Skip to content

Bohouskovicke opaly Traditional Geocache

Hidden : 11/28/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Bohouškovické opály

Opál - Bohouškovice

Opál obecne
Z chemického hlediska je opál amorfní hydratovaný oxid kremicitý SiO2 .nH2O s kolísajícím obsahem vody v rozmezí cca 3 - 12 hmotnostních %. Obvykle je voskove lesklý s výrazne lasturnatým lomem, nejcasteji prusvitný až nepruhledný. Opály jsou ruzne zbarvené prímesmi, proto mužeme nacházet opály šedobílé, šedé, zelené, šedomodré, žluté, okrové, hnedé, cerné atd. Mohou však být i bezbarvé a pruhledné. Tvrdost se pohybuje mezi 5,5 - 6,5, hustota kolísá mezi 1,98 - 2,65 g.cm-3. Obvykle vytvárí hlízovité, hroznovité, kulovité ci krápníkovité agregáty,ledvinité povlaky nebo žilky. Postupne dehydratací a krystalizací prechází v kremen nebo chalcedon.


Drahý opál - AustrálieDrahý opál - Slovensko

Opál má celou radu odrud. Asi nejznámejší je tzv. drahý opál. Ten vykazuje charakteristickou barvomenu, pro kterou je již od antiky vysoce cenen jako drahý kámen. Barvomena je zpusobena rozkladem svetla na základní spektrální barvy na vrstvách pravidelne usporádaných, mikroskopických, stejnomerne velkých opálových kulicek, z nichž se drahé opály skládají. Nejznámejší drahé opály pocházejí z Austrálie a USA. Málo se dnes ví, že pred objevem australských opálových nalezišt byly svetoznámé a žádané drahé opály dobývány z tzv. opálových baní na Slovensku. Jedná se o jediné ložisko drahého opálu v Evrope. Bylo známé pravdepodobne již za casu starého Ríma, nicméne první písemné zmínky pocházejí až ze 13. století. Nejvetšího rozkvetu zde dosáhla težba v 15. – 17. a poté v 19. století.

Odrudou drahého opálu je hydrofán. Pro nej je typické, že barvomena se projeví až po nasycení vodou a po vyschnutí tuto vlastnost opet ztrácí. Cirý opál je oznacován jako hyalit. Velmi známé jsou bezbarvé ciré hroznovité hyality narustající na balvany cedice ve vulkanickém tufu u Valce v Doupovských horách.

Nejrozšírenejší je opál obecný. Jednotlivé variety se podle svého vzhledu oznacují jako opál mlécný (bílý), opál drevitý (fosilizuje drevo), opál ohnivý (oranžove cervený), opál mechový ci dendritický (s „kerícky“ oxidu manganu a železa) apod. Matný krídove bílý celistvý opál se nazývá kašolong, vrstevnatý sedimentární opál potom menilit. Srážením z termálních pramenu vzniká pórovitý gejzírit.

Vznik a výskyt opálu
Opál je nízkoteplotní minerál. Je castým produktem recentních i fosilních gejzíru a termálních pramenu; bežne vzniká zvetráváním ultrabazických hornin, zejména hadcu; casto vyplnuje dutiny a trhliny ve vulkanitech a jejich tufech. Také je produkován nekterými morskými živocichy, hlavne rozsivkami. Ojedinele vzniká jako pozdní minerál v pegmatitech a na hydrotermálních žílách.

Využití opálu
Využívání opálu sahá velmi hluboko do lidské historie. Nejdríve byl podobne jako pazourek využíván pro výrobu štípaných nástroju. V Cechách bylo popsáno nekolik nalezišt s výskytem štípané industrie, kde byly pro výrobu nástroju využity práve opály. V jižních Cechách byl ve strední dobe kamenné pro tyto úcely pravekým clovekem sbírán a možná i težen predevším v okolí Zlaté Koruny a v Kremežské kotline. Odtud jsou známy bohaté nálezy mezolitické industrie.

Dále byl opál používán v lécitelství a pripisovaly se mu i magické a nadprirozené schopnosti. Napr. Platón (okolo roku 393 pred Kristem) uvádí schopnost opálu cinit svého majitele neviditelným. V Egypte byl opál používán k lécbe ocních chorob, Rímané jej zase považovali za štastný kámen, kámen který posiluje srdce, uklidnuje a zahání strach. Ve stredoveku byl považován za kámen zdraví, alchymisté se z nej pokoušeli vyrobit kámen mudrcu. Dodnes patrí opály mezi oblíbené drahé kameny, které mají své nezastupitelné místo ve šperkarství.

Doufejme, že se po návšteve této cache nebude po jihoceském kraji pohybovat velké množství neviditelných bystrozrakých kaceru a štastných a nebojácných alchymistu ...

