Skip to content

Zeleznicna stanica Nove Zamky Mystery Cache

This cache has been archived.

MitSoft: :)

More
Hidden : 3/13/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Zeleznicna stanica Nove Zamky




SK: Uvedene suradnice Vas privedu pred zeleznicnu stanicu Nove Zamky. Stanica je uzatvorená od 0:00 do 3:00. Final je umiestený mimo interier železnicej stanice, preto je dostupný 24/7.

EN: Enter coordinates will lead you from the railway station Nove Zamky. Railway station is closed from 0:00 to 3:00. Final is located outside the railway station, it is available 24 / 7


Zacatie železnicnej prevádzky
Dna 16. 12. 1850 bola otvorená železnicná prevádzka cez Nové Zámky na trati Vieden - Bratislava - Štúrovo - Pešt. Tomuto významnému dátumu predchádzalo:

  • udelenie koncesie dna 16.5.1844 spolocnosti Uhorská centrálna železnica na výstavbu trate Marchegg - Bratislava - Štúrovo - Pešt
  • zaciatok prevádzky dna 20. 8. 1848 na trati Marchegg - Bratislava
  • odkúpenie železnice rakúskym štátom dna 7.3.1850 po fináncnom neúspechu Uhorskej centrálnej železnice napriek priamej podpore ministra dopravy Istványa Széchenyiho a zmenil sa i názov na Cisársko-královskú Juhovýchodnú štátnu železnicu
  • zacatie prevádzky dna 15.10.1850 na trati Vác - Štúrovo
  • vykonanie prvej skúšobnej jazdy rušnom ARAD dna 21.11.1850 na tratovom úseku Bratislava - Nové Zámky

Dá sa konštatovat, že všetky trate v našom železnicnom regióne holi postavené ešte v case Rakúsko - Uhorska v rokoch 1874 - 1914. Je zvášt­nostou, že Nové Zámky neboli križovatkou. V tomto ohlade ich predbehli Palárikovo a Šurany, co znamenalo, že Novozámcania museli cestovat do Nitry a Zlatých Moraviec cez Palárikovo. Tento stav do urcitej miery zaprícinil aj negatívny postoj sedliakov z Bánova na výstavbu železnice. I ked prvý vlak prešiel novozámockou železnicnou stanicou už v roku 1850, križovatkou sa Nové Zámky stali až v roku 1900 po vybudovaní trate Nové Zámky - Šurany. Zaujímavostou je návrh vedenia mesta Nové Zámky z roku 1926, spojit mesto s Kolárovom elektrickou dráhou na urýchlenú prepravu zeleniny a ovocia do ostatných castí štátu. Návrh bol zverejnený v novinách Érsekujvár és Vidéke zo dna 24. X. 1926.
Tým, že osobnú dopravu medu Viednou a Peštou prevzali vlaky, poklesol význam novozámockej cestnej zástavky. Železnicná trat a samotná žel. stanica bola postavená mimo mesta. Obytná štvrt tzv. Kolónia ešte ne­existovala a pred nou sa nachádzajúci priestor tiež nebol zastavaný. V zá­ujme bezpecnosti cestujúcich v noci na úseku medu mestom a žel. stanicou zaviedli v roku 1863 patrolnú službu, pozostavajúcu z dvoch hajdúchov.
Miestnu dopravu medu mestom a stanicou zabezpecovali fiakre. Noviny Kis Magyar Alföld zo dna 23.7.1911 uvádzajú, že v meste bolo registrovaných 30 fiakristov. Ešte v 50-tych rokoch nášho storocia bolo možné tento druh dopravy v meste vidiet. Vydlážením ulíc a ciest, ktoré sa zacalo v roku 1873, sa doprava skvalitnila. V roku 1892 postavili 102 metrov dlhý železobetónový most na rieke Nitre, prvý tohto druhu v celej Rakúsko - Uhorskej monarchii. Miestnu dopravu okrem fiakristov zabezpecovali od roku 1923 jeden a od roku 1935 dva autobusy.
Postupne sa ujíma aj taxislužba. Vo vrcholnom období bolo v meste 72 fakristov a taxikárov.
V našej oblasti bolo vybudovaných asi 110 km úzkorozchodnej železnicnej siete. Prvý vybudovaný úsek viedol zo Šurian do Polného Kesova, ktorý otvorili už v roku 1911, napriek tomu, že rozhodnutie o jeho stavbe bolo vydané až 3. 5. 1912. Rozchod kolají bol 760 mm a v casoch najväcšieho rozmachu sa rocne prepravilo okolo 6000 voznov cukrovej repy, 3500 voznov rezkov a 120 voznov melasy. Raritou tejto cukrovarenskej železnice bolo, že štátna hranica medu Slovenskom a Madarskom vytvorená pocas druhej svetovej vojny pretínala úzkorozchod­nú siet na piatich miestach, kde bolí zriadené hranicné prechody. Šurianska cukrovarenská železnicná siet bola odstavená v roku 1968.
V roku 1959 obdržalo Rušnové depo Nové Zámky prvý motorový rušen radu 211.0. I ked osobná doprava už bola zabezpecovaná aj motorovými voznami, rok 1959 sa považuje za zaciatok motorizácie žel. dopravy v našom regióne.
Do roku 1966 kralovala v našom depe parná trakcia. Dodávkou motorových rušnov radu T679.1 v roku 1966 a T 478.1 v roku 1967 parná trakcia ustupovala a jej praktické ukoncenie bolo v roku 1980.
Ukoncenie elektrifikácie tratového úseku Bratislava ­Štúrovo dna 31.1.1969 a tratového úseku Nové Zámky - Komárno dnom 27.9.1969 umožnilo zacat elektrickú pre­vádzku v našom regióne. Dna 16.8.1969 zacala prevádzka osobných vlakov elektrickými rušnami radu S499.0 a dna 22.12.1978 obsadením II. stanicnej zálohy rušnom radu S458.0 zacala elektrická pre­vádzka na posunoch.

