Skip to content

Pet žulových pomnícku Mystery Cache

Hidden : 6/16/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Výchozí souradnice vás zavedou pred dum v Koterovské ulici 40/664. Rád bych vám zde pripomnel jednu tragickou událost, která se zde v petrohradské ctvrti stala pred 91 lety.

Sbeh lidí po strelbe

Je jaro roku 1918. Koncí první svetová válka, Rakousko- Uherské mocnárství kolabuje nejen na válecných frontách, ale i na "vnitrní fronte". Nedostatek potravin pro civilní obyvatelstvo je velký, cena toho mála, co se dá koupit na "cerném trhu" roste do závratných výšek. V kvetnu 1918 nejde v Plzni sehnat po nekolik dnu v obchodech ani obycejný chléb. Do té doby pomerne loajální obyvatelstvo se zacíná bourit, nespokojenost umocnuje i vedomí toho, že ve skladech a nekterých obchodech potraviny byly, bohužel ne pro obycejné obyvatele. Tato tristní situace vyústila 21.6.1918 kolem tretí hodiny odpolední ve shromáždení zhruba tisíce tech nejchudších u Hlavního nádraží, kde prepadli sklad železnicního potravního družstva a odcizili zde uskladnený chléb. Zároven dochází po celém meste k rabování obchodu a prepadávání vozu s potravinami. Cetníci a policie nasazuje síly a situace se postupne uklidnuje. Bohužel nádražní velitel (v té dobe bylo nádraží vedeno jako vojenský objekt) povolává vojenský oddíl pod vedením záložního porucíka Oskara Wirfla, syna plzenského obchodníka. Tento oddíl má chránit nádražní sklad spešnin nacházející se na konci dnešní Koterovské trídy. Kolem 18. hodiny prepadává dav prevážne detí a dospívající mládeže pekarský krám na rohu ulice Barrandovy a Koterovské. Na privolanou policii a cetnictvo se snáší sprška nadávek. Porucík Wirfl usoudil, že policie a cetnictvo situaci nezvládá a prispechal ji se svým oddílem na pomoc. Prítomnost ozbrojených vojáku zpusobila, že dav zacal ustupovat po Koterovské tríde. Z hloucku lidí vylétlo nekolik kamenu. Vojáci ani jejich velitel nebyli cviceni na rozhánení demonstrací. Nekterí propadají zurivosti a reagují zcela neadekvátne. Na povel Wirfla bez varování strílejí do davu ostrými náboji. Padesát mužu pravdepodobne vystrelilo po šesti ranách, což je asi 300 strel. I presto, že zrejme jen nekterí (mluví se o madarských honvédech), vedli mírenou palbu, následky jsou tragické. Na dlažbe zustala ležet tela Václava Havlícka, Karla Hovory, Jaroslava Koláre, Jaroslava Vališe, Františka Veverky a Jaroslava Vogla. Mimo osmnáctiletého mladíka to byly deti ve veku 10 až 14 let.

Tehdejší oficiální vyšetrování nikdy nebylo definitivne ukonceno a nikdo nebyl potrestán...

Žulový pomnícek

Na dome, pred kterým se nacházíte, byla osazena pametní deska(autor O. Waltr), která pripomíná zdejší tragédii. Na míste, kde byly deti zastreleny, byly osazeny do chodníku a ulice kruhové žulové desky s datumem 21.6. 1918. Tyto památnícky naleznete na adrese Koterovská 44/827(ulice),Koterovská 42/655(parkovací pás), Koterovská 37/593(parkovací pás), Koterovská 38/634(chodník), Rubešova 15/579(chodník).



Nyní bych vám rád predstavil dum, na kterém se nachází pametní deska. Prejdete si prosím na druhou stranu ulice, budete mít lepší výhled. Je totiž na co se dívat. Prucelí domu totiž patrí k nejhodnotnejším príkladum architektury pocátku 20. století v Plzni a je pro zdejší výstavbu zcela netypické. Ale poporádku...

Puvodní návrh fasády Zmena fasády na dome Jaroše a Michálka

Stavba obytného domu s prízemním kancelárským a výrobním dvorním krídlem zámecnické firmy Jaroš a Michálek byla zahájena stavitelem Suchanem v roce 1909 podle plánu Aloise Huly, stavitele v Plzni. Soucástí plánu byl návrh zcela bežného eklektického ulicního prucelí. Behem stavby vypracoval stavitel A. Suchan plán zmeny fasády podle návrhu architekta Bohumila Waiganta (1885-1930. Dum byl dokoncen v roce 1910. Hlavní prucelí provedené z ruzných omítek a barev je cleneno vodorovnými plochými rímsami a svislými kanelurami(svislé žlábky na dríku sloupu nebo pilíre). Završeno je výrzne predsazenou plochou hlavní rímsou, která z podhledu zakrývá šikmou strechu. Na rímsu po obou stranách navazují svislé pásy, s nimiž vytvárí jednotný predsazený rám. Vysoké pilony puvodne vybíhající nad rímsu byly odstraneny v tricátých letech z duvodu zatékání. Výzdobe prucelí dominují dva rozmerné reliéfy O. Waltra umístené symetricky na obou stranách prucelí. Reliéfy jsou alegorií prumyslu. Levý reliéf zpodobnuje ženu, která se pravou rukou opírá o pilírek s rytým spirálovým pletencem a levou rukou objímá staršího muže. Pravý reliéf zpodobnuje dva muže. Mladý muž stojící bokem má pravou ruku položenou na ozubeném kole. K muži se sklání starec, který se levým loktem opírá o pilír.

S výrobky zámecnické dilny Jaroš-Michálek se mužete setkat napr. u vstupních dverí do kostela sv. Bartolomeje, na hlavním nádraží v Plzni nebo naproti Meštanské Besedy, kde je známá meteorologická budka.

Meteorologická budka Klika na vstupních dverích do kostela sv. Bartolomeje

Dukladná prohlídka fasády prucelí napoví finální souradnice. Stací doplnit nekolik císel:
1. Kolik je loukotí v ozubeném kole?A=?
2. Objekt má nekolik balkónu. Kolik je jich pudorysu poloviny elipsy? B=?
3. Pocet vlajkových žerdí? C=?
4. Pocet elipsových plochých tercu na zábradlí elipsového balkónu? D=?
5. Pocet cervenohnedých elipsových ozdob nad jedním oknem? E=?
6. Pocet stupnu vstupního schodište(pocet výšek vcetne prvního malého)? F=?

Kontrolní soucet =27




Finále
Zmena výpoctu 22.01.2012...presun finále

N 49° 44.E (D-C) (B+E)
E 13° 23.F (A-B) (B+F)


Zdroje: Zastrelené deti na Koterovské tríde, Bc. Michal Chalupný
Plzen v dobe secese, Petr Domanický, Jaroslava Jedlicková NAVA 2005

Additional Hints (Decrypt)

zntarg, h qehuéub fybhcxh bprybié enzcl, myrin

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)