Geocaching - The Official Global GPS Cache Hunt Site

You are not logged in. Log in.


GC1238A

Multi-cacheSkansen

A cache by lomamito     Hidden: 4/14/2007

Size: Size: Regular (Regular)     Difficulty: 1 out of 5     Terrain: 1.5 out of 5 (1 is easiest, 5 is hardest)


You Are Not Logged InYou must be logged in with an account to view the detailed Location Information. It's free!

N/S ? ??.??? W/E ??? ??.??? 
In Denmark

Print:
 5 Logs 10 Logs | 

Download: Read About Waypoint Downloads

| | |

Warning

Please note: To use the services of geocaching.com, you must agree to the terms and conditions in our disclaimer.

Skansen

 

På det nordligste Tåsinge ligger naturseværdigheden Skansen. Den græsklædte odde er et uopdyrket men afgræsset overdrev med mange spændende urter og buske. Bag Skansen ligger Vindeby Nor, en lav og fugtig strandeng, der som odden er yngleplads for mange fugle, bl.a. vibe og strandskade. Fra Skansen er der en flot udsigt over hele Svendborg havn, og du er tæt på sejladsen gennem Svendborgsund.
Vær opmærksom på der er græssende køer på området!

På koordinaten findes et mærke.
Hvor mange bogstaver er der på mærket = A
Hvor mange af bogstavet "K" findes på mærket = B

Cache:  N  55° 03.(A x 10) +20  E 010° 37.(B x 200) -53

Husk, byt fair ellers la vær :-)


On the nortern part of Taasinge lays a nature attraction Skansen, a grassed peninsula with many different plants. Behind Skansen is Vindeby Nor a wet beach meadow, a breeding ground for birds. From Skansen there are a very nice view to the habour of Svendborg, and you can see Svendborgsund where ever you look.
Be aware that cows are grassing on the area!

On the coordinate a mark exist.
How many letters are on the mark = A
How many of the letter "K" exist on the mark = B

Cache:  N  55° 03.(A x 10) +20  E 010° 37.(B x 200) -53

Remember, if you trade items in the cache, do it fair :-)

 


1 user(s) watching this cache.

Additional Hints (No hints available.)

(Decrypted Hints)

Find...

Logged Visits (81 total. Visit the Gallery (17 images))

Found it69     Write note9     Temporarily Disable Listing1     Enable Listing1     Publish Listing1     

Warning. Spoilers may be included in the descriptions or links.
Cache find counts are based on the last time the page generated.

 November 1, 2009 by Team Staal (101 found)
2. gang lykkens gang. Vi havde lidt problemer med udstyret første gang. Men nu fandt vi den. Den lå åben og delvis ud over det hele. Den var ca. halvt fyldt op med vand. Jeg har samlet det hele og lagt den på plads igen. Lagde også en kuglepen i.

View This Log
 October 16, 2009 by soendberg (23 found)
Dejlig tur skønt det regnede lidt. Smuk udsigt ind til Svendborg. Skatten var let fundet og spækket med gode ting. TFTC

View This Log
 August 25, 2009 by lomamito (430 found)
Så er cachen klar igen, smed lige et par coins i ved samme lejlighed :-)
Cache is ready again.

View This Log
 August 23, 2009 by lomamito (430 found)
Trænger vist lige til en opdatering, åbner snart igen.
Closed due to maintenance.

View This Log
 August 19, 2009 by lyngklip (613 found)
Denne havde jeg besluttet at tage idag, hvor solen skinnede, og blæsten var stilnet lidt af. Gik en rigtig dejlig tur langs vandet, og waypoint et blev hurtigt fundet. Så gik det videre, og jeg var ikke i tvivl om, at det var det rigtige slutkoordinat, idet cachen lå spredt for alle vinde på jorden. Jeg samlede det op, og skrev i logbogen, der dog var temmelig våd. Gemte derefter cachen, hvor jeg tror den hørte hjemme. Bør nok efterses. TFTC

No trade

View This Log

There are more logs. View Them All on One Page

Current Time: 2/10/2010 1:18:36 AM (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada) (9:18 AM GMT)
Last Updated: 1/12/2010 2:21:34 AM (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada) (10:21 AM GMT)
Rendered: From Database
Coordinates are in the WGS84 datum


Geocaching, a Groundspeak Project.

Copyright © 2000-2010 Groundspeak, Inc. All Rights Reserved.
About Groundspeak | Contact Us
Designated trademarks and brands are the property of their respective owners.
Use of this Web site constitutes acceptance of the Groundspeak Terms of Use.
Read our Geocaching Logo Usage Guidelines.
Hotels | Altrec Gear | GPS Reviews