Skip to content

Podorlické lokálky no.1, Doudleby - Rokytnice Multi-cache

This cache has been archived.

Alex Reviewer: Archivace listingu keše

[b]Alex Reviewer[/b] - reviewer pro ČR

More
Hidden : 3/27/2007
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Podorlické lokálky no.1

Doudleby - Rokytnice

Serie „Podorlickými lokálkami“ vás zavede do míst Orlických drah, které byly vybudovány pro místní lokální dopravu. Pruvodce by vás mel seznámit s jednotlivými tratemi, historií a také vám dát možnost vychutnat si klidnou a bezstarostnou jízdu „Orchestrionem“ spestrenou pocítáním indícií potrebných k finálce. Nyní už si vyhlédnete pekné místo, usadte se a … mužeme vyrazit.

Podorlické lokálky no.1, Doudleby - Rokytnice
Podorlické lokálky no.2, Castolovice - Solnice
Podorlické lokálky no.3, Opocno - Dobruška
Podorlické lokálky Bonus cache, Vize Budoucnosti



První ze serie Vás zavede na „Rokytnickou lokálku“. Multicache je udelaná cástecne peší, ale z vetší cásti je myšlena pro jízdu vlakem. Že je cache možno absolvovat drive-in pouze zminuji. Podle priloženého jízdního rádu si mužete krásne naplánovat vaší cestu. Jen zminuji, že stage 2 a 4 nebudete mít možnost zjistit pri pouhém zastavení vlaku v zastávce. Proto doporucuji dopravit se postupne až na stage 4 po vlastních, nebo autem. Ovšem celá cesta je jen na Vás.

Než se vydáme, chtel bych vám povedet pár slov z historie této trate.

Strípky historie trate Doudleby nad Orlicí-Rokytnice v Orlických horách

Zahájení provozu - Doudleby nad Orlicí
    Vznik Rokytnické dráhy byl poznamenán soubojem dvou ruzných variant a politickým soubojem Prahy a Vídne. Zatímco ceské úrady v cele se železnicním oddelením Zemského výboru podporovaly trasu pres Vamberk a dále údolím Zdobnice, vídenské ministerstvo železnic preferovalo stavbu dráhy ze Žamberka povodím Rokytenky. Ponekud nejasno bylo i v koncovém bodu trate, kde se nabízela Rokytnice, ale i Olešnice a prostor v okolí Rícek.
    Nenápadnou, ale o to intenzivnejší snahou zástupcu Vamberka se povedlo presvedcit nejen vlivné lidi v Rokytnici, ale i priblížit zástupcum ÖNWB (spolecnost vlastnící trat Hradec Králové - Lichkov) myšlenku další stanice mezi Potštejnem a Kostelcem, což by zvýšilo propustnost jejich trati. Jednání cekalo ješte mnoho zvratu, vcetne neustálých potíží se získáním financí, ale po dlouhých tahanicích byla konecne 5.10.1903 byla ustanovena Spolecnost místní dráhy Doudleby-Vamberk-Rokytnice.
Vymerování trate
    Bylo zahájeno urcování a vymerování trasy.Práce to nebyla rozhodne snadná, když si uvedomíme, že velká cást probíhala na strmých stráních a srázných skalách. To byla místa, kde se museli inženýri i s prístroji pripoutávat provazy ke stromum.
    V nabídkovém rízení na stavbu trati vyhrála spolecnostní firma podnikatelství staveb Zdenek Kruliš a v dubnu 1905 se terénní práce dostaly do plného proudu. Jelikož mel Kruliš pevne stanovený termín pro ukoncení trate, byla stavba provádena i na pozemcích které nebyly zatím vykoupeny. S výkupem pozemku byl totiž, obzvlášte v Pecíne, kde dva místní sedláci požadovali za 1m2 polností 40 zlatých (byl to asi osminásobek obvyklé ceny), problém. Stavba byla rozdelena do 2 sekcí, které se delily v místech nynejšího Slatinského nádraží. Stavbu vamberecké sekce vedl ing. František Linhart, druhou, se sídlem v Rokytnici, vedl ing. Cyril Maršák. Stavbu provázelo mnoho problému. Necekane složité prírodní podmínky si totiž vyžádaly radu zmen proti puvodnímu projektu. Oba dva tunely musely být prodlouženy (tunel nad „Pekeleckem“ z 50 na 78m a tunel decínský z 74 na 102m). Oba tunely byly raženy z obou cel soucasne. Pri setkání dosáhla odchylka v "Pekelci" 1,5 cm a v Pecíne necelého pul centimetru. Rozpocet na tunely byl prekrocen o více než 70 procent. Nálezy skalnatých cástí v místech, kde delníci kopali zeminu, také casovému presu mnono neprispely. Ve snaze odstranit casový skluz pri budování tunelu, byly od cervna r. 1905 zavedeny nocní smeny. Celá stavba byla provádena z vetší cásti rucne. Delníci meli k dispozici mimo rucní náradí pouze dynamit, kladkostroje a úzkorozchodnou drážku. "Pekelec", "Certuv dul" a Pecín. to byly pojmy, které rozbily rozpoctové plány. Príjezdové vozovky byly ošizeny o šterk. V úsecích stavby, kde to ješte bylo možné, došlo k úpravám trasy tím, že polomery oblouku byly sníženy na 180 m a pozdeji jen na 170 m a i 150 m. Ve "Slatinské rokli" byla vybudována, místo zamýšlené kombinace náspu a mostu, jediná klenutá propust se 46 m dlouhým pruchodem.
    V Doudlebách bylo postaveno nové nádraží s prostornou budovou, která nahradila primitivne zarízenou zastávku na trati Hradec Kr. - Lichkov. Kolejište v Doudlebách bylo 2.8.1906 hotovo natolik, že bylo možné pripojit dráhu na hlavní trat. Dne 12.10.2006 problehla policejne-technická zkušební jízda a také v tento ten byla do operné zdi severního portálu decínského tunelu umístena pametní deska, která byla zhotovena na návrh akademického sochare L. Herzla a nese dvojjazycný text:

