Skip to content

Turisticka Earthcache - PRAZSKY DEVIN EarthCache

Hidden : 12/30/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Pohodová Earthka na Pražském Devíne.

Pražský Devín (též Dívcí hrady) je vápencový vrch (308 m n.m.) nad Hlubocepy a Prokopským údolím opredený povestmi o dívcí válce. Patrne v 9. stol. zde bývalo hradište, ve 14. stol. kamenný hrad, vystavený nejspíše nejvyšším písarem Štepánem z Tetína, synovcem premyslovského levobocka Jana Volka. Devín se na Štepánove peceti vyskytuje k roku 1338. Kolem roku 1420 již není v dobových dokumentech Devín nikdy pripomínán a nejspíše ho postihly husitské boure a vojenská stretnutí související s bitvou o Vyšehrad. Roku 1437 ho údajne nechal císar Zikmund poborit jako sídlo lupicu. Velmi cenná je však geologická situace této oblasti, zachycená na pripojeném blokdiagramu. Pro poznání devonské stratigrafie a fauny je východní cást Prokopského údolí prímo klasickou oblastí. Zdejší odkryvy patrí k nejinstruktivnejším a již od Barrandových dob jsou známé jako významné paleontologické lokality. Ostatne práve na Devíne objevil Joachim Barrande prvního trilobita. Dalejské bridlice (stupen dalej, nejvyšší spodní devon) jsou zde vyvinuty jako zelenošedé vápnité bridlice místy s korekcemi šedých jemnozrnných vápencu. Nejlépe jsou patrny na JV svazích Devína, kudy vede jedna z možných, ale nejstrmejších prístupových cest. Na vápencovém podklade s minimální vrstvou pudy a místy také se skalními výchozy je vegetace tvorena predevším spolecenstvy teplomilných rostlin. Díky prevážne jižní expozici, minimu pudy a nedostatku vody má toto území stepní charakter. Zdejší fauna je príkladem spolecenstva pomerne klidného, ale nehlubokého prostredí s bahnitým morským dnem. BLOKDIAGRAM


A jak je Pražský Devín spojen s turistikou?
Jednak je cílem výletu mnoha pražanu i návštevníku Prahy, a to nejen pro neprekonatelné výhledy z náhorní plošiny Devína. Úbocím Devína vede ponekud opomíjená, ale velmi romantická železnicní trat pro svoji clenitost a podobnost s alpskou rakouskou horskou tratí nazývaná Pražský semmerink. A již 20 let tudy vedou druhou kvetnovou nedeli, na svátek matek, trasy stejnojmenného turistického pochodu Pražský Devín, porádaného jedním z pražských turistických odboru Klubu ceských turistu. A práve tento pochod byl v roce 1994 historicky první pochod v Praze zarazený do mezinárodních pochodu IVV. IVV (Internationaler Volkssportverband) je Svetová organizace lidového sportu, sdružuje 27 státu od Japonska a Izraele pres vetšinu evropských státu až po Kanadu a USA. Vznikla v roce 1970 a dnes eviduje 15 miliónu clenu v 5100 klubech, které porádají 7700 akcí rocne, pravidelne uvádených v Katalogu akcí IVV, aktualizovaném každý rok. Clenem IVV je i Klub ceských turistu (KCT), nejvetší turistická organizace u nás.


Ale dost už teorie a pojdme na keš.
Úvodní souradnice vás dovedou na vrchol Devína. Je zde do zeme zapuštený balvan ci menhir, tvorící jakousi asi metrovou mohylu (viz spoiler).
Vaše úkoly:
A. Pres profil mi pošlete odpovedi na následující otázky:
1. Jaké prevažující horniny tvorí Pražský Devín? (vyber: proterozoické buližníky - prokopské ruly - silurskodevonské vápence)
2. Geologické stárí této lokality se pohybuje v rádu stovek milionů, desítek milionů ci jednotek milionů let?
3. Jakým způsobem jsou udržovány (sečeny) louky v Prokopském údolí a okolí? (Je to napsáno na nové tabuli.)
4. Do jaké soustavy chráněných území patří zdejší lokalita? (To je také na té tabuli.)
5. Od jakého roku má zde opet tradici pastva domácích zvírat?
Pokud byste si nevedeli s odpovedmi rady, pomuže vám nedaleká tabule na souradnicích N 50°2.863', E 14°24.001'
B. Vyfotografujte se nejak originálne u balvanu a fotku pripojte k logu (nepovinný úkol).
Logujte se hned po zaslání odpovedí pres profil, pokud bude neco špatne, ozvu se.

