Skip to content

Elevating Bridge Traditional Cache

This cache has been archived.

Agori Berix: Hej!

För en tid sedan frågade jag dig om dina planer för denna cache. Då jag inte ser någon åtgärd eller svar arkiverar jag nu denna cache.

Om du vill reparera/återställa cachen någon gång i framtiden är du välkommen att ta kontakt med oss. Om den då följer gällande guidelines så avarkiverar jag den gärna åt dig.

För att ta kontakt med oss använd kontaktfunktionen på geocaching.com eller denna länk: http://www.swedenreviewers.se/kontakt.aspx .

Hälsningar,

Agori Berix (reviewer)

Läs våra tips för att hur du snabbt får din cache publicerad: http://swedenreviewers.se/reviewprocess.aspx
För fler reviewertips se vår webbplats: http://www.swedenreviewers.se

More
Hidden : 9/6/2007
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


1877–1913 fanns en provisorisk svängbro på platsen, som 1913 ersattes av en permanent svängbro, ursprungligen byggd för Bergslagernas Järnvägar (BJ).
Den nuvarande lyftbron byggdes 2001 och har en maximal frihöjd på 27 meter.
 

Cachen är belägen invid anrika Villa Elfhög, en nyrenässansvilla uppförd i början av 1880-talet. Huset ägs av kommunen och utnyttjas av ett antal kulturföreningar i Trollhättan och kan även hyras till bröllop och större GeoCachingevent.


Additional Hints (Decrypt)

oruvaq fgbar

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)