Skip to content

Kucmoch Mystery Cache

Hidden : 11/6/2008
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pátá keš série RAK (Roubená architektura Krkonoš) Vás zavede do obce Poniklá. Tentokrát se jedná o mysterko - multinku, malinko složitější, ale jistě ne příliš. Na úvodních souřadnicích keš nehledejte, ale najdete zde bývalou restauraci pro motorkáře, která leží zhruba uprostřed trasy.

Keš je věnována manželům Marii a Josefovi z Poniklé, kteří prožili netypické manželství, o němž byly natočeny dvě reportáže do pořadu Na vlastní oči (TV Nova).
Když se Marie s Josefem vzali, každý bydlel v domku s jedním z rodičů - paní Marie se starala o maminku a bratra v roubené chaloupce na kopci nad místní částí Přívlaka a společně hospodařili na poměrně velkých pozemcích. Pan Josef se staral o tatínka v domku poblíž středu Poniklé.
Protože ani jeden nemohl svého rodiče opustit, žili dál odděleně i po svatbě. Navštěvovali se, narodily se jim dvě děti - dcera a syn, ale nikdy nebydleli spolu. A to ani v době, kdy už jim rodiče zemřeli. Jak mi řekl syn Marie a Josefa, jako děti nijak nepociťovaly, že by něco nebylo v pořádku. Rodiče se měli rádi, vychovávali své děti dobře a rodina fungovala. V televizní reportáži zaznělo, že každý z manželů bydlel na jednom kopci a mohli se na sebe dívat z vršku na vršek. Ověřili jsme si, že je tomu opravdu tak, jen díky vzrostlým stromům a zástavbě obce není už vidět z jednoho domku na druhý.

Trasa keše Vás zavede na oba vršky. Nejprve k domku pana Josefa - stage 1.
Abyste získali souřadnice 1. stage, musíte přiřadit k jednotlivým fotkám jména hub. Pak vezměte z obou částí jména každé houby počáteční písmena a vytvořte z nich indicie pro výpočet keše následovně:
Počet počátečních písmen (bráno z obou názvů všech hub) s háčkem = A
Počet písmen "H" = B
Počet písmen "R" a "P" = C
Počet samohlásek = D
Počet souhlásek = E


Vzorec pro výpočet souřadnic 1. stage (dům pana Josefa):
N 50°(E + A + B).(B + C)(A - D)(2 x B)
E 015°E.(A - B - C)(A)(C - D - B)


Vzorec pro výpočet souřadnic 2. stage (chaloupka paní Marie):

N 50°(E + B + C + D).(C + D)(2 x C)
E 015°(E - 1).(E + C)B


Vzorec pro výpočet souřadnic keše:

N 50°(E + 2 x C).(A - D)(A - B - C)(B - D)
E 015°(C + 2 x D) x 3.(2 x 71 + A + 2 x B)


Vzorec pro výpočet souřadnic parkoviště poblíž keše (místo pro 1 vůz):

Od souřadnic keše odečtěte:
N: 00°00.092
E: 00°00.113


U každé houby je uvedena malá nápověda, která by měla pomoci vyřešit nejasnosti při určování. Kromě toho najdete u každé fotografie číslo v závorce - součet písmen celého názvu.
Jak jste si možná přečetli v našem profilu, houbaření je vášeň především moje. Snažila jsem se do listingu vybrat houby, které mám ráda, ať už nějak kuchyňsky upravené či jen na pohled. Kromě dvou se mi všechny houby podařily vyfotit při našich brouzdáních lesy naší krásné vlasti. Není mým cílem Vás příliš dlouho trápit, spíš Vás na chvíli "pozvat do lesa". Pokud budete mít s určováním hub problémy, napište, ráda poradím.

Na 1. stagi najdete dřevěné koryto na svod vody do strouhy. Na korytu je letopočet - indicie X pro bonusovou keš. Pak na domě najděte vedle vchodu červenou tabulku s dvouciferným číslem - indicie G (nad ním uvidíte modrou tabulku s číslem, které jste si vypočítali dle vzorce v listingu).
Cestou ke keši si všímejte zachovalých roubenek, především krásných hnědo-bílých. My jsme jich napočítali 12 (tedy těch opravdu hezkých, zachovalých v původním architektonickém stavu).

