Skip to content

Technicke muzeum v Brne Mystery Cache

Hidden : 11/14/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keška Vás zavede k technickému muzeu v Brne.

Technické muzeum v Brne

Muzeum

Cas nad námi a kolem nás
Vežní hodinové stroje byly v dobách vzdálených i nedávných významnými optickými a ve spojení se zvony i zvukovými sdelovacími prostredky pro všechen lid v okruhu viditelnosti a slyšitelnosti. Tato technická zarízení byla a jsou po staletí neodmyslitelnou soucástí mestské architektury, hradu i klášteru, a to i presto, že se pojímání casu v prubehu historie menilo. Približne od 13. století lze v Evrope vysledovat stále rostoucí oblibu a predevším intenzivní rozvoj hodin, tedy exaktního merení casu, v souvislosti s rozkvetem mest, remesel a obchodu. Zpocátku se jednalo o hodiny nedokonalé, v nichž však byl ukryt velký vývojový potenciál. Vynález mechanického hodinového stroje a zdokonalování jeho konstrukce, související s rozvojem prírodních ved a jemné mechaniky, prinesl nekteré znalosti a objevy, které zpetne ovlivnily vývoj vedy a techniky. Rozptýlená expozice, tedy instalace jednotlivých solitéru samostatne na nekolika místech v celém expozicním prostoru, umožnuje odhalit tajemství podoby i fungování zarízení, jež jsou obvykle skrytá zrakum verejnosti za vysokými zdmi veží a kostelu.

Historická stereovize
Svetelná panoráma (stereovize) je prohlížecí prístroj na stereodiapozitivy, který muže používat až petadvacet diváku soucasne. Využitím optických zákonu vytvárí panoráma u diváku dojem trojrozmernosti sledovaného obrázku. Na prelomu 19. a 20. století byly svetelné panorámy oblíbenou atrakcí - predchudkyní biografu. Toto zarízení TMB je jediným doposud provozuschopným originálem ve strední Evrope, každý mesíc je instalován jiný program. Expozice je ztvárnena ve stylu secese a postsecese - doby, kdy byl prístroj v provozu. Její soucástí je rovnež dokumentace k vývoji stereoskopie, vcetne vysvetlení jejího principu a využití a pozoruhodných exponátu.

Historická vozidla
Expozice nabízí pohled do historie a produkce význacných výrobcu motorových vozidel na Morave, kterými jsou Tatra Koprivnice, Zbrojovka Brno, Wikov Prostejov a nekterí drobní výrobci (napríklad brnenská firma Hrcek a Neugebauer známá z prestaveb dražších osobních vozidel na hasicské speciály). Expozici doplnuje instalace bežné dílny stredního soukromého podnikatele z tricátých let 20. století s nejduležitejším vybavením pro opravy motorových vozidel ci jiné dopravní techniky, napríklad vozu konských potahu. Stranou zájmu nezustává ani motoristický sport, predevším historie a vývoj našeho nejznámejšího okruhu - Velké Ceny Ceskoslovenska, Masarykova okruhu v Brne (instalace závodnického boxu). Pozoruhodný je funkcní model jednoho z prvních trenažéru, které byly využívány v autoškolách pri výuce. Technické muzeum v Brne poskytuje prostor rovnež pro prezentace soukromých sberatelu a renovátoru historických vozidel.

Kovolitectví
Expozice Kovolitectví predstavuje remeslo staré více než šest tisíc let a ukazuje opomíjenou krásu zdánlive chladného odlitku, který nás doprovází doslova na každém kroku. Pro mnohé z nás je obvyklé prehlížet ty samozrejmé každodenní "malickosti" v podobe kliky od dverí, rámu zrcadla, hrejících kamen, litinového nádobí, umelecké plastiky, lavicky v parku ci svícnu zahánejícího tmu. Proto se pozastavme nad zrozením techto našich souputníku, kterí v potu a žáru pricházejí na svet, aby nám sloužili. Nejen veci život zpríjemnující vznikají touto prastarou výrobní technologií, ale také zbrane život beroucí, jak nám ohlásí krása zvuku zakletá v bronzovém zvonu… Popis základních slévárenských postupu doplnuje experimentální kovolitecká dílna umožnující ukázat formování a odlévání.

