Skip to content

Śmierć kata Warszawy/Killing of Warsaw executioner Mystery Cache

This cache has been archived.

CzechNJ: New cache shortly..

More
Hidden : 11/7/2012
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Śmierć kata Warszawy / The end of Warsaw executioner

(PL) Prosty sześcioetapowy kesz zagadkowy mający przybliżyć jedną z najbardziej udanych akcji polskiego podziemia w trakcie wojny. Kesz nie znajduję się pod podanymi współrzędnymi. Współrzędne finału odkryjesz wykonując 6 zadań, które nie powinny zająć więcej jak godzinę.

The gate



Wprowadzenie

Ta historia zaczyna się 25 września 1943 r. To w tym dniu nowy SS-Brigadeführer i Generalmajor policji obejmuje funkcję Dowódcy SS i Policji na dystrykt warszawski. Rozpętuje niespotykany do tej pory w okupowanej Warszawie terror w stosunku do ludności cywilnej – i licznymi egzekucjami ulicznymi i łapankami chce psychicznie złamać warszawiaków. Tygodniowo ginię około 300 Polaków i na ulicach stolicy pojawijają się plakaty z nazwiskami osób skazanych na śmierć. Ogłoszenia nie są podpisane, widnieje na nich tylko stanowisko, jakie pełni „Kat Warszawy". Kierownictwo Walki Podziemnej wydaję wyrok - z powodu nieznajomości personaliów wpisuje na listę stanowiska i pełnioną funkcję.

Na jego trop natrafiono przypadkiem w grudniu 1943 roku dzięki Aleksandrowi Kunickiemu „Rayskiemu”, który rozpracowując inne osoby zauważa w Alejach Ujazdowskich reprezentacyjną limuzynę Opel Admiral regularnie kursującą między domem przy Al. Róż 2 i pałacykiem w Alejach Ujazdowskich 23, który w czasie wojny jest siedzibą dowództwa SS. Jednego dnia przypadkiem dostrzega pod płaszczem wysiadającego oficera SS generalskie patki… wkrótce idąc tym tropem wywiad AK ustala personalia tajemniczego generała oraz miejsce zamieszkania…

Etap 1 – Kto jest tajemniczy generał – kat Warszawy?

Twoje zadanie jest proste i przechodząc następnymi etapami wiele razy natrafisz na prawidłową odpowiedź. Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w terenie.Liczba znaków tworzących jego imię i nazwisko = A.

Etap 2 - Dom przy Aleji Róż 2

To tutaj mieszka tajemniczy generał i to tutaj zaprowadzą Cię współrzędne. Nad drzwiami domu są dwie okna z szybkami w trzech pasach. Łączna ilość szybek środkowego pasa = B.

Etap 3 – „Kama”

Do wykonania wyroku zostaje wybrany oddział Kedywu „Pegaz”, a jego dowódca, Adam Borys „Pług”, zleca przygotowanie akcji I plutonowi, dowodzonemu przez Bronisława Pietraszewicza „Lota”. Pierwsza próba zgładzenia "kata Warszawy" ma miejsce 28 stycznia 1944 roku o 8.40, jednak generał nie przejeżdża do miejsca pracy w w Alejach Ujazdowskich 23. W trakcie rozejścia się jeden z uczestników, Jan Kordulski „Żbik”, zostaje postrzelony przez niemiecki patrol.

Do kolejnej próby 1 lutego 1944 roku przystąpuję dwanaście osób, z których każda ma ściśle określone zadanie do wykonania. Punktem porannej zbiórki, pobrania broni jest mieszkanie przy Mokotowskiej 59 m. 31. Akcja miała rozpocząć się o 8.50, zaś w skład zespołu wykonawczego weszli:

1. "Lot" (Bronisław Pietraszewicz) dowódca i I wykonawca (pistolet maszynowy MP-40, pistolet Vis, granat Filipinka).
2. "Ali" (Stanisław Huskowski) zastępca dowódcy i ubezpieczenie (Pistolet maszynowy Sten, granaty).
3. "Kruszynka" (Zdzisław Poradzki) II wykonawca (pistolet maszynowy STEN, granaty).
4. "Miś" (Michał Issajewicz) kierowca wozu Adler-Trumpf-Junior i III wykonawca (pistolet Parabellum, granaty).
5. "Bruno" (Bronisław Hellwig) kierowca wozu Opel Kapitan (2 pistolety Parabellum, granaty).
6. "Sokół" (Kazimierz Sott) kierowca wozu Mercedes 170 V (2 pistolety Parabellum, granaty).
7. "Cichy" (Marian Senger) ubezpieczenie (pistolet maszynowy STEN, pistolet Parabellum, granaty).
8. "Juno" (Zbigniew Gęsicki) ubezpieczenie (pistolet maszynowy STEN, pistolet Vis, granaty).
9. "Olbrzymek" (Henryk Humięcki) ubezpieczenie (pistolet maszynowy STEN, pistolet Parabellum, granaty).
10. "Kama" (Maria Stypułkowska-Chojecka) sygnalizacja.
11. "Dewajtis" (Elżbieta Dziębowska) sygnalizacja.
12. "Hanka" (Anna Szarzyńska-Rewska) sygnalizacja.

