Skip to content

Kostel sv. Mikulase v Letonicich Traditional Geocache

This cache has been archived.

Voyager Reviewer: Archivace listingu keše

[b]Voyager Reviewer[/b] - Reviewer pro ČR, (především kraje Jihomoravský, Zlínský)

More
Hidden : 11/17/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

"Jednoduchá" drive-in cache.

Kostel sv. Mikulase v Letonicich



Farní kostel sv. Mikuláse v Letonicích stojí nad jihozápadním okrajem vesnice. Kostel je dominantou a pomyslným stredem obce, na který je z kazdé strany obce velmi pekný a monumentální pohled. Dnesní barokní kostel stojí na míste puvodních kostelních staveb, které se postupne rozsirovaly od veže k oltári. Jde o orientovanou jednolodní chrámovou stavbu s odsazeným rovným presbytárem, ke kterému z jizní strany priléhá sakristie. Po severní a jizní strane kostela jsou bocní kaple a bývalé bocní portály. V ose západního prucelí je hranolová vež se zvonovým patrem a prusvitnými ciferníky ukoncená stanovou strechou s bání a krížem. V jihozápadním rohu stavby je pozdejší kurové schodište. Fasádu kostela clení odstupnované vpadlé výplne bílého a tmave ružového náteru a sokl. Okolo kostela je hrbitov. V panoramatu kostela je zretelne viditelná kaple Panny Marie stojící na východní strane pod kostelem.

Kostel byl postaven v roce 1699 podle projektu italského kneze a architekta Domenica Martinelliho (1650-1718), který práve pracoval na slavkovském panství pro svého prítele hrabete Dominika Ondreje z Kounic (1654-1705). Projekt byl vypracován v roce 1694 a stavba byla dokoncena v roce 1699 a to nákladem patrona kostela a majitele obce Dominika Ondreje Kounice. Podpurná zed a schodište bylo dokonceno v roce 1703. Roku 1767 byla nove zastrešena vež. V roce 1944 byl upraven areál hrbitova prurazem zdi a vybudováním schodište. Projekt Jana Doupovce z ríjna 1943 na prístavbu bocních lodí kostela a rozšírení kuru se však nerealizoval. Bylo postaveno jen kurové schodište a severní predsín. V roce 1969 byla rozšírena sakristie, roku 1979 byl zazden jižní vchod. Letonický kostel sv. Mikuláše je nejen chloubou obce, ale i krásným a cistým architektonickým barokním skvostem v této cásti Moravy.



Interiér kostela je vznosný, strízlive vyzdobený a soustredený. Vnitrní vybavení pochází z 1. poloviny 18. století, další soucásti jsou pozdejšího data. Poslední úprava interiéru a jeho výzdoby a výmalba probehla v roce 2007. Strop kostela tvorí valená klenba dosedající na prubežnou rímsu po obvodu kostela, která je podeprena dvojitými sloupy s hlavicemi a patkami dosedajícími na prubežný odsazený sokl. Interiér kostela je vymalován bílou a svetle žlutou barvou, mramorová dlažba cerno – žluté barvy je položena na koso. Presbytár a bocní kaple jsou oddeleny stupnem. V chrámové lodi a presbytári je 9 oken, v bocních kaplích jsou pulkruhová s vitrážemi tzv. vcelí bunky, ostatní jsou se segmentovým záklenkem. V presbytári je monumentální drevený mramorovaný a pozlacený hlavní oltár z 1. poloviny 18. století, pozdeji doplnovaný a upravovaný. Je na nem hlavní oltární obraz sv. Mikuláše a v horní cásti je obraz Nejsvetejší Trojice. Svatostánek s velikonocním beránkem a poprsím andílku je doplnen sochami belozlatých adorujících andelu, jejichž sochy jsou dále i v horní cásti oltáre. Pred oltárem jsou dva stupne a mramorovaný pokoncilní oltár celem k lidu s rezbou Božského Srdce, sedes, ambon, ministrantské sedacky, z roku 1856 je kazatelna. V knežišti visí na stenách obrazy sv. Cyrila a sv. Metodeje z roku 1863 od Josefa Zeleného a je zde i vecné svetlo. Puvodní erb Kounicu nad oltárním obrazem byl po roce 1918 nahrazen zlacenou rezbou. V bocní severní kapli je oltár s obrazem sv. Mikuláše Tolentinského a se svatostánkem a socha sv. Judy Tadeáše. V bocní jižní kapli je oltár s obrazem sv. Antonína Paduánského, socha Božského Srdce Páne a sv. Antonína. Tento oltár býval cílem poutníku již více jak pred 300 lety, dnes je místem úcty domácích. O Vánocích zde bývá letonický betlém. Naproti kazatelne vpravo stojí krtitelnice z roku 1574 se sousoším Krtu Páne, svícen s paškálem a procesní kríž ve stojanu. V kostelní lodi jsou dubové lavice, pred nimi jsou menší lavicky, pod kurem je zpovednice a zbytek z puvodních malých barokních lavic.



Na míste jižního portálu je oltár Panny Marie s Božím hrobem a sochami andelu, Panny Marie Lurdské, sv. Terezie z Lisieux a sv. Bernadety. V kostele visí 14 obrazu Krížové cesty od P. Bedricha Kamarýta, faráre v Deštném v Cechách. Byly posveceny 6. dubna 1902 P. Antonínem Cyrilem Stojanem – dosvedcuje to tabulka u 1. zastavení. Obrazy jsou netradicne výstižne nazvány mystickými slovy. Kostel je osvetlen i tremi lustry a nástennými svítidly pod Krížovou cestou. Predsín kostela je oddelena zasklenou mríží. V predsíni je pak socha Piety s prostým krížem, socha sv. Josefa a sv. Anny a obraz ceských patronu a náhrobní deska z cerného mramoru. Hudební kruchta je podeprena dvema sloupy, puvodní zábradlí bylo nahrazeno zelenkavou secesní mríží pri prodlužování kuru do lodi pred stavbou varhan v roce 1906. Na kuru jsou mechanické varhany s kuželkovými vzdušnicemi I+P/9 od Jana Tucka z roku 1906. Jejich šede – ružová novorenesancní skrín byla v roce 1999 prizpusobena mramorováním hlavnímu oltári. Hrací stul varhan stojí v mríži kuru, která je cerná s vyzlacenými kvety. Nad varhanami je svetle modrý ciferník vežních hodin s pozlacenými rucickami. V prostoru za varhanami je pak jejich ventilátor a schodište s radou památek na drívejší život farnosti. Sakristie je vybavená klekátkem a bežným nábytkem na paramenta a další kostelní prádlo a potreby. Je vyzdobena krížem, obrázky svatých z puvodních korouhví, obrazem Sv. otce, oltárními tabulkami a dalšími obrázky a fotografiemi.


Zdroj informací: Noc kostelu

Additional Hints (No hints available.)