Skip to content

Osudy zidu v Koline Multi-cache

Hidden : 5/10/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato keška je věnovaná Židům, kteří žili v Kolíně. Na uvedených souřadnicích keš nehledejte, není tu. Najdete zde pozlacené pamětní kostky a Stage 1.

Tato keška spadá do série kešek věnovaným Židům a židovským památkám.

Zidovska serie - bonus GC418E7

Pokud jste ještě neviděli či nenavštívili židovské památky v blízkém okolí, tak jsem si některé pro Vás připravil:

A= Synagoga Golcuv Jenikov GC2D796

B= Synagoga Caslav GC2KE0W

D= Synagoga v Koline GC2W56P

E= Zidovsky hrbitov v Malesove GC2X522

F= Zidovsky hrbitov ve Zbraslavicich GC3HMTV

G= Osudy zidu v Kutne Hore GC3JWED

H= Synagogy v Kutne Hore GC3PRFQ

I= Zidovsky hrbitov v Caslavi GC3VQ50

J= Zidovsky hrbitov v Golcove Jenikove GC3VQ53

Nezapomňte si zde opsat bonusové číslo C!!!

Kolínu se kdysi přezdívalo "Jeruzalém na Labi". Židovští obyvatelé jsou tu zmiňováni už ve 14. století a například v šestnáctém právě tady žila druhá nejpočetnější židovská komunita u nás. Židovské ghetto dodnes připomíná staré časy a láká k návštěvě.

Proto příjměte naše pozvání do Kolína. S prohlídkou začnneme na hlavním náměstí, pojmenovaným Karlovo, zde také zkončíme.

Karlovo náměstí je skutečným srdcem města již od středověku a má rozlohu bezmála 1 hektar. Jistě Vám neunikne pravidelná síť ulic, které se z něho rozebíhají. Však také kolínská urbanistická koncepce je nejstarším známým pravoúhlým konceptem královských měst založených u nás ve středověku. Vděčíme za ni Přemyslu Otakarovi II., který Kolín založil před rokem 1261, ze kdy je první zmínka "o městě hotovém".

Uprostřed náměstí stojí kašna z 19. století a vedle ní mariánský sloup, který je připomínkou velkého moru v roce 1680. Domy okolo náměstí pocházejí ze všech etap historického vývoje města, většinou je však zdobí barokní a klasicistní průčelí.. Radnice v severozápadním rohu je nejvýstavnější budovou, její pseudorenesanční podoba pochází z konce 19. století; sama radnice je však středověkého původu, což dokládají gotická okna v zadním traktu stavby. V sousedním domě se 31. 7. 1796 narodil Jan Kašpar Deburau, nejslavnější z pierotů.

Od radnice je na dohled poněkud omšelá stavba zámku, který teprve čeká na svou rehabilitaci. Zvenčí tak můžete obdivovat renesanční palác z žerotínské doby. V sousední ulici již začíná židovské ghetto - dnes ulice Na Hradbách a Karoliny Světlé, dříve jedna Židovská ulice. Po jejích obou stranách jsou desítky původních židovských domů, dům rabína, židovská škola i nádherná kolínská synagoga. Na dohled z ghetta se zdvíhají věže chrámu sv. Bartoloměje a sousední zvonice; tu je mimochodem možno navštívit a shlédnout na město hezky svrchu.

Chcete-li vidět víc - vydejte se po Masarykově mostě na Zálabí, kde je nový židovský hřbitov s hroby významných obyvatel Kolína v 19. a první polovině 20. století a rozhledna na středověké pevnostní věži Práchovna, vypínající se na Zálabské skále. Výhled na město i okolí jistě ocení každý. Po nové lávce přejděte na Kmochův ostrov s pomníkem tohoto slavného kapelníka a hudebního skladatele, který patří ke Kolínu stejně, jako majestátní tok řeky Labe. Z ostrova je to již jen kousek ke starému židovskému hřbitovu, jehož atmosféra na každého musí dolehnout, když se proplétá mezi kamennými náhrobky starými přes 500 let. Můžete vypátrat, který patří třeba Becalelovi, synovi pražského rabího Löwa.

Tato keška je věnovaná deportovaným židům do koncetračních táborů bydlících na náměstí.