Na kordach waypoint znajdziesz tabliczkę. To z tego miejsca o godzinie 9:09 "Kama" sygnalizuje zawieszeniem peleryny na ręce wyjście „kata Warszawy” z domu w al. Róż 2. Ile miała "Kama" lat? = C

Etap 4 – „Dewajtis”

Generał ma do przejechania zaledwie 140 metrów. Mija „Dewajtis”, która potwierdza zbliżanie się samochodu. Na kordach waypoint znajdziesz tabliczkę. Ile miała „Dewajtis” lat? = D

Etap 5 – „Hanka”

Na kordach waypoint znajdziesz tabliczkę. Ile miała „Hanka” lat? = E

Etap 6 – Akcja

Po tym co i „Hanka”potwierdza zbliżanie się samochodu oraz fakt, że jedzie nim generał, dowódca akcji „Lot” przekazuje ostateczną decyzję o rozpoczęciu akcji poprzez zdjęcie kapelusza.

Na ten sygnał samochód prowadzony przez „Misia” wyrusza naprzeciw samochodowi z generałem w środku, zajeżdżając mu drogę przed samym pałacem. Po zablokowaniu pojazdu do samochodu podbiegli „Lot” i „Olbrzymek”, otwierając ogień z odległości około jednego metra. Z samochodu Adler Trumpf Junior wyskoczył „Miś” i dobił ruszającego się jeszcze generała, w tym samym momencie pozostałe dwa samochody z głębi ul. Chopina, podjechały w kierunku Alei Ujazdowskich. W ferworze walki napastników nie wspomógł „Ali”, któremu zaciął się zamek teczki z granatami, jednak po chwili ponownie wkroczył do akcji.

Niemal natychmiast na akcję zareagowały stacjonujące w okolicznych budynkach dzielnicy niemieckiej oddziały okupanta, otwierając silny ogień. Kule raniły „Lota”, „Cichego”, „Olbrzymka” oraz lekko „Misia”. Ten ostatni wraz z „Kruszynką” wyciągnęli generała, lecz nie mogli znaleźć przy nim dokumentów potwierdzających tożsamość. Na szczęście dokumenty znalazły się w teczce, którą w chwili zamachu miał przy sobie kierowca generała. Znalezienie dokumentów i ich dostarczenie dowódcy było konieczne, gdyż ich brak podczas zdawania raportu z akcji skutkowałby niewykonaniem zadania wobec braku możliwości stwierdzenia, czy usunięta została właściwa osoba.

Pod silnym ogniem z rąk Niemców bojowcy przedarli się do samochodów na ul. Chopina i wyznaczonymi trasami uciekli z miejsca akcji. Cała akcja trwała około minuty i czterdziestu sekund. Problemem stali się jednak ranni w akcji, których należało jak najszybciej przetransportować do szpitali.

Na kordach waypoint znajdziesz glaz upamiętniający miejsce zamachu. Policz średnią wieku poległych w akcji zaokrąglając w górę = F.

Epilog

Samochód prowadzony przez „Sokoła” z „Junem” oraz ciężko rannymi „Lotem” i „Cichym” udał się najpierw do Szpitala Maltańskiego, a następnie do Szpitala Praskiego na ul. Sierakowskiego 7 gdzie zaczęła się walka o ich życie. W drodze powrotnej „Sokół” i „Juno” na moście Kierbedzia natrafili na niemiecką blokadę. Wpadli w panikę, próbowali zawrócić samochód, który z powodu swojego wyglądu (podziurawiona od kul karoseria, brak szyb itp.) był dla Niemców od razu podejrzany, jednak próba ucieczki nie powiodła się. Zahaczyli oberwanym zderzakiem o kratownicę mostu, co spowodowało unieruchomienie samochodu. Ostatecznie obaj skoczyli z mostu do Wisły, ponosząc jednak śmierć w jej nurcie. W kolejnych dniach zmarli także: „Lot” (4 lutego w Szpitalu Wolskim) oraz „Cichy” (6 lutego w Szpitalu Maltańskim).

