Skip to content

Tyncansky kras EarthCache

Hidden : 2/14/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:





Napsal už někdo jak vznikají keše, nebo tedy spíše jak owneři keší přijdou nato, že zrovna zde je dobré nebo vhodné udělat keš
Vezmu to z mého pohledu. Tím jak hodně jezdím a chodím zdejší krajinou, dělám si poznámky jak do své paměti, tak i do osobních poznámek nebo si ukládám oblíbené body do aplikace mapy.cz a nebo naslouchám vyprávění místních starousedlíků, kteří předávají své poznatky a zážitky jak osobně nebo i v knižních podobách.
Petrovicko jsem většinou navštěvoval jako arbitr nebo fanoušek fotbalu. Před pár lety jsem se vydal trochu jinou cestou poznávání svého okolí a to tím, že jsem začal hrát hru geocaching. Musím popravdě napsat, že to je hra, která má mnoho podob a jsem rád, že jsem její součástí. Aktivně hledám kešky jak s rodinou, tak je i společně zakládáme. Samotné Petrovice u Sedlčan jsem navštívil mnohokrát, ale jen stylem směr fotbalové hřiště a nic jiného. Poslední dobou jsem několikrát zdejším okolím projížděl na kole a to je ten nejlepší prostředek na pozorování okolí. Proto mi také utkvělo několik míst v paměti a rád bych se o ně podělil formou keší. Týnčanský kras je právě jedním z míst, který si myslím je dobré navštívit a podrobněji prozkoumat.
A tak nějak vnikla i tahle moje první Earthcache.


Proč zrovna Earthcache o Týnčanského krasu ?

Jedná se o geologicky zajímavou lokalitu, kdy je v krajině středních Čech, která je tvořena převážně žulami, malý ostrov vápenců a dalších sedimentů pradávného moře. Vápence se díky vodě rozpouštějí a tím vznikají jeskyně. Ale nikdo z dřívějších odborníků nevěřil tomu, že by zde, v tak malém vápencovém území s natolik složitou geologickou stavbou mohly vzniknout vůbec jeskyně. A přesto se je zde podařilo objevit, a to zásluhou amatérských jeskyňářů nadšenců.

Musím popravdě napsat, že bych já jako laik, tak dobře nepopsal čím je Týnčanský kras zajímavý a unikátní. Zde je odkaz na použitý zdroj, jedná se o rozhovor jeskyňáře Radima Broma, předsedy Speleoklubu Týnčany:
http://www.denik.cz/stredocesky-kraj/jeskynar-jsou-mista-kde-se-musite-plazit-ale-stoji-to-za-to-20140614.html

Návrší Jarnice

Nedaleko obce Týnčany je plošina zvaná Jarnice. Na Jarnici se dostanete od doporučeného parkoviště nebo po NS Petrovicko. Na tabuli NS se dozvíte, že se nacházíte nad Velikonoční jeskyní. Pozorně si přečtěte čím je Velikonoční jeskyně unikátní výzdobou v nejenom Týnčanském krasu,ale i v měřítku celé České republiky. Po prozkoumání Jarnice jsem zde viděl například šrapy či závrty, které vznikají výstupem vápenců na povrch a následně jejich rozpouštěním. Na Jarnici je možné spatřit devonské mramory zbirožského souvrství sedlčansko-krásnohorského ostrova.



Divišova jeskyně




Divišova jeskyně: jezírko na konci Srpnové chodby



TÝNČANSKÝ KRAS

Kras je typ krajiny, území charakteristické podzemním odvodňováním a vysokým účinkem chemického rozpouštění krasových hornin (vápence, dolomity, sádrovce, soli), které společně s dalšími modelačními činiteli vytváří soubor svérázných povrchových i podzemních tvarů. Za těchto podmínek vznikají také svébytné typy ekosystému. (J. Hromas, D. Bílková)

Pod pojem Týnčanský kras zahrnujeme všechny lokality krystalických vápenců na území sedlčansko-krásnohorského metamorfovaného ostrova. Nejvýznamnějším výskytem vápenců je oblast vrchu Křemenice (578 m n.m.) severně od obce Petrovice.

Týnčanský kras je nedokonale vytvořeným krasovým územím. Typické krasové tvary a jevy jako planiny, kaňony a rokle, škrapy, závrty, jeskyně apod. jsou zde zastoupeny v nepříliš vyvinutých formách a počítáme, že část jich je setřena lidskou činností. I přesto zde vytvářejí vápence geomorfologicky výrazné prvky a krasové primární a sekundární jevy.

