Swiat:
15 stycznia – papież Jan Paweł II przyjął na audiencji delegację NSZZ Solidarność na czele z Lechem Wałęsą.
5 marca – domowy komputer ZX-81 wszedł do sprzedaży.
12 kwietnia – wystartował do pierwszego lotu wahadłowiec kosmiczny Columbia.
27 kwietnia – Xerox PARC zaprezentował mysz komputerową, która otwarła drogę dla interfejsu graficznego.
13 maja – plac świętego Piotra w Rzymie: Mehmet Ali Agca dokonał nieudanego zamachu na papieża Jana Pawła II.
5 czerwca – do publicznej wiadomości w Stanach Zjednoczonych podano informację o zanotowaniu pierwszych zachorowań na nieznaną dotąd chorobę, nazwaną później AIDS.
1 sierpnia – w USA rozpoczęła nadawanie telewizja muzyczna MTV. Pierwszym pokazanym teledyskiem był Video Killed the Radio Star zespołu The Buggles.
12 sierpnia – koncern IBM wprowadził na rynek swój pierwszy model komputera osobistego.
26 września – odbył się pierwszy lot Boeinga 767.
13 grudnia – Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON) wprowadziła na terytorium Polski stan wojenny.
16 grudnia – stan wojenny: pacyfikacja kopalni „Wujek” przez oddziały ZOMO i wojsko. 9 górników zostało zastrzelonych, a 21 rannych.
Kotlina:
22 stycznia do 10 kutego – Trwa inspirowany przez Solidarność strajk w jeleniogórskich zakładach pracy. W klubie Gencjana w Cieplicach odbywały się negocjacje MKS Solidarność z Komisją Rządową.
11 sierpnia- w trakcie obchodów 300-lecia otwarcia kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce przewodnicy sudeccy i ratownicy GOPR wybrali św. Wawrzyńca swoim patronem. Służbowym kolorem ratowników GOPR jest czerwień.
22 września – Nadzwyczajny Walny Zajzd NSZZ Solidarność w Jeleniej Górze wystosował odezwę do żołnierzy LWP, w której przestrzega przed zataczającą coraz szersze kręgi kampanii nienawiści do Związku i przedstawianiem działaczy jako kontrrewolucjoniostów pragnących powrotu obszarników i fabrykantów oraz dążeniem do zepchnięcia Polski w przepaść. Z rozpoznania Związku wynika, że w Garnizonie prowadzona jest przez oficerów politycznych intensywna kampania oszczerstw przeciwko NSZZ Solidarność.
29 października – Podczas posiedzenia Zarząu Regionu NSZZ Solidarność w Jeleniej Górze stwierdzono, że nie wszyscy członkowie Związku Solidarność strajkują, tak jak nakazuje Komisja Krajowa. W stosunku do członków Związku, którzy nie solidaryzują się będą wyciągane sankcje karne.
17 listopada – W Wyższej Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej utworzono Batalion Interwencyjny w składzie 400 żołnierzy– podchorążych IV, III, i II rocznika. Batalion był przeznaczony do wykonywania zadań specjalnych, związanych ze wzrostem niepokojów społecznych.
13 grudnia – W Jeleniej Górze przystąpiono do wprowadzania dekretu o stanie wojennym. Pełnomocnikiem Komitetu Obrony Kraju na województwo jeleniogórskie zostaje członek KC PZPR – Komendant WOSR pułkownik Tadeusz Jemioło.