Skip to content

Kamen a clovek /Man and Stone EarthCache

Hidden : 2/14/2015
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


GC5MR99 EC Kámen a člověk – Praha, Vyšehrad 

For English scroll down

Co je skryto pod povrchem? 

Proč vzniklo opevněné sídlo právě na Vyšehradě můžete odhadnout. když se podíváte z jihozápadního rohu  barokních hradeb, tedy z bastionu sv. Ludmily, do údolí Vltavy. Řeka si zde prorazila cestu pásem  ordovických břidlic letenského souvrství (tedy hornin z doby starších prvohor). Vznikla tak přírodní pevnost  s příkrými okraji, z jedné strany strany chráněná údolím Vltavy, ze druhé údolím Botiče. 

Letenské souvrství vystupuje v Praze ve dvou širokých pruzích oddělených tektonickou poruchou skalního  podkladu, která se nazývá pražský zlom. Severní pás probíhá od Břevnova přes Pražský hrad a Letnou do  Libně, jižní se táhne od Stodůlek přes Košíře, Smíchov, Vyšehrad a Vinohrady k Žižkovu. Letenské břidlice  poznáte snadno, tvoří všechny skalní výchozy, které na Vyšehradě uvidíte. 

A nyní vaše první úkoly: 

1) Napište čísla všech waypointů (WP), na kterých můžete vidět výchozy letenské břidlice. 

2) Přestože je na Vyšehradě této horniny dostatek, až na drobné výjimky se při stavbě vyšehradských budov  nepoužívala. Prohlédněte si pozorně některý z výchozů (na jednom z WP to můžete udělat zcela bezpečně z  chodníku, bez toho, abyste někam museli lézt) Popište horninu na výchozu a odhadněte proč ji středověcí  stavebníci nepoužívali. 

Stavební materiály 

Nejstarším stavebním materiálem na Vyšehradě byla opuka. Opuky, prachovité až písčité slínovce české křídy  (spodní turon), byly v Praze a jejím okolí hlavním stavebním kamenem románského období. Na Vyšehrad se  pravděpodobně dopravovala z protějšího břehu Vltavy, z dnes opouštěných strahovských a petřínských  lomů. Další, rovněž opuštěné opukové lomy, daly jméno Bílé hoře, jiné byly na Vidouli, u Bohnic. Velmi  významným nalezištěm opuky byla Přední Kopanina. Z několika lomů zde zůstal v provozu jeden, dnes jeden  ze dvou dosud činných českých opukových lomů. Mezi pražskými opukami a jejich lomy má toto ložisko  výjimečné postavení, obsahuje totiž 80-120 cm mocnou polohu nazlátlé (až načervenalé) opuky, které se  říkalo zlatá opuka a která byla a je oblíbeným sochařským a dekoračním kamenem. Na Vyšehradě si opukové  zdivo můžete prohlédnout například na rotundě svatého Martina, je ale použita jako stavební materiál  mnoha dalších zdí a zídek. 

V gotice byl na Vyšehradě hlavním stavebním materiálem pískovec, tehdy zejména zlatavý až narezavělý  křídový pískovec z lomů v severovýchodním okolí Prahy u Hloubětína. Na několika místech si jeho použití  můžeme všimnout na dochovaných částech středověkého opevnění. Pískovec byl užíván až do baroka, tehdy  už ne jako hlavní stavební materiál, ale jako obložení rohů cihlových hradeb, bran, domovních portálů, oken  a podobně. 

Vaše další úkoly: 

3) Nejzachovalejší opukovou stavbou na Vyšehradě je rotunda sv. Martina. Najděte v pásu zdiva od země do  výšky 180 cm největší opukový kvádr a změřte jeho rozměry. 

4) Napište, na kterém WP najdete pískovec z fotografie č. 1. Všimněte si výrazných rýh, které jsou v něm  vyryty. Zkuste odhadnout, jak pravděpodobně vznikly. 

5) Na fotografii č. 2 vidíte ukázku použití pískovce jako obložení barokního zdiva. Na kterém WP tuto ukázku  najdete? 

6) Napište, proč byly jako stavební materiál používané právě opuky a pískovce.

 

Obrázek 1: Detail středověkého pískovcového zdiva. 

Obrázek 3. Pískovcové obložení barokního cihlového zdiva.

