Skip to content

Kolinske mosty - Masarykuv most Multi-cache

Hidden : 12/21/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato jednoduchá multinka má za úkol Vás seznámit s Masarykovým mostem přes Labe v Kolíně.

Na úvodních souřadnicích keš nehledejte!!! Je zde stage pro sběr informací.

Tato keška spadá do série kešek věnovaným Kolínským mostům přes Labe.

Pokud jste ještě nenavštívili některou tuto kešku, tak zde jsou:

B= Kolinske mosty - Novy most GC39FGR

C= Kolinske mosty - zeleznicni most GC39FGZ

D= Kolinske mosty - mosty na Kmochuv ostrov GC39FGM

Nezapomňte si zde opsat bonusové číslo A!!!

Nezapomeňte si opisovat bonusová čísla. Budou se Vám hodit pro výpočet finální keše!!!

Finální keš:

Kolinske mosty - FINAL GC3BEB5

Historie Masarykova mostu:

Nový železobetonový silniční most, v jehož tělese je začleněna vodní elektrárna, jez a plavební komora, byl vybudován poblíž starého železného mostu na Zálabí.

Starý most z roku 1878 byl ve špatném technickém stavu a nevyhovoval už ani svojí kapacitou. Jeho mostovka byla navíc ve stejné výškové úrovni jako hlavní železniční trať Praha - Brno, což způsobovalo v dopravě nemalé problémy.

Nový most byl postaven asi o 80 m dál po proudu v místě kde ještě před stavbou železného mostu stával starší dřevěný.

První projekt železobetonového mostu přes Labe sdružený se zdymadlem vypracovalo(pravděpodobně v roce 1913) Ředitelství pro stavbu vodních cest, architektonickou koncepci Antonín Engel.

Podle tohoto projektu byly založeny mostní pilíře. Stavbu provedla a detailní návrh založení vypracovala firma Úř. aut. civilní inženýři stavební Kapsa & Müller, podnikatelé staveb v Praze. Pilíře jsou založeny na železobetonových pilotách systému Hennebiqueova. Piloty byly betonovány na stavbě a do stavební jámy vplachovány a zatloukány parním beranidlem.

Po státním převratu vypracovala železniční správa projekt na stavbu nového nádraží a na rozšíření trati Praha - Brno v Kolínském úseku z dvoukolejné na čtyřkolejnou. Proto musel být přepracován i původní projekt mostu. Projekčních prací se opět ujalo Ředitelství vodních cest, pod vedením stavebního rady H. Vrbického, architektonickou koncepci přepracoval František Roith. V realizaci pokračovala na základě rozhodnutí ministerstva veřejných prací firma Kapsa & Müller, která vypracovala i nové statické výpočty a podrobnou plánovou dokumentaci nosných konstrukcí.

Most dlouhý 185 metrů je ve stoupání 2,5 % ve směru k městu a má celkem osm polí o různém rozpětí dle daného účelu. To také výrazně ovlivnilo jeho konstrukční řešení. Tři pole nad řekou (po 22 m) jsou zaklenuta vždy dvojicí parabolických železobetonových kleneb, mezi které bylo možno vyzvednout jezová stavidla. Pole nad plavební komorou (30 m) je provedeno jako železobetonová segmentová klenba. Nad vodní elektrárnou (25 m) je mostovka složena ze železobetonové desky a z příčných spojitých trámů (v původním projektu byla plochá klenba). Nosná konstrukce v polích nad drahou (23 m) se skládá ze zabetonovaných železných válcovaných nosníků. Pilíře mostu, stěny elektrárny (rámová konstrukce), dvojice schodišť pro pěší, zábradlí i sloupy veřejného osvětlení jsou železobetonové. Všechny kovové konstrukce jsou obetonovány takže most působí dojmem kompaktního tělesa. Veškeré viditelné části mostu, pokud nejsou z kamenného zdiva, jsou navíc opatřeny kamenicky opracovanou umělou omítkou. Volná šířka mostu je 12 m, z toho připadá 7 m na vozovku a po 2,5 m na chodníky.

