Skip to content

Vrazda v milionarske ctvrti Mystery Cache

Hidden : 10/9/2008
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

...aneb Hercule Poirot pátrá poprvé.


Jednoho deštivého vecera se vracel domu z práce pan Gambier. Mel menší, ale prepychovou vilu na kraji zdejší "milionárské" ctvrti. Byl to clovek mimorádne skromný, zvlášte pak s ohledem na své postavení. Když otevíral dvere svého automobilu, vyšla zcista jasna rána. V zápetí se zacínaly sbíhat zástupy zvedavcu a zanedlouho prijela i policie. Ta zjistila cistý prustrel hrudniku a privolaný lékar namíste konstatoval smrt. Avšak nábojnici nenašli. Druhý den ráno byla objevena strelná zbran bez jakýkoliv otisku. Jediný, kdo pripadal v úvahu jako potencionální vrah, byl Dr. Golognier, dlouholetý neprítel pana Gambiera, který mu už v minulosti nekolikrát vyhrožoval. Dr. Golognier bydlel pouhých 900 metru od místa neštestí. Dukazy nebyly žádné, a tak se místní komisarství rozhodlo prizvat proslulého detektiva pana Hercula Poirota, aby celý prípad objasnil. Po jeho príjezdu zacalo celé pátrání nanovo. Zameril se predevším na smrtící nábojnici, na které, jak ríká, bývají otisky vždy, protože pachatel si obvykle nedává pozor, zvlášte pri nabíjení zbrane.

Agatha Christie



Hercule Poirot


Pomoz Herculu Poirotovi nalézt ztracenou nábojnici. Nápovedou Ti je útržek papírku s nápisem kníže Svatopluk, který byl nalezen nedaleko místa cinu.

Cherchez à cent vingt pas au sud de la coordonnées données derrière des pierres.


Agatha Christie - 1. cást


Agatha Mary Clarissa Christie Mallowan se narodila 15. zárí 1890 v Ashfieldu, rodinném dome v prímorském letovisku Torquay (jižní Anglie) jako nejmladší díte Fredericka Alvaha Millera, amerického vystehovalce, a jeho anglické ženy, Clarissy Boechmer. Nejvíce Agathu behem její pozdne viktoriánské výchovy ovlivnili (vedle rodicu) její pecovatelka, starší sourozenci Margaret "Madge" a Louise "Monty" a babicky.

O vzdelání se postarali rodice, teprve v roce 1906 odjela Agatha studovat do Paríže, kde v sobe objevila talent coby zpevacka a klavíristka. Zvažovala hudební kariéru, ale nakonec od ní upustila, protože se domnívala, že její ostýchavost pred publikem by jí mohla pri koncertech pusobit velké potíže.


Hercule Poirot


Hercule Poirot [erkül puaro] se narodil - ne, takhle to nepujde. I když se nám muže leckdy zdát, že druhý nejslavnejší detektiv skutecne žil, byl pouze nádherným výtvorem tehdy 25leté Agathy Christie, která v roce 1916 zacala psát svuj první detektivní román. Zvolila si zpusob vraždy a prostredí, ve kterém se zlocin odehraje, a zbývalo uvést na scénu detektiva. Mel být chytrý, originální, puntickárský, mel mít zkušenosti se zlocinem a zlocinci, honosit se nezvyklým jménem a být typem detektiva, který by se nepodobal žádnému jinému. A tak se ctenári mohli v Záhade na zámku Styles (1920) seznámit s Herculem Poirotem, belgickým policistou ve výslužbe.

Proc práve belgickým? Agatha Christie ve své autobiografii vzpomíná, že její rodné Torquay bylo v té dobe plné belgických uprchlíku, kterí si chteli žít po svém, starat se o svoje zahrádky a ušetrit nejaké peníze. Na Belgicany se tenkrát pohlíželo jak s úctou (udatná malá Belgie napadená Nemci), tak ponekud povýšene, nebot nebyli ani takoví intelektuálové jako Francouzi, ani tak zdatní a mazaní obchodníci jako Holandané. Byli svým zpusobem exotictí, což novopecené spisovatelce vyhovovalo.

Ti, kterí se podrobneji zabývali dílem Agathy Christie, prišli s nekolika teoriemi ohledne inspirace pri vymýšlení postavy dnes již slavného detektiva. Jedna z nich napríklad poukazovala na podobnost Hercula Poirota s parížským detektivem ve výslužbe z pera francouzské autorky Marie Belloc Lowndes, jehož jméno k takovým úvahám láká - Hercules Popeau. Navzdory nekterým podobnostem to však byli detektivové odlišní a Hercule Poirot je zrejme originálním dílem fantazie Agathy Christie.

Je pozoruhodné, jak mistrne dokázala mladá zacínající spisovatelka vytvorit postavu svérázného detektiva s každou jeho šedou bunkou plne v akci, s jeho zvláštními manýry, postavou i mluvou. Hastings, verný druh Hercula Poirota, popisuje svého prítele takto (z knihy Vražda na golfovém hrišti, preklad Bela Dintrová):

"Byl to obdivuhodný clovícek. Meril metr šedesát, vejcitou hlavu naklánel trochu ke strane a když se rozcilil, oci mu blýskaly zelenavým leskem. Nosil vojensky navoskovaný knír a tváril se nesmírne dustojne. Celým zevnejškem pusobil uhlazene, až vybrane elegantne a upravenost byla doslova jeho vášní. Šikmo pripevnená ozdoba, smítko prachu nebo sebemenší nedbalost v oblecení nekoho jiného predstavovalo pro tohoto mužícka utrpení, dokud se mu nepodarilo onu chybu napravit. Jeho božstvy byly Porádek a Metoda. V urcitém smyslu odmítal konkrétní dukazy, jako šlépeje nebo popel z cigarety, a prohlašoval, že samy o sobe nemohou detektivovi pomoci rozluštit nejakou záhadu. S prehnaným uspokojením si pak poklepal na svou vejcitou hlavu a rekl: 'Skutecná práce probíhá tam uvnitr, v malých šedých bunkách. Nikdy nezapomínejte na malé šedé bunky, príteli.'."