Na území Týnčanského krasu je v současnosti evidováno 19 jeskyní, přes 15 krasových pramenů a vývěrů a nepočítaně povrchových krasových jevů.



Velikonoční jeskyně



O JESKYNÍCH

Jeskyně je podzemní dutina vzniklá přírodními silami v rozpustných horninách protáhlého tvaru, jednoduchá i větvená, vodorovná i svislá. Krátké jeskyně se u nás místně nazývají sluje. Jsou suché, nebo zaplavené vodou i zaledněné. Bývají zaplněny nánosy (sedimenty) a nebo jsou prázdné (Malá česká encyklopedie).

V Týnčanském krasu k 1. 1. 2017 bylo objeveno a zdokumentováno 19 jeskyní o celkové délce přes 270 metrů. Většina z nich svojí délkou nepřesahuje prvé metry a ani není pravděpodobné jejich pokračování. Ale jsou i takové, kde se občas podaří objev dalších neznámých prostor. Mezi ty nejzajímavější u nás patři Divišova a Velikonoční jeskyně.

Jeskyně Divišova

se nachází se v lomu č. 81 „U Poslušných“ u potoka Brziny při silnici Petrovice – Týnčany, kde také stojí terénní základna Speleoklubu. V lomu se dále nachází jeskyně Dvořákova - Beznadějná a jeskyně Děravá. Všechny jeskyně tvořily původně jeden celek rozdělený při těžbě vápence, těžba zde s přestávkami probíhala v letech 1925 - 1960. Vstup do jeskyně byl objeven v červnu roku 1973 odklizením kamenů po odstřelu v lomu. Objevená část jeskyně měla délku 12 m, postupným vyklízením sedimentů byly objeveny dvě souběžné chodby (Bohoušovy lázně, Srpnová chodba). V Lázních a v zadní části „Srpnovky“ se vytváří vodní jezera o hloubce až 13 m. Jeskyně postrádá klasickou krápníkovou výzdobu, je však velmi bohatá na vodní modelaci stěn a stropů a jejich zbarvení. Délka všech známých (i zatopených) prostor v současnosti činí ??? m.

Nové objevy v Divišově jeskyni Objev v Divišově jeskyni. Začátkem května 2015 se členům Speleoklubu Týnčany, ZO 1-08 ČSS, podařilo prostoupit do volných a dosud neznámých prostor v Divišově jeskyni v Týnčanském krasu.Divišova jeskyně je situovaná u paty návrší Kozinců v údolí potoka Brzina. Jedná se z větší části o freatickou jeskyni. Prostory jeskyně jsou zaplněny hlavně hlínami a jíly in situ či splavenými z vyšších částí jeskyně, místy se objevuje kamenná suť z nerozpustných vložek ve vápencích. Tyto sedimenty ve freatické části většinou zcela vyplňují chodby a prostory jeskyně. Protože se jedná o splavené a v jeskyni usazené sedimenty, využívá náš klub pro výzkum a prolongaci jeskyně metodu hydrotěžby, kdy se sedimenty rozplavují tlakovou vodou a pomocí kalového čerpadla dopravují mimo jeskyni. Větší kameny se transportují v kýblech ručně ven. Tato metoda se poprvé využila na lokalitě v roce 1981 a nyní novodobě od roku 2006. Za těch posledních devět let se nám podařilo jeskyni prodloužit o 75 metrů a zpřístupnit pro výzkum další chodby a drobné dómovité prostory (Bohoušovy Lázně a Májové chodby) v celkové kubatuře přes 180 m3.
Upřesnění objevů v jeskyni k květnu 2017: Ono délka Divišovi jeskyně se vcelku mění, neb každou pracovní akcí se nám nyní daří objevit pár metrů... Takže vlastně po dobu výzkumu neexistuje finální numero délky jeskyně. Když napíšete, že "V současnosti (rok 2017) má Divišova jeskyně délku přes 200 metrů (součet všech délek jednotlivých chodeb, síní a dómků)". Radim Brom - ústní sdělení 2017 Mockrát děkuji za upřesňující informace ohledně Divišovi jeskyně.