Pametní deska
ZA PANOVÁNÍ
JEHO VELICENSTVA
FRANTIŠKA JOSEFA I.
Z BOŽÍ MILOSTI CÍSARE RAKOUSKÉHO,
KRÁLE CESKÉHO A.T.D. APOŠTOLSKÉHO
KRÁLE UHERSKÉHO
KDYŽ BYL
JIRÍ KNÍŽE Z LOBKOWICZ
NEJVYŠŠÍM MARŠÁLKEM ZEMSKÝM KRÁL. CESKÉHO

A PRÍSEDÍCÍ ZEMSKÉHO VÝBORU
VOJTECH JOSEF HRABE SCHOENBORN
ZPRAVODAJEM VE VECECH ŽELEZNICNÍCH,
BYL
TISÍCÍ KILOMETR
MÍSTNÍCH DRAH GARANTOVANÝCH KRÁLOVSTVÍM
CESKÝM A STAVENÝCH ZA DOZORU
ZEMSKÉHO VÝBORU KRÁLOVSTVÍ CESKÉHO
NA TOMTO MÍSTE DOBUDOVÁN
DNE 20. ZÁRÍ 1906

    Podle predávacího protokolu dosáhla stavební délka dráhy 19,542 km, nejvyšší stoupání melo 28,9°. Do kategorie stanic byly zarazeny Doudleby, Vamberk a Rokytnice, statut zastávky a nákladište získala Slatina a Pecín. Zastávky pak byly zrízeny v Rybné a Pekle. Na úseku Doudleby - Vamberk mohly jezdit vlaky s maximální délkou 260 m, na zbytku trati pouze 150 m.

    Behem stavby, ale i pri samotném provozu se udály i smutné události. Ty zde ovšem nebudu zminovat, protože by se dalo popsat mnoho a vy jste již urcite všichni natešení na hledání. Pro zájemce, kterí se chtejí dozvedet informace, které nebyly receny, uvádím zdroj, ze kterého jsem cerpal a verte, že jsem ho ani z poloviny nevycerpal.

zdroj:http://www.brkl.net/slatina/?pg=2&spg=10&lg=cs&misc=1

    Tak jsme se projeli historií této první multicache a nyní, jak jsem již zmínil, nasedat a jede se pocítat…jen bych vás chtel ješte upozornit, že né vždy vlak staví v každé zastávce. Proto mejte oci na stopkách celou cestu.

Novinky - MUZEUM ŽELEZNICE V ROKYTNICI
V sobotu 1. kvetna tohoto roku se poprvé otevrela vrata bývalé výtopny parních lokomotiv pro verejnost, jako expozice venovaná nejen železnicní trati Doudleby - Vamberk – Rokytnice, ale i historii železnice v našem regionu jako celku. Více info zde


1.Stage - výchozí souradnice
    Výchozí souradnice Vás zavedou na nádraží v Doudlebách nad Orlicí, kde zacíná naše cestování.
Vašim úkolem je zjistit kolik lze na nádraží umístit vedle sebe vlaku, tím získáte A. Za B potom dosadte císlo trate Doudleby-Rokytnice, které urcite nebude problém zjistit. (jen pro upresnení B=0XY, tedy B je dvouciferné). Tak to máme vše a mužeme se pustit dále.

