Skip to content

1. protivínský LYŽÁK Traditional Geocache

This cache has been archived.

ondrasek geotym: Viki Cabadaj dolyžoval...Díky všem za hezké logy a zážitky z lyžařských kurzů!

More
Hidden : 2/15/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Námět na tuto keš mi vnukla reportáž večerních zpráv TV Nova 9. 2. 2009 o rušení lyžarských výcvikových zájezdů (LVZ) na základních školách.

Navíc mám i negativní profesní a osobní zkušenost. Ten den jsem shodou okolností ze školy jeden zájezd o polovičním počtu žáků vypravoval a večer balil syna Ondru na zájezd jeho školy, také ne zrovna naplněný.

Přijde mi prostě líto, že tak báječná věc zmírá na základních školách na úbytě. To jen proto, že je to "moc drahé", ať už pro rodiče (co je jejich priorita když ne děti?) nebo i pro školy (bezpečnostní rizika, chybějící peníze na presčasovou práci). Zároveň chápu težkou situaci některých rodin. Je to podle mě prostě škoda.



Pojďme si tedy zavzpomínat na kanadské noci, radiátory obalené mokrými ponožkami, první pusy a dírky vyčurané do sněhu :-)

Pokud máte raději pohyblivé obrázky, pár jich na toto téma najdete v legendárním českém filmu zde a zde a ještě zde.



Musím zde uvést také odborný pedagogický pohled na LVZ.

Lyžarské kurzy nejsou pro školy povinné, nejsou popsány ani ve stávajícím znění Školského zákona, ani Vyhlášky o základní škole, jejich program není ani rozpracován v Rámcovém vzdělávacím programu základního školství. Záleží tedy na škole, zda jej zařadí (např. stejně jako plavání či školu v přírodě nebo další kurzy - cyklistický, jazykový apod.) do svého Školního vzdělávacího programu zpracovaného na Základě rámcových vzdělávacích programů, např. pro základní vzdělávání. Jediným aktuálním materiálem, kde se o nich hovoří, je Metodický pokyn MŠMT ČR ve vztahu k zabezpečení bezpečnosti žáků z roku 2006. Od roku 1993 sice platí Metodický pokyn jednak k organizaci LVZ, tak i k jejich personálnímu zabezpečení, ale ten je pro školy pouze seznamem doporučení, tedy pro školy, které se pro zachování lyžáku rozhodly. Jejich ustanovení si můžete přečíst níže.

Metodický pokyn k organizaci lyžarského výcviku žáku, Ministerstvo školství, mládeže a telovýchovy CR c.j.24799/93-50, od 1. 1. 1994

Clánek 1 - Úcel lyžarského výcviku

Soucástí vyucování telesné výchovy na školách poskytujících základní a strední vzdelání je lyžarský výcvik. Provádí se podle platných ucebních osnov a soucasne s cíli vzdelávacími a výchovnými plní i významné funkce zdravotní a zotavné.

Clánek 2 - Lyžarský zájezd
(1) Lyžarský výcvik se podle možnosti koná v míste školy, prípadne v blízkém okolí. Školy v podhorských a horských oblastech, u nichž jsou príznivé podmínky pro lyžarský výcvik v bezprostrední blízkosti, plní požadavky osnov zpravidla v hodinách telesné výchovy, které lze pro tento úcel spojovat. Reditel školy muže rozhodnout o organizování soustredeného sedmidenního výcviku prípadne i s denním dojíždením.
(2) Školy, které vzhledem k nepríznivým snehovým podmínkám nebo nevhodnosti terénu nemají možnost organizovat výcvik v míste, porádají pro žáky stanovených rocníku škol lyžarské výcvikové zájezdy (dále jen "zájezdy"). Zájezdy pro žáky škol z oblastí postižených škodlivými emisemi se mají konat také v rámci škol v prírode.
(3) Zájezdu se zúcastní zpravidla žáci 7. rocníku základní školy a 1. event. 2. rocníku strední školy. V tech stredních školách, kde jsou i žáci mladší (napr. víceletá gymnázia) se tedy porádají zájezdy dva. Žáci se zúcastnují zájezdu se souhlasem zákonného zástupce.
(4) Reditelé škol mohou rozhodnout o presunutí zájezdu do vyššího rocníku, prípadne o porádání zájezdu v dalších rocnících školy. Takové zájezdy se doporucují zejména pro školy v oblastech silne zasažených škodlivými emisemi. Pokud se však porádá zájezd v dalších rocnících a nejde o presunutí zájezdu ze 7. rocníku základní školy nebo z 1. rocníku strední školy do rocníku vyššího, nelze žákum poskytnout príspevek podle clánku 5 odst. 1.
(5) Objekty pro zájezd musí z hlediska zdravotního vyhovovat platným obecne závazným právním predpisum a smernicím.
(6) Lyžarský zájezd je zpravidla sedmidenní, v rozsahu 42 hodin. V jednotlivých prípadech /napr. vetší vzdálenost místa konání výcviku/ muže reditel školy prodloužit celkové trvání zájezdu o dobu nezbytnou k ceste na hory a zpet.