Z Kolína byly v červnu 1942 vypraveny tři transporty zdejších Židů do koncentračních táborů - AAb, AAc a AAd. Zahynulo při něm tisíc lidí. Podobně jako u vyhlazení obcí Lidice a Ležáky šlo o nacistickou pomstu za atentát na říšského pro tektora Reinharda Heydricha.Z více než dvou tisíc dvou set Židů, kteří byli do roku 1944 odvlečeni z Kolína do terezínského ghetta a Malé pevnosti, se jich po válce vrátilo necelých sto čtyřicet. Z kolínské synagógy nacisté odvezli i všechny cenné předměty včetně svitků tór.

V roce 1938 do Kolína přibyli Židé ze Sudet, kteří se stahovali z oblastí, jež obsadila německá armáda. Ani ve vnitrozemí však nacistické zvůli neunikli. V červnu 1942 vypravil kolínský Oberrandrat tři likvidační transporty. Byli v nich Židé nejen z Kolínska, ale i z širokého okolí od Nymburka po Humpolec.

Do koncentračních táborů nacisté odvlekli 2202 lidí. Těch z Kolínska nepřežilo válku zhruba pět stovek.

Osudy těch, kteří "konečnému řešení" unikli, byly různé. Někteří kolínští Židé se už do města nevrátili a rovnou odešli do emigrace.

Jiní z kolínských Židů se vrátili, později však - i kvůli poválečnému vývoji v Česku - zamířili také pryč. Nejčastěji do Izraele či USA. Kolínská židovská obec, již po válce obhospodařoval rabín Richard Feder, se rozpadla v roce 1953. Od té doby Kolín patří pod pražskou židovskou obec.

Přesto si kdysi početnou židovskou komunitu v Kolíně připomínají "nežidé". Synagoga nyní patří městu, jež se snaží využívat prostory coby koncertní a výstavní sál.

Ke kešce:

Teď už k samotné multince. Tato multinka má pouze tři zastavení, tak vyražte na první:

Stage 1: N 50° 01.664 E 015° 12.081

Stojíte na rohu ulice Kouřimské s Karlovým náměstím. Když se podíváte pozorně na dlažbu, tak zde spatříte čtyři pozlacené pamětní kostky o rozměrech cca. 10cm. Je na nich uvedena rodina, která zde bydlela a zahynula v koncentračním táboře v Treblince.

Zde budete muset zjistit následující:

Kolikátého byli všichni židé zde bydlící zavražděni?

A.B.19CD

Stage 2: N 50° 01.674 E 015° 12.031

Stojíte v podlobí domu U Zlaté štiky s čp. 7, zde spatříte jednu pozlacenou pamětní kostku. Je na ní uvedena paní, která zde bydlela a zahynula v Treblince.

Zde budete muset zjistit následující:

Kdy se narodila?

18EF

Stage 3: N 50° 01.700 E 015° 12.040

Stojíte před domem s čp. 89, zde spatříte čtyři už zašlé pozlacené pamětní kostky. Tato rodina zahynula v Osvětimi.

Zde musíte zjistit následující:

Kolika let se dožila nejstarší z této rodiny G=? Kolik let se dožila nejmladší z této rodiny H=?

Výpočet finálky:

Finální souřadnice získáte dosazením do následujícího zadání:

N 50° F.(GxB+CxDxH)

E 015° E+C.(DxExG+HA)

Pro kontrolu přidávám kontrolní součet: A+B+C+D+E+F+G+H=100.

O kešce:

Keška je o velikosti regular o objemu 3,4l. Do keše se vejdou CWG, TB známky či GC. Je schovaná v budově s proměnlivou pracovní dobou. Proto si ověřte aktuální otevírací dobu. Přesně kde je schovaná a co máte udělat je ukryto v ověřovači souřadnic.

Kontrola finálních součadnic:

08.01.2012 Umístil jsem novou krabičku na nové místo. Tím pádem došlo k posunutí kešky o 5,5m na SZ.

12.02.2019 Umístil jsem novou krabičku na nové místo, které je odolné na vymudlení a je dostupné jen v určitý čas. Došlo k posunutí kešky o 75m na SZ.

Doufám, že se Vám zde bude líbit. Přeji úspěšný lov.

Pokud se Vám tato keška nebo jiná ode mne líbila, tak se nebojte dát bod oblíbenosti.

Pokud chcete, tak můžete navštívit další naše kešky. Naše kešky jsou zde.

Additional Hints (Decrypt)

Hiavge.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)