UPOZORNENÍ: Keška není primárne vhodná pro motoristy. Proto nechte prosím své plechové milácky doma, nebo alespon nekde v povzdálí. Nejezdete do oblasti keše a použijte své nohy ci kolo. Respektujte platné zákazy a prípadné dopravní znacky. Šikovní si cestu jiste najdou sami.

EN
Starting coordinates will lead you to the top of Devin hill. There is a 1 m boulder there, maybe it is an ancient menhir (viz spoiler).
Your task:
A. Send me your answers on my following questions:

1. What is prevailing type of rock which form the Prague Devin hill? (select: Proterozoic chert - Prokop gneiss - Silurian-devonian limestone)
2. What is geological age of this area? Approximately hundreds of millions, tens of millions or millions years?
3. How are the meadows in Prokopské údolí and its surroundings maintained (mown)? (It is written on a new board.)
4. To which system of protected areas does the locality belong? (It's also on that board.)
5. From what year there is the tradition of grazing domestic animals here again?
If you need help with questions, there is a information board (in the Czech language) about this preserved area at coordinates N 50°2.863', E 14°24.001'
B. Take a photo yourself with the boulder in original way and enclose it to your log (optional task).
Make your log immediately as soon as possible after sending your response via the profile, please. If something is not Ok, I'll let you know.

DE
Startkoordinaten werden Sie an die Spitze der Devin Hügel führen. Es ist ein 1 m Felsblock gibt, ist es vielleicht ein alter Menhir (nämlich Spoiler).
Ihre Aufgabe:
A. Senden Sie mir Ihre Antworten auf meine Fragen:

1. Was vorherrschenden Art von Gestein, die die Prager Devin Hügel bilden? (Auswahl: Proterozoikum Hornstein - Prokop Gneis - Silur-Devon Kalkstein)
2. Welche geologische Alter dieser Gegend? Etwa hundert Millionen, zehn Millionen oder Millionen Jahren?
3. Wie werden die Wiesen in Prokopské údolí und Umgebung gepflegt (gemäht)? (Es steht auf einer neuen Tafel.)
4. Zu welchem Schutzgebietssystem gehört der Ort? (Es steht auch auf dieser Tafel.)
5. Aus welchem Jahr gibt es die Tradition der Beweidung Haustieren wieder hier?
Wenn Sie Hilfe mit Fragen benötigen, gibt es eine Informationstafel (in tschechischer Sprache) über dieses Naturschutzgebiet an den Koordinaten N 50°2.863', E 14°24.001'
B. Nehmen Sie ein Foto Sie sich mit der Felsblock in originelle Art und legen Sie es auf Ihre Log (optional Aufgabe).
Machen Sie Ihre Log sofort so schnell wie möglich nach dem Senden Sie Ihre Antwort über das Profil, bitte. Wenn etwas nicht in Ordnung ist, werde ich Sie wissen lassen.

Zdroje:
I.Chlupác – Geologické zajímavosti pražského okolí (1988)
R.Tomášek, J.Kratochvíl – Výlety do okolí Prahy (1964)
Materiály Klubu ceských turistu.

30.12.2011 Založení keše
1.4.2012 Drobné úpravy listingu
25.7.2014 Doplnění překladů otázek
6.11.2023 Úprava otázek vzhledem k nové tabuli

Additional Hints (No hints available.)