Skip to content

Hrdinove nebo vrazi? Mystery Cache

This cache has been archived.

adreb: http://www.geocaching.cz/forum/viewthread.php?forum_id=3&thread_id=23201&sort=&rowstart=0

Inu, nebudeme cekat na bonzáky, radeji skoncíme sami a dobrovolne... [;)] Díky všem za návštevu! Keš ješte nejakou dobu zustane na míste, pozdeji odnesu.

More
Hidden : 5/3/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Hrdinové, nebo vrazi?

Vítejte v Lošanech, v malebné vesnicce v Polabí nedaleko Kolína. Copak tu najdete? Napríklad zbytky staré tvrze z poloviny 14. století nebo krásný a z dálky viditelný novogotický kostel svatého Jirí. Ale když vesnici projdete pecliveji, najdete i jiná místa. Napríklad statek, puvodne náležící rodine Mašínu. A k tomu se váže tato keš.


Hrdinové nebo vrazi - takto cernobílý je pohled ceské verejnosti na bratry Mašíny. Ti se na zacátku padesátých let rozhodli spolu s nekolika kolegy bojovat proti komunismu. Mladíci pod vlivem výchovy svého otce, hrdiny protinacistického odboje Josefa Mašína, byli presvedceni o tom, že je potreba proti nemu bojovat se zbraní v ruce a že nezustane pouze u bojuvek. Ale pekne od zacátku...

Kdo jsou vlastne bratri Mašínové?

Bratri Ctirad Mašín (*11. srpna 1930 v Lošanech) a Josef Mašín (*8. brezna 1932 v Lošanech) jsou syny generála Josefa Mašína, legionáre a jednoho ze Trí králu, popraveného v roce 1942 nacisty za odboj. Rozhodli se bojovat proti poúnorovému režimu stejne jako jejich otec bojoval proti režimu nacistickému. Jsou však známi predevším svým ozbrojeným útekem z komunistického Ceskoslovenska pres východní Nemecko do Západního Berlína v roce 1953. Ano, a presne v tomto okamžiku se ceský národ delí na ty, kdo verí, že bratri Mašínové jsou národními hrdiny, a na ty, co si myslí, že jsou to prachsprostí vrazi.

bratri Mašínové

A jak to celé bylo?

Po únoru 1948 pokracovali bratri v ozbrojeném odboji, tentokrát proti komunistum. Ctirad a Josef Mašínovi byli za žertovnou debatu o schopnosti pred nimi stojícího vraku letadla, považovanou jako zámer uprchnout na Západ, po nejakou dobu vezneni, Ctirad byl dokonce nasazen i v uranových dolech v Jáchymove, odkud byl díky amnestii roku 1953 propušten. Na pocátku padesátých let se v krátké dobe ocekávalo vypuknutí války mezi SSSR a jeho satelity a Západem. Mašínové se zatím rozhodli pusobit jako partyzáni, pozdeji pak, až nebude zbytí, chteli odejít z vlasti a prihlásit se do americké armády, aby se v jejich radách mohli opet podílet na boji proti komunismu.

V krátké dobe vybudovali skoro deseticlennou skupinu lidí, v níž jen oni dva rozhodovali o plánech a útocích. Z nejruznejších zdroju získávali výbušniny a zbrane, aby mohli provádet ruzné sabotáže proti komunistickému režimu a hlavne sbírali síly na útek na západ. V ríjnu roku 1953 se skupina definitivne rozhodla opustit svou rodnou zemi, byla však brzy odhalena a pronásledována vojskem a príslušníky bezpecnostních sil. Zacali se tedy pro nekoho normálním, pro druhého nevybíravým zpusobem bránit... A jaká jsou fakta?

Podívejme se tedy nyní podrobne na tri prípady, kdy clenové skupiny usmrtili cloveka v CSR:

  1. Datum, místo: 13.9.1951, Chlumec nad Cidlinou
    Obet: príslušník SNB Oldrich Kašík
    Akce: prepad stanice SNB za úcelem získání zbraní
    Plán: nechat se taxíkem zavést na místo, omámit a svázat taxikáre, vylákat príslušníka SNB ze stanice, venku ho uderit železnou tycí a tím zneškodnit (konkrétní postup nebyl presne stanoven, melo se postupovat dle situace na míste)
    Provedení: když se príslušník otocil zády, aby si zašel pro cosi zpet do stanice, Ctirad Mašín vytáhl z rukávu ocel a praštil ho po zátylku. Príslušník se otresen pomalu otocil zpet a pokusil se vytáhnout pistoli. Josef Mašín ho okamžite dvema výstrely zastrelil.
    Výsledek: Prepad se nezdaril, strelba mohla vyburcovat celou stanici a proto bratri Mašínové okamžite rychle ujeli.
  2. Datum, místo: 28.9.1951, Celákovice
    Obet: príslušník SNB cetar Jaroslav Honzátko
    Akce: prepad stanice SNB za úcelem získání zbraní
    Plán: privolat sanitku k fingované nehode, zmocnit se jí (taxík nepripadal po predchozím nezdaru v úvahu), ridice a zdravotníka omámit a privázat ke stromu (bežná praxe Mašínu), sanitkou se dopravit k policejní stanici v Celákovicích, vylákat príslušníka, omámit ho a svázat, sebrat mu klíce a zmocnit se zbraní
    Provedení: podle plánu, príslušník vylákán k fingované nehode, odzbrojen a spoután, zavezen zpet na stanici, prinucen vydat klíce a ukázat ukryté zbrane, následne omámen a po vyhodnocení nebezpecí (príslušník byl evidentne velmi zkušený a celou dobu si bratry Mašínovy pozorne prohlížel), rozhodnuto že musí být zabit, aby nemohl vypovídat a podat popis pachatelu, jež si zjevne velmi dobre zapamatoval. Ctirad Mašín ho tedy podrezal.
    Výsledek: Prepad byl úspešný, zbrane byly získány.
  3. Datum, místo: 2.8.1952, mezi Cáslaví a Hedvíkovem
    Obet: pokladník Kovolisu Josef Rošický
    Akce: prepad vozu vezoucí výplaty do Hedvíkova za úcelem získání vetšího financního obnosu na úplatky pro akci na osvobození Ctirada Mašína, který byl toho casu ve veznici v Jáchymove
    Plán: zastavit vuz prevážející hotovost v stejnokroji lidových milicí, predstírat vyšetrování, posádku vylákat z auta, omámit a svázat.
    Provedení: V aute cestovaly ctyri osoby - ridic, bezpecák, pokladní a vedoucí závodní kuchyne, která zde byla shodou okolností (požádala kolegy o svezení). Proti nim stáli Josef Mašín a Václav Švéda. Václav zastavil vuz, vyzval ridice aby se legitimoval, když bezpecák protestoval, pristoupil z druhé strany Josef Mašín a s namírenou pistolí jim obema prikázal vydat zbrane a vystoupit, což se také stalo. Josef Mašín si sedl za volant, zatímco Václav vedl oba zajatce pešky. Josef s autem odbocil k lesíku, když se pokladník pokusil zezadu zasáhnout do rízení. Josef zastavil a prikázal obema vystoupit, aby je odvedl k lesíku, kde je chteli svázat, taktéž pešky. Behem cesty pokladník vytáhl pistoli, kterou mel dosud ukrytou, a namíril na Josefa. Ten zjistil, že jeho vlastní pistole mu vypadla v aute, a tak se chladnokrevne vrhl na pokladníka, který stál asi dva metry od nej, sebral mu pistoli a, ponevadž pokladník stále kladl odpor, behem potycky ho zastrelil jeho vlastní zbraní. Zbylí tri byli zavedeni do lesíka a tam ponecháni.
    Výsledek: Prepad byl úspešný, peníze byly získány.

Co myslíte, je to hodne, ci málo, nebo jen nutnost k prežití? A jak to bylo dál...

Pozdeji, behem skoro pet týdnu dlouhého putování východním Nemeckem, když byla proti peticlenné skupine zburcována celá východonemecká policie a k tomu sovetské jednotky, zastrelili clenové skupiny ve dvou stretech ctyri vojáky: dva na železnicní stanici Urzo, kde se je pokusili legitimovat, a když zjistili, že nemají doklady, tak zatknout, a další dva behem následného zátahu, kdy byla skupina obklícena v lese. Nekolik dalších zranili.

Dva clenové skupinky Václav Švéda a Zbynek Janata byli v sovetské zóne Nemecka dopadeni a vydáni do Ceskoslovenska, kde pak byli popraveni. Bratri Mašínové a poslední clen skupiny Milan Paumer úspešne dorazili do Západního Berlína. Pozdeji, v USA, se všichni tri preživší clenové skupiny prihlásili do americké armády se zámerem pokracovat v protikomunistickém odboji.