Železnicné budovy
Prvé železnicné stanice sa podobajú na ostatné mestské stavby. Architektúra mestských železnicných staníc nadväzuje na vtedy módne princípy klasicizmu svojou pravidelnou, pokojnou kompozicnou osnovou, symetriou, snahou o monumentalitu a typickými tvarovými prvkami: tym­panornni, klasicistickým tvarovaním ríms, okenných a dverných otvorov. Na trati Bratislava - Štúrovo holi postavené prvé stanice na vidieku. Archi­tektúru prvotných typových objektov tvorila skromná priestorová koncepcia pozdlžneho prízemného objektu so sedlovou strechou, stredným a krajným rizalitom (cast objektu predstupujúca pred fasádu). Tento typový rad staníc na trati Bratislava - Štúrovo neskôr nahradili známe typizované stanice “železnicného slohu", ktorý u nás prevládal až do vzniku CSR v roku 1918.
Presný dátum postavenia novozámockej stanice sa nezachoval. Novozámcan Pál Hamar, predseda miestnej sporitelne, vo svojom popise mesta z roku 1863 ju nazýva ozdobou mesta. V strede prízemná, na bokoch dvojpodlažná budova bola na tie pomery velkolepá. Napr. stanicná reštaurácia s 24-hodinovou prevádzkou mala od roku 1919 60 zamestnan­cov a vyše 100 miest pre zákazníkov.
Zvláštnostou bolo, že pni odchode a príchode vlaku už v minulom storocí na nástupišti hnala cigánska kapela Rákócziho pochod.
Novozámocká výhrevna bola postavená z dreva v roku 1851, mala okolo 130 robotníkov a štyroch riadiacich pracovníkov (vedúci, hl. inži­nier, dielmajster, uctovník). Výhrevnu v roku 1859 prestavali a rozšírili tak, že mala priestor pne 12 parných rušnov, 20 voznov a 350 - 400 zamestnan­cov. V štatistickej rocenke z roku 1892 sa uvádza, že holi vybudované novozámocké železnicné dielne ako filiálka budapeštianských. V pamätnej knihe sa spomína požiar, ked 25.5.1924 zhorela 1/3 budov zásobovacieho skladu a železnicných dielní. V rokoch 1925/1926 bolí železnicné dielne a ústredný zásobovací sklad preložené do Trnavy.
Stavebné družstvo železniciarov Slovenský domov vybudovalo v roku 1924 za Troma mostami tzv. železniciarsku kolóniu so 105 bytovými jednotkami.
Na žiadost obyvatelov tejto štvrte bola pne deti železniciarov postavená trojtriedna Kollárova Pudová škola pne najmenšie deti, aby nemuseli dochádzat do škôl v meste. Robotnícka telovýchovná jednotka dala postavit pni železniciarskej kolónii Robotnícky dom.
Všetky budovy železnicného uzla holi pocas druhej svetovej vojny úplne znicené. Nové Zámky zažili tri velké bombardovania angloameric­kými lietadlami v dnoch 7.10.1944, 14.10.1944 a 14.3.1945, z ktorých najtažšie bolo dna 7.10.1944 krátko popoludní, ktoré totálne zasiahlo oblast železnicnej stanice a železnicnej kolónie. Kobercové bombardovanie vyradilo z prevádzky celé rušnové depo. Na území rušnového depa bolo napocítaných 364 bombových kráterov. Podla pamätnej knihy železnicnej stanice sa zachovala iba vodárenská veža. V obvode žel. stanice bolo znicených 40 rušnov s 1370 naloženými voznami.
Nové Zámky holi zo všetkých našich miest bombardovaním najviac znicené. Bomby znicili najstaršie historické stavby z obdobia hradu: staro­dávnu radnicu, hotel Zlatý lev, niekdajšie sídlo hradného kapitána, arcibiskupský palác, sídlo tureckých pašou a Františka Rákocziho II. Zo všetkých 3394 domov bolo 2023 zasiahnutých.
Bombardovanie si vyžiadalo na 4 tisíc mrtvych. Zahynulo vela nezná­mych cestujúcich v blízkostí železnicnej stanice.
Budovy v železnicnom uzle holi do urcitej miery opravené a bolí postavené provizórne budovy, ktoré slúžili vyše dvadsat rokov.
V roku 1966 sa zacala rekonštrukcia stanice a rušnového depa v Nových Zámkoch. Výkop novej prijímacej budovy bol vykonaný 15.11.1966 a 22.5.1971 bol slávnostne odovzdaný do prevádzky za prítomnosti ministra dopravy. Dispozicný návrh vypracoval Ing. Imrich Csintalan, prijí­maciu budovu navrhol Ing. arch. Fifik. Realizáciu vykonalo Železnicné stavitelstvo Bratislava. Hodnota diela predstavovala 25,118 mil. Kcs.
Rekonštrukcia rušnového depa holo síce ukoncená v roku 1974, ale dalších 15 rokov pokracovalo budovanie rušnového depa s inými dodávatelmi a svojpomocne.
Najhoršie dopadla opravovna voznov, ktorá celých 30 rokov po vojne pracovala v provizórnych podmienkach. Nové priestory bolí budované svojpomocne. Z pôvodných budov sa zachovala okrem vodárenskej veže i vodáren rušnového depa a kasáme vlakových a rušnových ciat. Na celej trati Štúrovo - Bratislava sa zachovalo viacero historicky cenných budov. Treba však konštatovat, že ich modernizácia a prestavba niekedy hrubo zasahuje do pôvodnej dispozície.

