Skip to content

Svatoplukova cache Mystery Cache

This cache has been archived.

Bidy: Z duvodu ztráty nadšení pro Geocaching ruším tuto cache. Dekuji všem, kterí se ji vypravili hledat a našli ji.

More
Hidden : 10/1/2008
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš byla založena na pocest Svatopluka I., knížete velkomoravského. Nachází se ve Svatoplukove ulici v Teplicích.

Prosím, pri odlovu keše dbejte, aby Vás nikdo nesledoval a poté keš dukladne zakryjte (at není videt igelit!). Dekuji.



Svatopluk I.

Svatopluk nebo také Sventopluk, Zventapu, Zwentibald, Zuendibolch, Suatopluk, slovensky Svätopluk (datum narození neznámé – 894) byl v letech 871–894 tretím a nejvýznamnejším panovníkem Velkomoravské ríše (ve stredoveku oznacován za krále). Pocházel z dynastie Mojmírovcu.

Cesta k moci

Svatopluk byl synovcem krále Rostislava. Koncem 50. let 9. století se Svatopluk chopil politické moci v nitranském knížectví, které bylo soucástí Velkomoravské ríše. V roce 867 Rostislav nitranské knížectví potvrdil jako lenní území Velké Moravy. Svatoplukuv vliv na politické dení tak znacne vzrostl. V roce 870 Svatopluk sveril nitranské knížectví pod ochranu východofranské ríše a Rostislavovi vypovedel poslušnost. Ten se pokusil Svatopluka zabít a obnovit svuj vliv v nitranském knížectví. Svatoplukovi se ale podarilo Rostislava zajmout a následne ho predal do rukou Karlomana a jeho otce východofranského krále Ludvíka Nemce, dlouholetého Rostislavova oponenta. Rostislav byl odsouzen k smrti, pozdeji omilostnen a pouze oslepen a do své smrti veznen v nekterém bavorském kláštere. Svatopluk po tomto cinu ocekával, že ho Frankové potvrdí v pozici velkomoravského krále. Ludvík Nemec ovšem namísto toho vyslal na Velkou Moravu dva franské markrabí, Viléma a Engelšalka, coby velkomoravské regenty. Svatopluk byl zároven se sv. Metodejem uveznen. Roku 871 proti vnucené franské vláde vypuklo na Velké Morave lidové povstání, vedené jakýmsi Slavomírem (ci Spytimírem). Ludvík Nemec vyslal na porážku povstání své vojsko, které bylo brzy poraženo. Ludvík tedy uskutecnil druhou výpravu, do jejíhož cela dosadil propušteného Svatopluka, od kterého se mu dostalo slibu, že povstání premuže. Jakmile ale franská výprava dorazila k hlavní velkomoravské pevnosti, Svatopluk prebehl na povstaleckou stranu, chopil se vojenského velení a franské síly zcela rozdrtil. Tento krok mu umožnil stát se králem.

Knížetem

V roce 874 byl mezi Svatoplukovými vyslanci a Ludvíkem Nemcem uzavren tzv. Forchheimský mír. Tím se sice Svatopluk zavázal odvádet východofranské ríši poplatky a formálne uznávat její svrchovanost, nicméne mel mírem se svým nejsilnejším sousedem zajišten zcela volný prostor pro vlastní mocenskou expanzi. Ta byla usnadnena civilizacním náskokem (pusobení cyrilometodejské misie) na Velké Morave oproti slovanským sousedum. Svatopluk tak už roku 874 získal území podél horního toku reky Visly, dále ke své ríši pevne primkl dnešní severomoravské oblasti (Opavsko, Holasicko). V roce 881 (884) pripojil kraj podél reky Tisy, od roku 890 byly velkomoravskou soucástí také Cechy (knížectví Premyslovcu) a Lužice (Lužictí Srbové). Svatopluk uskutecnil významnou spolecenskou a vojenskou reformu. Velká Morava potvrdila své silné postavení ve strední Evrope, a to i pokrokem ve vytvárení moravské církevní samosprávy, na které se podílel Metodej (ten byl prvním velkomoravským biskupem v Nitre). Velká Morava byla prohlášena za léno Svaté stolice, címž se ji dostalo rovnoprávného postavení s východofranskou ríší. Svatopluk byl v pramenech té doby titulován jako rex (tj. král).

