Skip to content

KUTNOHORSKE KOSTELY Mystery Cache

Hidden : 2/6/2008
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Mezi nejvzácnejší a nejznámejší kutnohorské památky patrí bezesporu církevní stavby - kostely a kaple. Mnohým jsou samozrejme venované místní kešky. Udelejme si malou virtuální procházku po tech známých i neznámých, stávajících, zrušených i zcela zborených.

Nejznámejším chrámem je sv. Barbora (1), nejoriginálnejší pozdne gotický chrám katedrálního typu v Evrope, který tvorí neodmyslitelnou dominantu mesta.
Zajímavá je historie tvaru strechy. Nahrazení puvodní stanové strechy prubežným valbovým krovem se tremi vížkami si pres odpor mesta prosadili ve 30. letech 18. století Jezuité. Návrat ke stanovým strechám probehl behem velké restaurace chrámu na konci 19. století a ani tato zmena se neobešla bez prudké diskuze.

Chrám sv. Jakuba (2) se žehnající paží veže, svatojakubskou školou v úpatí reprezentuje duchovní rozmer a je jedním ze zárících srdcí Kutné Hory. Vysokostelská škola bývala jednou z nejvýznamejších mestských škol v ceských zemích. Budova školy (puvodne drevená) narušila statiku kostela, a proto byla zazdena nekterá jižní okna kostela a mezi operáky byly vloženy nízké rozperné zdi.

Kostel Matky Boží Na Námeti je tretím svatostánkem v rade a to jak do historického významu, tak i z hlediska umístení (kostely leží takrka v jedné prímce). Ke kostelu a ulici Na Námeti se váže jedna z kutnohorských povestí. Ozvena, která se odráží od kostelních zdí byla známá jako hejkadlo hejkadlovo. Zvuk prý vychází z podzemí a je nárkem ducha ženy, kterou nechal její lakomý muž zemrít bez pomoci - ranenou ve sklepe zdejšího domu

Dostáváme se k již zrušenému kostelu sv. Bartolomeje (4) na Pirknerove námestí, ze kterého se zachovala pouze vež, která však dotvárí celkové panorama mesta.

Není bez zajímavosti, že tyto kostely jsou od kostela sv. Jakuba vzdáleny cca 450m. Muže to být náhoda, s nejvetší pravdepodobností jde ale o promyšlené umístení tehdejšími staviteli.

Kostel svatého Jana Nepomuckého(5)
Jediná chrámová novodobá stavba kutnohorského baroka vznikla z iniciativy mesta. Provádeli jí místní stavitelé Jan Jakub Fogler a Jan Domažlický podle plánu F.M. Kanky a pod dohledem Kiliána Ignáce Dientzerhofera. Chrám byl vysvecen roku 1753. Zajímavé jsou nejen pohledy z Husovy ulice, ale i z ulice Radnické a z Václavského námestí.

Kostel Všech Svatých(6)
Na mestském hrbitove v Ceské ulici stojí kostel Všech svatých. První zmínku nacházíme v roce 1292, barokní prestavbou prošel v roce 1698. K jednolodní stavbe je vestavena hranolovitá vež, chrámová lod je zaklenuta valenou klenbou. Pokud sem nekdy zabloudíte, urcite si povšimnete soch sv. Rocha a sv. Šebestiána v prucelí a naproti kostelu pseudogotické pohrební kaple rodiny Breueru.

Kostel Nejsvetejsi Trojice(6)
Kostel Nejsvetejší Trojice na jihozápadním okraji Kutné Hory byl postaven asi ve 2. desetiletí 15. století. Zpocátku byl obklopen osadou hutníku, kterí podle povesti do základu vložili velké hanštány – kusy stríbra a ke kostelu zrídili tajnou chodbu od Spáleného mlýna v údolí Vrchlice.

Kostel Nejsvetejšího srdce Ježíšova(7)
Stavbou klášterního kostela na nároží ulic Jirího z Podebrad a Zvonarské byl ukoncen r. 1898-1901 stavební vývoj kláštera. Stavbu projektoval B. Ohmann a provádel B. Moravec. Ohmann svým projektem osmibokého pudorysu, který se do nároží otvírá plasticky modelovaným kulisovitým prucelím, výborne navázal na radikální baroko kláštera.

Kaple Božího tela(8)
Vedle chrámu sv. Barbory se v jejím lesku ponekud ztrácí nenápadná kaple se zcela mimorádným gotickým interiérem – vynikající památka krásného slohu. Rozlehlá hrbitovní kaple vznikla v polovine 80. let 14. století. Puvodne mela dve sedlové strechy a byla opatrena vežemi s lucernami mrtvých. Pozdeji získala kaple barokní strechu, barokne bylo upraveno i prucelí a interiér. Po zrušení jezuitského rádu byla kaple využívána pro ruzné úcely jako výrobní prostory nebo sklady. V prubehu 20. století byla zachránena a roku 2000 zprístupnena verejnosti.
Uvnitr nás prekvapí obrovská ctvercová sín zaklenutá devíti poli krížové klenby. Dokonalé propojení tvaru žeber, sloupu, klenebních kápí a celkove vyvážené proporce nemají v ceské gotické architekture obdoby.