Architektonická / estetická forma je založena na kontrastu - mohutných mostních pilířů a jemné žebrové struktury klenebních polí mezi nimi a na protiváze svislých "hranatých" mostních pilířů (zejména na straně po proudu) a křivek klenebních polí. Pro zdůraznění tohoto záměru nejsou pilíře zakomponované do mostního tělesa a výrazně předstupují. Silným výrazovým prostředkem se tak u mostu netradičně stává vertikála (pilíře, "žebra" klenebních polí). Charakteristickým prvkem mostu jsou také půloblouky zábradlí. Architekt díky nim docílil mimořádně sevřeného, jednotného výrazu i přesto, že pole mostu jsou různě velká a diametrálně odlišné konstrukce (srovnej klenuté pole a elektrárnu). Dalším silným motivem jsou také plná zábradlí schodišť. Ačkoliv František Roith patřil ke konzervativní linii naší architektury, ve výrazu tohoto objektu je dobře patrná snaha o výtvarné, expresívní řešení. Přesto působí celá koncepce poněkud archaicky a to zejména ve srovnání s nedalekou parní elektrárnou Jaroslava Fragnera (1931).

Betonářské práce byly skončeny v listopadu 1926. Počátkem roku 1927 bylo zřízeno zábradlí a dokončeno vydláždění vozovky a chodníků. Zatěžkávací zkouška mostu byla vykonána 31. května 1927 a dne 5. června 1927 byl otevřen pro veřejnou dopravu. Stál ve své době 4 miliony korun a dostal jméno po prezidentu republiky - Masarykův most. Za druhé světové války v roce 1945 byl poškozen leteckými pumami při bombardování Kolína.

Hydroelektrárna:

Do severního konce mostu byla koncipována hydrolektrárna, využívající rozdílu hladin vody nad mostem a pod mostem, který činí 2,3 metru (hladina Labe nad mostem je udržována v nadmořské výšce 194,39 metrů). Čtyři Francisovy turbíny byly dodány v roce 1931 firmou Josef Prokop a synové Pardubice. V původním provedení se dochovala největší z nich, označovaná HTG4, na ostatních strojích došlo k částečným rekonstrukcím převodovek a hydraulických regulátorů. V roce 1931 byly evidovány první vyrobené kWh, přičemž původní soustrojí měly ještě v roce 2010 dosažitelný výkon od 110 do 220 kW a roční výroba činila cca 3500 MWh (v závislosti na klimatických poměrech a množství vody v Labi). Majitelem a provozovatelem hydroelektrárny se stala společnost Dalkia Kolín a.s.. která v dubnu roku 2011 ukončila po 80 letech její provoz a zahájila demontáž zařízení.

Veškeré podklady jsem čerpal zde.

Teď k samotné multince. Níže je jednoduchý sběr informací a následné dosazení do vzorce.

Stage 1:

N 50°01.727 E 15°12.233

Stojíte na chodníku, zde si prohlídněte desku vsazenou do zábradlí mostu a projděte se po tomto chodníku:

A= Zjistěte zde na pamětní desce, jak dlouho trvala rekonstrukce mostu?

B= Počet pouličních osvětlení na levé straně mostu směrem přes Labe?

Stage 2:

N 50°01.730 E 15°12.242

Stojíte na chodníku před značkou na níž zjistíte:

C= Jaká je zde maximální povolená rychlost?

D= Od kdy tato rychlost platí?

E= Do kdy tato rychlost platí?

Kontrola souřadnic:

A+B+C+D+E=65

Výpočet finálky:

N 50°01.[(A*B*C)+(B+C+D)*D+(B*B)+(B-A)]

E 15°12.[(A*B*E)-(A*C)-(A*B)]

O kešce:

Keška je o objemu cca. 100ml. Slouží k výměně CWG, GC a TB. Kešku zase vraťte na své místo, ať není vidět. Děkuji. V kešce nemusí být vždy tužka!!!

Doufám, že se Vám zde bude líbit. Přeji úspěšný lov.

Pokud se Vám tato keška nebo jiná ode mne líbila, tak se nebojte dát bod oblíbenosti.

Pokud chcete, tak můžete navštívit další naše kešky. Naše kešky jsou zde.

Kešku opět vraťte na původní místo. Dobře ji zandávejte, ať není vidět!

Additional Hints (Decrypt)

iyrib mnfgepran

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)