Vztahy k sousedním státum

Roku 882 Svatopluk vtrhl jako spojenec východofranského panovníka Karla III. do Východní marky (východofranské hranicní území, dnes soucást Rakouska) a vypudil odtud markrabata Viléma a Engelšalka. Ti se pridali k silám Arnulfa Korutanského, který proti Svatoplukovi uzavrel spojenectví s Bulhary. Bulhari se pak útokem na Velkou Moravu zmocnili nekterých Svatoplukem dobytých území v dnešním východním Madarsku. Svatopluk následne Bulhary vyhnal a podarilo se mu tak v letech 883 a 884 pripojit k Velkomoravské ríši celou Panonii. Nechal si tento krok potvrdit od Karla III. dohodou ve Vídenském lese roku 884. Karel III. též prodloužil mírovou smlouvu s Velkomoravskou ríší a Svatoplukovy pozice byly upevneny. V roce 885 se Svatopluk usmíril i s Arnulfem, který se stal roku 887 po Karlu III. východofranským králem. Brzy nato, v letech 888 a 889, se ale konflikt o Panonii opet rozhorel. V roce 888 zemrel Premyslovec Borivoj I. a Svatopluk se zmocnil prímé vlády v Cechách. Ta byla potvrzena Arnulfem v roce 890. Arnulf platnost mírové smlouvy prerušil a v roce 892 zahájil se svými pocetnými spojenci (mimo jiné i Madary) tažení proti Svatoplukovi. Svatopluk i tentokrát dokázal veškeré neprátelské útoky odrazit (do roku 893 se opakovaly ješte dvakrát).

Završení vlády

Ke konci vlády vypudil Svatopluk ze zeme nitranského biskupa (a nástupce Metodeje) Wichinga, který dal po roce 885 vyhnat Metodejovy žáky a nechal potlacit užívání staroslovenské liturgie. Svatopluk sice nejdríve hledal oporu u latinských kneží (vedených Wichingem) a toleroval jejich boj proti knežím slovanským, záhy ale zjistil, že Wiching se proti nemu opakovane spolcoval s králem Arnulfem. Kníže Svatopluk zemrel roku 894. Na smrtelné posteli vyzýval své syny k odporu vuci Frankum a rozhodnému úsilí za zachování politické moci Velkomoravské ríše. Prestože legenda o trech prutech Svatoplukových hovorí o trech jeho synech a následnících, z historických zdroju jsou známí pouze dva. První, Mojmír II., se po otcove smrti stal velkomoravským knížetem. Druhý syn, Svatopluk II., získal v léno nitranské knížectví. Brzy po roce 894 došlo mezi syny k rozbroji a zapocal se rozpad Velkomoravské ríše.

Zdroj: Wikipedia.cz


Otázky - za písmena doplnte roky:


1) Kdy sveril Svatopluk nitranské knížectví pod ochranu východofrancké ríše? = abc...a+b+c= A

2) Kdy usedl Svatopluk I. na trun? = def...d+e+f= B

3) Kdy byl uzavren Forchheimský mír (mezi Svatoplukovými vyslanci a Ludvíkem Nemcem)? = ghi...g+h+i= C

4) Kdy vtrhl Svatopluk do Východní marky a vypudil odtud markrabata Viléma a Engelšalka? = jkl...j+k+l= D

5) Kdy se Svatopluk usmíril s Arnulfem? = mno...m+n+o= E

6) Kdy zemrel Borivoj I.? = pqr...p+q+r= F

7) Od jakého roku byly velkomoravskou soucástí také Cechy a Lužice? = stu...s+t+u= G

8) Kdy zemrel Svatopluk I.? vwx...v+w+x= H


Rovnice


N 50°(G+H).(E-H)(A+B-F)(D-A+3)


E 013°(C+E+9).((E:H)x(F-A))(A+B+C+E+1)




Z duvodu neodpovedneho chování cacheru k výmene mincí jsem tuto její funkci zrušil. Mužete si tedy vymenovat, co chcete. :(

Ohodnotte tuto keš:



Additional Hints (No hints available.)