Skip to content

ZA TAJEMSTVÍM KLÁŠTERA DOMINIKÁNŮ: COMEBACK Event Cache

This cache has been archived.

PŘESEKA: [size=1][red][i]Zdá se, že všichni návštěvníci, kteří spolu se mnou odhalovali tajemství bývalého dominikánského kláštera, jsou již zalogovaní a tak si myslím, že nastal čas uložit tento úspěšný listing do archivu.

Ještě jednou děkuji všem zúčastněným za bezva společnost.

Na nová setkání se těší kačer PŘESEKA [8D]

More
Hidden : Monday, July 13, 2015
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Flag Counter


OPAKOVÁNÍ EVENTU 3. NÁVŠTĚVNÍ DEN Z ROKU 2014 (zde k nahlédnutí)


ZA TAJEMSTVÍM KLÁŠTERA DOMINIKÁNŮ
aneb komplexní prohlídka bývalého klášterního areálu
s kostelníkem Jiřím Míchalem

*** 13. 7. 2015 *** 17:00 – 20:00 SELČ ***

NA PROHLÍDKU JIŽ JEN NÁHRADNÍCI !

SOUČÁSTÍ EVENTU JE KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA INTERIÉRU KLÁŠTERNÍHO KOSTELA OBĚTOVÁNÍ PANNY MARIE, GOTICKÉ KŘÍŽOVÉ CHODBY, RAJSKÉHO DVORA A HRADEBNÍHO PARKÁNU.






Pokud se ptáte proč jsem se, po více jak roce, rozhodl zopakovat event nazvaný původně jako „3. NÁVŠTĚVNÍ DEN“ , tak vězte, že důvodem jsou zejména četná přání kačerů na které v minulém roce nevyšlo místo, případně kteří byli (nebo také nebyli ;-) na letošních dvou eventech nazvaných „KLÁŠTERNÍ TAJEMSTVÍ II. + II. Poslední dva eventy vám ukázaly tajemná zákoutí nejstarší českobudějovické půdy, ale tento eventový „klášterní COMEBACK“ má, stejně jako původní návštěvní den z roku 2014, poněkud širší zaměření a také bude mít navíc jeden návštěvnícký bonus - tentokrát se totiž podíváme i do bývalého hradebního parkánu

Kdo z vás má zájem nechť čte dál, případně se (raději) nejprve přihlasí a až pak čte dál...






KLÁŠTERNÍ AREÁL – NEJSTARŠÍ STAVBA MĚSTA


Bylo by zvláštní, v roce oslav 750 let od založení města České Budějovice, vynechat při našem poznávání významných městských stavebních památek právě tu nejstarší a nejzajímavější ze všech – totiž původní gotický areál Dominikánského kláštera. Právě zde je totiž to místo, díky kterému vůbec nějaké výročí založení našeho města slavíme. Dominikánský konvent je tím místem o kterém se zachovala první písemná zmínka o novém královském městě u soutoku dvou řek.
O tom, že se jedná o místo prodchnuté „geniem loci“ by se měli přesvědčit nejenom všichni místní kačeři a kačerky, ať jsou křtění vodou z Malše či Vltavy, ale také ostatní kačerstvo, které do našeho města přesídlilo od nějaké jiné říčky, potoka nebo rybníku. Zváni jsou též všichni kačeři a kačerky migrující, ve městě se zdržující pouze dočasně, a samozřejmě pak i ostatní, nad městem pouze prolétávající…



Možná si řeknete co je na té stavbě s Bílou věží tak zajímavého ? Třeba jste kdysi do kláštera chodili do „Lidušky“, do „Pionýra“ nebo prostě pouze do školní jídelny, která zde také kdysi existovala. Nebo znáte interiér kostela Obětování Panny Marie z nějakých vánočních koncertů. Určitě víte, že celé dnešní Piaristické náměstí kdysi bývalo hřbitovem. Někdo z vás si asi vybaví kamennou žábu sedící pod střechou kostela i onu pověst která říká, že během výstavby kostela vlezla do jeho základů žába, která pak způsobovala neustálé borcení jeho zdiva. Nakonec se ji podařilo vypudit, ale její socha ve zdi, která prý kdysi bývala mnohem níže, postupně leze nahoru a až se dotkne střechy kostela tak se tento zřítí a nastane apokalypsa.
Také je možné, že tušíte cosi o vzácných freskách ze 14. století, které se zachovali uvnitř kostela a křížové chodby. Ale víte, že se zde, vlevo od výklenku nad bočním oltářem, nachází naprosto unikátní a dosud u nás největší známá freska sv. Kryštofa vysoká bezmála 10 metrů ? Že naproti severnímu vstupu do příčné lodi byla při rekonstrukci odhalena nejstarší vrstva omítky s obrazem Panny Marie s Kristem, klečícím donátorem kostela a Pietou ?



