednou střílnou pro čelní palbu. Původně měly tyto objekty být vybaveny střechou pouze z vlnitého plechu, avšak velká část jich byla při výstavbě opatřena střechou železobetonovou. Využívá se k pokrytí menších hluchých míst.

Typ D

Bunkr má 1 střílnu pro boční palbu, jde o jakousi polovinu typu A. Podle orientace rozlišujeme typ D1 (střílna z pohledu od vchodu vpravo) a typ D2 (vlevo). Je využíván k pokrytí údolí pod linií, překonání překážek v linii – náspy, mosty (často v párech).

Typ E

Bunkr má jednu střílnu pro čelní palbu. E1 má vstupní chodbu zalomenou doprava a E2 doleva.

Budování opevnění v roce 1938 bylo v plném proudu, avšak 29.září 1938 byla podepsána Mnichovská dohoda o odstoupení pohraničních zemí fašistickému Německu. Podepsali ji Velká Británie, Francie, Německo a Itálie. Rozhodli o osudu českého státu bez jeho vědomí a budování opevnění přestalo. Dodnes je v některých částech linií patrná nedokončenost a rozpracovanost jednotlivých bunkrů (to je ostatně patrné i na části linie kterou projdete).

Blíže k této linii

Během sběru indicií si projdeme několik objektů části linie lehkého opevnění, stavěného v tomto kraji v roce 1938. Tato linie lehkého opevnění byla zadána 9.5.1938 firmě Ing. Dajbych, Kutná Hora. Místní úsek opevnění začíná na Ovčí hoře a probíhá až k Jítravskému vrchu. Z celkem 70 plánovaných bunkrů jich bylo postaveno 41 a u 16 byl proveden pouze výkop. Kvůli vedení linie v kopcovitém terénu je část bunkrů lomených nebo šikmých, vyskytují se i zesílené střílny a elevace střílen. Několik bunkrů je zesílených. V lesnatém terénu jsou dodnes mezi jednotlivými bunkry občas patrné průseky pro pozorování a střelbu. Při procházení linií jsou užitečným vodítkem ke hledání sousedního bunkru.


Jak na keš

Na výchozích souřadnicích začíná naše procházka po linii, a také je zde první z jejích bunkrů. Postupně projdeme 12 bunkrů, u kterých nasbíráme potřebné indicie pro odlov finálky. Půjde se pořád v lese, mimo cesty, mnohdy je i obtížnější terén, proto je dobré mít pevné boty. Občas nějaký ten bunkr navštívíte i uvnitř, proto se bude hodit baterka. Pro snadnější vyluštění a určení všech indicií doporučuji vytisknout si listing a vzít ho sebou, výkresy se určitě budou hodit pro určení typů řopíků. Musím uvést upozornění, přestože jsem prolezl osobně nespočet bunkrů a jsou bezpečné, vstup do bunkrů je na vlastní nebezpečí.

Celková délka trasy je asi 5 km, pokud se chcete vrátit na místo vyznačeného pro parkování, což je ideální varianta. Pro odlov keše doporučuji udělat si čas, třeba strávit zde pěkné odpoledne, protože se určitě občas u bunkrů zdržíte, a není jich málo. Jednotlivé bunkry jsem nedefinoval souřadnicemi, je proto nutné jít pečlivě po linii a bunkry odpočítávat.

INDICIE

1. bunkr (výchozí souřadnice) - typ A - 1A0 od něj se vydejte na západ po linii

2. bunkr - je a) lomený B=3 b) rovný B=0 c) šikmý B=4

3. bunkr - typ A - 1C0

4. bunkr - typ A - 1D0

5. bunkr - typ A - 1E0

6. bunkr - na bunkru je F úchytů na maskovací síť

7. bunkr - zde se nachází 2 indicie: první je G a je umístěna ve filmovce v rouře nasávání vzduchu k ventilátoru, druhou indicií je H - tvoří ji poslední číslice čísla levé střílny (nachází se uvnitř na okraji střílny, bílý nátěr)

8. bunkr - na okraji strže, tady si odpočiňte, tentokrát nic luštit nemusíte :-)

9. bunkr - jedná se o typ a) C I=9 b) E1 I=4 c) D2 I=5

10. bunkr - jedná se o typ a) B2 J=6 b) D2 J=8 c) D1 J=0

11. bunkr - tady musíte najít opět indicii K v petce, tentokrát v kabelovém vstupu do bunkru (hledej v nejbližším okolí vchodu, zevnitř)

12. bunkr - typ A - 1L0

Máte všechny indicie? Tak to nebylo zase tak těžké!!! Tak hurá na finále:

N 50°4(E+1).(G) (I-C) (J)

E 014°5(H+3).(K-B-1) (D-F) (A-L)

Kontrola: součet všech čísel výsledných souřadnic po ciferaci je 8

Prosím, vracejte keš tak, jak byla a opatrně při manipulaci, ať vydrží! Přeji příjemný lov!

Additional Hints (Decrypt)

Ivfv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)