Kultura nevidomých
Oddelení dokumentace tyflopedických informací (dríve Oddelení pro slepeckou historii) navazuje na tradici brnenského Slepeckého muzea založeného PhDr. Josefem Smýkalem. PhDr. Josef Smýkal (nar. 19. 9. 1926) pusobil jako ucitel hudby, pozdeji reditel ZDŠI pro nevidomé v Brne, tyflopedagog, zakladatel poradny pro rodice nevidomých a težce slabozrakých detí. Od svých sedmnácti let shromaždoval pomucky pro nevidomé, aby mohl uskutecnit svuj sen – založit Slepecké muzeum v Brne, což se mu podarilo 5. kvetna 1992. V roce 1990 zacal vydávat casopis pro nevidomé Brnenský obcasník, tehdy jediný casopis svého druhu na Morave. Po létech samostatné cinnosti bylo v roce 2000 vcleneno Slepecké muzeum do struktury TMB a od té doby zde vyvíjí své sbírkotvorné, prezentacní a další aktivity. PhDr. Josef Smýkal digitalizuje a následne prevádí do Braillova písma publikace a archivní materiály, pozvánky a jiné práce a spolupracuje s vedoucí oddelení Mgr. Eliškou Hluší na ruzných projektech. Oddelení nabízí specifické služby týkající se zprístupnení fondu TMB i dalších muzeí nevidomým a slabozrakým. Soucástí expozice je zvuková knihovna, archiv a knihovna publikací tištených v nekolika typech reliéfní latinky a Braillova písma, které jsou po domluve k dispozici ke studiu.

Letecká historie a plastikové modelárství
Expozice predstavuje leteckou historii, jednak jako soucást historie techniky a lidského poznání vubec, jednak ve vztahu k atraktivnímu a rozšírenému konícku – plastikovému modelárství. Práve prostrednictvím modelu je zachycen vývoj letectví, nechybejí ukázky významných letounu s poukazem na známé výrobce letadel ve svete i u nás, ani perlicky z historie letectví, rekordy a zajímavosti ci vysvetlení modelárské technologie. Expozici doplnují reální svedkové letecké minulosti ze sbírkových fondu TMB, napríklad výstroj a výzbroj letadel, motory, padák, vrtulník.

Nožírství
Expozice je zamerena na vývoj nožírského remesla od doby kamenné až po soucasnost. Zabývá se zejména produkcí a užíváním rezných nástroju u nás – v ceských zemích a na Slovensku. Prezentuje nejen hotové výrobky, ale i technologie a postupy výroby a nástroje dalších remesel používajících rezné nástroje odvozené od základního typu nože pro svou práci. Obsahuje nože pazourkové, bronzové, železné, z damascenské oceli i moderní z legovaných ocelí. Seznamuje i s rekonstrukcemi výrobních postupu a zaniklých technologií.

Od tamtamu k internetu
Expozice privítá návštevníka skutecným africkým signálním bubnem a provází celou historií vývoje sdelovací techniky, od prvních telefonu a telegrafu až k moderním prístrojum pro prenos zvuku a obrazu elektromagnetickými vlnami. Exponáty jsou usporádány chronologicky, doprovázeny krátkým popisem, prípadne i výkladem jejich funkce. Nevšední zážitek slibují programy v "multimediálním sále", praktickou predstavu starších komunikacních prostredku navozuje nekolik interaktivních modelu. Prezentace ceskoslovenských výrobku v kontextu dejin naší vlasti umožnuje poznat využívané principy i obdivovat poctivou a tvurcí práci našich predku.

Parní motory
Expozice je zamerena prevážne na stroje vyrobené a pracující v moravském regionu na prelomu 19. a 20. století, období nejvetšího rozmachu výkonných parních stroju a používání prvních parních turbín. Expozice predstavuje velké parní stroje ruzné konstrukce, zemedelskou parní lokomobilu a jednu z prvních parsonsových turbín vyrobených v Evrope, cásti velkých stroju, systémy regulace, rozvodu páry a mazání, kotelní armatury, merící prístroje a nástroje a funkcní názorné rezy a modely.

Salon mechanické hudby
Mechanické hrací strojky – automatofony, tedy kolovrátky, hrebíckové stroje, orchestriony, pianoly a jiné – mely v dobe svého vzniku a praktického použití za úkol prehrávat hudební motivy, produkovat populární melodie na verejnosti i v soukromí a upoutávat dokonalým remeslným zpracováním. Myšlenka provozovat hudbu pomocí presného mechanismu se mohla plne rozvinout až tehdy, když hodinárské umení umožnilo nahradit presýpací a vodní hodiny hodinovými stroji (behem 18. a 19. století); mechanický prednes hudby byl bežný až do tricátých let 20. století. Expozice predstavuje sbírku mechanických hracích strojku charakteristických emotivní zdobností, precizní hodinárskou i umeleckou rezbárskou prací a jemnomechanickým zpracováním materiálu.

