Skip to content

Mineral Waters in Sofia EarthCache

Hidden : 9/3/2012
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Български:

София е една от най-богатите столици в света по находища на минерални води. Това не е случайно, а е свързано с уникалните геоложки и хидрогеоложки условия в софийската котловина и оградните планински масиви.
 
На една сравнително неголяма територия от около 1200 кв. км се срещат всички основни типове подземни води - порови, карстови и пукнатинни. Преобладаващата част от по-дълбоко залягащите подземни води и особено тези в подложката на Софийския грабен, спадат към категорията на минералните води. Същите формират значителен брой обособени находища, разпръснати практически по цялата територия на Столична община.

 До момента на територията на София и близките околности са каталогизирани 31 обособени находища с общо 75 водоизточника (каптирани извори и експлоатационни сондажи). Това са находища за които съществуват хидрогеоложки данни и които по някакъв начин са получили признание от населението. От находищата изтичат на самоизлив или могат да бъдат извлечени помпажно 8 различни типа минерални води.

Софийската котловина е една от най-големите Задбалкански котловини. От юг котловината се огражда от планините Вискяр, Люлин, Витоша и Лозенска, а от север – от планините Мала, Софийска и Мургаш. На запад граничи с ниските възвишения на вододела между реките Сливнишка и Габерска, а от изток – с разклоненията на Вакарелския дял на Ихтиманска Средна гора. Котловината има форма на елипса с дължина около 75 km с широчина 20 km и ориентация ЗСЗ-ИЮИ. Общата и площ възлиза на около 1200 km2.


В структурно-геоложко отношение Софийската котловина представлява сложен грабен, запълнен с неогенски и кватернерни седименти. Грабенът е ограничен от север и юг със сноп надлъжни разломи. Добре изразени са и напречните разломи, които заедно с надлъжните, оформят блоковия строеж на донеогенската скална подложка. Едни от блоковете са издигнати, а други потънали, като амплитудата на издигане и потъване е различна. Най-високо издигнатият блок (хорст) се намира в центъра на гр. София – при Софийския термоминерален извор и Централните хали, където подложката се разкрива на дълбочина 27 m. Най-дълбоко потъналият блок е в обсега на гр. Елин Пелин, където подложката заляга на дълбочина 1186 m. Върху неравната повърхност на подложката са отложени неогенски езерно-речни седименти, а върху тях – кватернерни. Същите образуват покривката (седиментния пълнеж) на грабена и представляват главният колектор на подземни води в района. В неогена има разсядане, което показва, че по-старите разломи живеят и до днес. С тях е свързана повишената сеизмичност на котловината и излизането на повърхността на термоминералната вода от подложката. Изхождайки от описаните по-горе структурно-геоложки условия, подземните води в Софийската котловина се поделят на три типа – подземни води в подложката, подземни води в неогена и подземни води в кватернера. И трите типа подземни води имат специфични хидрогеоложки особености, свързани с дълбочината на тяхното залягане, литоложкия тип и структурата на водовместващите скали, условията на естествено им подхранване и дрениране, главните фактори за формиране на химическия и газовия състав и др.

ПОДЗЕМНИ ВОДИ В ПОДЛОЖКАТА.
Същите излизат на земната повърхност като естествени извори или са разкрити чрез сондажи на много места в котловината. Една част от тях са пукнатинно-жилни и са привързани към горнокредните вулканити, имащи широко разпространение в югозападната и централната част на Софийската котловина. Друга част са пукнатинно-карстови и са акумулирани в напуканите и окарстени карбонатни скали на горната юра и средния триас. На редица места, чрез сондажи са разкрити пукнатинни води във варовиците на долния триас и пясъчниците на горнокредния флиш. Характерна особеност на подземните води от подложката е, че по температура, химически и газов състав те се отнасят към категорията на минералните води. Към подложката на Софийския грабен са привързани почти всички находища на термоминерални води, проявени чрез естествени извори в границите на Столичната община – Банкя, Княжево, Горна баня, Овча купел и София-Център (Централната баня). Останалите две находища, проявени чрез извори – Панчарево и Железница са привързани към скалните формации на средния триас и горната креда, изграждащи оградните планински масиви на грабена.