Dva pohledy na tyto události

Na jedné strane máme zákon z roku 1993 o protiprávnosti predlistopadového režimu a odboji proti nemu (viz napr. http://www.kpv.kozakov.cz/normy/zakon.htm), který jasne ríká v § 3: Odpor obcanu proti tomuto režimu, který at již jednotlive ci ve skupine na základe demokratického presvedcení politického, náboženského ci mravního projevovali odbojem nebo jinou cinností nebo vedome a verejne vyjadrovali, na území státu i v zahranicí, a to i ve spojení s cizí demokratickou mocností, byl legitimní, spravedlivý, morálne oprávnený a je hodný úcty.

Na strane druhé mnozí stále nejsou ochotni považovat boj proti tomuto režimu za legitimní, o úctyhodnosti ani nemluve.

Bratri Mašínové se postavili komunistickému zlu bez ohledu na jeho podobu, bez ohledu na své vlastní bezpecí, bez ohledu na nejisté vyhlídky na vítezství. Jelikož pri úteku zabili celkem sedm ozbrojených lidí (dva príslušníky bezpecnosti a ozbrojeného pokladníka, který vezl výplaty, a ctyri príslušníky východonemeckých ozbrojených složek), je dodnes ta cást ceské verejnosti, kterou kauza zajímá, rozdelena na dva tábory, z nichž jeden považuje skupinu bratru Mašínu za vrahy, zatímco druhý za národní hrdiny, kterí vedli legitimní ozbrojený odboj proti totalitnímu komunistickému režimu.

Co ríci na záver? Bratri Mašínové získali za své, pro nekoho v uvozovkách, hrdinství dve vyznamenání. Nejprve byli v roce 1945 vyznamenání Dr. Edvardem Benešem za "osobní statecnost v dobe války" cs. medailí Za chrabrost a podruhé v nedávné dobe, 28. února 2008, premiérem Topolánkem nove vytvorenou Plaketou predsedy vlády Ceské republiky. Podle svých slov ji Topolánek udelil, aniž by svuj zámer s kýmkoli konzultoval.

Vyznamenání od Mirka Topolánka vzbudilo novou vlnu diskuze o odboji, mnoho lidí však s vyznamenáním nesouhlasilo...

A co Vy? Jaký je Váš názor na tuto kauzu? Zde máte fakta, rozhodnutí je již na Vás...

A co keš?

Keš nehledejte na úvodních souradnicích! Ty ukazují ke statku rodiny Mašínu pred pametní desku venovanou otci obou bratru. K finálové krabicce vás dovede jednoduchý výpocet z indicií zcásti uvedených v tomto listingu a zcásti zjistitelných na míste úvodních souradnic. K žádné z nich není treba použít dar prítele Googla:

A je pocet lidí, kterí rozhodli o udelení v poradí druhého vyznamenání bratrum Mašínum
B je zhruba pocet týdnu, kolik putovali uprchlíci východním Nemeckem
C je pocet lidí (útocníku i prepadených) zúcastnených pri loupeži penez u Cáslavi
D je pocet obetí bratrí Mašínu, zabitých na území Ceskoslovenska
E je ciferace všech ctrnácti císlic uvedených na pametní desce
F je ciferace roku uvedeného ve štítu domu se žlutou fasádou (pri pohledu na pametní desku po vaší levé ruce)

Keš je na: N 49°59.(B+F)(A-C)(F+E) E 015°07.(D-F)(C-2*D)(B-3*A-E)

Vyjdou-li vám záporná císla, dosadte jejich absolutní hodnotu, vyjde-li vám dvou a víceciferné císlo, dosadte jeho ciferaci. A ješte drobná poznámka k logu: prosím, napište do nej Váš názor na bratry Mašíny. Byli pro Vás hrdiny nebo vrahy? Pochopíme i vetu "nemám na to názor", ale rekl bych, že toto je dost kontroverzní téma, aby si na nej i treba na základe tohoto listingu názor udelali. Dobre víme, že od 4. dubna 2009 nesmíme u keší vyžadovat podmínku pod pohružkou smazání logu, presto bychom ale byli rádi, kdybyste svuj názor napsali. Dekujeme!

Odlovili jste? Zapojte se prosím do hodnocení keší

Additional Hints (Decrypt)

qhgvan

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)