Opál - Bohouškovice

BOHOUŠKOVICE
V okolí Kremže se nacházejí známá jihoceská nalezište opálu. Ta jsou geneticky spjata s telesy serpentinizovaných peridotitu, uložených v granulitovém masívu Blanského lesa. Tyto ultrabazické horniny jsou koncentrovány do tektonicky omezeného, cca 3 km širokého pásu, probíhajícího ve smeru SZ – JV. V menší míre se nacházejí i v lemu granulitového telesa. Rozmery a tvar ultrabazických teles jsou rozmanité, jejich velikost kolísá od jednotek metru až po 3 km dlouhé cocky. Ultrabazika obsahují opál vzniklý nekolika zpusoby, vždy však odvozený z nekteré fáze premeny olivínu, pyroxenu a dalších horninotvorných minerálu. Opály vznikly pri tropickém zvetrávání serpentinitu v paleogénu. V první polovine osmdesátých let minulého století zde byl prováden pruzkum na drahé kameny, v jehož rámci byly provádeny 2,5 m hluboké pruzkumné rýhy o celkové délce 100 m. V rámci peti územne samostatných ploch byly vycísleny prognózní zdroje opálu ve výši 8 432 t.


Na lokalite se vyskytuje rada typu opálu. Nejcasteji mají mlécne bílou barvu, dále se zde vyskytují opály hnedé, cervene (prímes Fe), zelene (prímes Ni) a modre zabarvené, žlutavé a vzácne i zcela cerné. Pro zdejší nalezište jsou však charakteristické opály dendritické (keríckovité). Ty obsahují v bílé opálové hmote cetné jemné keríckovité kresby, tvorené prostorove vyvinutými tmavými dendrity. Ty vznikly srážením Mn a cástecne i Fe hydrátu v hmote kyseliny kremicité, uvolnující se z rozloženého hadce. Pri pruzkumu byly zjišteny i sklovité opály až hyality hnedé až šede nazelenalé barvy a jablecne zelené chryzopály a zelené chryzoprasy. Jihoceské opály lze klenotnicky zpracovávat na mugle (nejedná se o mezi kacery nechvalne známého mudlu), avšak opracovávání je pomerne nárocné z duvodu znacné krehkosti a vyššího obsahu vody („nesnáší“ zahrátí na vyšší teplotu). Opracovaný materiál je však po vzhledové stránce velmi hodnotný a obzvlášte dendritický opál, chryzopál a chryzopras jsou prvotrídními šperkovými kameny.


Cache
Tato cache vás zavede do blízkosti jedné z nejbohatších lokalit opálu v okolí Kremže. Samotná cache je umístena na klidném míste s výhledem na Bohouškovice. Pro ty, kterí chtejí zkusit štestí a nalézt si vlastní opál pridáváme waypoint, který vás dovede prímo na lokalitu. Nachází se cca 300 m západne od Bohouškovic na poli u lesa. Lokalita je již znacne vycerpaná, nicméne predevším po hlubší orbe se zde vždy menší úlomky opálu dají najít. Prosíme, budte pri hledání ohleduplní a snažte se neponicit úrodu.

Nalezište opálu u Bohouškovic

Odlov cache sice mužete pojmout jako drive-in autem nebo na kole, ale pokud si budete chtít vychutnat peknou procházku, doporucujeme nechat vašeho plechového milácka ve vsi a treba si vybehnout na nedalekého Kluka ci další blízké caches. Cache se nachází v blízkosti cyklotrasy c. 1169. Prímo nad Bohouškovicemi je odpocívadlo s pekným výhledem na Kremežskou kotlinu a okolní kopce (viz waypoint).

Obsah cache:
Do krabicky vkládáme jako FTF prémii neaktivovaný Czech micro geocoin (v prípade spolecného odlovu náleží FTF prémie tomu, kdo cache objevil jako první). Dále vkládáme 3x CWG, 3x odznácek ješterka, 5x geocake, 2x GC a 1x TB. Aby se i ti, kterí nemají zájem o hledání na nedalekém poli mohli podívat na zdejší opály, necháváme jich zde nekolik na ukázku.


Prosíme, nedelejte z cache smetište a vkládejte pouze predmety, které ješte mohou nekoho potešit.

Nezapomente si z logbooku opsat bonusovou otázku!!!
Budete ji potrebovat pro Velkou geologickou cache.



Pripravujeme pro vás celou sérii caches s mineralogickou tematikou:

  • Bohouškovické opály
  • Vltavínárská cache (v príprave)
  • Velká geologická cache (v príprave)


EN: This cache is placed in a quite place with a nice view of Bohouskovice close to the one of the richest localities of opals in Southen Bohemia. If you want to find your own opal you can enter the locality (see waypoint) on the field 300 m west from Bohouskovice. Please be careful while looking for opals and do not damage the crop on this field.

Additional Hints (Decrypt)

PM: gebpuh argenqvpaí xynfvxn RA: na hahfhny fghzc

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)