Skip to content

Taroky Mystery Cache

This cache has been archived.

abakus: Kešku je treba premístit, vytvorit novou schránku, nedochoval se puvodní logbook a taky bych chtel zmenit koncepci tak, aby bylo jednodušší dopátrat se souradnic a nebyl to takovej vopruz.
Proste to s touto keškou to nebude mít skoro nic spolecného, takže jsem se rozhodl pro archivaci a casem vytvorení nového listingu jinak a jinde.

More
Hidden : 2/22/2007
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Taroky jsou karetní hra pro ctyri hráce. Pro hrubé priblížení lze ríci, že je to neco jako složitejší mariáš.

S mariášem má jednu naprosto shodnou vlastnost - nejsou žádna obecne prijímaná pravidla, podle kterých by všichni hráli. V podstate platí, že skoro co taroková spolecnost, to jiná pravidla. Myslím, že snad nikdo ale nehraje presne podle pravidel, která jsou pribalována do karetního balícku. Co jsem potkal jiné karetní kolegy, tak jsme hráli podle podobných pravidel - až na drobné detaily - o to víc jsem byl prekvapen, když jsem si precetl pravidla tarokové ligy na www.taroky.cz. Nemá smysl polemizovat o tom, ve kterých je co lepší, takže budu uvádet pravidla naše.

Taroky se hrají se speciálními kartami. Jejich pocet je 54: 22 taroku a 8 karet od každé barvy. Karty se sice neprodávají v každé trafice, ale napr. v Tescu u nádraží je mívají pravidelne. Nejlepší jsou od firmy Piatnik, také bývají dražší (stojí pres 100 Kc). Nedávno jsem objednával nekolik sad z eshopu na zkoušku a velmi mile prekvapily tyto - mají totiž vylepšenou povrchovou úpravu, jsou jakoby zalaminované a pritom jsou jen nepatrne dražší než ty nejlevnejší, které jsou v dostání v obchodech.

Samotná hra se delí na nekolik fází.

1. Rozdávání
Karty se rozdávají po šesticích proti smeru hodinových rucicek. Prvních šest karet se položí doprostred lícem dolu jako tzv. talon. Každý hrác tedy dostane celkem 12 karet.

2. Licitace
Muže se hrát jedna z nekolika typu her. Jako první vybírá hrác bezprostredne následující za rozdávajícím, má tzv. povinnost. Muže ohlásit základní povinnost nebo rovnou zahlásit nejakou vyšší. Postupne se vyjádrí ostatní hráci, bud zahlásí „dobrá“ nebo mohou jít na vyšší povinnost. Pokud i po vyjádrení všech zustává hra na základní povinnosti, muže hrác na povinnosti zahlásit „varšavu“.
Základní povinnost – hrác na povinnosti hraje se spoluhrácem, bere si z talonu 4 karty, následující dva po jedné karte.
Druhá povinnost – stejné jako základní povinnost s tím rozdílem, že vyvolávající strana musí vzít poslední štych pagátem a hraje se o tzv. žida.
Tretí povinnost – vyvolávající hrác hraje sám proti ostatním, z talonu se podívá na horní tri karty. Pokud si je nechá, nic se nenásobí, pokud je odmítne, ukáže je protihrácum a podívá se na druhé tri. Pokud si nechá druhé tri, násobí se výsledek hry dvakrát. Pokud druhé tri karty odmítne, ukáže je protihrácum a vrátí se pro první tri, násobí se výsledek hry ctyrikrát. Odmítnuté tri karty pripadnou protihrácum, kterí s nimi ovšem nemohou hrát, pouze si je zapocítat do výsledku.
Šestá povinnost – pro fajnšmekry – obdobne jako tretí, s tím rozdílem, že se talon nerozebírá, ale pridá se ke kartám víteze a výsledek hry se násobí dvaatricetkrát.
Varšava – Každý hraje sám za sebe a snaží se nahrát co nejméne bodu. Talon se nerozebírá, místo toho se jako „bonus“ po jedné karte prihazuje k prvním šesti štychum.

3. Hlášky
Pokud se hraje základní nebo druhá povinnost, hraje vyvolávající hrác s hrácem, který má tarok XIX. Pokud XIX má vyvolávající hrác, muže tesne pred rozebráním talonu ohlásit že hraje s XVIII, pokud má i tu, hlásí, že hraje s XVII. Není to ale povinné, muže hrát s XIX i když ji má v ruce, tzn. zámerne hraje sám, nicméne protihráci to zezacátku neví.
Podle typu hry se rozdelí talon tak, aby ostatní hráci nevideli, co za karty kdo dostal, hráci si karty zaradí a položí stejný pocet karet na stul lícem dolu – aby všichni meli opet stejný pocet karet. Pokud hráš na povinnosti hraje s XIX a tu dostanu z talonu, tak má smulu a hraje sám. Pocínaje hrácem, který vyvolal hru, která se hraje, se hlásí hlášky. Jsou dva typy: prozrazující a zavazující.
Prozrazující hlášky prozrazují, jaké mají hráci karty, ovšem dostávají za to body do celkového výsledku hry:
Velká barva – ani jeden tarok
Barvicka – jeden nebo dva taroky
Tarocky – osm nebo devet taroku
Taroky – deset a víc taroku
Trul – taroky I + XXI + škýz
Honéry – ctyri petkové karty, tzn. kombinace králu a taroku z trula
Trulhonéry – Trul + král
Královské honéry – ctyri králové
Zavazující hlášky:
Pagát – hrác vezme poslední štych pagátem
Valát – hrác (prípadne ve spolupráci se spoluhrácem) vezmou všechny štychy
Dále se flekuje – flek muže dát pouze protihrác, výsledek hry se tím zdvojnásobuje. Opacná strana muže dát reflek, tím se výsledek hry zectyrnásobuje.