ПОДЗЕМНИ ВОДИ В НЕОГЕНА.
Същите са акумулирани в два обособени водоносни хоризонта, имащи етажно разположение в покривката на Софийския грабен – Долен неогенски водоносен хоризонт – в долната част на разреза и Горен неогенски водоносен хоризонт – в горната му част. Между двата водоносни хоризонта съществува добре издържан регионален водоупор, формиран от плътните глини на Новиискърската свита (niN1p-N2d). ДОЛНИЯТ НЕОГЕНСКИ ВОДОНОСЕН ХОРИЗОНТ е формиран в пясъчните пластове на Гнилянската свита (gnN1p). На повърхността свитата се разкрива само като няколко петна по северния ръб на седиментния басейн при селата Гниляне, Кътина и Балша. Със сондажи е проследена в северната, средната и отчасти южна част на басейна. В основата си е изградена от чакъли, конгломерати и разнозърнести пясъци. Нагоре в разреза се редуват пясъци, алевролити, глини със сивозелен до тъмнозелен цвят, пластове от лигнитни въглища, отделни пластове нечисти въглища и глини с органични останки. Дебелината на цялата свита достига до 100-150 m. Подземните води от този хоризонт спадат към категорията на минералните води. Същите имат повишена температура и минерализация, а на много места съдържат и значително количество газове. Температурата на водите се изменя от 30 до 65°C, а минерализацията от 0.27 до 3.52 g/l. По химичен тип те са хидрокарбонатно – натриеви или хидрокарбонатно-сулфатно-натриеви (содо-глауберови).
ГОРНИЯТ НЕОГЕНСКИ ВОДОНОСЕН ХОРИЗОНТ е формиран в пясъчните пластове на Лозенецката свита (lN2 d-r). Свитата заляга съгласно с постепен преход върху седиментите на Новиискърската свита или с размивна граница върху донеогенските скали от подложката. В централните части на грабена е покрита от кватернерни образувания. По сондажни данни в основата на Лозенецката свита се установяват въглищата на Новиханския член, които имат по-голяма дебелина (до 150 m) в средната и източна част на грабена. На запад, към Костинброд, той е представен само от един въглищен пласт с дебелина до 2-3 m или от черни глини. Над Новиханския член следва неравномерна алтернация на глини, песъчливи глини, алевролити, пясъци и чакъли. Дебелината на свитата варира от 50 до 240 m.Температурата на подземните води от този хоризонт е най-често в границите от 11 до 15 °С, а в по-дълбоките части на хоризонта достига до 21 – 22 °C. Преобладават хидрокарбонатно – калциево-магнезиевите води с минерализация от 0.3 до 1 g/l, в много случаи с повишено съдържание на желязо и манган. На редица места обаче, особено в централната част на гр. София, или в района на с. Равно поле, в пясъчните пластове на Лозенецката свита се разкриват термални води от хидрокарбонатно-натриево-калциев тип, които спадат към категорията на минералните води. Водите са обект на интезивна експлоатация за промишлени нужди, напояване и питейно водоснабдяване, съсредоточени предимно в районите около гара Искър, Илиянци, Нови Искър, Враждебна, Световрачане, Верила и др.