V prubehu let se tu a tam objevovaly další detaily dokreslující osobnost Hercula Poirota (napríklad jeho záliba v proužkovaných kalhotech), ale ty nijak nenarušily 'image' geniálního Belgicana.

Jednu chybu však Poirotovi (ci spíše sobe) vycítala i samotná Agatha Christie. V dobe své premiéry byl totiž už v pomerne pokrocilém veku. Belgickou policii opustil v roce 1904, to mu mohlo být kolem 60 let. Kdyby stárl stejne rychle jako obycejní smrtelníci, vyšetroval by svuj poslední prípad (Opona) v úctyhodném veku 130 let. Musel tedy stárnout pomaleji, zhruba o 2 roky za každé tri roky skutecné. Agatha Christie zacala brzy litovat, že se Poirota 'nezbavila' po prvních trech ctyrech knihách a nezacala znovu s nekým mladším. Pravdepodobne to mela v úmyslu už ve Vražde Rogera Ackroyda, kde Poirot tvrdí, že je to zrejme jeho poslední prípad, ale úspech této knihy Poirotovi prekazil plány.

Už ve tricátých letech se spisovatelka netajila s tím, že jí Poirot unavuje, ale že se s tím asi nedá nic delat. Tento postoj tlumocila i ústy paní Oliverové, autorky detektivek a prítelkyne Hercula Poirota, která o svém fiktivním finském detektivovi Svenu Hjersonovi prohlásila: "Všichni ríkají, jak toho mého šíleného detektiva milují. Kdyby tak vedeli, jak ho nenávidím! Ale vydavatelé mi zakázali o nem takhle mluvit."

O osobním živote slavného detektiva se ctenár mnoho nedozví, pouze v románu Velká ctyrka se soukromí Hercula Poirota ponekud poodhalí. V této knize se docítáme o tom, že Hercule má bratra Achilla, jakéhosi 'duchovního bratrance' Mycrofta Holmese, záhadného bratra slavného Sherlocka. Je to první a také poslední zmínka o Achillovi a vlastne - ale to už si prectete sami.

Pro Hastingse je však v tomto príbehu ješte vetším šokem, když zjistí, že se Poirot zamiloval do ruské hrabenky Very Rosakoff. Poirot ji považuje za pozoruhodnou ženu, zatímco Hastings poznamenává, že "malí muži obvykle obdivují velké a okázalé ženy." Behem své kariéry obdivoval Poirot mnoho žen, ale pouze Vera dokázala získat jeho srdce. Poprvé se setkali v povídce he Double Clue (Dvojitá stopa), naposledy v Herkulovských úkolech pro Hercula Poirota.

Hercule Poirot bydlel v Londýne, ve Whitehaven Mansions, ale Agatha Christie ho (zrejme nevedomky) tu a tam prestehovala - do Whitehouse Mansions 228 (Kocka mezi holuby) ci Whitefriars Mansions (Sloni mají pamet). Své obydlí casto opouštel a vydával se na cesty - do Sýrie, Jordánska, Egypta, Turecka,... - a všude se mu do cesty pripletl nejaký zlocin. To mu vlastne tak trochu bránilo v tom, aby zanechal své profese, címž vyhrožoval mnoho let (snad jen operní pevkyne se prý loucí se svou kariérou casteji než Hercule Poirot). Chtel se usadit na venkove a pestovat dýne, o jeho prvních úspeších v této oblasti se docteme ve Vražde Rogera Ackroyda. Už v roce 1947 melo být 12 herkulovských úkolu jeho posledními prípady, ale až smrt, o témer tri desítky let pozdeji, ukoncila hvezdnou kariéru Hercula Poirota. Ta trvala 55 let (1920-1975) a když se detektiv navždy rozloucil, noviny na obou stranách Atlantiku otiskly nekrology. Jeden z nich se 6. srpna 1975 objevil dokonce na první stránce New York Times, což byla pocta, jaké se dostalo málokterým 'skutecným' osobnostem.

Poirot však nebyl na rešení svých prípadu sám. Po jeho boku stál strídave predevším ctyrlístek verných souputníku - kapitán Hastings, inspektor Japp, slecna Lemonová a roztomilá Ariadne Oliverová. O nich se dozvíme v dalších prípadech ze série Hercule Poirot pátrá...

Zdroj: Agatha.cz


Knihy s Herculem Poirotem



1920 - The Mysterious Affair at Styles - Záhada na zámku Styles

1923 - Murder on the Links - Vražda na golfovém hrišti Pozvánka pro Hercula Poirota

1924 - Poirot Investigates - Poirotova pátrání

1926 - The Murder of Roger Ackroyd - Vražda Rogera Ackroyda

1927 - The Big Four - Velká ctyrka

...


Ohodnotte tuto keš:



Additional Hints (Decrypt)

Obaar punffr! Urephyr Cbvebg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)