Clánek 3 - Personální zajištení lyžarského výcviku
(1) Za personální zajištení výcviku kvalifikovanými pracovníky zodpovídá reditel školy, který také urcí vedoucího zájezdu, zpravidla zkušeného ucitele telesné výchovy.
(2) Lyžarský výcvik vedou instruktori školního lyžování z rad ucitelu a výchovných pracovníku, v prípade potreby externí pracovníci prijatí na základe dohod o pracích konaných mimo pracovní pomer. Kvalifikacní podmínky pro výkon funkce instruktora školního lyžování stanovuje zvláštní predpis. [2]
(3) Vedoucí zájezdu odpovídá za rádnou organizacní prípravu zájezdu, personální zajištení, vhodný objekt, dopravu, kontrolu lyžarského vybavení žáku apod. Zpracovává program zájezdu vcetne jeho kulturne výchovné cásti, odborných prednášek, plánu výcviku, diferencovaného podle výkonnosti žáku. Program zájezdu schvaluje reditel školy. Pri vlastní realizaci zájezdu rídí vedoucí zájezdu práci lyžarských instruktoru, dbá na dodržování stanoveného programu praktické i teoretické cásti výcviku a odpovídá za hospodarení pri zájezdu. Nepresáhne-li pocet úcastníku zájezdu 60 žáku, vedoucí zájezdu vede výcvik jednoho družstva.
(4) Lyžarský instruktor odpovídá za splnení výchovného a výcvikového programu svereného družstva, za zdraví a bezpecnost jeho clenu. Podle pokynu vedoucího zájezdu vykonává pedagogický dozor a pomáhá pri zajištování teoretického a kulturne výchovného programu. Družstvo má nejvíce 15 žáku.
(5) Péci o zdraví úcastníku je povinen zajistit vedoucí zájezdu nebo lyžarský instruktor, který má pro tuto práci potrebné predpoklady a znalosti. Úcastní-li se zájezdu více než 30 žáku, musí být ustanoven zdravotník (lékar, posluchac IV. a vyššího rocníku lékarské fakulty, vhodný pracovník CCK, event. jiný zdravotník). Péci o zdraví je možno zajistit po dohode i prostrednictvím zdravotníka jiného zájezdu v míste nebo v místním zdravotnickém zarízení.
(6) V zájmu zvýšení péce o zdraví úcastníku zájezdu doprovázejí i zájezd trídy (skupiny žáku) s nižším poctem než 30 žáku tri dospelé osoby, z nichž jedna má zdravotnickou kvalifikaci.