Víte například, že u vchodu do kostela, na straně k solnici, existovala později stržená kaple, případně o tom, že na zachovaném Rajském dvoře roste jeden z mála českobudějovických památných stromů - jinan dvoulaločný ?

A neslyšeli jste někdy o dosud neprokázané teorii, že spolu s klášterem se měl, v jeho těsné blízkosti, začít stavět i královský hrad ?



Když královský lokátor Hirzo začal vyměřovat nové královské město předal jako jednu z prvních stavebních parcel právě místo, kde vznikly nejstarší, dosud zachované, budovy města Českých Budějovic. Klášter a kostel Obětování tak byl založen společně s městem již roku 1265 a jejich základní stavební části byli dokončeny v roce 1300. V pozdějších staletích byl sice ještě klášter i kostel přestavován a dobudováván, ale původní gotické dispozice zůstaly prakticky nedotčeny. Baroko tak dnes reprezentují především krásné varhany s kazatelnou uvnitř chrámu a barokní předsíň. Klášter vybudovali a nejprve také spravovali mniši z řádu dominikánů (dělo se tak v letech 1265 až 1548 a 1580 až 1784). Teprve po nich sem byli, v letech 1785 až 1871, povoláni piaristé a ještě později, od roku 1885 do roku 1950, v klášteře působil řád redemptoristů.



Již před rokem jsem přemýšlel jakým způsobem tuto mimořádnou stavbu ukázat i ostatním a zvažoval jsem, že bych se ujal role průvodce sám. Nakonec jsem raději dal přednost osobě o mnoho povolanější. Oslovil jsem tehdy pana kostelníka Míchala a, jak se již mnozí z vás mohli osobně přesvědčit, rozhodně to nebyla chyba. Pokud jste tedy před rokem nestíhali tak se vám nyní naskytne ještě jedna jedinečná příležitost prohlédnout si celý areál v době, kdy zde nebudou žádní turisté ani věřící. Role našeho fundovaného průvodce se opět ujme samotný pan kostelník a myslím si, že sotva existuje osoba povolanější. Udělejte si tedy čas, přijďte a společně se projdeme místy s otisky té nejstarší českobudějovické historie...


JAK BUDE EVENT PROBÍHAT ?

Všechny přihlášené účastníky žádám, aby se shromáždili již v 17:00 hodin do prostoru před vchodem do klášterní křížové chodby. To je ten boční vchod, nad kterým je soška Panny Marie Českobudějovické, hned vedle Bílé věže i bílé ohradní zdi klášterní zahrady. Zde pro vás bude k dispozici logbook a budu zde od vás vybírat příslušnou částku za prohlídku areálu kláštera s kostelem.


Vlezné na prohlídku tentokrát zahrnuje 4 druhy/kusy eventových CWG + SQ a jednotně činí, pro každého přihlášeného, 50 Kč.

Děti do 10-ti let, pokud pro ně nechcete eventová CWG, jdou zdarma !

Počet účastníků je, z důvodu konfortu při prohlídce, opět nutné omezit.
Maximum účastníků pro tento event stanovuji na 50 přihlášených osob nad 10 let. Pokud nás bude méně vůbec nic se nestane ;-)


Z tohoto důvodu, vás všechny předem žádám - již při přihlašování zvažte, zda se skutečně chcete a budete moci této akce zúčastnit. Neblokujte zbytečně místo někomu jinému. Současně upozorňuji, že event není, svým charakterem, úplně vhodný pro děti mladší 5-ti let, ale zúčastnit se samozřejmě může i váš kačerský dorost.




Ve stanovený čas, tj. v 17:30, se společně vydáme na prohlídku kláštera a proto případní opozdilci budou mít smůlu. Vlastní prohlídka bude trvat cca 90 až 120 minut (záleží jen na vašem zájmu a dotazech – minule jsme vydrželi cca 2 a půl hodiny). V průběhu prohlídky si opět dovolím vyhlásit několik kvízových otázek. Kdo z účastníků eventu na ně bude, jako první, znát správnou odpověď, tak ten ode mne, za odměnu, obdrží ještě jedno ze dvou druhů speciální (neprodejní) eventové edice SQ. Kdo v kvízu získá oba druhy ten dál nesoutěží !

