Skip to content

SK-HU border: Border checkpoint Trstené - Kéked Traditional Cache

Hidden : 11/24/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


  Štátna hranica je plocha, ktorá vertikálne prechádza hranicnými ciarami po zemskom povrchu a oddeluje územie Slovenskej republiky, jej vzdušný priestor, priestor pod zemským povrchom, nadzemné a podzemné stavby a zariadenia všetkého druhu od územia susedných štátov.
  Priebeh štátnej hranice býva vyznacený:
  • priamo - ak sú hranicné znaky osadené v jednotlivých lomových bodoch hranicnej ciary
  • nepriamo - ak sú hranicné znaky osadené mimo hranicnej ciary, napr. na brehoch hranicných vodných tokov a okrajoch hranicných ciest a hranicná ciara je urcená spravidla ich osou urcenou matematickými bodmi
  Štátne hranice Slovenskej republiky sú v teréne vyznacené hranicnými znakmi, spravidla žulovými, andezitovými, betónovými, resp. inými medzníkmi. Ich rozmery stanovuje osobitný technický predpis vydaný príslušnou hranicnou komisiou. Odlišujú sa najmä výškou opracovanej casti, ktorá po osadení precnieva nad úrovnou terénu. Najbežnejším typom hranicného znaku je medzník s rozmermi 20 x 20 x 90 cm, pricom jeho opracovaná cast vysoká min. 40 cm je nad terénom (nadzemná cast). V závislosti od významnosti lomového bodu hranicnej ciary sa používajú aj medzníky s väcšími alebo menšími rozmermi. Medzníky väcších rozmerov sú osadené na zaciatku hranicných úsekov, v priestoroch hranicných priechodov alebo vo významných lomových bodoch hranicnej ciary a pod. Medzníky menších rozmerov sú osadené spravidla na doplnenie vyznacenia tam, kde si to vyžaduje zretelnost priebehu štátnej hranice v teréne. Poloha hranicného znaku je spravidla zabezpecená podzemnou stabilizacnou znackou. Hranicné znaky sú natierané bielou trvanlivou farbou, ich hlavová cast cervenou a popis ciernou farbou (císlo znaku, iniciály štátov, stredový krížik, smerové znacky a pod.). Hrancný pás je volný pruh štátneho územia udržiavaný bez viacrocnej vegetácie a iných prekážok, urcený medzinárodnými zmluvami, široký spravidla 1 až 5 metrov.
 
  Slovenská republika susedí s piatimi štátmi a jedným z nich je Madarská republika. Hranicné dokumentárne dielo slovensko-madarskej štátnej hranice vzniklo krátko po prvej svetovej vojne v rokoch 1921 až 1925 ako súcast Mierovej zmluvy (Trianon, 4. júna 1920). V súcasnosti je štátna hranica urcená podla Zmluvy medzi Ceskoslovenskou republikou a Madarskou ludovou republikou o úprave režimu na štátnych hraniciach (Praha, 13. október 1956). Dielo bolo priebežne aktualizované. K zmenám došlo v súvislosti so zmenami vyznacenia štátnej hranice alebo zmenami priebehu hranicnej ciary (napr. Zmluva medzi Slovenskou republikou a Madarskou republikou o zmenách priebehu štátnej hranice po vodohospodárskych úpravách vykonaných na hranicných riekach Ipel, Slaná a Ronava, Bratislava, 21. apríla 1997).
  Slovensko - Madarská štátna hranica má 654,8 km , z toho 339km na vodných tokoch, 56.6km na hranicných cestách. 6.7km na hranicných priekopách a 252.6km priamym vyznacením. Úcelom tejto série je predstavit vám zaujímave miesta tejto štátnej hranice.

