Skip to content

Droba - pamatka na prvohorni more EarthCache

This cache is temporarily unavailable.

Selmice: Na místě probíhá stavební ruch a rozšíření lomu. Uvidíme jestli se posezení přesune. Do té doby disable. Děkuji Sinuhetovi za upozorneni.

More
Hidden : 7/13/2017
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Důležité upozornění! Nevstupujte do prostoru lomu. Odpovědi na otázky naleznete na waypointu uvedeném v listingu. Doporučený přístup je po modré turistické značce z obce Opatovice. Zde také můžete zaparkovat auto.

Asi 5 km severozápadně od Vyškova jsou širším okolí obce Opatovice odkryty několika lomy sedimenty myslejovického souvrství kulmu Drahanské vrchoviny (svrchní visé). Největší z nich představuje v současnosti činný velkolom společnosti Českomoravské štěrkovny a.s. nacházející se na pravém břehu Malé Hané, zhruba 1 km západně od Opatovic a 1 km jv. od hráze opatovické vodní nádrže.

Geologicky je lom situován v sv. části lulečské brachysynklinály. Hlavní těženou horninou jsou droby myslejovického souvrství, které vytvářejí asi 350 m široký pruh orientovaný zhruba ve směru SZ-JV. Droby mají převážně modravě šedou barvu se světlejšími a tmavšími odstíny. Tmavší variety se liší od světlejších povahou pojiva, které je kalcitické a místy i chloritické. Součástí klastické složky je kromě ostatních součástí i biotit. Popisované variety vytvářejí lavice dosahující mocnosti od 20 cm do 2 m, místy s laterálními přechody do hrubozrnných lulečských slepenců. Ve svrchních partiích lomu postižených zvětráváním bývají droby až hnědé, šedohnědé nebo hnědozelené. Podle převládající velikosti součástek klastické složky (0,4 - 0,5 mm) patří do skupiny středně zrnitých psamitů se středně až hrubě zrnitou psamitickou strukturou. Minerálním složením odpovídají převážně křemenným drobám tvořeným zrny křemene, kyselého plagioklasu (An12-35), K-živce (ortoklas, mikroklin), fylosilikátů (biotit, muskovit, chlorit) a akcesorií (granát, apatit, zirkon, rutil, turmalín, epidot, vzácněji sillimanit, amfibol, anatas, kyanit, staurolit, rudní minerály). Horninové úlomky reprezentují magmatity (žulové porfyry, mikropegmatity, ojedinělé granitoidy), sedimenty (pískovce, rohovce, prachové břidlice) i metamorfity (sericitové a chloritové břidlice, kvarcity, fylity, biotitové ruly a granulity). Pojivo má převážně pórový charakter, je složeno z křemene, plagioklasu, draselného živce, sericitu, chloritu a ojedinělého kalcitu.

Na mnoha místech jsou droby tektonicky porušeny výraznými puklinami. Tyto bývají ve většině případů rovné, hladké, lokálně jsou povlékány souvislými bílými povlaky kalcitu o mocnosti až 1 cm. Droby uzavírají útržky a závalky černošedých prachových břidlic centimetrových až decimetrových rozměrů a čočky drobnozrnných slepenců s ostrohrannými nebo jen málo opracovanými úlomky o velikosti 1-3 cm. Popisované klasty odpovídají svým petrografickým charakterem fylitům, různým typům rul, kvarcitům, vulkanitům, magmatitům granitoidního a dioritoidního charakteru drobám, rohovcům, břidlicím a vápencům. Zaznamenána byla i přítomnost valounů křemene.

konkrecionální struktury bochníkovitého až kulovitého tvaru

V drobách zastižených v lomu jsou poměrně běžné konkrecionální struktury bochníkovitého až kulovitého tvaru, které můžete najít i u uvodních souřadnic. Dosahují průměrné velikosti kolem 40 cm, historicky byly na lokalitě popsány útvary o velikosti až 1,5 m. Od okolních drob se tyto konkrece zásadněji látkově neliší. Součásti klastické složky však mají menší velikost (0,1-0,2 mm), která je řadí mezi psamity se středně zrnitou psamitickou mikrostrukturou.

Vaše odpovědi zasílejte přes profil. Logovat můžete po zaslání odpovědí. Logy bez zaslaných odpovědí budou smázany.

Podmínky splnění logu:

1. Na uvedeném waypointu naleznete z listingu popisované konkrecionální struktury bochníkovitého až kulovitého tvaru. Zjištěte počet těchto samostatně stojícíh kamenů.

2. Popiště jejich barvu, strukturu a velikost největšího z nich.

3. Naleznete zde i typický vzorek droby. Napište mi její tvar a zmeřte délku hrany. Zkuste podle vlastního pozorování droby odhadnout, k čemu se droba používá ve stavebnictví.

4. Pokud se dobře rozhlédnete a zapřemýšlíte či zagooglíte můžete praktické využití droby z úvodních souřadnic pozorovat v okruhu do 2km. O jaké využití se jedná?

5. Zjistěte, co způsobily tzv. "turbiditní proudy"?

6. Jaký je rozdíl mezi drobou a pískovcem?

7. Nepovinný úkol, který potěší ownerku a dodá i věrohodnost z návštěvy místa - vyfotit se na vyhlídce s výhledem na lom.

Odpovědi na tuhle earth cache posílejte prosím přes GC messenger.

Zdroj: http://pruvodce.geol.morava.sci.muni.cz/Opatovice/opatovice_text.htm

Additional Hints (No hints available.)