Skip to content

Kamenne varhany Frydlant EarthCache

Hidden : 7/30/2017
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kamenne varhany Frydlant

Při návštěvě Frýdlantského hradu a zámku jsem si při procházce parkem všiml krásných čedičových varhan. A hned mě napadlo založit tuhle keš. Kamarádi pomohli a tak jsme za chvilku měli otázky pohromadě a nápad nové earthky se rodil v hlavě.



Celý komplex hradu i zámku zde stojí na mohutné čedičové skále nad řekou Smědá, avšak varhany můžeme pozorovat jen v této části celého okruhu kolem parku. Jedná se o unikátní čedičové varhany vysoké několik metrů. Zvláštní je, že jejich barva není typicky černá, což napovídá o stavu zvětrávání čediče. O zvětralosti se můžeme přesvědčit i z úlomků pod varhany. Při důkladném průzkumu varhan, nebo okolních kamenů si můžeme všimnout rezavých vrstev v čediči. Nejspíše se jedná o mangan, často se v čediči vyskytující. O čedičovém podloží v okolí Frýdlantu vypovídá i nedaleká přírodní rezervace Křížový vrch s bývalým čedičovým lomem.





Čedičové varhany vznikaly již v době druhohor a třetihor, a to díky alpinskému vrásnění při nárazu africké litosférické desky do evropské a následného znovuaktivování vulkanismu v této krajině vlivem vzniku nových zlomů v kůře. Tím se k povrchu mohla tlačit čedičová magma, která díky pomalému chladnutí v sopouchách nebo přívodních kanálech vytvářela typickou odlučnost, a tak zde vznikly tyto krásné čedičové varhany.

A co je vlastně ta odlučnost?

U čediče vzniká odlučnost jako důsledek specifických fyzikálních podmínek při tuhnutí žhavé lávy. Všeobecně dobře známá je sloupcovitá odlučnost. Dále se pak čedič nechá pozorovat v odlučnosti kulové (balvanité) a deskové. Desková se ale na Frýdlantsku nevyskytuje. Sloupcovitá odlučnost je typická u lávových proudů, popřípadě příkrovů v povrchových částech sopouchů. Vznikají zde dlouhé pěti nebo šestiboké hranoly (sloupy) o délce až několika metrů. Jsou postaveny zhruba kolmo k povrchu, na který se tuhnoucí láva vylévá a to kolmo k ploše ochlazení. Mimo tyto varhany se dá sloupcovitá odlučnost pozorovat i nedaleko Raspenavy, po obou stranách řeky Lomnice, která si prorazila cestu zkrze čedičové podloží, dalším příkladem je Kodešova skála v Heřmanicích, kde můžeme pozorovat i vějířové uspořádání čedičových sloupců. V Kodešově lomu se nechá pozorovat odlučnost v mohutných, ale krátkých sloupcích nejen ve svislé podobě, ale i vodorovné.

A cože je to ten čedič?

Čedič neboli bazalt je velice četná tmavá vyvřelá hornina s charakteristickou krystalickou nebo sklovitou strukturou. Vyskytuje se však i ve formě škváry, bez viditelných krystalů. Obvykle má šedou či černou barvu, zvětraliny pak tedy spíše šedou.

Pro čedič je charakteristická jemnozrnná stavba vzniklá rychlým utuhnutím lávy na povrchu planety. Ve své stavbě obsahuje často velké krystaly minerálů či vesikule - drobné bublinky vyplněné plynem či druhotnou mineralizací, anebo se vyskytuje ve formě strusky. Při chladnutí magmatu a pozdějším zvětráváním se tvoří pěti, šesti nebo sedmiúhelníkové bloky.

Mimo Země se čediče vyskytují také na Měsíci, Marsu i na Venuši.

Čedič se už po tisíciletí používá jako stavební kámen, na štěrk a kamenivo, jako součást betonů i směsí při stavbě silnic. Za pomoci tavení při 1300°C se z čediče odlévají dlažby, žlaby nebo třeba potrubí. Při tavení se nechá čedič rozvláknit a tím vznikají velice pevná a ohebná vlákna, která předčí i vlákna skleněná a azbestová, a tak se používají nejen ve stavebnictví, ale i v leteckém průmyslu a na různé zvukové a chemické izolace.

Čerpáno ze stránek wikipedie



Pro uznání logu mi zašlete odpovědi (buď na email v profilu a nebo soukromou zprávou na webu geocaching.com) na tyto otázky:

  1. Odhadněte, pod jakým úhlem jsou nakloněny varhany směrem k zámku.

  2. Odhadněte, o kolik stupňů se odklání varhany od ideální kolmice.

  3. Odhadněte výšku varhan.

  4. V listingu píši o odlučnosti čediče. O jakou odlučnost se zde jedná?

  5. Popište vlastními slovy vznik varhan a popište i jak probíhá odlučnost z předchozí otázky.

  6. Jakou barvu mají varhany a proč? Najděte v okolí varhan (při cestě) kousek zvětralého úlomku a popište, čím jsou tyto úlomky pro čedič netypické.

  7. Jak varhany vznikaly? Vrásněním nebo sopečnou činností? Prohlédněte si varhany a napište mi, proč mají tento sklon.

  8. (Dobrovolné) Uděláte mi radost, když se u varhan vyfotíte a fotku pak přidáte ke svému logu.

Po zaslání odpovědí nečekejte na mou reakci a hned logujte, kdyby bylo něco špatně, ozvu se.



Prosím, neničte při návštěvě čedičové varhany, stačí se jen dívat.

Chci poděkovat sovičce89 a tomovi1974 za pomoc s tvorbou kešky.

Děkuji za návštěvu







Additional Hints (No hints available.)