Skip to content

Stroj casu - Na strazi Event Cache

This cache has been archived.

Kalich-68: Naprosto sdílím myšlenku Buffalla54
Válka.........
Je slovo, které v mírumilovných a pokojných občanech vyvolává děs a hrůzu a běhá jim při jeho vyslovení mráz po zádech.
Přesto se v historii lidstva našli takoví, kteří se mnohdy jen sami prohlásili za vůdce vlastního národa a neváhali z různých příčin, ať už mocenských, náboženských, či politických, vést vlastní lid do krvavé války. Ono se ne nadarmo říká, že „kdo chce psa bít, vždy si nějakou tu hůl najde“, je to rozhodně pravdivé a moudré rčení, o jehož významu není třeba pochybovat.
Najdou se i politici, které rozdělují války i z jiných hledisek, například považují některé války za spravedlivé a to tehdy, pokud se jedná o obranu vlastního národa před útokem agresora.
Ať už tak, či onak, na války doplácí vždy prostý lid, zatímco ti takzvaní vůdcové si sedí v teplíčku, prostí lidé krvácejí na bojištích mnohdy z malicherných příčin.
Nikdy bychom neměli dopustit aby došlo k dalším válečným šílenstvím, protože i malá nenápadná jiskra zapálí oheň který spálí všechno co mu stojí v cestě.
A co je platno, že jsi jí nechtěl..... Budeš její součástí ať chceš či nechceš.
Jsem vděčný našim dědům, že ukončili před sedmdesáti lety celosvětový konflikt.
Jejich velikým přáním tehdy bylo aby se již nikdy nic takového neopakovalo, proto cítím jako velikou povinnost jim toto přání splnit.
Proto také existuje STROJ ČASU aby dal nahlédnout do minulosti a hlavně vzpomenout na hrdinné předky, kteří neváhali dát své životy abychom my žili v míru a na bláznivou válku vzpomínali jen na těchto akcích a v muzeích.

Děkuji všem za návštěvu.

In Omnia Paratus

More
Hidden : Saturday, April 11, 2015
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Obrana státu
Každý svobodný člověk si brání své teritorium.

 Obrana státu v minulosti byla vždy velmi důležitá zejména proti nájezdům dobyvačných kmenů.
Velmi známí v obraně hranic byli Chodové
 byli svobodní sedláci, kteří měli za úkol vykonávat ozbrojenou strážní službu české západní hranice. Zajišťovali neměnný průběh hranice a bezpečný provoz na obchodní stezce vedoucí do Bavor .. Za tuto službu získali ve  panovnické výsady, které jim dávaly výjimečné postavení ve feudálním systému. 

Dalšími ochránci hranic byli členové SOS Stráže Obrany Státu 
Která existovala a působila v letech 1936-1939 pro obranu státu padlo 312 příslušníků SOS zkráceně se jim říkalo Sosáci.

A v neposlední řadě to byla Pohraniční stráž PS která hlídala nechvalně známou ŽELEZNOU OPONU a hlídali ani ne tak proti napadení ČSR. Ale h
lavním úkolem pohraniční stráže bylo garantovat téměř hermetické uzavření hranic.Železná opona bránila průchodu státní hranicí, a to jak z republiky, tak i do republiky. 
Mnoho lidí bylo při útěku za SVOBODOU  zabito vlastními... 
Nám tvrz...... nepříteli hráz........
V nepřístupných lesích pohraničních hor i na okrajích obcí narazíme na ně stejně spolehlivě. 
Mohutné betonové bloky s hrozivými střílnami, mřížovými vraty a nezacelenými ranami v místech, odkud byly vytrženy pancéřové věže, Opuštěné, mlčící, nepřístupné a tajemné. 
Není divu.
Ve své době byly pýchou národa a zárukou jeho bezpečnosti. Byly do nich investovány miliardy, budovalo je třicet tisíc civilních dělníků a dva tisíce vojáků, točili se kolem nich agenti německé špionáže i dobrovolní informátoři z řad sudetských Němců. 
V letech 1936 – 1938 byly noviny plné informací o špionážních procesech.
Po válce byly uzavřeny, řadu z nich využívala armáda či Civilní obrana, jejich plány byly tajné.
Zajímavostí úseku je skutečnost, že u obce Chotěbuz Podobora přechází linie „řopíků“ přímo přes velmi zachovalé staroslovanské hradiště z 9. – 10. století.
Setkaly se zde po mnoha staletích dva  systémy mající stejný úkol – zabránit nepříteli překročit hraniční řeku Olši.
Umístění lehkých objektů pod a na hraně prudkého srázu budí určitý podiv. Sebelépe maskované bunkry rýsující se proti obzoru na hraně srázu, byly z polské strany dobře viditelné a jistě by nebyl problém vhodně umístit dělostřelecké baterie k jejich přímému ostřelování.
Pár dobře mířených ran do svahu i z děl menších ráží by vedl k jeho sesuvu a zasypání vchodů i střílen pod ním stojících objektů.
Sejdeme se 11.4.2015 od 14.00 do 17.00.
Co nás zde bude čekat??
Tak kromě bunkrů i mnohá překvapení.
Nuda určitě nebude. 

Additional Hints (No hints available.)