ПОДЗЕМНИ ВОДИ В КВАТЕРНЕРА.
Същите са акумулирани в алувиалните наслаги на реките и пролувиалните образувания. Те са порови по тип и имат предимно безнапорен характер. Посоката на движение на подземния поток в общи линии следва наклона на релефа, т.е. от периферията към централните части на котловината и от югоизток на северозапад. Водоносният хоризонт се подхранва от водите, постъпващи от оградните планини, от инфилтрацията на валежни и поливни води и от високите води в речната мрежа. Водите му се дренират главно от реките Лесновска и Блато и от вододобивните експлоатационни и дренажни съоръжения. Най-водообилните части на този хоризонт са развити в ниските тераси на реките Искър, Лесновска и техните притоци от Източното Софийско поле. В западната част на котловината алувиалните отложения имат ограничено разпространение –изграждат тесни тераси на реките, които са ги образували. Нивото на подземните води е на малка дълбочина под теренната повърхност. На места край реките, с чиито води са в хидравлична връзка, причиняват замочурявания и заблатявания. По химичен състав водите в алувиалните кватернерни отложения са най-често хидрокарбонатно-калциеви, хидрокарбонатно-сулфатни- калциево-магнезиеви или калциево натриеви. Общата минерализация варира от 0.3 до 0.8 g/l, а в местата на преовлажняване на почвата – до 1.2 g/l. Реакцията на водата е неутрална или слабо алкална, а температурата е съссезонни вариации от 9 до 16 °C.

Характеристика на находищата на минерални води, предоставени за управление на Столична община

“Овча купел”
Минералната вода е слабо минерализирана – със съдържание на соли около 1500 мил/л, неутрална реакция, сулфатна, хидрокарбонатна и натриева, слабо въглекисела и слабо радиактивна, хипотермална –температура 30 градуса по Целзий.  Специфични компоненти – флуор, хлор, магнезий, силиций. Водните количества са около 5л/сек.Приложение: лечебно пиене, вани, бани, душове, воден масаж, както и развитие на спорт и отдих. Лечебните й свойства се отнасят до сърдечно-съдови заболявания, възпалителни дегенеративни заболявания на опорно-двигателната система, функционални заболявания на нервната система и др.

“София-Център”
Минералната вода е алкална, слабоминерализирана, със съдържание на соли около 280млгр/л, хидрокарбонатна, сулфатна и натриева, хипертермална – температура 46 градуса по Целзий. С големия ресурс на находището от около 20л/сек. се създават широки възможности предимно за питейно приложение, също за вани, бани, душове, воден масаж, както и за развитие на

спорт и отдих.Лечебните й свойства се отнасят за чернодробни, жлъчни, стомашни, бъбречни и урологични заболявания, съдови и сърдечни заболявания, възпалителни дегенеративни заболявания на опорно-двигателната система, гинекологични заболявания и др.

“София – Панчарево”
Минералната вода е алкална, със съдържание на соли около 470 млгр/л. Отличително качество – хидрокарбонатен, калциево-магнезиев състав и отсъствие на значителни съдържания и специфични компоненти. Водата е хипертермална – температура 48 градуса по Целзий. Възможностите за използване са предимно питейни, в бани, вани, душове, в басейни за спорт и отдих. Лечебните й свойства се отнасят до възпалителните и дегенеративните заболявания на опорно-двигателната система, на периферната нервна система, гинекологични и урологични заболявания. Ресурс – 15л/сек.

“София – Железница”
Минералната вода съдържа 230 млгр/л соли, има алкална реакция, хидрокарбонатна и натриева, хипотермална – температура 30 градуса по Целзий. Специфични компоненти – флуор, силиций. Водни количества – 10л/сек. Лечебните й свойства се отнасят до ендокринни заболявания, тиреотоксикоза и затлъстяване, функционални заболявания на нервната система, неврози, главоболие, безсъние и др.

“София – Свобода”
Минералната вода е със соли около 500 млгр/л, слабо алкална реакция, хидрокарбонатна, сулфатна и натриева, хипертермална – температура 50 градуса по Целзий. Количествата са около 7л/сек.

Находищата “София – Лозенец” с дебит над 10л/сек., “София – Надежда” с дебит 15л/сек и “София – Баталова воденица” с дебит 12л/сек, всички те хипертермални – с температура от 44 до 53 градуса по Целзий, заедно с техния лек минерален състав, дават възможност за разнообразно питейно приложение, за лечение на опорно-двигателните заболявания, за отдих и спорт.