ENGLISH

The border area, which passes through the vertical border to the surface and separates the territory of the Slovak Republic, its air space, the space underneath the Earth's surface, elevated and underground construction and equipment of all kinds from the territory of neighboring countries.
Course of the border usually indicated:
* Directly - border signs planted in the fracture points borderline
* Indirectly - border signs are planted outside the border line, for example. on the sides of the border watercourses and the edges of border roads and the deadline is determined by their axis generally determined mathematically points
The national borders of the Slovak Republic are in the field signed by border signs, usually from granite, andesite, concrete, respectively other milestones. Their size provides a special technical regulation issued by the Border Commission. They differ, in particular, the amount of processed parts of the placement project the ground level. The most common type of frontier character is a milestone with the dimensions of 20 x 20 x 90 cm, with its worked part high min. 40 cm above the terrain. Depending on the relevance, border signs are also used to launch a larger or smaller dimensions. Milestones are equipped with large size at the beginning of border sections in the area of border crossings or in significant fracture points and the border line. Milestones smaller dimensions are generally equipped to complete the designation of where this is required markedness the course of the frontier in the field. Location-border character is usually secured underground stabilization mark. Border characters are coated in white durable paint, the head of the red and a description of black (number sign, initials states, the center cross, directional signs, etc.).. Border margin is a free lane of the territory maintained without multi-vegetation and other obstacles, determined by international agreements, a broad rule, 1 to 5 meters.
The Slovak Republic is bordered by five states and one of them is the Republic of Hungary. Border documentary work of slovak-hungarian border was founded shortly after World War I in the years 1921 to 1925 as part of the peace treaty (Trianon, 4 June 1920). It is now the border fixed by contracts between Czechoslovak Republic and the People's Republic of Hungary for the modification of the regime on national borders (Prague, 13 October 1956). The work has been continuously updated. The change in the light of the changes the designation of the frontier or to change the course of the borderline (for example, the Treaty between the Slovak Republic and the Republic of Hungary to change the course of the frontier carried adjustments to the water to border rivers Ipel, Slaná and Ronava, Bratislava, 21 April 1997) .
Lenght of the Slovakia - Hungary state border is 654.8 km, of which 339 km to the waterways, 56.6 km on the border road, 6.7 km to the border ditches, and a direct indication of 252.6 kilometers. The purpose of this series is to introduce you to interesting places of the state border.
  Keška vás pozýva na miesto malého pohranicného styku na ceste na III/06824, ktorá spája slovenské Trstené pri Hornáde s madarskou obcou Kéked, medzi dvoma hranicnými znakmi XVII./3 a XVII/3/1.

Na mieste priechodu je umiestnená mikrokeška, vzhladom na neexistenciu vhodného miesta pre väcšiu nádobu. Dávajte si pozor na ludí v oknách z nedalekého domu.

Dna 21.12.2007, sa Slovensko spolu s dalšími ôsmimi krajinami stalo clenským štátom Schengenského priestoru. V skratke - kontrola vnútorných hraníc clenských štátov prestala existovat. Predtým však museli medzi dvoma štátmi existovat hranicné priechody. Ci už tie klasické - cestné, ci železnicné, alebo tie, ktoré mohli byt využívané obyvatelmi okolitých obcí, alebo za úcelom turistiky. Poväcšine však len pešo, alebo na bicykli a to len vo vyznacených hodinách ( najcastejšie medzi 7,00 a 19,00 hod.). Museli byt oznacené informacnými tabulami v jazykoch susedných krajín a v anglictine. Dnes sú už však len nemým pozostatkom dôb nedávno minulých ...

Pokial máte približne 2 hodinky casu, pozývam vás na krátku prechádzku madarskej strany.