4. Hra
Hráci neprozrazují kdo s kým hraje. V prípade tretí a šesté je to zrejmé, pokud nekdo flekuje, je zrejmé, že hraje proti vyvolávajícímu hráci. V ostatních prípadech má jistotu pouze spoluhrác s XIX.
První vynáší kartu hrác, který mel základní povinnost (ne tedy ten, kdo vylicitoval aktuální hru). Po nem hodí po jedné karte poporádku ostatní hráci, kdo vynese nejvyšší kartu, bere „štych“ a vzápetí vynáší.
Pravidla jsou jednoduchá: nemusí se prebíjet, musí se ctít barva, pokud hrác nemá danou barvu, musí dát tarok, který prebíjí vše, pokud už nemá ani ten, smí dát cokoli, vtom prípade nemá nikdy nárok na štych.
Výjimka je varšava – u té se musí prebíjet, XXI se nesmí hodit pod už neseného škýza a pagáta smí hrác hrát až jako poslední svuj tarok.

5. Pocítání
Po odehrání všech dvanácti kol se dají dohromady karty spoluhrácu vcetne karet odložených po braní z talonu a spocítá se jejich celková bodová hodnota. Všechny karty mají hodnotu 1 bod krome figur, kde kluk má hodnotu 2 body, postupne se bodové hodnoty zvyšují až po krále za 5 bodu. Za pet bodu jsou také každá z karet trula.
Pri pocítání se vždy berou tri karty, jejichž hodnota se secte a od ní se odectou dva body. Pokud zbývá nakonec jedna nebo dve karty, tak se od nich odecte pouze jeden bod.
Celkový pocet uhraných bodu se zaokrouhluje na petky a bodový rozdíl vítezné a prohrávající strany urcuje velikost výhry/prohry. Celkový soucet bodu obou stran je vždy 70.
Príklad pocítání:
Hrác vyhrál tretí, bral si druhé tri karty z talonu. Uhrál 52 bodu, protivníci 18. Zaokrouhleno 50 a 20, za hru tedy získal 30 bodu, bral druhou trojici, násobí se tedy dvema, tzn. 60 bodu. Dále mel taroky za 20 bodu a honéry za 10, protivníci meli jednu barvicku za 10 bodu. Celkem tedy vyhrál 60+20+10-10 = 80 bodu. Od každého hráce - tzn. protihráci jsou každý -80, výherce sám vyhrál 240 bodu.
Speciální pocty jsou u varšavy. Kdo získá 0-14 bodu, ten nic neplatí. 15-29 bodu znamená 100 bodu do žida, 30+ je za 200 bodu. Pokud aspon jeden hrác neuhraje ani jeden štych, prohry se zdvojnásobují.
Speciální instituce je žid. Ten se naplnuje pri varšave nebo pri špatném rozdání karet (za 100 bodu) nebo pri renoncu (porušení pravidel, také za 100 bodu). Vybrat žida lze pouze pri druhé povinnosti, pokud ji vyhlašující strana vyhraje. V opacném prípade žida zdvojnásobuje.
Ve slušné tarokové spolecnosti se nehraje o body, ale o peníze. Prepocet je velmi jednoduchý – body/100 je hodnota v Kc. Podle našich pravidel ale v podstate ani nejde o hazardní hru, protože po tríhodinovém hraní se v polovine prípadu jedná celkove o maximálne +/- 10 Kc, Celkové výhry/prohry o 20 a více korun jsou výjmecné.

A ted otázky. Jelikož jsou pravidla velice rozmanitá, držte se tech uvedených v listingu.

A: Dva taroky mají nestandartní oznacení. A = soucet jejich císelných hodnot.

B: Mezi barvami se vyskytuje jedna figura (od každé barvy, celkem tedy ctyri), která není obvyklá mezi „obycejnými“ (napr. kanastovými) kartami. Její ceský název obsahuje dve písmena odpovídající rímským císlicím. B = soucet jejich hodnot.

C: Nepocítáme-li neomezené flekování-reflekování, existují hranice maximální prohry krome první (C = 9), druhé (C = 10), tretí (C = 11) povinnosti nebo varšavy (C = 12)?

D: Je možné, aby celkový výsledek hry byl 0, tzn. nikdo nic neplatil. Není to ale možné u první (D = 2), druhé (D = 3), tretí (D = 4) povinnosti nebo varšavy (D = 5)?

Pro kontrolu:
24 < A < 40
B < 100
Ke zjištení C a D si stací precíst listing a trochu logicky zauvažovat.

Cache se nachází na souradnicích:
N 49° 14.X
E 016° 38.Y
X = A + B * C + D
Y = 2 * (A + B + C * D + 3)

V kabicce se nachází jeden balícek ohraných taroku. Není urcen k výmene, ale k tomu, aby si všichni mohli prohlédnout skutecné karty - nejen obrázky na monitoru.

Poznámka: prehled karet, co jsem sem nahrál, není sice úplne kompletní (chybí obycejné barvy 7, 8, 9, 2, 3, 4), ale všechny duležité karty tam jsou.

Additional Hints (No hints available.)