Skip to content

Tobaksfabriken Traditional Cache

This cache has been archived.

belluna: Något har hänt med denna och jag blir tvungen att ta bort den för jag har tyvärr ingen möjlighet att underhålla den för närvarade.

Lycka till med andra cacher

Belluna

More
Hidden : 8/16/2006
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cach i stadsmiljö. Varning för mugglare.

Tobaksfabriken

Här tvärs över gatan låg tidigare Rettigs tobaksfabrik, som uppfördes 1896 i fyra våningar med ett konstfullt format tak, som hade takkupor med överbyggnad i renässansstil. När tobaksmonopolet tog över tillverkningen blev byggnaden textilfabrik åt bröderna Bellander,
som bl a tillverkade ”Björnkläder” som var arbetskläder, till fram på 1950-talet. 1961 revs det unika huset som låg vid den södra delen av X.

Piptobak och cigarrer var de viktigaste produkterna.

Gefle Wapen som var en ”bättre” piptobak tillverkades här, och såldes i små paket med pappomslag, som kallades karduser. Den var mycket populär och omnämns i flera skönlitterära verk från 1800-talet.

Jag rökte ”Gefle Wapen” jag
och hade sjöskumspipa;
den gamle skar av blad sitt slag;
då han ej var i knipa;
i sådana fall blev mossa blott
hans nötta masurhuvuds lott”

Så börjar fjärde strofen i dikten Fänrik Stål, som ingår i den finlandssvenske skalden Johan Ludvig Runebergs diktcykel Fänrik Ståls sägner, skriven 1848.
(Källa: ”Tvåtusen år i Gävlebygden” av Jan Sterner.)

I den nuvarande byggnaden, som är öppen för allmänheten finns en tavla, på den vägg som vetter mot norr, som visar hur den gamla tobaksfabriken såg ut. Titta gärna på den.

Cacheinnehåll vid utplacering:
Cacheinfo
Penna
Logg
2 st flugor
(Här byter man gärna flugor)

Additional Hints (Decrypt)

Yäafzhfrrg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)