2.Stage - 50°7,070'N, 16°16,969'E
    Nyní se nacházíme na Vambereckém nádraží. Pokud jste zvolili celou cestu vlakem, myslím že Vám tady vlak ujede. Zde se totiž trochu zdržíme. Vystupte a v klidu vejdete do cekárny. Jsou zde 2 zasklené nástenky s fotogragrafiemi. Vašim úkolem je spocítat pocet fotografií z nástenky na které jsou fotky z 50. výrocí železnice.
Dostanete císlo CD
Máte?..že to nebylo nic hrozného. Dál mužete pockat a nebo vyrazit pesky. Další stage není daleko.

Pozor, cekárna se na noc zavírá
Otevírací doba cekárny:
Po-Pá:420 - 2230
So-Ne:550 - 2105


Doporucuji si od této zastávky sednout na levou stranu ve smeru jízdy, vsechny dalsi indicie, nadrazi a zastavky budou z teto strany

3.Stage - 50°7,325'N, 16°18,337'E
    Zastávka Peklo nad Zdobnicí. Po ceste na tuto zastávku jste si mohli všimnout Vambereckého koupalište, které bylo jeden cas vyhlášeno za nejlepší v okrese, a také fotbalového hrište. Na této stage je Vaším úkolem spocítat pocet lavicek (nezastresenych) E na zastávce.

4.Stage - 50°7,650'N, 16°20,590'E
    Nyní se nacházíte zhruba v pulce cesty na zastávce Rybná nad Zdobnicí. Od této zastávky je zbytek indícií dopocítatelný prímo z vlaku, tím Vám ale nebráním projít se pešky údolím reky Zdobnice. Bohužel tady se ale zase chvíli zdržíme. Asi 150m po smeru k Doudlebám jste, pokud jste jeli vlakem, projíždeli Rybenským tunelem. Vratte se techto pár metru a spocítejte z kolika skoro obdélníkových, celých, opracovaných kostek je složen obloukový vstupní portál tunelu. Získáte tak císlo FG

Kontrlola v pulce trasy: F+G=(((A*B*C*D)/(E*F))-(B-E))/(C*A+A)

Tak co všechno zatím vychází? Tak nasedat a jedem dál, už bez vystupování;-)

5.Stage - 50°8,216'N, 16°22,653'E
    Další zastávkou na této trase je Slatina nad Zdobnicí. Až vlak zastaví v klidu sedte a prohlížejte si nádraží. Ovšem až se vlak rozjede, zamerte se na pocet H asi pul metrových pískovcových sloupku, které zacínají tam kde koncí sloupky plotu zahrádky nádraží. Pocet techto sloupku je od konce tohoto plotu až po križovatku hlavní silnice a silnice k nádraží.

6.Stage - 50°9,642'N, 16°25,151'E
    Na této zastávce - Pecín - máte jednoduchý úkol. Zpocítejte pocet lamp poulicního osvetlení na nástupišti. I

7.Stage - 50°9,689'N, 16°27,926'E
    Nyní se nacházíme na posledním nádraží pri toulkách touto krajinou a to v Rokytnici v Orlických horách. Vystupte, naleznete turistický rozcestník, na kterém zjistíte nadmorskou výšku tohoto nádraží JKL. Úkol to byl jiste jednoduchý. Ted už jen stací v klidu nekde na lavicce dopocítat a vydat se pro finálku, která verte, že je neuveritelne blízko.

Finálka je potom uložena na:

N 50°9,[(B-C-A-F-D+E)*E-1][I-E][((B+D-E)/2)-C+(H/E))]
E 16°27,[(G+J)/L+I][G-J+L][((H+I+G)/K)-E]

Chtel bych Vás všechny ješte poprosit..pokud potkáte pri cestování jakoukoli mašinku, která není ješte vyfocena a vložená do logu, Vašimi predchudci, udelejte tak. Udeláte mi velikou radost.

Prosím pri vybírání a ukládání schránky budte co nejvíce obezretní

hotline : 720 321 098



Jízdní rád
Rybenský tunel - 50 let trati
1941 - Snehová kalamina na trati
1941 - Vyhrabování vlaku
1941 - Vyhrabování vlaku

Additional Hints (Decrypt)

Wr fpubinan cbqyr ebpavub boqbov. Fgnyr ifnx an fgrwarz zvfgr znfxbinan xnzral. Arxql wrfgr genibh, wvaql xbcevinzv. Zvfg fr "fhgv" mqr arav zabub. Arobw fr mnibyng, cbxhq fv arwfv wvfgl - wfv-yv fceniar, hwvfgvz gr 720 32wrqan ahyn98

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)