Královská kaple sv. Václava a sv. Ladislava ve Vlašském dvore (9)
Tato kaple, která byla puvodne zasvecena pouze Václavovi, je vynikajícím projevem dvorského slohu krále Václava IV. a jedním z nejcharakteristictejších príkladu poklasické gotiky. Byla vysvecena již roku 1389. Je netypicky orientována severojižním smerem, jde zrejme o vedomé prizpusobení se dispozici mincovní dílny. Uvnitr je pusobivá hvezdicová klenba sbíhající se uprostred do jediného sloupu, stejnou klenbou je zaklenuto i presbysterium v arkýri. Kapli mužete navštívit v rámci návštevy Vlašského Dvora.

Kaple sv. Václava na Hrádku(10)
Mohutného polygonálního arkýre kaple sv. Václava si urcite všimnete pri vstupu do Hrádku. Arkýr je umístený na stupnovite se rozširující noze a na sloupcích mezi okny jsou umísteny štítky se znaky hašplíru, Smíšku z Vrchovišt, Cech, nákladníku hor a pregéru. Tato arkýrová kaple, vysvecená v roce 1504, je zaklenuta sítovou klenbou a vyzdobena nástennými malbami.

Modlitebna Církve ceskoslovenské husitské(11)
Secesní stavba architekta B. Moravce ve Smíškove ulici byla postavena roku 1902 jako nová synagoga. Adaptací roku 1950 pro úcely Husova sboru velice utrpela. Odstranena totiž byla vetšina secesních prvku, do zahrady pred vstup byla umístena kamenná koule z dobývání hradu Sion.

Modlitebna Ceskobratrské církve evangelické(12)
Tato vznosná budova, stojící u ústí ulice Na Sione do ulice Jirího z Podebrad, byla postavena roku 1888 F. Buldou a je zajímavá tím, že byl použit pro sakrální budovu netypický klasicistní sloh pripomínající antickou budovu. Modlitebna, zasvecená památce Božích bojovníku, se tak odlišuje od staveb vetšinové katolické církve.

Bratrská modlitebna Církve Bratrské(13)
Zajímavý objekt modlitebny, postavený v letech 1924-1925, stojí prímo proti divadlu, plány v kubizujícím stylu vypracoval F. Uherka. Behem druhé svetové války odtud v nekolikatisícovém nákladu vyšla Bible kralická v puvodním znení.

Bývalá kaple nejsvetejší Trojice(14)
Na nároží ulic Klabalovy a Libušiny stojí dum prestavený z kaple nejsvetejší Trojice. Kaple sloužila jako hrbitovní kaple Katerine Dacické z Heslova pouze sedm let. Kaple mela oválné knežište a témer ctvercovou lod, prucelí je ukoncené trojúhelníkovitým štítem.

Kaple sv. Jana(15)
Na Jungmannove námestí v ústí bezejmenné ulicky vedoucí na Sokolskou trídu zustalo po kapli zachováno její prucelí. Kaple stávala nad korytem Císarské strouhy a je doložená k roku 1747.

Kostel svatého Jana Krtitele(16)
Uprostred Jánského námestí byl postaven Kostel svatého Jana Krtitele, puvodne havírská kaple. Je poprvé pripomínán roku 1369 jako dolejší kaple. Zanikl v dobe husitských válek a podle nekterých povestí se pod ním nachází templárský poklad. Dnes nám jej pripomíná socha sv. Jana Krtitele stojící opodál.

Kostel sv. Kríže(17)
Kostel stával u bývalého mestského špitálu, založen byl roku 1324 z nadání Š. Pirknera. Z kostela se nám zachovala pouze cást ostení portálu zazdená do ohradní zdi cukrovaru, táhnoucí se mezi mostem pres Vrchlici a cukrovarskou budovou v Cáslavské ulici.

Kostel svatého Jirí(18)
Za Kourimskou bránou v dnešní Kremnické ulici stával už pred rokem 1369 gotický kostel sv. Jirí, zrejme na míste staršího kostela. Byl jednolodní s plochým stropem a pomerne vysokou veží na západním prucelí. Na starosti ho mel porádek rudokupcu, hutníku a šlichéru. Zboren byl po roce 1773.

