Skip to content

Osvinov a udoli hadu Multi-Cache

Hidden : 10/8/2015
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jednoduchá multina, pár kroků po Osvinově
a
zajímavosti o užovce stromové

a mnoho dalšího.



Osvinov


Osvinov (německy Gesmesgrün) je malá vesnice, část obce Stráž nad Ohří v okrese Karlovy Vary. Nachází se vysoko v kopcích asi 2,5 km na severozápad od Stráže nad Ohří. Je zde evidováno 31 domů a v roce 2011 zde trvale žilo 23 obyvatel. První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1357.
      V Osvinově je bývalá obecná škola a stará kaplička, nyní zrekonstruovaná, která byla 15.7.2006 vysvěcena a kde potom také proběhla první svatba.
      Dále je zde dostihové centrum ing. Pavlíny Baštové, kde se chovají a trénují koně pro dostih a ostatní jezdecký sport a již od roku 2006 zde působí spolek ZAMENIS, který se zabývá ochranou kriticky ohroženého druhu užovky stromové, která se vyskytuje v okolí Osvinova a Stráže nad Ohří, jediném místě v Čechách. 20. 5. 2015 bylo v Osvinově otevřeno terénní infocentrum a volně přístupný přírodovědný park. V parku i v infocentru se můžete dovědět zajímavosti zejména o užovce stromové (viz dále), ale i vše o přírodním parku Stráž nad Ohří.


Užovka stromová (Zamenis longissimus)
lidově zvaná Eskulap

         Jedním z pokladů přírodního parku Stráž nad Ohří je bezesporu i užovka stromová, která je naším největším a nejvzácnějším hadem. Výjimečně dorůstá přes 2 m, největší jedinec ve zdejší populaci měřil 163 cm. Tělo dospělců je svrchu hnědé, břišní strana žlutá. Mláďata jsou skvrnitá s výraznými žlutými skvrnami za hlavou.
      Užovka stromová se lidem nevyhýbá, ba naopak, obývá především náspy silnic a železnic, zídky, stodoly, půdy, kůlny, komposty, hnojiště apod. Ze zimního spánku se probouzí v dubnu. V květnu se páří a samci před tím spolu často bojují. V červenci kladou samice zhruba 8-12 vajec do organického materiálu (listí, piliny, hnůj, kompost). Mláďata se líhnou v průběhu září, někdy i v říjnu.
      Na poměrně malém území v okolí Stráže nad Ohří se nachází jediná populace tohoto druhu v Čechách, izolovaná stovky kilometrů od ostatních příslušníků svého druhu. Díky místním příznivým mikroklimatickým podmínkám zde užovky přežily navzdory změnám klimatu během posledních několika tisíc let. Tato populace je nejen jedinečná, ale také velmi ohrožená. Užovka stromová je snad nejvíce ohrožena změnou způsobu hospodaření a s tím spojenou ztrátou biotopů, kdy došlo k zániku celé řady drobných zídek, starých cest, mezí a hnojišť. Ty jsou pro její výskyt zcela zásadní. V poslední době přistupuje civilizační tlak: užovka často končí pod koly aut, jízdních kol nebo při neopatrném sekání trávy nebo křoví a i v současné době se najdou lidé, kteří hady zabíjejí úmyslně.
      Ochranou tohoto kriticky ohroženého druhu se v Osvinově od roku 2006 zabývá spolek ZAMENIS. Mezi jeho hlavní aktivity patří budování líhnišť, péče o kamenné zídky, další výzkum a systematické sledování zdejší populace a samozřejmě také osvěta.
      V důsledku rostoucí popularizace problematiky ochrany zdejší jedinečné izolované populace užovky stromové roste i zájem turistů spatřit vzácného hada a dozvědět se více o jeho životě. V zájmu prevence nežádoucího rušení živočichů ve volné přírodě vznikl záměr zbudovat terénní infocentrum, kde je pro zájemce připravena ukázka exemplářů všech našich druhů hadů ve venkovní expozici, k dispozici jsou informační materiály a výklad odborně způsobilé osoby. Přímo naproti infocentru se nachází Přírodovědný park s přírodními prvky (hmizí hotel, minilíhniště pro hady, skalky pro ještěrky, budky pro ptáky, plchy, netopýry), osvětovými prvky (informační tabule zaměřené na přírodní bohatství Poohří) a společenskou zónou (altán, herní prvky pro děti). Přírodovědný park je volně přístupný veřejnosti. Infocentrum, kde můžete získat různé informační materiály a odborný komentář, má nepravidelnou otevírací dobu, ale návštěvu lze předem domluvit s předsedou spolku ZAMENIS panem Karlem Janouškem (tel. 602 491 026, nebo 353 449 252, e-mail: zamenisos@seznam.cz,, adresa Osvinov 149, Stráž nad Ohří, 363 01), na internetu na adrese www.zamenis.cz.