W akcji oprócz samego generała zginęło 4 Niemców, a 9 zostało rannych.

W ramach represji następnego dnia, 2 lutego 1944 roku, Niemcy rozstrzelali ok. 300 Polaków, w większości więźniów Pawiaka. 100 osób zostało rozstrzelanych w publicznej egzekucji w Alejach Ujazdowskich 21, tuż obok miejsca zamachu (co upamiętnia tablica). Kolejne 200 osób zamordowano w ruinach getta. Ponadto na mieszkańców Warszawy i gmin powiatu warszawskiego nałożono, trzecią w okupacyjnej historii miasta, kontrybucję w wysokości 100 mln złotych (z czego na samą Warszawę przypadło 85 mln złotych). Czasowo zamknięto również wszystkie polskie restauracje oraz przesunięto rozpoczęcie godziny policyjnej z 20.00 na 19.00. W dniu pogrzebu generała 4 lutego 1944 roku wprowadzono także zakaz prowadzania pojazdów samochodowych przez Polaków.
Akcja przyniosła jednak upragniony skutek i spirala terroru w Warszawie została zatrzymana. Po kilkunastu dniach od zamachu Niemcy zaniechali publicznych egzekucji.

Dokładne współrzędne finału obliczysz wg wzorów:

N 52° 13.(B+C)*10 +(A+D-B)*10+5
E 021° 01.(E+F)*9+(A+D)*10-25

Geochecker:
A+B+C+D+E+F=109.

(EN) Easy field puzzle with 6 stages, which are designed to show you places connected to one of the most spectacular action of Polish resistance movement during nazi occupation. The cache should not take more than hour. The text in English is shorten to describe what you need to get to the cache only. You can easily find more details of action itself on wikipedia searching for „Operation Kutschera”. All answers for questions you can find on waypoints. Note that although texts on memorials/signs are in Polish only it should be no problem to get through the stage. Tasks are defined in the way to be easy also for non-polish speakers.

Stage 1 – Who is the target?

On 25 September 1943 new SS and Police Leader (mentioned in further text as general) of the Warsaw District came into power. Immediately on his arrival in Warsaw he stepped up terror measures directed against civilian population. The number of public executions and “łapanka” round-ups were increased, and lists of hostages to be shot in case of any attack on a German soldier were published daily. These lists were not signed as he was aware of the risk. The underground leadership has put him on the “wanted dead” list, describing him only as "SS and Police Leader . His identity and wherebouts were revieled only by lucky coincidence. Your task is to count characters in his name and surname (you can see it printed on any memorial table visited in further stages) . Number of characters = A.

Stage 2 – House on Aleja Róż street 2

Here general lived. Above the entry doors there are two windows with glass segments in 3 lanes. Count glass segments in a the middle lane of both windows together = B.

Stage 3 – „Kama”

The waypoint shows the place where Kama (code name) was staying. She signaled that Kutschera was leaving his house at Aleja Róż 2 by hanging the jacket over her hand. There is a table built-in the pavement. Two digit number there is the age of Kama. How old was she? = C

Stage 4 – „Dewajtis”

The second signalist with code name Dewajtis. How old was she? = D

Stage 5 – „Hanka”

The third signalist with code name Hanka. How old was she? = E

Stage 6 – Action

The waypoint shows the place where general was killed. There is a memorial with the text. At the end of the text there are 4 two-digit numbers representing the age of 4 executors which were killed during the action or died shortly after. Calculate their average age rounded up = F.

Epilog

The general was killed in this action together with other 4 soldiers. 9 were wounded. The next day 100 Polish prisoners were shot during public execution. Further 200 people were killed in getto ruins. But the main consequence of operation was that these were last public executions until Warsaw Uprising.

The cords of the final you get using below formulas:

N 52° 13.(B+C)*10 +(A+D-B)*10+5
E 021° 01.(E+F)*9+(A+D)*10-25

Geochecker:
A+B+C+D+E+F=109.


Congratulations to:

Gold FTF: wantsky, kuchomik, majlen_

SilverSTF: ru.beus

BronzeTTF: y_a_h_oo

Flag Counter


Additional Hints (Decrypt)

haqre Q/ cbq Q

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)