Skip to content

Nockebytorg Traditional Cache

This cache has been archived.

Makuta Icarax: [i][red]This cache has been archived by a Swedish reviewer.[/i][/red] <BR><BR>
Hej, <BR><BR>
För en tid sedan frågade jag dig om dina planer för denna cache och det är nu tid för arkivering. Om du vill reparera/återställa den någon gång i framtiden är du välkommen att ta kontakt med oss, lämpligen via http://swedenreviewers.se/kontakt.aspx. Om din cache då följer gällande riktlinjer så avarkiverar jag eller någon av mina kollegor den gärna åt dig. <BR><BR>
Hälsningar, <BR>
Makuta Icarax (reviewer)

More
Hidden : 5/31/2010
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cachinfo:
Magnetisk, Micro och ta med penna.
Låt pärlan vara är du snäll. Den är inte värd mer än en spänn!

ENG: Magnetic, micro and bring your own pen please.
Please let the pearl be too. No value what so ever.

Nockebytorg

Många smeknamn finns på detta torg som t.ex. Nockan och Någen.

Mitt barndomstorg med så många minnen kopplade till sig. Hur det såg ut förr och hur det ser ut idag?

Då fanns:
Lördagsgodisbutiken som senare blev ihopslaget med bageri/konditori Gasellen.
Fiskaffären som sen blev klädbutik. Livsmedelsbutiken som byggde nytt och där de gamla lokalerna blev restaurang. Järn och färgaffären är idag en pizzeria. Posten som även den blev en klädesbutik. Pressbyrån som blev korvmoj. Det fanns även ett tryckeri på torget men där det numera är obyggt till lägenheter.
Det ända som är kvar från den tiden när jag kom till Nockeby cirka 1974 är Runes alltvätt, skomakeriet, blomsterbutiken. Engströms och apoteket samt Nockebyshopen. Alla andra butiker är ”nya” om man får uttrycka sig så eller har lagts ner.

Det som är glädjande är att detta torg är det torg längs med 12:an som har överlevt bäst. Tänker då på den omvandling som varit med köpcenter/storköp. (om man tänker från 1970-talet till 2010.) Säger detta då detta är ”mitt torg” ? där jag växte upp. Övriga torg har tappat nästan allt vardagsliv.
Följande verksamheter har vad jag minns funnits på Nockebytorg från mitten av 1975 och framåt (Fetmarkerat är där idag):
• Tryckeri (hämtade vi pappersrester som barn för att kunna måla på)
• Skomakeri
• Kemtvätt
• Bilverkstad
• Post (stort att sätta in pengarna på sin postsparbankbok)
• Konditori Gazellen (Lördagsgodis och bakelsen Othello)
• Blomsterbutik
• Pressbyrå
• Korvmoj
• Tobaksbutik
• Fiskaffär
• Klädesaffärer av olika slag
• Frisör/-er
• Antikvariat
• Cykelverkstad (tror han hette Gunnar?)
• Bageri (Gerdas goda vaniljhjärtan)
• Sjukgymnast
• Färg och järnhandel (de hade en vit liten pudel som sprang lös i butiken)
• Hälsokost och leksaksaffär (här köpte vi nötkräm och bokmärken)
• Apotek (en gång i tiden var det lyx att få mamma att köpa ut lite salmiakrutor i strut)
• Engströmslivs
• Fastighetsbyrå
• Pizzeria

Välkommen till mitt barndomstorg :-)

Additional Hints (No hints available.)