Skip to content

Chocenska geologie EarthCache

Hidden : 6/21/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato earthcache vám ukáže 3 rozdílná uložení materiálu z období svrchní křídy na konci druhohor.

Období druhohor (mezozoikum) je ohraničeno dvěma vymíráními druhů. První, tzv. „permské vymírání“, nastalo před 252 mil. lety (Ma) a bylo způsobeno více faktory: změna salinity moří, snížení obsahu kyslíku ve vodě i atmosféře, poklesem hladiny oceánu, vulkanickou činností a vyhynula při něm většina vodních i suchozemských druhů fauny a flóry. Druhé „vymírání na konci křídy“ se odehrálo před 66 Ma, nejspíše ho způsobil dopad velkého asteroidu nebo mohutná vulkanická činnost. Bylo relativně rychlé a je známé vyhynutím dinosaurů, ale i jiných druhů živočichů a rostlin. V této době vznikla výrazná vrstva sedimentů známá jako rozhraní K-T.
Na počátku druhohor byla ještě většina pevniny součástí superkontinentu Pangea. Ta se začala rozpadat na menší kontinenty, mezi kterými vznikl předchůdce Tichého oceánu, a na jejich konci započalo Alpínské vrásnění, které pokračuje až do dneška a dalo vzniknout Alpám, Karpatům a Himálaji.
Éra druhohor se dělí na 3 periody: trias (252 – 201 Ma), juru (201 – 145 Ma) a křídu (145 – 66 Ma). Každá perioda na spodní, (střední) a svrchní a ty na jednotlivé věky. Zde uvidíte geologii z 2. a 3. z celkem 6 věků svrchní křídy - turonu (93,5 – 89,3 Ma) a koniaku (89,3 – 85,8 Ma).
Rozpínání zemské kůry a vyzdvižení oceánských hřbetů na přelomu spodní a svrchní křídy (~ 100 Ma), s maximem v turonu a koncem v santonu (~ 85 Ma) zvedlo hladinu oceánu o 100 až 300 m, ta zaplavila pevninu a vzniklo nové Křídové moře. Prostor, který byl v současném Česku zalit (od Drážďan až po SZ Moravu) se nazývá Česká křídová pánev. Po této záplavě se na našem území zachovaly silné zpevněné sedimentární horniny (pískovce a opuky) ve kterých lze nalézt různé fosílie. V době maximální záplavy (~ 93 Ma) nastala tzv. Bonarelliho událost, kdy vlivem silné podoceánské vulkanické činnosti vymizel z moře kyslík a vymřeli podvodní živočichové.

Dnes toto můžeme, poté co moře opět ustoupilo, pozorovat na několika místech Chocně. Ve dvou případech (každý ovšem ukazuje něco jiného) se jedná o odkryv způsobený erozí vody a jednou díky činnosti člověka.


Sutiny

N49° 59.967 E16° 12.202
Pozor, odkryv se nachází přímo u železniční tratě. Není potřeba k němu chodit, vše podstatné je vidět i z pravého břehu Tiché Orlice.
Zde můžete pozorovat jílovité sedimenty rohateckých vrstev z období koniaku. Mezi rozpadajícími se vápnitými jílovci jsou vrstvy pevných lavic prokřemenělých jílovců. Z fosílií jsou zde nejvíce zastoupeni mlži rodu Inoceramus, od kterých je pojmenování inocerámové opuky. Tato lokalita byla vybrána jako typová lokalita rohateckého souvrství české křídové pánve.

Peliny
N50° 00.165 E16° 13.960
Nacházíte se v parku, panely s informacemi najdete na jeho obou koncích u cesty.
Pravý břeh Tiché Orlice lemuje XY samostatných skalních útvarů oddělených roklemi. Ty jsou tvořeny pevnými vápnitými jílovcipískovci z jizerského souvrství svrchního turonu. Skalní defilé původně z nestejně odolných vrstev bylo modelováno převážně činností vody. Ta po vniknutí do puklin buď mechanicky trhá horninu (led) nebo chemicky reaguje s ABC v hornině a rozpouští ji.


Nádraží
N49° 59.772 E16° 13.813
V letech 1843-44 byl v křídových sedimentech vrásového ohybu jizerského souvrství (turon) vylámán tunel Olomoucko-pražské dráhy. O sto let později (1947-50) bylo z důvodu válečného poškození rozhodnuto o jeho snešení a vybudování zářezu. Díky tomu je možno pozorovat vrstvy jílovitých vápnitých pískovců (opuky), které jsou výrazně skloněny o XY° v důsledku tektonických pohybů v třetihorách.
Zajímavostí zdejších sedimentů je tzv. Choceňské železo. Při ražbě tunelu bylo nalezeno 16 úlomků (největší vážil 0,1 kg) železa. Nalezeny byly v hloubce 34 – 38 m ve vrstvě plastických slínovců (opuky), která leží mezi křemičito-vápenatými opukami (spongilit). Železo má vysokou čistotu – 98,33 % a je jisté, že nemohlo vzniknout v přírodních podmínkách a je nejspíše kosmického původu.

Zdroj: Česká geologická služba, Wikipedia


Otázky a podmínky uznání logu:

1. Sutiny – odhadněte mocnost (tloušťku) viditelných vrstev pevných lavic prokřemenělých jílovců.

2. Peliny – 1. infotabule (N50° 00.076 E16° 13.720) – Na co působí voda a vzdušný oxid uhličitý (2 názvy) v hornině?

3. Peliny – 2. infotabule (N50° 00.082 E16° 14.031) – kolik, jak velkých samostatných útvarů zde vystupuje z protějšího svahu a jak je místní říkají?

4. Nádraží - tunel – odhadněte sklon opukových vrstev v zářezu bývalého tunelu.

5. (nepovinné) foto vás nebo GPS na jednom či všech místech choceňské geologie.
17.07.2019 - změna pravidel zpět k normálu. Logy které nebudou obsahovat fotografii alespoň z jedné stage budou smazány! Čili, fotografie vás nebo GPS je opět povinná.
poslední (110. nálezce) logující po staru bez fota je prfo, tak to nezkoušejte se starým datumem, ju ;)

Odpovědi zasílejte přes mail kamo.gcz@gmail.com v profilu (ne messenger). Nezaslání odpovědí má za následek smazání logu. Pokud by se vyskytl problém se správností odpovědí, tak se ozvu.

Additional Hints (No hints available.)