Clánek 4 - Bezpecnost a ochrana zdraví
(1) Rodice (zákonní zástupci) žáka predloží pred odjezdem prohlášení o tom, že je žák zdravý, nebylo mu narízeno karanténní opatrení a ani jim není nic známo o jeho eventuálním styku s nakažlivou chorobou. Doporucuje se, aby pro prípad ošetrení ve zdravotnickém zarízení mel každý žák k dispozici svuj prukaz zdravotní pojištovny a znal své rodné císlo.
(2) Vedoucí zájezdu primerenou dobu pred odjezdem doporucí rodicum, aby nechali odborne serídit bezpecnostní vázání na lyžích svého dítete. Pred zahájením výcviku zajistí vedoucí zájezdu rádné poucení žáku o možnostech vzniku úrazu. Úrazová prevence je soucástí teoretické výuky na zájezdu (první pomoc, nebezpecí v horách). Vedoucí zájezdu registruje prípadné školní úrazy.
(3) Lyžarský instruktor je povinen pri výcviku dbát na úroven vyspelosti, výkonnost a zdravotní stav žáku. Pri rozrazení do družstev se nevyžaduje od úplných zacátecníku predvedení výkonu, který by byl nad jejich síly, ale zaradí se prímo do družstva, které zahájí základní výcvik.
(4) Lanovky a vleky se používají jen pro organizovaný a metodicky vedený výcvik po rádném poucení o všech pravidlech a bezpecnostních predpisech jízdy na vlecích a lanovkách. Behem pobytu na horách jsou všichni úcastníci zájezdu povinni dodržovat pokyny príslušníku Horské služby a respektovat výstražná znamení na nebezpecných místech. Po celou dobu zájezdu jsou všichni instruktori povinni vyžadovat dodržování kázne, denního rádu a životosprávy, nedovolit žákum precenovat své síly nebo prokazovat nemístnou odvahu. Výcvik se provádí v terénu, který odpovídá lyžarské vyspelosti družstva. Za krajne nepríznivých podmínek (hustá mlha, snehová boure) se výcvik omezuje nebo nekoná.
(5) Pri turistice na lyžích jedou žáci ve skupine v pravidelných odstupech, které se pri zhoršené viditelnosti zkracují až na dotek. Skupina se rídí pokyny vedoucího, který jede v cele. Jako záver je urcen zkušený lyžar. Provádí se casté prekontrolování poctu úcastníku v prubehu akce a pri jejím zakoncení.
(6) Zpravidla tretí den lyžarského zájezdu se doporucuje z hlediska zdravotního zaradit odpocinkový puldenní program bez lyžarského výcviku.

Clánek 5 - Pracovne právní a ekonomické zajištení
(1) Školský úrad nebo reditel školy s právní subjektivitou mohou prispet na výdaje žáku spojené se zájezdem, tj. ubytování, stravování, jízdné a jiné výdaje pripadající výhradne na žáky cástkou 150 Kc, pokud jsou financne zajišteny prioritní úkoly vyplývající z pusobnosti reditele školy nebo školského úradu.
(2) Škola je pri sjednávání a organizaci zájezdu povinna zabezpecit, aby výdaje na stravování a ubytování byly zúctovány oddelene za žáky a doprovázející osoby, nebo aby na spolecných fakturách byly výdaje na žáky a doprovázející osoby rozdeleny. Doprovázejícím pracovníkum náleží cestovní náhrady podle zákona c. 119/1992 Sb.
(3) Po dobu zájezdu prísluší ucitelum a ostatním pedagogickým pracovníkum plat, jako když vyucují nebo konají jinou práci ve škole.
(4) S prípadnými externími instruktory uzavírá vedoucí organizace dohodu o pracích konaných mimo pracovní pomer (dohodu o provedení práce, dohodu o cinnosti podle §236 a §237 Zákoníku práce).
(5) Za hodinu práce v sobotu a nedeli prísluší pracovníkum príplatek ve výši 25% prumerného hodinového výdelku. Jedná-li se zároven o práci prescas, prísluší pracovníkum krome uvedeného príplatku za hodinu práce prescas dosažený plat zvýšený o 25% prumerného hodinového výdelku a jde-li o dny nepretržitého odpocinku v týdnu, o 50% prumerného hodinového výdelku, pokud se se zamestnavatelem nedohodli na poskytnutí náhradního volna místo zvýšení platu.
(6) V souladu s ustanovením §97 odst. 2 Zákoníku práce nesmí práce prescas cinit u pracovníka více než 8 hodin v jednotlivých týdnech.
(7) Ostatní práce výchovného charakteru zabezpecuje vychovatel. Tyto cinnosti lze prípadne zajistit uzavrením dohod o pracích konaných mimo pracovní pomer podle §237 Zákoníku práce s pracovníky, kterí jsou v pracovním pomeru k organizaci a odmenovat je podle vyhlášky Ministerstva práce a sociálních vecí CR c. 425/1991 Sb., o odmenování prací konaných mimo pracovní pomer.
(8) Na dobu nocního odpocinku, tj. zpravidla od 22 do 6 hod. lze dohodnout s pracovníkem pracovní pohotovost podle §95 Zákoníku práce. V souladu s §19 zákona c. 143/1992 Sb., o platu a odmene za pracovní pohotovost v rozpoctových a nekterých dalších organizacích a orgánech poskytne zamestnavatel pracovníkum za hodinu této pohotovosti odmenu ve výši 50% prumerného hodinového výdelku a jde-li o den pracovního klidu (nedele) ve výši 100% prumerného hodinového výdelku, pokud se zamestnavatel s pracovníkem nedohodli na poskytnutí náhradního volna. Za výkon práce v dobe pracovní pohotovosti prísluší pracovníkovi plat a odmena za pracovní pohotovost mu neprísluší.
(9) Náhrada za opotrebování vlastní výzbroje a výstroje, používané instruktorem pri lyžarském výcviku se hradí z rozpoctové položky 5701 príslušné organizace a ciní u vedoucího zájezdu a instruktora 15,- Kc, u zdravotníka 12,- Kc denne.
(10) Ucitelum, instruktorum a zdravotníkum se muže poskytovat príspevek za používání lanovek a vleku v rámci lyžarského výcviku. Príspevek se proplácí podle skutecných výdaju a doporucuje se ve výši cca 200 Kc.