Asfaltová vozovka na slovenskej strane koncí pri najjužnejšom dome obce, ktorý bol kedysi miestom pre ubytovanie vojenskej posádky. Prašná cesta vedie južným smerom do madarskej obce Kéked. Tu sa napája na zeleno znacenú madarskú Severnú Zemplínsku trasu ktorá je súbežná so zeleno znacenou cyklotrasou. Po cca 10 minútach prichádzate ku kamennému Mostu žobrákov ( Koldusok hídja ) a po dalších 10 minútach sa pristavte pri Melczerovom kríži ( Melczer Kereszt ). Ak budete pokracovat ešte dalej, prídete do dedinky Kéked, budete mat pocit, že tu už nik nežije, Takmer žiadne autá, takmer žiadni obyvatelia. V centre dediny je pekný informacný panel so zaznamenanými pamätihodnostami blízkeho okolia. V strede obce sa nachádza velmi pekne zrekonštruovaný kaštiel. Pochádza zo XVII. storocia. Katalin Kéked, posledná z rodu Kékedovcov, sa vydala za saského obchodníka Melczera z Prešova. Oni tu nechali postavit kaštiel v renesancnom slohu. Nemal však dlhého trvania, lebo pocas Thökölyho povstania bol kompletne vyrabovaný. Neskôr bol upravený do romantickej podoby a v súcasnosti sa v budove kaštiela nachádza hotel. V bývalých stajniach je moderná dvojdráhová bowlingová dráha a bývalé slúžne izby boli prerobené na bazén. ( http://kastelyszallo-keked.hu/fooldal.html ). Smerom k hranicnému prechodu sa môžete vrátit cez Felsokéked. Je to dalšia malá, ospalá, madarská dedinka na periférii, ktorej obydlia sú už vo väcšj miere využívané Madarmi i Slovákmi ako miesto pre víkendový pobyt, kde skúpili za lacný peniaz okolité domceky, Na konci obce zabocte vlavo a popri bývalom JRD sa rýchlo dostanete na nami zmienovaný priechod.


ENGLISH

The cache invites you to the place of a small border traffic on the road to III/06824, which connects the slovak village Trstené pri Hornáde and the hungarian village Kéked, between two border signs XVII. / 3 and XVII/3/1.
On the site of the border cross is located microcache in the absence of a suitable place for a larger container. Watch out for people in the windows of nearby house. 21th of decembe2007, Slovakia, together with eight other countries became a Member State of the Schengen area. In a nutshell - control of the internal borders of Member States ceased to exist. But in the past, between two countries there are border crossings. Whether the classic - a road, or train, or those that can be used by inhabitants of nearby villages, or for the purposes of tourism. Typically, however, only on foot or by bike and only in designated hours (usually between 7 am and 7 pm). Had to be marked with information tables in the languages of neighboring countries and in English. Today, however, has only recently old remnant of past times ...

If you have about 2 hours, I invite you to a short walk to the hungarian part. Asphalt road on the slovak side ends in southernmost house of the village, which was once a place for the accommodation of military crew. Dusty roads leading south to hungarian village Kéked. Here is connected to the green marked path - Hungarian North Zemplín path, that is parallel with the green mark bikepath. After about 10 minutes you come to the stone Beggar Bridge (Koldusok hídja) and the other 10 minutes staz near Melczer Cross (Melczer Kereszt). If you go further, you will come to the village Kéked, you have the feeling that there is no one alive, almost no cars, almost no inhabitants. At the heart of the village is a nice table with the informations recorded sights neighborhoods. In the middle of the village is very nicely restored Mansion. Comes from the XVII. century. Katalin Kéked, the last of the genus Kéked, are issued in the Saxon trader Melczer from Presov. They left here a castle in the Renaissance style. But not long, because during Thököly insurgency has been completely destroyed. Later, it was adapted into a romantic form and now in the mansion is located hotel. In the former living quarters is a modern bowling, former track were converted for the swimming pool. (http://kastelyszallo-keked.hu/fooldal.html). Towards the border crossing can go through Felsokéked. It's another small, hungarian village on the periphery, where homes are already used by Hungarian and Slovaks as a place for a weekend stay. At the end of the village, turn left along the former agricultural cooperative quickly, to border crossing back ....
Congrats to "lorenzlubos" for FTF !!!
Blahoželám lorenzlubosovi za FTF !!!

Additional Hints (Decrypt)

FX - cbq orgóabz / RA - haqre orgba

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)