За да логнете този Earth Cache, е необходимо:

1. Да отговорите на въпроса: В колко обособени водоносни хоризонта са акумулирани подземните води в неогена?

2. Да отговорите на въпроса: Каква е приблизителната температура на водите от находището “София-Център”?

3. На посочените координати се долавя специфична миризма на минерална вода. На отделянето на кой газ се дължи тази миризма?

4. Вземете проба от водата на посочените координати и с лакмус или друг индикатор на pH установете каква е химичната реакция на водата (киселинна или алкална)

За да отговорите на четвъртия въпрос си носете лакмус или друг индикатор на pH. Ако не разполагате с лакмус може да вземете лентичка от кутията на Bobby's cache (GC1RH4D), благодарение на n1k1-m1m1

ВНИМАНИЕ: Изпратете верните отговори, като лично съобщение (е-мейл) до мен в Geocaching.com, преди да логнете кеша. Всеки лог без изпратени верни отговори ще бъде изтриван! Няма изискване да изпращате снимки, за да логнете този EarthCache, но такива са добре дошли.






English

Sofia is one of the richest capitals in the world in deposits of mineral waters. This is no accident, and is associated with unique geological and hydrogeological conditions in the Sofia valley and enclosing mountains.
 
On a relatively small area of ​​about 1200 square kilometers to meet all major types of groundwater - porous, karst and fissure. Most of deeper groundwater occurrence and especially those backing the Sofia graben fall into the category of mineral water. They form a significant number of distinct fields spread virtually throughout the Capital Municipality.

Until now the territory of Sofia and the surrounding area are cataloged 31 separate fields with a total of 75 water sources (springs captured and exploitation). These are fields where there hydrogeological data and that somehow received recognition from the public. Minerals from springs or flow can be extracted pumping 8 different types of mineral waters.

Sofia Valley is one of the biggest-Balkan valleys. From the south valley is surrounded by mountains Viskyar, Lyulin, Vitosha and Lozen and the north - from the mountains Mala, Sofia and Murgash. Bordered to the west by the low hills of the watershed between rivers and Slivnitsa Gaberska and east - with branches of Vakarelski share Ihtiman forest. The valley has the shape of an ellipse with a length of about 75 km wide and 20 km WNW-ESE orientation. The total area is about 1200 km2.

In geological structure Sofia Valley is a complex graben filled with Neogene and Quaternary sediments. Grabenat is limited to the north and south with a beam longitudinal faults. Are well defined and transverse faults, which together with longitudinal, block shaped building doneogenskata rocky substrate. Some of the blocks were erected, others sunk, the amplitude of the rise or fall is different. Top a towering block (horst) in the center of Sofia - Sofia in thermal springs and the Central Market Hall, where the pad reveals a depth of 27 m. Most deeply sunken block is within reach of Elin Pelin, where the substrate was enshrined at a depth 1186 m. On the uneven surface of the substrate are deposited Neogene lake, river sediments, and on them - Quaternary. These deposited layers (sediment filling) of the Rapture and are the chief collector of groundwater in the area. In Neogene has razsyadane, indicating that older faults and to live today. Is associated with increased seismicity of the valley and out to the surface of the water from the thermal pad. Based on the above structural geology, groundwater in the Sofia Valley are divided into three types - ground water in the substrate, groundwater in the Neogene and Quaternary in the groundwater. All three types have specific groundwater hydrogeological characteristics associated with their depth of occurrence, lithological type and structure of vodovmestvashtite rocks terms of their natural feeding and drainage, the main factors for the formation of chemical and gas composition, etc..

