Skip to content

Stretnutie s diviakom :: Wild boar encounter Traditional Geocache

This cache has been archived.

FroggyBearReviewer: Ahoj,

tvoja geocache je deaktivovaná už príliš dlho a bez tvojej odozvy na žiadosti o jej údržbu a obnovu.


Prechodné deaktivovanie kešky slúži na vyriešenie iba krátkodobých problémov, aby ju mohol jej vlastník v rozumnej dobe opraviť, alebo obnoviť. Obvykle to bývajú 4 týždne, potom je odporúčané uvolniť miesto pre prípadné nové kešky v danej oblasti.


Z tohto dôvodu musím kešku teraz archivovať. Prosím, ak sa ešte tak nestalo - vyzdvihni všetky jej pozostatky z terénu. Súčasťou hry Geocaching je aj zásada "Leave no trace" - nezanechať po sebe žiadne stopy, ktoré by mohli byť vnímané ako negatívny zásah do životného prostredia.


Pravidlá:
Archive or unarchive a geocache


Ďakujem za čas a kreatívne úsilie, ktorú si Geocachingu doposiaľ venoval.


FroggyBearReviewer (Michal) - Community Volunteer Reviewer for Slovakia
Geocaching.com | Help Center | Guidelines (Pravidlá) | Regional Guidelines
Odpovede na základné otázky (nielen) ohľadom zakladania kešiek nájdeš v mojom profile.

More
Hidden : 11/28/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



DiviakStretnutie s diviakom

 

Ste na prechádzke v lese. Široké okolie okolo vás je od neho rozryté, na niektorých stromoch sú vyšúchané jeho blatové stopy alebo dokonca z neďalekých hustých kríkov počuť šuchot, krochkanie a fučanie. Čo vy na to? Niekto sa ich nebojí, lebo sú vraj veľmi plaché a nezvyknú útočiť. Iní by ho neradi stretli, alebo sa radšej vyhnú lesu veľkým oblúkom. Nech je váš vzťah k nemu akýkoľvek, pozývam vás na bezpečné stretnutie s ním. Pozrite sa mu priamo do očí, pokecajte si s nimi ich rečou a popritom snáď nájdete aj ďaľšiu krabičku.

Kúsok od hotela Boboty vo Vrátnej je na kraji lesa cvičná zvernica, kde poľovníci chovajú čriedu diviakov. Využívajú ich pri výcviku svojich psov. Je tu asi 10 diviakov - zopár kancov a niekoľko samíc s mladými.  Mladé sú teraz už čierne, ale na jar možno pribudnú ďaľšie.Zaparkujte na parkovisku pri hoteli (PARKHB), prejdite chodníčkom ku zvernici s diviakmi (DIVIAK) a krabičku nájdete kúsok vedľa zvernice. Ak sa rozhodnete zobrať aj psa, držte si ho na vodítku a dávajte pozor na elektrický ohradník, prípadne na stretnutie s mláďatom na parkovisku - občas vraj niektoré mláďa ujde z ohrady a pobehuje až pri hoteli.

Ak si chcete urobiť krátku prechádzku, zaparkujte na parkovisku pri bývalej sedačke na Grúň (PARKMO), prejdite Stohový potok cez mostík a pokračujte cestičkou na kraji lesa až ku obore (DIVIAK).

Na nájdenie kľudne použite fotohint. Krabičku vždy podložte nejakým drevom, aby sa schovala do stromu, potom stačí len mierne domaskovať.

Aj keď správanie zvierat nasvedčuje záujem o niečo dobré pod zub, nekŕmte ich!

krabičku síce nájdete aj po zotmení, ale diviaky už budú asi schované vzadu v obore.