 

Dlažba 

Na Vyšehradě jsou k dláždění chodníků a vozovky použity zejména ordovické křemence (kvarcity) a vápence (či krystalické vápence, mramory). Křemence jsou přeměněné horniny, vzniklé regionální metamorfózou  pískovců či jiných sedimentů. Křemence použité na Vyšehradě mají nahnědlou a narezlou barvu a  pravděpodobně pocházejí z pražských (dnes dávno opuštěných) lomů na Vítkově a na Kotlářce. Původ a  barva užívaných vápenců a mramorů je mnohem pestřejší. Najdeme zde tmavě šedé kosořské vápence,  světleji šedé zbuzanské, ojediněle i růžové slivenecké vápence a bílé barrandienské mramory. Místní  materiály jsou dnes často nahrazovány levnějšími z dovozu. 

Vaše další úkoly: 

7) Napište, na kterém WP najdete „kontakt“ hornin, používaných k dláždění (viz obrázek č. 3) 8) Napište, která z výše uvedených hornin je na Vyšehradě použita převážně na dlažbu vozovky. Odhadněte  důvody (je jich víc :-), proč se jedna hornina používala zejména na dláždění vozovky a proč se druhá z  uvedených hornin používala a používá spíše na chodníky. 

Obrázek 3: Ukázka vyšehradské dlažby

 

Sochy, pomníky a další dekorativní užití kamene 

Na Vyšehradě uvidíte toto využití kamene hojně, nicméně sochy v exteriéru zde najdete jen barokní a mladší.  Podobně jako v případě ozdobných prvků staveb je zde téměř výhradě použit pískovec, tentokrát ale  mnohem pestřejší a z větší dálky. Najdeme zde sochu z krásného, tmavě červeného až nafialovělého  permského, nejspíš nučického pískovce, z velmi světle šedého, až bílého křídového božánovského pískovce z  Broumovska, jezdeckou sochu sv. Václava a sousoší Libuše a Přemysla z cenomanského (křídového)  hořického pískovce z Podkrkonoší. 

Málo známou skutečností je, že podzemí Vyšehradu ukrývá soubor šesti originálních pískovcových soch z  Karlova mostu. Najdeme je v podzemním sále Gorlice a vidět je můžete v rámci prohlídky vyšehradský  kasemat. Velmi unikátní,u nás nevídaný soubor dekorativních kamenů, nabízí Vyšehradský hřbitov. Z  pietních důvodů vás na něj Earth Cache nezavede, nicméně vážné zájemce odkazuji na databázi České  geologické služby „Dekorační kameny“, kde naleznete (po troše hledání) informace o některých geologicky  zajímavých vyšehradských náhrobcích. 

Vaše další úkoly: 

9) Napište, na kterých WP najdete plastiky z pískovce na obrázcích č. 4 a č. 5. 

10) Najděte na Vyšehradě (prosím nikoliv na hřbitově!!!!) sochu, o které se nezmiňuje text listingu a ani není  na fotografii v listingu, zaměřte její GPS pozici a popište pískovec, ze kterého je vytesána (zrnitost, barva). 


Obrázek 4: Permský, pravděpodobně nučický pískovec

Obrázek 5: Křídový božánovský pískovec 

Kameny magické a tajemné 

Protože Vyšehrad sloužil odedávna také jako kultovní, mystické a duchovní centrum, není divu, že na něm  najdeme kameny, které jsou opředeny tajemstvím a které jsou považovány za megalitické památky - menhiry. Nejznámější a také nejzáhadnější z nich je Čertův sloup v jihozápadním rohu Karlachových sadů.  Jedná se o trojici různě dlouhých (od země 160-230 cm vysokých) a tlustých (48-52 cm) kamenných sloupů. Všechny  tři části jsou z biotit-amfibolového granodioritu sázavského typu středočeského plutonu, který se nejblíže  Vyšehradu vyskytuje až v Posázaví. Hornina nejdelšího sloupu je všesměrně zrnitá, u zbývajících je ale  výrazně usměrněná, což dokládá, že se jedná o fragmenty minimálně dvou sloupů. 

Teorie o původu a funkci této kamenné trojnožky jsou bohaté a dodnes není žádná uspokojivě doložena.  Publikovány byly názory, že se jednalo o: 

megalitický objekt typu menhiru 

časoměrný ukazatel starých Slovanů 

sloupy z někdejšího posvátného háje v podhradí, které původně nesly sošky pohanských bohů sloupy ze zbořeného románského kostela v prostoru Vyšehradu, pak několikrát přemisťované zbytky sloupů ze zbořeného kostela v podhradí, vystřelené proti Vyšehradu z obřího samostřílu při  obléhání husity 

středověké patníky nebo ukazatele cesty. 