Groundwater pad.
They go to the ground as natural springs or wells are revealed through many places in the valley. Some of them are crack-core and are attached to Cretaceous volcanic rocks having widespread in southwestern and central part of the Sofia Valley. Another part is fracture-karst and are deposited in cracks and karst carbonate rocks of the upper and middle Triassic Jurassic. In many places, through wells revealed fracture water in the lower Triassic limestones and sandstones of the Upper Cretaceous flysch. A characteristic feature of groundwater pad is that temperature, chemical and gas composition, they belong to the category of mineral water. To pad the Sofia graben are attached almost all fields of thermal waters, manifested through natural springs within the Metropolitan Municipality - Bankia, residential area, Gorna Banya, Lozenec and Sofia Center (central room). The other two fields, manifested through springs - Pancharevo and railways were attached to the rock formations of the middle Triassic and Upper Cretaceous, building enclosing mountain ranges of the Rapture.

Groundwater in the Neogene.
They are accumulated in two separate aquifers having floor cloth available in the Sofia graben - Lower Neogene aquifer - at the bottom of the cut and the Upper Neogene aquifer - at the top. Between the two aquifers exist enduring regional vodoupor formed by thick clay Noviiskarskata entourage (niN1p-N2d). DOWN Neogene aquifer is formed in sandy layers of folded Gnilyanskata (gnN1p). On the surface entourage reveals only a few spots on the northern edge of the sedimentary basins in the villages of Gnjilane, Katina and Balsha. Drilling has traced the northern, middle and southern part of the basin. At its core is composed of gravels, conglomerates and sands raznozarnesti. Cut up into alternating sands sillstone, clays with sage to dark green layers of lignite layers separate dirty coal and clay with organic remains. The thickness of the entire retinue reaches 100-150 m. Groundwater from this horizon belong to the category of mineral water. They have fever and mineralization, and in many places contain significant amount of gas. Water temperature varies from 30 to 65 ° C, and mineralization of 0.27 to 3.52 g / l. Chemically they are the type of hydrocarbon - or sodium sulphate, sodium (Glauber-sodo).
Upper Neogene aquifer is formed in sandy layers of folded Lozenetskata (lN2 dr). Reduced enshrined in accordance with the gradual transition to Noviiskarskata Formation sediments or blurs on doneogenskite rocks from the substrate. In the central part of the graben is covered by Quaternary formations. By drilling base for the group is set Lozenetskata coal Novihanskiya article, which have greater thickness (150 m) in the middle and eastern part of the graben. West to Kostinbrod, he presented only one coal layer with thickness 2-3 m or black shale. Over Novihanskiya member should uneven Alteration of clays, sandy clays, sillstone, sands and gravels. The thickness of the suite ranges from 50 to 240 m.Temperaturata groundwater from this horizon is usually in the range of 11 to 15 ° C and in the deeper parts of the horizon reaches 21 to 22 ° C. The predominant hydrocarbon - calcium-magnesium mineral water with 0.3 to 1 g / l, in many cases with high content of iron and manganese. In many places, however, especially in the central part of Sofia or near Ravno field in sandy layers of folded Lozenetskata reveal thermal water from hydro-sodium-calcium type, belonging to the category of mineral water. The waters are subject to intensive use for industrial purposes, irrigation and drinking water, concentrated in the areas around Gara Iskar, Iliantsi, Novi Iskar, Hostile, Svetovrachane, Verila and others.

Groundwater in the Quaternary.
They are deposited in the alluvial deposits of the rivers and proluvial formations. They rummaged in type and are mostly non-pressure character. Direction of groundwater flow generally follows the slope of the terrain, ie from the periphery to the central parts of the valley from southeast to northwest. Aquifer is fed by the waters coming from the mountains enclosing from infiltration of rainfall and irrigation water and high water in the river network. Its water is drained mainly by rivers and marshes Lesnovska and running water collecting and drainage facilities. Most parts water capacity of this horizon is developed in the lower terraces of the rivers Iskar and their tributaries Lesnovska Eastern Sofia Field. In the western part of the valley alluvial deposits have limited distribution-built narrow terraces of the rivers that formed them. Groundwater level is at a shallow depth below the terrain surface. In places along rivers, whose waters are in hydraulic connection, causing zamochuryavaniya and swamping. Chemically, water in the alluvial Quaternary deposits are the most common hydrocarbon-calcium, sulphate, calcium, magnesium, or calcium sodium. The total mineralization ranges from 0.3 to 0.8 g / l, and in places of waterlogging of the soil - up to 1.2 g / l. The reaction of the water is neutral or slightly alkaline and temperature variations sassezonni from 9 to 16 ° C.