Po opuštění prostor kláštera bude oficiální část tohoto eventu ukončena, ale poeventovému posezení v některé z nedalekých hospůdek se nebráním.

Případné časové změny a jiné důležité informace k tomuto eventu se dozvíte pomocí oznámení Annoucement.





EVENTOVÁ CWG / SQ


V listingu jsou aktuálně zobrazena pouze tři ilustrační dřevíčka z loňského eventu. K dispozici bude samozřejmě zcela nová kolekce různých druhů CWG + SQ určených k prodeji, přičemž jejich celkový počet bude opravdu limitován počtem vašich účastnických přihlášek / objednávek.

Eventovou „vstupní sadu CWG a SQ“ obdržíte před začátkem prohlídky po uhrazením výše uvedeného „vlezného“. Pokud bude někdo chtít větší počet CWG či SQ od některého konkrétního druhu (nebo od každého z druhů), tak si ho bude moci objednat předem a na eventu zakoupit za standardní cenu 10,-/ ks. Opravdu volných CWG / SQ bude jen velmi omezený počet (max. 10 od každého druhu) takže zájemcům skutečně doporučuji objednat si je předem. Objednávky budu uzavírat 5 den po publikaci listingu.

Počet výherních SQ (budou dva různé druhy) omezuji na 2 kusy / jeden nick. Důvod je jednoduchý, nechci aby nějaký kačer historik "vyzobal" všechna soutěžní kolečka a na ostatní už pak nic nezbylo.

Několik speciálních SQ ještě obdrží "Nej..." kačeři/ky. V čem bude to "Nej" spočívat se dozvíte až na místě samém.




JAK SE NA EVENT PŘIHLÁSIT ?


Každý zájemce o účast na eventu se zapíše formou logu Will Attend do kterého je nutné jmenovitě (nebo nickem) uvést počet vámi přihlašovaných osob. Maximální počet přihlášených účastníků pod jedním WA logem omezuji na 4 osoby (nebo na jednu rodinu lovící pod společným nickem).

Stop Stav na komentovanou prohlídku bude vyhlášen po dosažení počtu 50 přihlášených dospělých osob - všichni ostatní zájemci pak již budou evidováni jen jako eventuální náhradníci. Pro úvodní půlhodinu eventu žádné omezení, co do počtu účastníků, neexistuje. Na pokec s ostatními, výměnu TB + GC nebo zkušeností, pro CWG a SQ, případně jen tak pro bodík (a letní suvenýr za něj) si tak skutečně může přijít každý kdo bude mít chuť, čas nebo jen cestu kolem…




JAK SI ZALOGOVAT ÚČAST NA EVENTU ?

Pokud zde budeš přihlášený formou Will Attend a skutečně se tohoto eventu zúčastníš, tak potom si po ukončení akce, zde na GC.com, zapíšeš ještě i log Attended. K tomuto logu pak můžeš připsat i své dojmy a zážitky z celé akce. Také uvítám, když přiložíš i tebou pořízené fotografie nebo video nahrávky z eventu.

Všichni účastníci tohoto eventu jsou samozřejmě srdečně zváni i na některé z dalších letních setkání.


Listing eventu bude archivován nejdříve 30. 7. 2015.





OBSAZENÍ KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY - REZERVACE MÍST

Aktuální obsazení je uvedeno vždy v posledním Announcementu pro přihlášené.

Na všechny návštěvníky tohoto klášterního eventu se těší, a pohodové dny, do data jeho konání, vám přeje pořádající kačer PŘESEKA.



Poslední podstatná úprava listingu: 30. 6. 2015
Poslední AKTUALIZACE REZERVAČNÍ TABULKY: 12. 7. 2015 / 24:00 hod.
Zdroje: propagační materiály města České Budějovice; Encyklopedie Českých Budějovic.
Fotografie: všechny použité snímky jsou ze sbírky pohlednic vydaných v letech 1899 až 1939.

Additional Hints (Decrypt)

HIBQ RIRAGH (17:00 - 17:30) = frwqrzr fr cerq ifghcrz qb xeížbié pubqol, m obxh xbfgryn irqyr xyášgreaí mnuenql. Gngb páfg riragh wr ceífghcaá išrz máwrzphz v orm ermreinpr. XBZRAGBINAN CEBUYÍQXN XYNFGREN + XBFGRYN (17:30 - 20:00) = 40 zífg. Ceb ghgb páfg riragh wr cbgeron zíg cbgiemrabh ermreinpv cebuyíqxl.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)