První písemná zmínka o těchto kamenných objektech je z roku 1609, kdy měly sloupy ležet na hřbitově  kostela Stětí sv. Jana, který býval nedaleko rotundy sv. Martina.

 

Obrázek 6: Čertův sloup 

Kamenné objekty, označované za menhiry najdete na dalších čtyřech místech na Vyšehradě. Jsou z různých  hornin ze všech tří základních horninových typů. 

Vyvřeliny zastupuje cca 120 cm vysoký blok tmavě šedého syenitu nebo dioritu. Jeho váha je přibližně 1,6  tuny a nejbližší naleziště odkud může pocházet, je na střední Sázavě nebo na Příbramsku. Je možné, že se  jedná o fragment původně větší kamenné stély.

 

Další z údajných menhirů je 105 cm vysoká stéla z přeměněné horniny – dvojslídné okaté ortoruly krušnohorského krystalinika. Ta ovšem byla prokazatelně na Vyšehrad umístěna až v roce 2003, a pochází ze  Záboří severně od Chomutova. 

Další záhadný objekt má výšku cca 100 cm a je tvořen usazenou horninou - tmavě červeným hrubozrnným  pískovcem křídového stáří. Skeptické vysvětlení jeho původu říká, že by se mohlo jednat o fragmenty ostění z  gotické podoby chrámu sv. Petra a Pavla.

 

Poslední, prokazatelně nejmladší „menhir“ je z podobné usazené červené horniny - tentokrát ale ještě  výrazně hrubozrnnější než předchozí stéla, jedná se tedy o slepenec. Prohlédněte si na něm ohlazené  valouny křemene, které místy vypadávají z jemnější pískovcové hmoty. Ty svědčí o tom, že hornina nevznikla  nikde v hloubce moře, ale že to bylo naopak v mělkých vodách. 

Vaše poslední úkoly: 

11) Napište, na kterém WP najdete „tajemný kámen“ z přeměněné horniny a na kterých z usazené horniny. 12) Napište, v kterém roce byl na Vyšehrad umístěn nejmladší „menhir“ (informaci zjistíte na příslušném  WP). 

Pro přehlednost ještě shrnu vaše úkoly: 

1) Napište čísla všech waypointů (WP), na kterých můžete vidět výchozy letenské břidlice. 2) Přestože je na Vyšehradě této horniny dostatek, až na drobné výjimky se při stavbě vyšehradských budov  nepoužívala. Prohlédněte si pozorně některý z výchozů (na jednom z WP to můžete udělat zcela bezpečně z  chodníku, bez toho, abyste někam museli lézt) Popište horninu na výchozu a odhadněte proč ji středověcí  stavebníci nepoužívali. 

3) Nejzachovalejší opukovou stavbou na Vyšehradě je rotunda sv. Martina. Najděte v pásu zdiva od země do  výšky 180 cm největší opukový kvádr a změřte jeho rozměry. 

4) Napište, na kterém WP najdete pískovec z fotografie č. 1. Všimněte si výrazných rýh, které jsou v něm  vyryty. Zkuste odhadnout, jak pravděpodobně vznikly. 

5) Na fotografii č. 2 vidíte ukázku použití pískovce jako obložení barokního zdiva. Na kterém WP tuto ukázku  najdete? 

6) Napište, proč byly jako stavební materiál používané právě opuky a pískovce. 

7) Napište, na kterém WP najdete „kontakt“ hornin, používaných k dláždění (viz obrázek č. 3) 8) Napište, která z výše uvedených hornin je na Vyšehradě použita převážně na dlažbu vozovky. Odhadněte  důvody (je jich víc :-), proč se jedna hornina používala zejména na dláždění vozovky a proč se druhá z  uvedených hornin používala a používá spíše na chodníky. 

9) Napište, na kterých WP najdete plastiky z pískovce na obrázcích č. 4 a č. 5. 

10) Najděte na Vyšehradě (prosím nikoliv na hřbitově!!!!) sochu, o které se nezmiňuje text listingu a ani není  na fotografii v listingu, zaměřte její GPS pozici a popište pískovec, ze kterého je vytesána (zrnitost, barva). 11) Napište, na kterém WP najdete „tajemný kámen“ z přeměněné horniny a na kterých z usazené horniny. 12) Napište, v kterém roce byl na Vyšehrad umístěn nejmladší „menhir“ (informaci zjistíte na příslušném  WP).