Diviak lesný (staršie slovenské názvy: diviak obyčajný, sviňa divá, v poľnohospodárstve divá ošípaná, v poľovníctve čierna zver, lat. Sus scrofa) je druh z rodu Sus (diviak). Žije (s medzerami) v celej južnej polovici Eurázie a v severnej Afrike. V Európe nežije prakticky len na Veľkej Británii, na Škandinávskom polostrove a v severnom Rusku. (Prípadný poddruh domáca ošípaná samozrejme žije aj inde). Diviak lesný býva dlhý 90cm až 180cm a vysoký okolo 90cm. Chvost má 15 - 30 cm. Hmotnosť spravidla 50-190 kg (samce) a 35-160 kg (samice), ale v niektorých oblastiach, napríklad v Karpatoch, majú samce aj 350kg. Juhoeurópske diviaky lesné sú celkovo menšie ako severoeurópske. Žijú asi 20 rokov. Sfarbenie kolíše od čiernej, cez červenohnedú po svetlohnedú. Mláďatá majú typické pruhy. Samce majú vyčnievajúce očné zuby (kly), ktoré sú však v porovnaní s inými drumi diviakov pomerne malé. Obýva rôzne habitaty, živí sa rozmanitou potravou, rýchlo behá a vynikajúco pláva. Uprednostňujú listnaté a zmiešané lesy a radi sa váľajú v bahne. Samice sa zvyknú zoskupovať do čried pozostávajúcich z 20 aj viac jedincov. Inak samotársky žijúce samce sa k týmto čriedam niekedy pripájajú, najmä v období rozmnožovania. Pária sa v zime medzi novembrom a januárom. Samica privádza na svet 4-12 mláďat.

Zdroj: sk.wikipedia.org

FTF FTF:  mincol, bubulak, prodesign  STF STF:Rizmani TTF TTF: adnemo


Wild boarWild boar encounter

 

You are on the walk in the forest. You have noticed its presence around. Soil is damaged everywhere, some trees are rubbed by it or you can even hear it in the nearby bushes. What do you think? Some people are not afraid of them at all, they say the boars are timorous and do not attack. The others are so scared they would like to prevent the encounters or they will even not enter the wood. Nevertheless I invite you to a safe encounter with it. Look straight in its eyes, talk to him and try to find a geocache as well.

Nearby the hotel Boboty in Vratna valley is the field with wild boar family. The hunters keep about 10 wild boars to help them train their dogs. Park in front of the hotel (PARKHB), follow the short footpath to the wood and search for the cache nearby above the yard (DIVIAK). If you take your dog, keep it on dog-lead and pay attention on the electrical fence.

If you would like to have a short walk, start on the parking place near the old chairlift to Grúň (PARKMO), cross the wooden bridge over Stohovsky stream (MOSTIK) and follow the trail on the edge of the wood until you encounter the boars (DIVIAK).

Do not hesitate using the photohint. Always place some piece of wood under the cache to hide it in the hollow.

Do not feed the animals!

You can find the cache after dark but probably you will not see the wild boars.

Wild boar (also wild pig, Sus scrofa) is a species of the pig genus Sus. Wild boar are native across much of Northern and Central Europe, the Mediterranean Region (including North Africa's Atlas Mountains) and much of Asia as far south as Indonesia. Wild boar are also known by various names, including wild hogs or simply boars. In North America they are more commonly referred to as razorbacks or European boars. The body of the wild boar is compact; the head is large, the legs relatively short. The fur consists of stiff bristles and usually finer fur. The colour usually varies from dark grey to black or brown. During winter the fur is much denser.
Adult boars average 90–180 cm in length and have a shoulder height of 90 cm. As a whole, their average weight is 50–90 kg kilograms (110–200 pounds), though boars show a great deal of weight variation within their geographical ranges. Carpathian boars have been recorded to reach weights of 200 kg (441 lb), while Romanian and Russian boars can reach weights of 300 kg (661 lb).
The continuously growing tusks (the canine teeth) serve as weapons and tools. The lower tusks of an adult male measure about 20 cm (7.9 in) (from which seldom more than 10 cm (3.9 in) protrude out of the mouth), in exceptional cases even 30 cm (12 in). The upper tusks are bent upwards in males, and are regularly ground against the lower ones to produce sharp edges. In females they are smaller, and the upper tusks are only slightly bent upwards in older individuals. Wild boar piglets are coloured differently from adults, having ochre, chocolate and cream coloured stripes lengthwise over their bodies. The stripes fade by the time the piglet is about 6 months old, when the animal takes on the adult's grizzled grey or brown colour.

Additional Hints (Decrypt)

[SK:] Qbyr i arancnqarw qhgvar fgebzh, sbgbuvag. [EN:] Qbja va gur haqvfgvathvfurq ubyybj, cubgbuvag.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)