Skip to content

VEC#02: Horniny Orlickych hor EarthCache

Hidden : 11/3/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato earthcache vás seznámí s průřezem Orlických hor. Současné tvary reliéfu v širokém okolí Dobrušky jsou výsledkem působení vnitřních i vnějších sil, které formují tento kraj od dob starohorních do dneška. Na první pohled se může krajina zdát geologicky málo pestrá, ale opak je pravdou. Expozice, kterou naleznete na výchozích souřadnicích ukazuje horniny nejen usazené, ale i vyvřelé a přeměněné. Zajímavé jsou také nálezy zkamenělin ze dna druhohorního moře.


Na výchozích souřadnicích naleznete informační tabuli k tématu a ukázky některých vybraných hornin.

Průřez Orlickými horami

Mapka

1 - usazeniny mladších čtvrtohor 7 - svor
2 - usazeniny starších čtvrtohor 8 - amfibolit
3 - opuka mladší 9 - šedá rula
4 - opuka 10 - červená rula
5 - permské slepence 11 - gabro
6 - fylit a břidlice  


Horniny v expozici

Opuka -Vrstvy opuky vznikly usazením a zpevněním jílovitého, vápenitého a písečného materiálu v druhohorní době. Jde v podstatě o písčitý vápnitý jílovec. Často obsahuje křemité jehlice hub. Na vzorku v expozici je opuka všeměrná, v přírodě tvoří lavicovité vrstvy. Vyskytuje se v barvách žlutohnědé, nažloutlé a bělošedé.

Gabro - Gabro je hlubinná vyvřelá hornina. Podstatnou součástí je bazický plagioklas a pyroxen. Hornina má střední až hrubé zrno, stavbu má všesměrnou a stejnosměrně zrnitou. Hornina je tmavá až černá, gabro ze Špičáku má zelenavý odstín. Jedinou světlou složku tvoří živcová zrna.

Permské slepence - Slepenec je sedimentární hornina vzniklá rozrušením hornin na štěrk a následným stmelením těchto úlomků. Obsahuje alespoň 50 procent zrn větších než 2mm, některá jsou i větší. Velká zrna tvoří valounky hornin nebo křemene. Slepence vznikly v permu (éra prvohor).

Zelená břidlice - Zelená břidlice vznikla z původní zásadité vyvřeliny nebo tufu regionální metamorfózou. Součástí zelené břidlice jsou nerosty ambifol, aktinolit, rudní zrnka, plagioklas a další živce. Jedná se o starohorní horninu (algokium).

Fylit - Vznikl regionální metamorfózou malé intenzity z jílovitých hornin. Postatnou součástí je sericit a křemen. Sericit je jemně šupinkovitý. Vedle toho fility obsahují malý podíl augitu nebo kyselého oligoklasu a mohou mít i zrnka granátu nebo staurolitu. Fylity jsou vždy tence břidličnaté a velmi jemného zrna. Jejich barva je většinou světlá, ovlivněná obsahem jemně šupinkovatého muskovitu (sericitu), případně zelenošedá s obsahem chloritu nebo černošedá při větším obsahu grafitu.

Rula - Ruly vznikly intenzivní regionální přeměnou kyselých vyvřelých hornin nebo usazených jílovitých hornin. Podstatnou součástí je křemen, slída a živec. Ruly se vyznačují rovnoběžnou stavbou, která může mít různý vzhled, např. zrnitá, plástevnatá, okatá či stébelnatá. Vyskytuje se v barvách světlešedá, šedá, tmavošedá, žlutavá, hnědá až červenavá.

Otázky pro tuto Earthcache

  1. Zjistěte z infotabule, co je nejvýznamnějším stavebním kamenem tohoto regionu a kde se těžil.
  2. Zjistěte z infotabule, kde se těžila hornina gabra.
  3. Kde v okolí můžeme vidět Permské slepence?
  4. V jaké hornině se zde dochovaly zkameněliny křídového moře? Jaký mlž patří k nejčastějším otiskům?
  5. Na tabuli jsou 3 fotky s ukázkou zkamenělin - Magnolie je vlevo, uprostřed či vpravo?

Nejprve pošlete přes profil odpovědi na všechny úkoly a poté se zalogujte. Pokud bude nějaká nesrovnalost v odpovědích, ozvu se.

Zdroj: Informační tabule - autoři Mgr. Danuše Hulcová, Ing. Oldřich Hulc


Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)