Prevádzka železnicnej dopravy
Dna 16.12.1850 prešiel novozámockou stanicou prvý vlak. Vypravili ho z Viedne a cez Bratislavu a Nové Zámky smeroval do Pešti. Cesta trvala 12 hodín. Z tejto príležitosti slúžil omšu na novozámockej stanici ostrihomský arcibiskup János Scitovszky.
Spociatku prechádzalo novozámockou stanicou každým smerom 5 vlakov derme, z ktorých 2 boli rýchliky. Napojením mesta na železnicnú siet vzrástol jeho hospodársky význam. Železnicnou dopravou sa prepravo­vala hlavne pšenica, raž, jacmen, kukurica, cukrová repa, tehly a hydina. Intenzita dopravy stúpala, už v januári 1907 prešlo tunajšou stanicou 372 rýchlikov, 527 osobných a 1342 nákladných vlakov, takže denný priemer cinil 72 vlakov. Osobná doprava sa zacala zvyšovat hlavne na rozhraní storocí. Kým v roku 1900 bolo na novozámockej stanici registrovaných 106 401 nastupujúcich cestujúcich, v nasledujúcom roku ich bolo 158 136 a v roku 1908 už 226 355 osôb.
V pamätných knihách železnicnej stanice je údaj zo septembra 1925, ked bolo z Nových Zámkoch vypravených 4 050 vlakov.
Pamätná kniha uvádza každorocný prehlad vypravených vlakov. Hospodárska kríza v 30-tych rokoch poznacila aj vlakovú dopravu cez Nové Zámky. V roku 1930 bolo vypravených 43 802 vlakov, v roku 1933 len 38 680 vlakov a v roku 1935 47 300 vlakov. Znížený dopravný výkon v roku 1934 následne vyvolal i zníženie stavu zamestnancov - bol znížený zo 173 na 156 osôb. Pocet vypravených vlakov sa postupne zvyšoval, vrchol dosiahol v roku 1977 poctom 108 332 a v rokoch 90-tych došlo postupne k znižovaniu. V roku 1999 bolo vypravených 69 277 vlakov.

zdroj: http://www.rail.sk/arp/slovakia/zst/134361.htm


Úloha císlo 1: / Task number 1:

SK: Na priecelí budovy stanice sa nachádza nadpis. Z kolkých pismen sa sklada?
EN: The facade of the building station is heading. How many letters are made up? K


Úloha císlo 2: / Task number 2:

SK: Vo vnútri  stanice visia zo stropu zaujímavé lampy. Kolko ich je?
EN:  Inside the station are hanging interesting lamps. How much of it? LM


Úloha císlo 3: / Task number 3:

SK: Kolko nástupišt ma stanica?
EN: How many platforms are there? N


FINAL:

N 47°59.[K-M] [L+M] [N+M]

E 018°10.[L][M] [L+N]

Additional Hints (Decrypt)

FX,RA: "CBMBE MREVNI"

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)