Kostel svatého Martina(19)
Stál zrejme v místech souradnic této mysterky, jeho polohu nelze presne urcit, protože jeho zánik byl úplný. Stával zde od poloviny 15. století, byl pod správou hašplíru a jeho zvláštností byla malá z boku pristavená vež. Konaly se k nemu kvetnové pouti na památku husitu házených do šachet. Zrušen byl roku 1787 a nedlouho potom zboren.

Stará a nová synagoga
Stará synagoga (20) byla prístupná z Radnické ulice, zrízena v roce 1881 v pronajaté budove stodoly. Po postavení nové synagogy byla používána jako skladište a v letech 1942-1944 byla zborena.
Nová synagoga ve Smíškove ulici, byla roku 1947 pronajata a roku 1950 prodána Církvi ceskoslovenské husitské.
Židovská obec existovala v Kutné Hore pred vypálením husity. Židé se pak v Kutné Hore, stejne jako v ostatních horních mestech, nemohli usazovat. Jejich služby, zejména v podobe dodávek pegamenu (již dríve zpracovaného kovu) a investic do dulních del, pak museli kutnohorští hledat v okolních obcích, zejména v Kolíne.

Kostel sv. Petra a Pavla(21)
Jednolodní kostel s plochým stropem a s veží, která byla výškovou dominantou pravého brehu Vrchlice stával na úpatí Kralické haldy a pocházel z doby románské. Býval centrem osady Pnevice, která byla vypálena J. Žižkou. Pod svou správou ho mel porádek kutnohorských havíru. Pujdeme z ulice Pobrežní do kopce po žluté a až bude žlutá odbocovat doprava, pokracujeme rovne až k pozdne klasicistní výklenkové kaplicce sv. Petra a Pavla, v techto místech kostel stával.

Kostel sv. Václava(22)
Jednolodní románský kostel sv. Václava s nízkou asymetricky umístenou veží stával nad Dolním Žižkovem kousek od železnicního prejezdu. Kostel byl farní a nacas byl k nemu prifaren chrám sv. Barbory. Kostel spravovala obec mincíru a pregéru, která jej po zrízení vlastní kaple ve sv. Barbore používala jako hrbitovní.

Panenská kaple(23)
Panenská kaple a klášterní dum zvaný Templ byly zrízeny pro kutnohorské bekyne (ženy, které žily reholním životem, ale které nesložily reholní sliby). Objekty stávaly v zahrade u pozdejší kaple Nejsvetejší Trojice o které se tento listing zminuje. Po príchodu do mesta až do prestehování do svého kláštera zde bydlely voršilky.

Kostel sv. Lazara(24)
Kostel byl postaven již ve 14. století jako hrbitovní a patril špitálu. U kostela byl postaven dum, který sloužil pro pacienty postižené nakažlivými chorobami. Po zborení kostela v 19. století zde byla postavena kaplicka, která však byla ve 20. století také stržena. Dnes je v techto místech zatravnená plocha a parkovište pro plavecký stadion.

A-49°56'14.149"N, 15°16'6.895"E
B-49°56'34.379"N, 15°16'23.79"E
C-49°56'41.678"N, 15°15'49.813"E
D-49°56'43.1"N, 15°15'50.824"E
E-49°56'49.997"N, 15°16'39.283"E
F-49°56'50.175"N, 15°16'32.711"E
G-49°56'51.487"N, 15°15'50.669"E
H-49°56'51.588"N, 15°15'55.913"E
I-49°56'51.653"N, 15°15'41.839"E
J-49°56'52.516"N, 15°16'14.76"E
K-49°56'52.682"N, 15°16'26.804"E
L-49°56'54.121"N, 15°15'15.059"E
M-49°56'54.143"N, 15°16'4.432"E
N-49°56'54.686"N, 15°16'7.597"E
O-49°56'57.572"N, 15°15'51.856"E
P-49°57'15.728"N, 15°15'41.317"E
Q-49°56'57.966"N, 15°15'49.149"E
R-49°57'0.703"N, 15°16'23.638"E
S-49°57'0.76"N, 15°16'13.401"E
T-49°57'0.972"N, 15°16'12.8"E
U-49°57'2.276"N, 15°15'47.516"E
V-49°57'3.322"N, 15°16'4.534"E
W-49°57'5.117"N, 15°16'5.497"E
X-49°57'7.572"N, 15°16'28.595"E

Y=(B+D+F+H+J+L+N+P+R+T+V+X)xP+N
Z=A+C+E+G+I+K+M+O+Q+S+U+W
N 49°57.Y; E 015°16.Z

Jen pro kontrolu, soucet všech patnácti císel souradnic je 70.
Uvítám jakékoliv informace o kostelích a kaplích na které jsem zapomel.
Nejezdete prosím autem až ke kešce, tech 100m od místa pro auta zvládnete, respektujte závoru, i když je otevrená. Dekuji.

Additional Hints (Decrypt)

CBQ FGEBZRZ

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)