Skip to content

Vulkán / Volcano EarthCache

Hidden : 10/30/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Easy accessible stratovolcano with natural education pathway.

English description:

The Vinaricka mount is located about 4km northly from city Kladno. Its a stratovolcano, which begin is dated to the tercial alkali volcanism period of Czech massif. In year 1985 was the locality proclaimed as a national nature monument. Around the hill is a natural educational pathway too.

In the abandoned querries, where the mining proceeded from 19th century up to 80’s of 20th century, you can see a stored rows of basalt, eruption ash and magma.

The volcano was born before 20 milion years. Apparently nothing happens during next few milion years. But after that, the volcano starts to grow. Two types of periods taked turns – eructation with hot eruptions and more quiet stages, when the lava extruded on the ground. On the end of volcano activity was opened another crater on the south. Old lava was transformed to the basalt, which was mined in few querries around. There is visible bed of basalt up to 25 m strong.

After the extinction of the vulcano the mineral waters leak out on the ground. Due that the inside minerals crystalized. During the mining was found some nice kinds of minerals.

Thanks the variety of geological subsoil you can see many types of flora around. For example St Bernard's Lily, Coronilla Vaginalis, Goldilocks, Autumn Gentian, Pedunculate oak , Whitebeam etc.

Same as Etna or Vesuv, Vinaricka mount is made by layers of lava and eruptive ash. But our vulcano is too old. No regaling living quarters can be found here.

TERMS OF RECOGNITION OF THE LOG:


1) add a photography to the log, where you are standing with GPS in front of the main wall of querry

2) send as answers for following questions:
a. In this locality you can see a type of whitebeam. Write his latin name.
b. On this place you can see a rare Grayling. What type of animal is it?
c. Old lava was transformed for something else. What is it?
d. In which geologic period was the younger vulcanic phase?



All the information is possible to find on the information panels of natural pathway. Please use the parking coordinates near the entrance of natural pathway.

Ceský popis:

Vinarická hora se nachází asi 4 km severne od Kladna. Jedná se o stratovulkán, který vznikl v rámci terciérního alkalického vulkanismu Ceského masivu. Od roku 1985 je lokalita vyhlášena prírodní památkou. Kolem lokality byla zrízena naucná stezka. Pojdme se spolu s ní podívat do nitra sopky.

Opuštené lomy, v nichž probíhala težba od 19. století do 80. let 20. století, odkrývají pohledy na strídave uložené vrstvy cedice, vyvrženého popela a utuhlé lávy, které tvorí teleso sopky.

Sopka se zrodila pred 20 miliony let. Nekolik milionu let se pak zdánlive nic nedelo. Teprve potom zacala sopka rust - strídaly se výbuchy, pri kterých sopka vyhazovala horký sopecný popel a klidnejší období s vytékáním lávy. V záveru cinnosti se ješte otevrel jižne od hlavního kráteru další kráter. Nekdejší láva je dnešní cedic, který se zde težil v nekolika lomech. V nich mužeme pozorovat, že vrstva cedice je silná až 25 m. Ve vrstvách popela jsou videt kusy hornin, které sopka vytrhla v podloží a vynesla na povrch.

Po vyhasnutí sopky pronikaly na povrch ješte horké minerální vody. Minerály v nich rozpuštené vykrystalizovaly. Pri težbe se v lomech nacházely i krásné ukázky minerálu.

Rozmanitost geologického podloží má za následek prítomnost rozlicných typu vegetace. Vyskytuje se zde napr. belozárka liliovitá, cicorka pochvatá, zlatovlásek obecný, horecek nahorklý, jeráb muk aj., z bežných druhu patrí k dominantním drevinám javor babyka a hloh obecný.

Sopka nekteré horniny pohltila, naopak vystupující láva zase v hloubce kusy hornin urvala a vynesla na povrch. V dnešním cedici, ale i v tufu (to je nekdejší sopecný popel) jsou kusy a bloky starších hornin, casto vypálených stykem s lávou. Zajímavostí je napr. i prírodní koks, který zde vznikl spojením lávy s uhelnými slojemi v podzemí.

Vinarická hora je stejne jako dnešní Vesuv nebo Etna složena z vrstev lávy a sopecného popela. Zasypaná lidská sídla zde však hledat nebudeme - na to je naše sopka príliš stará. Presto však neušla pozornosti našich predku, jak dokládá rada zajímavých archeologických nálezu. Vetšinou jde nálezy z popelnicového pohrebište.

Pro uznání logu musíte splnit následující:

1) k logu priložte fotografii vás s GPS v ruce pred celní stenou lomu na výchozích souradnicích

2) do našeho profilu nebo na email odpovezte na následující otázky:
a. V okolí se hojne vyskytuje druh Jerábu. Uvedte jeho latinský název.
b. V okolí je možné spatrit Okáce metlicového. O jaký živocišný druh se jedná?
c. Na co se premenila tehdejší láva?
d. Ve kterém geologickém období probehla mladší sopecná fáze?

Na vetšinu otázek naleznete odpovedi na informacnich tabulich naucne stezky, prestože jsou nekteré panely poškozené (do jara by mela být sjednána náprava). Více informací o lokalite najdete napr. zde. Logujte hned, v pripade chybnych odpovedi vas budeme kontaktovat.

Pokud se chcete rozlédnout do kraje, dojdete až k bodu 8 - k jednomu z vrcholu. Za dobrého pocasí uvidíte napr. horu Ríp nebo ceské stredohorí.

Additional Hints (No hints available.)