Characteristics of mineral water provided management Metropolitan Municipality

"Sheep font"
Mineral water is slightly mineralized - containing salts around 1500 million / L, neutral pH, sulphate, and sodium hydro, weak and poor All radioactive vaglekisela, hypothermic-temperature of 30 degrees Celsius. Specific components - fluorine, chlorine, magnesium, silicon. Water levels are about 5l/sek.Prilozhenie: medical drinking tubs, baths, showers, water massage, and development of sport and recreation. Its healing properties relate to cardiovascular disease, inflammatory degenerative diseases of the musculoskeletal system functional disorders of the nervous system, etc..

"Sofia Center"
Mineral water is alkaline, slightly mineralized, containing salts around 280mlgr / l, hydro, and sodium sulfate, hyper - temperature 46 degrees Celsius. With a large resource deposit of about 20l/sek. create broad opportunities primarily for drinking use, also for baths, bathrooms, showers, water massage and Development

otdih.Lechebnite sport and its properties relate to the liver, gall bladder, stomach, kidney and urologic diseases, cardiovascular and heart disease, inflammatory degenerative diseases of the locomotor system, gynecological diseases and others.

"Sofia - Pancharevo"
Alkaline mineral water, containing salts mlgr 470 / l Distinctive quality - hydro, calcium magnesium composition and the absence of significant content and specific components. Water is hyper - temperature 48 degrees Celsius. The possibilities for use are mainly drinking in bathrooms, bathtubs, showers, swimming pools for sports and recreation. Its healing properties relate to inflammatory and degenerative diseases of the musculoskeletal system, peripheral nervous system, gynecological and urological diseases. Resource - 15l/sek.

"Sofia - Railways"
Mineral water contains 230 mlgr / l salts are alkaline, and sodium hydro, hypothermic - temperature 30 degrees Celsius. Specific components - fluorine and silicon. Discharges - 10l/sek. Its healing properties relate to endocrine disorders, thyrotoxicosis and obesity, functional diseases of the nervous system, nervousness, headache, insomnia and others.

"Sofia - Freedom"
Mineral water is salt mlgr 500 / l, slightly alkaline, hydro, and sodium sulfate, hyper - temperature 50 degrees Celsius. Quantities are about 7l/sek.

Deposits "Sofia - Lozenets" at a rate exceeding 10l/sek., "Sofia - Nadejda" with flow 15l/sek and "Sofia - Batalova vodenitsa" a rate 12l/sek, all hyper - a temperature of 44 to 53 degrees Celsius along with their lightweight mineral composition, allowing for drinking varied application in the treatment of musculoskeletal disorders, sports and recreation.

To log this Earth Cache, you should:

1. To answer the question: In how many distinct aquifers are accumulated groundwater in the Neogene?

2. To answer the question: What is the approximate temperature of the water from the field "Sofia Center"?

3. At these coordinates can feel smell of mineral water. The release of any gas is this smell?

4. Take a sample of water and the coordinates and with litmus or other pH indicator establish what is the chemical reaction of water (acid or alkaline)

To answer the fourth question you wear litmus or other pH indicator. If you do not have a litmus test you can take a strip of box Bobby's cache (GC1RH4D) , thanks to n1k1-m1m1.

NOTE: Send the correct answer by private message (e-mail) to me at Geocaching.com, before you log the cache. Each log was sent correct answers will be deleted! There is no requirement to send pictures to this log EarthCache, but such are welcome.

Additional Hints (No hints available.)