Velikonoční jeskyně

se nachází na plošině Jarnice východně od obce Týnčany a byla objevena o velikonocích roku 1974. Odkrytím vstupní plazivky bylo dosaženo skoro všech v současnosti známých volných prostor jeskyně. Tato jeskyně má nejen v Týnčanském krasu, ale i v měřítku celé České republiky unikátní výzdobu. Jedná se o amorfní formu sintru tzv. nickamínek. Jeho vznik a existence není zatím uspokojivě vysvětlena. Je to bílá tvarohovitá hmota pokrývající stropy, stěny a sedimenty jeskynních prostor. Jeskyně má výrazně puklinovitý charakter, prostory jsou vesměs velmi úzké a nízké. Délka všech prostor činí ??? m. Jeskyně má zpřísněný režim vstupu a zákaz vstupu do některých částí jeskyně z důvodu ochrany nickamínkové výzdoby a zimujících netopýrů.

Mapa metamorfovaných ostrovů na středočeském plutonu (sestavil Dudek)


GEOLOGIE - 11 OSTROVŮ MOŘSKÉHO DNA

V Českém masívu, mezi Říčany u Prahy, Klatovy a Táborem se nachází komplex žulových hornin, odborně nazývaný jako středočeský pluton. V tomto rozsáhlém tělese se nachází jedenáct utopených reliktů původního pláště prahorních a spodně prvohorních sedimentárních hornin, které vznikly na dně pradávného moře. Tyto horniny jsou metamorfované – přeměněné a to vlivem vysokých teplot a tlaku, kterým byly vystaveny při „zaklesnutí“ do hornin plutonu. Sedimentární horniny jsou reprezentovány hlavně metamorfovanými pelity, drobami a slepenci, kvarcity, krystalickými vápenci, černými břidlicemi a podmořskými vulkanity. Mezi největší relikt patří sedlčansko-krásnohorský metamorfovaný ostrov, rozprostírající se na jihozápad od města Sedlčany, mezi Krásnou Horou a Petrovicemi a dál až do údolí Vltavy (nádrž Orlík) o rozloze přes 100 km2. Nejrozsáhlejší výskyty krystalických vápenců jsou v jeho jižní části u Petrovic, na sever přicházejí na řadu podmořské vulkanity. V podloží a nadloží vápenců se střídají břidlice, pelity a droby. Horniny ostrova prodělaly při zaklesnutí do hornin plutonu rozsáhlé deformace, rozlámaly se v dílčí kry a ty se vůči sobě posunuly až o desítky metrů.


LETOUNI – CHIROPTERA ANEB NĚCO O NETOPÝRECH

Pro velkou většinu lidí je netopýr „okřídlená myš“. Je škoda, že je tento živočišný druh pro tolik z nás velkou neznámou, protože řád letounů (Chiroptera) si rozhodně zaslouží naši pozornost. Letouni patří mezi ty druhy zvířat, která neodmyslitelně doprovázejí temné síly. Dost ale pohádek. Letouni na celém světě tvoří dohromady dokonalý řád, který se potravní specializací perfektně přizpůsobil prostředí, ve kterém žije. Od hmyzu, ovoce, pylu a nektaru květin k rybám a krvi, kterou se živí jihoameričtí vampýři. Na světě je něco kolem tisíce druhů, v Evropě asi třicet a v naší zemi asi 22, kdy sem vzácně od našich jižních sousedů zaletí teplomilnější netopýr. Všechny druhy žijící v Evropě a tedy i u nás jsou výhradně hmyzožravé. Netopýr je noční lovec, orientující se pomocí citlivého „radaru“, sérií krátkých výkřiků, které se odrážejí od překážek a tedy i kořisti. Dokáže bezpečně proletět i komplikovaným terénem, jakým je úzká a spletitá jeskyně. Letouni na celém světě tvoří dohromady dokonalý řád, který se potravní specializací perfektně přizpůsobil prostředí, ve kterém žije. Od hmyzu, ovoce, pylu a nektaru květin k rybám a krvi, kterou se živí jihoameričtí vampýři. Na světě je něco kolem tisíce druhů, v Evropě asi třicet a v naší zemi asi 22, kdy sem vzácně od našich jižních sousedů zaletí teplomilnější netopýr. Všechny druhy žijící v Evropě a tedy i u nás jsou výhradně hmyzožravé. Netopýr je noční lovec, orientující se pomocí citlivého „radaru“, sérií krátkých výkřiků, které se odrážejí od překážek a tedy i kořisti. Dokáže bezpečně proletět i komplikovaným terénem, jakým je úzká a spletitá jeskyně. Na podzim si vyhledají úkryt, kde se uloží k tzv. hibernaci, zimnímu spánku. Během zimy sníží dechovou a tepovou frekvenci, tělesnou teplotu a „spí“ až do jara, kdy je opět k dispozici dostatek potravy. Každé necitlivé vyrušení zimujícího netopýra snižuje jeho šanci na přežití do jara, protože při probouzení spotřebuje spoustu energie, kterou si v podobě tuku pracně ukládal celý podzim. Netopýři tvoří významný ekologický prvek. Svou citlivostí na změny okolního prostředí i nemalou spotřebou hmyzu. Jedno zvíře během dne, kdy je plně aktivní, spotřebuje až trojnásobek vlastní váhy potravy. Všechny druhy jsou přísně chráněné. Studiem a ochranou netopýrů se u nás zabývá Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON).

