Skip to content

HÖKÄLLA 3 - Källan Traditional Cache

Hidden : 4/23/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

 

HÖKÄLLA 3 –KÄLLAN

Hauga Kelda- Källan vid Högarna. Efter 1658 när området blev svenskt döptes det om till Hökälla.

Platsen är känd från 1300-talet. Här fanns en källa som i forntiden ansågs helig och hade en klang av storhet och makt. Den omnämns redan 1388 i biskop Eeysteins jordebok.

Källan sprang fram ur jorden från en mäktig underjordisk källåder, och bildade en ca 200x40 meter lång damm, som sedan hade sitt utlopp i en meterhög fors ned i Kvillebäcken.

På 18-1900-talet kallades den också Ålhults Källa, och här fanns mitt i dammen en tid ett litet badhus. Platsen var omtyckt för bad och fiske och här togs också is att ha till kylning av mat.

Efter många stora tvister och bråk med ägaren till godset Hökälla säteri, fick Göteborg stad med St Jörgens sjukhus rätten i domstol att nyttja källan för att trygga vattenförsörjningen till sjukhuset.

En gammal fyrkantig brunn och ett litet källutflöde i marken, finns nu kvar i en igenväxt sumpskog nära Kvillebäcken.

Cachen har flyttat upp från marknivå.

Kom också ihåg att notera ledtrådarna till Hökälla Säteri

Additional Hints (Decrypt)

Uvggn xäyyåqrea-hgsyöqrg v znexra bpu tå 20 zrgre flq.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)