 

What is hidden under the surface? 

Why Vyšehrad hill was selected for a fortified seat by our ancestors can be clear, if you look from the  southwestern corner of the baroque walls, from bastion of sv. Ludmila to the Vltava river valley. The river  made its way though the belt of Ordovician shale (ie rocks of the Early Paleozoic time). It has created a  natural fortress with steep edges, from one side protected by the Vltava valley from second by Botič creek  valley. This shale (called Letna shale) appears in Prague in two broad stripes separated by tectonic fault.  Northern belt runs from Brevnov over Prague Castle and Letna to Liben, southern stretches from Stodůlky  over Košíře, Smíchov, Vysehrad and Vinohrady to Žižkov. Letená shale can be easily recognized here, all  outcrops you will see on Vyšehrad are of this rock. 

Your tasks: 

1) On which waypoints (WP) you can see outcrops of Letna shale (please write numbers of WP)? 

2) Even though there is plenty of this rock on Vyšehrad, with minor exceptions it was not used in construction of  buildings. Please explore the shale outcrop on one of WPs and try to explain, why it was not used by medieval  builders. 

Building Materials 

The oldest building material at Vyšehrad was mudstone or marl (opuka in Czech). Silty to sandy marls of the  Czech Cretaceous (Turonian) were in Prague and its surroundings a major building rocks of the Romanesque  period. It was transported to Vyšehrad probably from the opposite bank of Vltava River, from Strahov and  Petrin. Very important locality of this rock was Přední Kopanina. The fine example of this building material  you can see, for example, at the rotunda of St. Martin, but is used as a building material in many other walls  on Vyšehrad. 

The main building material of the Gothic Vyšehrad was a sandstone, especially golden Cretaceous  sandstone from quarries in the north-east outskirts of Prague near Hloubetin. In several places you can see it  on the preserved parts of the medieval fortifications. Sandstone was used here until the Baroque period. No  longer as the main building material, but as protection of corners of brick walls, gates, door portals,  windows. 

Your tasks: 

3) On which WP you can find marl wall on picture no. 1? 

4) The best preserved marl building on Vyšehrad is rotunda of St. Martin. In the strip of masonry from the ground to  a height of 180 cm find the largest block of marl and measure its dimensions. 

5) On which WP you can find sandstone on picture no. 2? Note the distinctive grooves that are engraved in it. Try to  estimate how likely it was formed. 

6) The picture no. 3 shows an example of use of sandstone in the Baroque period. On which WP was this picture  made? 

7) Try to explain, why marl and sandstone were so popular building material in middle ages.

 

Picture 1: The wall from marl stones (stone from Přední Kopanina) 

Picture 2: Detail of medieval sandstone masonry.

 

Picture 3. Baroque sandstone facing of the brickwork. 

Pavement 

Walkways and roadways are paved here mainly by Ordovician quartzite and limestone (or crystalline  limestone, marble). The quartzite is hard metamorphic rock resulting from regional metamorphism of  sandstones and other sediments. Quartzite used at Vyšehrad are brownish and reddish color and are likely to  come from (now long abandoned) quarries at Vítkov and Kotlářka. Origin and color used limestone and  marble is much more varied. We can find here a dark gray limestone of Kosoř, light gray from Zbuzany,  sometimes even pink Slivenec limestone and white Barrandien marbles . Local materials are nowadays often  replaced by cheaper imports. 

Your next tasks: 

8) On which WP you can find "contact" of rocks used for pavement on picture no. 4? 

9) Which of the above mentioned rocks is used primarily for road paving? Estimate reasons, why (there's more than  one).

 

Picture 4: Example of pavement . 

Statues, monuments and other decorative use of stone 

Sculptures at Vyšehrad are almost exclusively made of sandstone. We can find here a statue of a beautiful,  dark red Permian sandstone, probably of Nučice, white or very light gray Cretaceous sandstone of Božanov,  equestrian statue of St. Wenceslas and sculpture of Libuse and Premysl are made of Cenomanian  (Cretaceous) sandstone of Hořice. 

Very unique, unprecedented set of decorative stones represents tombstones used at the Vyšehrad  cemetery. For more information see the database of Czech Geological Survey "Decorative stones". 

Your next tasks: 

10) On which WP you will find sculptures made of sandstone on pictures. 5 and 6? 

11) Find at Vyšehrad (not at the cemetery !!!!) statue, which is not described in above text, measure its GPS position  and describe the sandstone (grain, color).

