Skip to content

Obec Krouna Traditional Geocache

This cache has been archived.

Alex Reviewer: Archivace po dohode s autorem

More
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Jak rádi bychom se neco dozvedeli o nejstarších obyvatelích, našich predcích. Zatím však nebyl nalezen žádný dukaz, který by nás postavil pred rok 1349, kdy bylo jméno naší obce poprvé zverejneno v úrední listine. Prenesme se do období vlády Lucemburku, tj. do 14.století. Do té doby podléhali pražští biskupové arcibiskupovi v Mohuci. Protože se stále kupily stížnosti na velkou vzdálenost tohoto centra od ceských zemí i na odlišnost jazyka obyvatel Ceského království, vydal papež Klement VI. Bulu, jíž vyprostil pražskou a olomouckou diecézi z pravomoci mohucského arcibiskupa. Dne 30.4.1344 biskupství pražské povýšil na arcibiskupství ( arcibiskupem se stal Arnošt z Pardubic ). Téhož roku (1344) bylo založeno biskupství v Litomyšli ( biskupem se stal Jan I. ).

 

Arcibiskup Arnošt se nemohl dohodnout s kapitulou olomouckého kostela o tom, co pripadne nove zrízenému litomyšlskému biskupství. Papeži Klementovi VI. Zaslali 3. prosince 1349 dopis se žádostí o vyrešení. Mezi mnohými obcemi, které mely být prirazeny k biskupství litomyšlskému, je v této listine jmenována také Krouna, a to jako Grunaw inferior a Grunaw superior ( Krouna dolní a Krouna horní ), pricemž Grunaw inferior je vlastne dnešní Otradov.

 

Úplné znení této listiny je obsaženo ve vzácné edici Codex diplomaticus et epistolares Moraviae. Originál je uložen v Moravském zemském archivu ve fondu Benediktini v Rajhrade u Brna. Odtud jsme získali fotografii listiny, latinský prepis a regest ( výtah z listiny ). To, že výše uvádená listina obsahuje skutecne první písemnou zmínku o naší obci, je overeno i v jiných dokumentech.

 

Mužeme tedy ríci, že v roce 1999 tomu bylo 650 let, kdy Krouna vstoupila do povedomí v psaném záznamu. Další písemný doklad je z následujícího roku, a to opet ve výše jmenovaném Codexu ze 4. listopadu 1350, kdy biskup Jan a kapitula kostela Litomyšlského žádají papeže Klementa VI., aby pripojil k litomyšlskému biskupství kláštery v Podlažicích, Sezemicích, Pardubicích a v Chrudimi a kostely dále vyjmenované. Zde se opet objevuje Krouna, ale jako Grenna superior a Grenna inferior. Rozdílnost jmen Grunaw ( 1349 ) a Grenna ( 1350 ) vznikla možná nedbalostí pisatele. Slovní tvar napovídá, že jméno potoka a obce je asi odvozeno od nemeckého grün ( zelený ).

 

Následné úrední zápisy o Kroune jsou z roku 1392 v Deskách dvorských, 1456 tamtéž, 1544 v Deskách zemských, 1568 tamtéž, 1654 v Berní rule a dále v dokumentech rychmburského panství. Obec Krouna vznikala jako údolní lánová ves rozkládající se v malebném údolí potoka Krounky v nadmorské výšce 560 m. Zástavbu tvorily v minulosti predevším vetší zemedelské usedlosti a roubené chalupy. Dodnes zustalo na území obce dochováno nekolik objektu lidové architektury, z nichž nejvýznamnejším je uzavrený „Bukáckuv statek“ cp. 61 viz obr. z pocátku 19. století.

 

Prestože Krouna vždy patrila k vetším a bohatším obcím tohoto regionu, behem 18. století vystoupili nespokojení poddaní proti rychmburské šlechte a vyvolali nekolik selských rebelií. V polovine 19. století žilo v obci takrka 1500 obyvatel, pracovalo 5 mlýnu, pila, ve vsi byl panský dvur s ovcínem, nekolik šenku a mysliven. Základní obživu obyvatelstva, krome zemedelství, predstavovalo tkalcovství, necování, vyšívání, dále lesní práce, pálení vápence a výroba drasla. Proslulá byla krounská drevovýroba, predevším tradicní drevené malované hracky, které obec dodnes reprezentují doma i v zahranicí.  

 

K významným dominantám vsi náleží dva kostely. Katolický kostel sv. Michaela archandela v barokním slohu  z druhé poloviny 18.století stojí na míste puvodního dreveného gotického farního kostela, zminovaného již roku 1350. Vzácnou památkou je renesancní krtitelnice ze 16. století. Areál kostela doplnuje márnice a barokní fara z roku 1737. Z 18. století pochází i sousední barokní škola. Krouna se záhy po vydání tolerancního patentu stala i centrem protestantu, vznikl zde jeden z prvních evangelických sboru. Už v roce 1784 byla ve vsi zrízená evangelická modlitebna a od roku 1789 se zacalo vyucovat ve vlastní budove církevní evangelické školy. V roce 1878 byla dokoncena pseudogotická stavba evangelického kostela, která je dílem významného regionálního architekta Františka Schmoranze.

 

V dolní cásti obce stojí Žižkuv pomník a u Dvora pomník postavený obetem železnicního neštestí v roce 1995.

 

 

Agrosymbol Krouna, kruh u obce Krouna objevil pri své ceste do práce dne 7.8.2003 pan Leoš Kyncl. Pristálo UFO na Vysocine ? Namerené prumery kruhu byly S – J: 22,3 m a V – Z: 21,9 m, pricemž stred kruhu se pravp. nacházel v pravém geometrickém stredu.

 

 

V katastru obce se vyskytuje vzácná chránená rostlina hvozdík pyšný (Dianthus superbus).

 

  

 

Jižní cást vesnice patrí do CHKO Ždárské vrchy se zarazením významných míst  v okolí Tuckovy hájenky a Buciny s rozsáhlou genovou základnou pro zachování buku. Opraveny byly lesní chaloupky, zvané Krounská a Filipovská.

 

S Krounou jsou spojena významná jména – vynálezce F. Križíka, matematika M. Pelíška, spisovatelu G.R. Opocenského, J. Doležala, F.Šímy, V. Broucka. V blízkém okolí cerpala námety a poznatky ke svým knihám Teréza Nováková.

 

K obci Krouna správne náleží obecní cásti Rychnov, Františky, Oldriš, Rychnov a Ruda. Všechny patrí k typickým historickým vesnickým celkum Mikroregionu Hlinecko, první zprávy o Rychnove a Oldriši pocházejí již z roku 1392, zbývající byly založeny až v 18. století. Obce dokládající puvodní charakter a zástavbu vsí na Hlinecku. Za povšimnutí stojí predevším památkove chránené objekty lidové architektury, a to roubená usedlost cp. 12 a zdená chalupa cp. 809 v Cachnove, areál statku cp. 23 v Oldriši ci rozsáhlý zdený statek cp.1 a uzavrený statek  cp. 36 v Rychnove.

 

Additional Hints (Decrypt)

Xnzíarx frz, xnzíarx gnz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)