Vše co je v zeleně ohraničeném prostoru napsáno a taktéž fotografie jsou ze zdroje SPELEOKLUBU Týnčan. Tím chci poděkovat za možnost použít jejich stránek jako inspiraci k vytvoření listingu Earthcache Týnčanský kras. Dík také patří panu Radimu Bromovi za jeho pomoc při tvorbě listingu. Použitý zdroj: http://tyncanskykras.cz/



Jarnice a Kozince





pahorek Kočičí zámek



Pahorek je budovaný masivními, světle šedými krystalickými vápenci zbirovského souvrství, které vznikali ve spodním devonu. V minulosti zde byla tato hornina dobývána v malém lomu, na jehož dně a ve skalní stěně dnes můžeme najít nevelkou jeskyni. Stejnojmenná jeskyně Kočičí zámek má charakter dvou paralelních puklinových chodeb s celkovou délkou kolem 14 m. Původně byla z velké části vyplněna sedimenty. O její objevení a následné vyčištění se zasloužili členové Speleoklubu Týnčany.
Použitý zdroj kniha: Přírodní zajímavosti Sedlčanska autoři: J.Malíček, Š.Hlaváčková, M.Jalovecká




Otázky :
1. Jedna z 19 jeskyň Týnčanského krasu je přímo v jedné v obci. Prosím o název obce a číslo popisné domu ve kterém se jeskyně nachází.

2. Pojem Týnčanský kras zahrnuje všechny výskyty krystalických vápenců na území……….. Doplňte název území a odkud kam se rozprostírá Týnčanský kras.

3. Nejdelší jeskyní Týnčanského krasu k dnešnímu dni (13.2.2017) je?

4. Čím je unikátní Velikonoční jeskyně v Týnčanském krasu? Informaci lze zjistit zde: N 49° 35.135 E 014° 20.352

5. Jeden z vchodů do Velikonoční jeskyně je zde: N 49° 35.174 E 014° 20.250 Změřte výšku skalního výchozu přímo nad vchodem do jeskyně.

6. Pahorek Kočičí zámek. Na vrcholu pahorku je skalní výchoz: N 49° 35.455 E 014° 20.535 Změřte výšku tohoto výchozu.

7. Na těchto souřadnicích se nacházíte nad Divišovou jeskyní: N 49° 34.387 E 014° 19.820 Nacházíte se před skalním výchozem. Popište jaké barvy převládají na tomto skalním výchozu.

8. Poslední úkol je nepovinný a to fotografie před Divišovou jeskyní nebo Velikonoční jeskyní a nebo na pahorku Kočičí zámek.


Abyste mohli zalogovat tuto keš, je třeba navštívit Týnčanský kras a zjistit potřebné údaje. Odpovědi prosím, zasílejte ihned po zalogování přes můj profil: MAIL. Při nedodržení této podmínky bude log v souladu s pravidly smazán. Pokud bude něco špatně, ozvu se.



Flag Counter




Použité zdroje a i zdroj na některé odpovědi:
http://old.speleo.cz/soubory/speleo/sp7/krasjevy.htm http://www.speleo.cz/nove-objevy-v-divisove-jeskyni
http://tyncanskykras.cz/o-krasu
http://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/tyncansky-kras-maly-kras-take-kras.pdf

Additional Hints (Decrypt)

1.uggc://byq.fcryrb.pm/fbhobel/fcryrb/fc7/xenfwril.ugz 3.qbcyarab i yvfgvath

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)