 

Picture 5: Perm sandstone, probably from Nučice  

Picture 6: Cretaceous sandstone from Božanov

GC5MR99 EC Man and Stone – Prague, Vyšehrad 

Magical and mysterious stones 

Vyšehrad also served as a cult, mystical and spiritual center, it is not surprising that we can find stones that  are shrouded in mystery, and which are considered to be megalithic monuments - menhirs. The most  famous and most mysterious of them is the Devil's Column in the southwest corner of Karlachovy sady. This  is a trio stone columns of varying lengths (from ground 160-230 cm high) and thick (48-52 cm). All three  elements are made of the biotite-amphibole granodiorite of the Bohemian Pluton from Sazava river area,  about 50 km far from Vyšehrad). Rock of the longest column has no orientation of particles, but the rock of  remaining fragments is substantially streamlined, thus showing that they are fragments of at least two  different columns. 

Theories about the origin and function of this stone tripods are rich and still no sufficiently documented.  Published opinions were: 

megalithic object - menhir 

sundial or calendar of the ancient Slavs 

columns from the former sacred grove, which originally carried statues of pagan gods columns from the demolished Romanesque church in the area of Vysehrad 

columns from the demolished church , fired against Vyšehrad during the siege by Hussites medieval bollards or road signs. 

The first written evidence of these stone objects it from 1609, when the poles was located in the cemetery  of the church of the Beheading of St. John, near the St. Martin rotunda. 

Picture 7: The Devil's Column

 

The stone objects, known as menhirs, can be found at four other locations in Vysehrad. They are of various  rocks of all three basic rock types. 

Igneous rocks are represented by approximately 120 cm tall block of dark gray syenite or diorite. Its weight  is about 1.6 tons. It is possible that it is just a fragment initially bigger stone. 

Another alleged menhir is 105 cm tall stele of metamorphic rocks - mica gneiss of Ore Mountains'  crystalline. This, however, was to Vyšehrad placed in 2003, and comes from Záboří north of Chomutov.

 

Another mysterious object has a height of about 100 cm and is made up of sedimentary rock - dark red  coarse-grained sandstone of Cretaceous age. Skeptical explanation of its origin says that this could be  fragments of the of the Gothic masonry of nearby St. Peter and Paul Cathedral. 

Last, arguably the youngest "menhir" is made of red sedimentary rocks significantly coarser than the  previous stele, from conglomerate. See to it smoothed quartz pebbles, which sometimes fall out sandstone  matter. They suggest that the rock was not formed in the depth of the sea, but in shallow waters.

 

Your last tasks: 

12) On which WP are "mysterious stones" made of metamorphic and sedimentary rocks? 13) In which year was placed here the youngest "menhir" (information is on the relevant WP). 

Complete list of your task: 

1) On which waypoints (WP) you can see outcrops of Letna shale (please write numbers of WP)? 

2) Even though there is plenty of this rock on Vyšehrad, with minor exceptions it was not used in construction of  buildings. Please explore the shale outcrop on one of WPs and try to explain, why it was not used by medieval  builders. 

3) On which WP you can find marl wall on picture no. 1? 

4) The best preserved marl building on Vyšehrad is rotunda of St. Martin. In the strip of masonry from the ground to  a height of 180 cm find the largest block of marl and measure its dimensions. 

5) On which WP you can find sandstone on picture no. 2? Note the distinctive grooves that are engraved in it. Try to  estimate how it was formed. 

6) The picture no. 3 shows an example of use of sandstone in the Baroque period. On which WP was this picture  made? 

7) Try to explain, why marl and sandstone were so popular building material in middle ages. 8) On which WP you can find "contact" of rocks used for pavement on picture no. 4? 

9) Which of the above mentioned rocks is used primarily for road paving? Estimate reasons, why (there's more than  one). 

10) On which WP you will find sculptures made of sandstone on pictures. 5 and 6? 

11) Find at Vyšehrad (not at the cemetery !!!!) statue, which is not described in above text, measure its GPS position  and describe the sandstone (grain, color). 

12) On which WP are "mysterious stones" made of metamorphic and sedimentary rocks? 13) In which year was placed here the youngest "menhir" (information is on the relevant WP). 

I hope you have enjoy the walk and this challenging Earth Cache.  

Please send your answers to all questions via mail in my GC profile. Feel free to log the EC after sending  answers, do not wait for confirmation. If there is some need of clarifications, I will contact you. 

Please attached photos from the walk to your log, if you wish. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Additional Hints (No hints available.)