Skip to content

Slanisko u Nesytu EarthCache

Hidden : 9/20/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Slanisko u Nesytu a jeho okolí patří bezesporu k několika posledním významným lokalitám slanisek u nás. Na ploše skoro 7 hektarů se zde setkáme s množstvím velmi vzácných a ohrožených druhů slanomilných rostlin. Lokalita se nachází v blízkosti obce Sedlec (okres Břeclav), na pomezí Dyjsko-svrateckého úvalu a Milovicko-valtické pahorkatiny.

Na vznik této unikátní lokality mělo zásadní vliv zdejší suché klima spojené s vysokým výparem z půdy a vysoká koncentrace solí v půdě. Slanomilná vegetace se zde udržovala ve stavu relativně původním až do 70. let 20. století, pak byl ale narušen vodní režim této lokality. Proto se zde už v současnosti nesetkáme například se slanorožcem rozprostřeným (Salicornia prostrata), který tu byl naposledy zaznamenán v roce 1976, ani solničkou rozprostřenou (Suaeda prostrata), která se tu udržena až do roku 1987.

Z významných slanomilných druhů se v této lokalitě dosud vyskytují hvězdnice slanistá panonská (Aster tripolium subsp. pannonicus), prorostlík nejtenčí (Bupleurum tenuissimum), skrytěnka bodlinatá (Crypsis aculeata), bahenka šášinovitá (Heleochloa schoenoides), sítina Gerardova (Juncus gerardii), jitrocel přímořský (Plantago maritima subsp. ciliata), blešník úplavičný (Pulicaria dysenterica) a hadí mord maloúborný (Scorzonera parviflora). V roce 2000 zde byla nalezena také bařička přímořská (Triglochin maritima) – její zdejší výskyt je na našem území jediný.

V přilehlých mokřinách najdeme silně ohrožený mléč bahenní (Sonchus palustris) nebo zdravínek jarní (Odontites vernus). Na břehu rybníka Nesytu můžeme při poklesu hladiny najít velmi vzácnou solenku Valerandovu (Samolus valerandi), merlík slanomilný (Chenopodium chenopodioides) a šťovík bahenní (Rumex palustris).

Zajímavou lokalitou je i blízké fotbalové hřiště na severním břehu nedalekého potoka. Na tom místě můžeme najít druhy, které na vlastním slanisku už neobjevíme, např. pampelišku besarabskou (Taraxacum bessarabicum) a kuřinku solnou (Spergularia salina).

Slanisku u Nesytu se věnuje výrazná ochranářská péče, která spočívá v pravidelném sečení louky, k posílení některých vzácných druhů byly na slanisku také vyryty umělé rýhy. Společně se slaniskem v nedalekém Dobrém Poli patří k nejzachovalejším slaniskům nejen na Moravě.

Pro uznání logu odpovězte přes můj profil na následující otázky:

- Která sůl je zde převažující a jaké jsou zde zdroje solí?
- Co a jak zbarvuje trávníky na podzim?
- Jakým způsobem jsou vyznačeny hranice slaniska?
- Co je optimálním způsobem údržby slaniska?
- V západni části slaniska jsou vyhloubeny rýhy za účelem obnažení povrchu a udrženi unikátního slaništního biotopu. Kolik rýh tam je?
- K logu přiložte fotku slaniska s GPS, pořízenou z výchozích souřadnic (dobrovolný úkol).

Informace a definice čerpejte z uvedených zdrojů.

Návštěvu logujte rovnou, v případě problémů Vás budu kontaktovat.

Zdroje: www.botany.cz a místní infotabule.

Additional Hints (No hints available.)