  2013: Jedlá houba, velice podobná své sestricce vysoké, ale má o neco menší klobouk, povrch trene pri poranení cervená a kura trene se na rezu zbarvuje cerveno-oranžove až hnede. Focená v Dinoparku ve Vyškove. (16)  
  2374: U této houby asi nebudete potrebovat nápovedu. Plodnici na snímku dostala Kacenka jen na chvíli do ruky od štastného nálezce poblíž Nového hradu u Blanska. Sami jsme jich pak nekolik našli na Kutnohorsku a po dvou letech opet u Nového hradu - konkrétne u keše Starý hrad. Když jsem houby vezla na kole, šírila se okolo me velmi príjemná vune. A paní ubytovatelka se i s rodinou prejedla rízku, které z hub pripravila. (15)  
  2471: Tuto krasavici asi netreba predstavovat. Krásná ozdoba našich lesu. Foceno na Mechovinci v Krkonoších. (16) 
  2559: Roste pouze pod smrky, proto po nich dostal i své jméno. Radu let se po techto houbách "slehla zem", nyní se hojne vyskytují treba v Kuncicích, kde jsme je také s Kačkou vyfotily. Vzala nás tam moje kolegyne, abychom na vlastní oci videly, co je to nemít kam šlápnout a jen sbírat a sbírat. (12) 
  2759: Oblíbená jedlá houba, i když je možno ji zamenit s její jedovatou sestrickou. Leckdo si rád pochutná na držkové polévce práve z této houby. Snímek je z kopce Sovinec nad Valtericemi. (16)  
  2761: Barevne velice promenlivá houba, proto její název neodpovídá vždy jejímu zabarvení (jako u našich snímku). Roste velmi hojne ve všech lesích, nejcasteji pod duby a buky. Jedlá houba s bílou sladkou dužninou. Pro lepší identifikaci pripojeny dva snímky. Hojne se vyskytuje v Sovinci nad Valtericemi. (18) 
  2763: Stejná houba jako u predešlého snímku (2761), jen v jiném zabarvení. K obema snímkum bude jeden spolecný název. 
  2764: Tohoto fešáka asi taky netreba predstavovat, svoji krásu si nese i v názvu. Je ozdobou každého modrínového lesíka. Blízko našeho bydlište je "náš" les, který jsme si pojmenovaly dle této houby. Pred pár lety jsme v nem techhle krasavcu našly s Kackou na stovky. Celý týden jsme chodily na houby a vždy prinesly 2 - 3 koše vrchovaté. (13) 
  2786: Jedlá houba, roste hojne, trsnate, na parezech a padlých kmenech nejruznejších listnácu i jehlicnanu, ale i paraziticky na korenových nábezích živých stromu. Pro tuhou dužninu se doporucuje sbírat pouze klobouky mladých plodnic predevším k nakládání do octa. Chutove je prý daleko lahodnejší než treba václavka. Focena za plotem naší zahrady na strome pana souseda. (18) 
  3292: Nejedlá houba, jedna z nejmohutnejších svého druhu, roste casto ve skupinách. V názvu má císlovku. Fotili jsme v Jindrichove na Morave cestou ke keši Hrádek Plece. (16) 
  3465: Jedlá houba, na povrchu je pokryta velkými tuhými kuželovitými bradavkami, mezi nimi jsou ješte cetné drobné ostny. Kdysi jsme ji hodne sbírali, ale vždycky nám "bíle nadrobila" na ostatní houby, takže ji necháváme pro jiné houbare. Vyfocena v Jeseníkách pri hledání keše Poslední ropík. (13) 
  3547: Jedlá houba, ve Valtericích nazývaná hrib skalní. Roste ve smrkových lesích v podhorských a horských oblastech. Nekým je pro svoji chut zavrhována, nekdo ji vyhledává (jako naše sousedka, které obcas necháváme celý koš techto hub). Roste docela hojne v Sovinci, kde jsem ji také vyfotila. (15) 
  3639: Malinká houbička, jejíž plodnice mají rosolovitou konzistenci a připomínají paroží. Názory na to, zda se jedná o jedlou či nejedlou houbu, se liší, ale všeobecně platí, že se tyto krásné "parohy" nejedí. Někteří houbaři je nakládají a používají jako ozdobu k ostatním houbám. Plodnice najdeme především ve smrkových lesích na pařezech a tlejícím dřevě. Název dobře vystihuje jak vzhled houby, tak pocit, který můžeme mít, když na plodnici sáhneme. Foceno v Sovinci. (18) 
  3664: Roste velice hojne na parezech jehlicnanu nebo z korenu ponorených v zemi. Muže vyvolat zdravotní obtíže. Pri pohledu shora casto pripomíná barvou suchohrib hnedý, po utržení však houbar zjistí prítomnost lupenu. Casto nacházíme plodnice poházené po lese. Foto ze Sovince. (20) 
  6676: Jedlá houba mírne nahorklé chuti, ve Valtericích lidove nazývaná "kominícek", roste hojne na mechatých místech ve smrcinách. Valterické lesy jí bývají v cervnu a cervenci docela plné, ale poslední dva roky se nám bohužel snímek nepodaril ulovit. Fotily jsme ji v jiných oblastech, ale snímky nebyly moc dobré. Tento je ofocen z atlasu hub. (16) 
  6680: Jedlá houba, ale není chutná a muže zpusobit zdravotní obtíže. U nás ve Valtericích se suší a rozdrobí na jemný prášek, kterým se po špetkách korení polévky. Klobouk je v mládí jednolite cervenofialove šupinkatý, pozdeji rozpraskávající se na jednotlivé šupinky na žlutém podklade. Dužnina žlutá. Roste hojne na rozkládajících se parezech jehlicnanu. Z našich snímku nebyl žádný príliš vhodný - tento snímek je z atlasu hub. (20) 

Finální souradnice si můžete ověřit:


Příjemné luštění a lov přeje Sovinka, tj. Láďa a Jitka.

Additional Hints (Decrypt)

Qerib znz enq, anzxl anz, xnmql qra fv xbhfrx qnz.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)