Skip to content

Rozhledny Vychodniho Slovacka #2 - Banov Multi-cache

Hidden : 8/8/2011
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš je soucástí série Rozhledny Východního Slovácka. V logbooku každé keše jsou vloženy indicie rébusu pro odlov bonusové keše. Keše série a nakonec bonusová keš budou vznikat postupne, proto prosíme o trpelivost. Pokud nekdo již zacal pracovat na príprave své keše venované temto rozhlednám, prosíme, aby se s námi pres profil spojil - spolecnými silami to pujde urcite rychleji.


Obec Bánov leží v malé kotlince v podhůří Bílých Karpat asi 7 km od Uherského Brodu směrem k česko-slovenské hranici. Kolem obce prochází hlavní silnice E50 z Brna na Slovensko. Bánov, který byl Maxmiliánem II. povýšen na městečko, má velmi bohatou historii. Arche­ologický průzkum z roku 1941 a později z počátku padesátých let dokázal podle nálezů, že zde žil lid tzv. maďarovsko-větéřovské kultury. V době Velkomoravské říše zde stála součást velkomoravského opevnění.


panoramatický pohled na obec Bánov od rozhledny, v pozadí Bílé Karpaty s námrazou poprášeným Lopenickým sedlem

Dá se předpokládat, že v tuto dobu již bylo Bánovsko osídleno a v kotlině s mírným navýšením uprostřed vyrůstala osada, která se stala středem dnešní obce. Procházela tudy stará obchodní cesta vedoucí z Čech do Uher přes Hrozenkovský průsmyk.

První písemná zpráva o Bánově je v Kosmově latinsky psané kronice nazvané Chronica Bohemorum. V knize druhé, kapitole 48, uvádí Kosmas Bánov jako hrad blízko Trenčína. Hrad leží podle Kosmase uprostřed lesů a v horách a "jest vhodným a bohatým lovištěm".
Po sporech českého panovníka Vratislava se svým synem Břetislavem, odchází Břetislav do Uher ke strýci Ladislavovi a ten početné družině vykazuje za sídlo právě Bánov. V roce 1091 a v roce následujícím je tedy Bánov a blízké okolí sídlem budoucího českého panovníka. Majiteli Bánova byla velkomoravská knížata, uherští panovníci a od konce 13. století se stal Bánov trvale majetkem českým.
Co špatného mohlo v historii obyvatelstvo potkat, to obec neminulo. Vpád Tatarů na Moravu, divoké tlupy Kumánů, Matouš Čák Trenčanský se svým vojskem, boje mezi Husity a stoupenci Zikmundovými, Matyáš Korvín, Bočkajovci, Kuruci, válka Marie Terezie s pruským králem Bedřichem II., dlouhá léta poddanství a robot.
 
   Hrad v Bánově zanikl po česko-uherských válkách (1464-1475). Když byl na jeho místě v roce 1933 otevřen lom, vzaly za své i hradní zříceniny. Dominantou obce se tak stal kostel sv. Martina na jižní straně "Skaly" nebo též "Kalvarie". Současná podoba kostela ze 17. století je slohu barokního, vzniklá přestavbou středověkého kostela. Za pozornost stojí také barokní socha sv. Jana Nepomuckého z 2. poloviny 18. století.

Na katastru obce se nachází geologická přírodní památka Hrádek nazývaný také Skala. Tvoří ji bývalý lom v obci. Jedná se o zachování největší památky projevu třetihorní vulkanické činnosti v oblasti. Na zbytcích lomové stěny lze pozorovat balvanitou vulkanickou brekcii, která původně pravděpodobně vyplňovala sopouch. Převážně je tvořena 30–40 cm velkými ostrohrannými úlomky nazelenale šedého amfibolického bazaltického andezitu. Přítomny jsou i úlomky porcelanitů a tmavě šedých jílovců. Lokalita je zajímavá i mineralogicky.
Dříve byl pro toto místo užíván název "Kalvárie", protože na vrcholu kopce stávaly až do počátku 2. světové války tři kříže jako symbol utrpení místních obyvatel v minulosti. Kříže byly na tomto místě obnoveny koncem roku 2004.

Významnou  osobností, narozenou v Bánově, je Josef Bublík. Patřil mezi parašutisty, kteří byli za 2. světové války vysazeni na území okupovaného Československa s cílem provádět v týlu nepřítele záškodnické akce. Byl součástí operace BIOSCOP, kterou s Bublíkem tvořil ještě Jan Hrubý a Bohuslav Kouba. Jejich úkolem bylo vyhazovat vlaky na trati Brno - Trenčianská Teplá a dělat sabotáže ve zbrojovkách v Uherském Brodě, Bojkovicích, Slavičíně a Vsetíně.
V době atentátu na Heydricha ale vojáci byli převeleni do Prahy a společně pak s vojáky, kteří atentát provedli, čelili v pravoslavném kostele mnohonásobné přesile Němců. Kromě Bublíka, Hrubého a Kouby zemřeli v kostele také Jan Valčík, Adolf Opálka, Josef Gabčík a Jaroslav Švarc.
Jménem Josefa Bublíka je dnes pojmenována i místní škola v Bánově a od dubna 2011 je na budově školy umístěna jeho pamětní deska. V roce 2002 byl Josef Bublík in memoriam povýšen do hodnosti podplukovníka.
  

[zdroje: stránky obce Bánov, Farnosti Bánov, idnes.cz]


28.5.2012 - po dvojnásobné ztrátě finálky změna typu keše na multi a umístění finálky!

O keši

Na úvodních souřadnicích keš nehledejte. Naopak - hledejte v nejvyššm patře rozhledny indicie. Jde o několik objektů černé a zlaté barvy, soustředěných na plochu malé dětské dlaně.
Počet objektů černé barvy = C, počet objektů zlaté barvy = Z.

Pro výpočet finálních souřadnic umístění použijte následující vzorec:
48° 59.[900 - C x C x Z]
017
° 41.[C x Z x 100 - (C x Z + 10)]

Zde je pro kontrolu (nebo pro matematicky zdatnější hledače) druhá možnost výpočtu s využitím mocnin:


48° 59.[1000 - ((C + Z)Z x ZZ + Z x CZ)]
017
° 41.[1000 - (Z x C(C+Z) - C x Z(ZxZ) - CC + C + Z)]

Pokud máte k dispozici tabulkový kalkulátor, pak Vám mohou být k užitku předchozí mocninové vzorce zapsané pro přenesení do kalkulátoru. buňku s indicií C pojmenujte CC, analogicky ZZ pro indicii Z.
=1000-((CC+ZZ)^ZZ*ZZ^ZZ+ZZ*CC^ZZ)
=1000-(ZZ*CC^(CC+ZZ)-CC*ZZ^(ZZ*ZZ)-CC^CC+CC+ZZ)
 

PŘI HLEDÁNÍ INDICIÍ NENÍ TŘEBA RISKOVAT, VYSTUPOVAT A ŠPLHAT NA KONSTRUKCI ROZHLEDNY NEBO HLEDAT AŽ VE STŘEŠE ROZHLEDNY! NENÍ ROVNĚŽ TŘEBA NIC ROZEBÍRAT!
NEZAPOMEŇTE SI Z LOGBOOKU OPSAT INDICIE PRO VYLUŠTĚNÍ RÉBUSU BONUSOVÉ KEŠE!

Additional Hints (Decrypt)

vaqvpvr: iehg svaáyxn: xázra

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)