Ulicka remesel
Zavedení manufakturní a posléze tovární velkovýroby témer vytesnilo produkci drobných remeslníku, kterí našim predkum dodávali zboží každodenní potreby – od odevu a obuvi pres vybavení domácností po rozlicné stroje a nástroje. Existenci remeslnických dílen, promyšlenou technologii a mistrovství výrobcu z venkovského prostredí dnes pripomínají predevším expozice muzeí v prírode. Remeslníkum pusobícím ve mestech splácí dluh TMB znázornením mestského prostredí z dvacátých a tricátých let 20. století. Ulicku tvorí dílny hodináre, knihare, zámecníka, krejcího, ševce a holice, v souladu s hlavním zámerem prenést návštevníka do atmosféry meziválecného Brna ji doplnuje koloniál s pražírnou kávy, zubarská ordinace, hospoda ci instalace cásti pavlacového domu a bytu.

Vodní motory s památníkem Viktora Kaplana
Voda je – krome síly lidí a hospodárských zvírat – nejstarším využívaným zdrojem energie, nesmírne duležitým a nezbytným pro pocátky rozvoje techniky a prumyslu. Vodní motory si svou pozici udržely dodnes a jejich pomocí je vyrábeno znacné, v nekterých zemích dominantní, procento elektrické energie. V úvodní cásti expozice je dokumentována konstrukce a využití vodních kol používaných k pohonu mlýnu, dmychadel, stoup a cerpadel. Vodní kola byla postupne nahrazena vodními turbínami, které prošly za sto sedmdesát let své dosavadní existence složitým vývojem. Starší konstrukce turbín jsou prezentovány pouze na modelech, Peltonovy, Francisovy a Kaplanovy turbíny jsou predstaveny velkými, vetšinou pohyblivými stroji. Expozice vysvetluje princip vodních motoru, jejich typu a využití, vcetne problematiky kavitací, regulace chodu turbín, vodních del s turbínami souvisejících a jejich výroby. Cást expozice je venována významnému vynálezci spjatému s brnenským prostredím, rakouskému Nemci Viktoru Kaplanovi, profesoru Nemecké vysoké školy technické v Brne, konstruktéru nového typu vodní turbíny – turbíny Kaplanovy.

Železárství
Expozice je venována hutnictví železa na našem území od pocátku znalosti jeho výroby do období prumyslové revoluce. Nejstarší fáze výroby je dokumentována nálezy z archeologických výzkumu a rekonstrukcí výroby založené na nálezech pozustatku hutnických pecí. Pozornost je venována objevu rane stredovekého hutnického centra v Moravském krasu, které je za soucasného stavu vedomostí nejvetším dosud známým strediskem tohoto typu na území západních Slovanu. Výroba železa v období vrcholného stredoveku je dokumentována prostrednictvím modelu hamru a velké kusové pece spolu s ukázkou výrobku. Nový typ železárské technologie spolu s takzvanou vysokou pecí prichází na naše území na prelomu 16. a 17. století. Vysoká drevouhelná pec mohla uspokojit stále se zvyšující poptávku po železe respektive litine až do pocátku 19. století, kdy je v období prumyslové revoluce nahrazováno drevené uhlí koksem. Potreba surového železa v 19. a 20. století neustále narustá, technologie výroby je užívána dodnes.


O keši
V luštení nehledejte složitosti.Stací jen internet.Na netu jen mapy a tento listing.Keška je trošku netradicní.Prosím Vás nezacpávejte zátku moc hluboko, jen tak jak je.
Zde je testík:
A) Jaká je zkratka Technického muzea v Brne??
a)TMB=8
b)TBM=5
c)BTM=6

B)Na které ulici je toto muzeum??
a)Purkynova=8
b)Hradecká=1
c)Teslova=3

C)Je voda nejstarším využívaným zdrojem energie??
a)ANO=0
b)NE=5

D)Jsou automatofony mechanické hrací strojky??
a)ANO=9
b)NE=6

E)Prošly vodní turbíny za 170 let složitým vývojem??
a)ANO=1
b)NE=9

F)Kdo založil Slepecké muzeum v Brne??
a)PhDr.Josef Smýkal=3
b)Louis Braill=8
c)Nikola Tesla=2

Soradnice finálky jsou:
N49°13.(A)(B)(C)
E016°34.(D)(E)(F)


Keš je od výchozích souradnic do 500m.

!Pozor! 12.února 2011-zmena souradnic! !Pozor!

Additional Hints (Decrypt)

Obhqb OHQXB, xqb i gbor cerolin?

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)