      I když popsaný přírodovědný park se stává hlavní hlavním důvodem pro návštěvu Osvinova, zaujme milovníky přírody hned vedle něj rybníček s populací žab, obdivovatele sakrálních památek potěší obnovená kaple v sousedství infocentra, o něco níže památná lípa, jeden z 15 chráněných stromů v okolí. Pláně nad Osvinovem nabízí krásný rozhled na protější Doupovské hory a do údolí Ohře. Na vrcholové plošině Dubového vrchu jsou pastviny koní, suťové lesy na jeho svazích skrývají nad Hornohradským potokem strž laharu - v proudu sopečných vyvřelin vznikly malé dutiny podobné těm v národní přírodní památce Skalky skřítků nad Dubinou. Na tento blízký lahar i s keškou se můžete podívat na Lahar - GC658G3 , nebo na vzdálený lahar na kešce Skalky skritku - GC12PQ1.

Jak do Osvinova?

      Velmi úzká silnička z Osvinova do Stráže klesá do údolí Pekelského potoka s osadou Peklo, nad kterou ční čedičový kužel hradního vrchu Himlštejna s nynějším názvem Nebesa (634 mnm). Cesta končí ve Stráži nad Ohří na státní silnici Ostrov - Chomutov (naproti je most přes řeku Ohři) - 2,8 km.     
      Pohodlnější cesta do Osvinova vede ze státní silnice E13 mezi Ostrovem a Stráží nad Ohří, kde odbočíte u obce Damice směrem na Krásný Les. V obci Krásný Les a za ní se pak řídíte směrovými tabulemi na Osvinov a pojedete lesní silničkou (cca 3,5 km) až přímo k infocentru v Osvinově (celkem 6,1 km).


     Můžete užovce stromové pomoci i Vy?

1. Neubližujte jí a zbytečně ji nechytejte. Naopak ji chraňte. Je to naprosto neškodný a nejedovatý druh, navíc přísně chráněný zákonem.
2. Při jízdě autem či na kole dbejte opatrnosti a pozorně sledujte vozovku, neboť hadi mnohdy lezou přes silnice i polní cesty.
3. Neničte její oblíbená místo - zídky, staré kůlny atd. Zejména spárování zídek je velmi nebezpečné, neboť existuje riziko, že hadi zůstanou zazděni uvnitř.
4. Pokud máte kompost, pokuste se s ním nemanipulovat od konce června do poloviny října, kdy se v kompostu vyvíjejí hadí vejce.
5. Pokud máte v plánu učinit něco aktivního pro ochranu užovky stromové, můžete jí na svém pozemku zbudovat úkryt, kompost či zídku. Obraťte se na občanské sdružení Zemenis, rádi Vám poradí či pomohou.



V listingu byly s laskavým souhlasem paní Radky Musilové použity texty z propagačních materiálů občanského sdružení Zamenis a z časopisu ARNIKA.


      Jak na tuto multikešku?

Při jejím odlovu ujdete od 1. zastávky k finálce jen pár set metrů, ale dovíte se mnoho zajímavého o přírodním parku Stráž nad Ohří, zejména o jeho fauně.

Zastávka 1 - kaplička - N 50° 21.289´ E 013° 01.879´ - Výchozí souřadnice vás přivedou ke kapličce a zde máte zjistit kolik schodů vede na plošinu před vchod do kaple a získáte indicii A.

Zastávka 2 - Přírodovědný park Osvinov - N 50° 21.287´ E 013° 01.870´ -
V tomto malém přírodovědném parku zjistěte:

Jakou rozlohu v km2 má přírodní park Stráž nad Ohří založený v roce 1985 - ciferace čísla je indicie B.
Pokud nevíte, co je to ciferace, podívejte se závěr toho listingu.

Číslo obrázku s vyfoceným datlem černým = C a číslo obrázku se žlunou šedou = D.

S kolika druhy plazů se můžeme setkat v jedinečném údolí řeky Ohře? = E.

S kolika druhy obojživelníků se můžete nejčastěji setkat v okolí Osvinova? = F.

Kolik gramů váží nejmenší netopýr, který má rozpětí křídel 15 cm? = G.

Zastávka 3 - chráněný strom - lípa Osvinov - N 50° 21.303´ E 013° 01.970´ - Otázka: Kolik cm má obvod kmene této lípy a pokud provedete ciferaci získáte indicii H.

Souřadnice finálky získáte ze vzorečku:

N 50° 21.[B+B*C-B][E-B][A+C]´ E 013° 0[C-B].[G+H][E-F*G+C][D-G]´

přičemž samozřejmě ctěte správné pořadí matematických operací a vězte, že "*" znamená "krát".

Součet všech číslic souřadnic finální keše je 44, ciferace je tedy 8.


A tady si dovolím poznámku pro začínající kačery - jaký je rozdíl mezi součtem a ciferací? Součet číslic je prostý součet všech jedlotlivých číslic, čili výsledkem je číslo třeba i víceciferné. Při ciferaci je první krok totožný, ale pokračuji ve sčítání číslic tak dlouho, dokud nemám výsledek jednociferný. Např. při součtu číslic 56, pokračuji 5+6 = 11 a ještě pokračuji 1+1 = 2, takže výsledek ciferace je číslo 2.


Keška je PET tuba. Umístěte ji zpět původním způsobem, ať nekazíte radost z hledání těm, co přijdou po vás! POZOR na mudly!

Děkuji a příjemný lov!



      Kontrola majitele

24.10.2015 - vše OK - viz log
18.03.2020 - vše OK viz log
29.04.2021 - dodána nová keška - viz log
00.00.00

Additional Hints (Decrypt)

Ir fgebzr nav an fgebzr nav h arw xrfxn arav!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)