Clánek 6 - Všeobecná ustanovení
(1) Lyžarskou výzbroj a výstroj si porizují žáci sami. Školy mohou vytváret podle svých možností (napr. z mimorozpoctových prostredku) základní fond lyžarské výzbroje a zapujcovat toto vybavení žákum, instruktorum a výchovným pracovníkum. Žákum muže být též zapujcována lyžarská výzbroj, kterou školské úrady soustredí v domech detí a mládeže nebo na školách a školských zarízeních.
(2) Dozor nad zájezdy vykonává Ceská školní inspekce. Jsou-li v nekteré oblasti zájezdy z ruzných okresu, mohou se školní instruktori dohodnout a kontrolovat i zájezdy z jiných okresu.
(3) Na zájezdy mohou prispet právnické nebo fyzické osoby formou daru nebo poskytnutím nekterých služeb bezplatne nebo za režijní cenu (doprava apod.).


Metodický pokyn k zajištení bezpecnosti a ochrany zdraví detí, žáku a studentu ve školách a školských zarízeních zrizovaných Ministerstvem školství, mládeže a telovýchovy od 1. 1. 2006

Clánek 15 - Lyžarský výcvik

(1) Lyžarský výcvik je veden pedagogickými pracovníky, kterí odpovídají za cinnost instruktoru. Jejich kvalifikaci si overí reditel školy. Práci instruktoru rídí vedoucí kurzu urcený reditelem školy, který též schvaluje plán výcviku. Vedoucí kurzu pred odjezdem na lyžarský výcvik upozorní na nutnost serízení bezpecnostního vázání lyží. Žáci prokáží serízení bezpecnostního vázání lyží potvrzením servisu, popr. cestným prohlášením zákonných zástupcu nebo svým v prípade zletilých žáku.
(2) Za rádnou organizacní prípravu kurzu odpovídá jeho vedoucí. Zajištuje vhodný objekt, dopravu, poucení žáku o predpisech a pokynech k zajištení bezpecnosti a ochrany zdraví žáku. Pri realizaci kurzu rídí cinnost jednotlivých pracovníku, dbá na dodržování stanoveného programu praktické i teoretické cásti kurzu.
(3) Doporucuje se, aby zákonní zástupci nezletilého žáka a zletilí žáci predložili pred odjezdem prohlášení o tom, že je žák zdravý a ve stavu schopném absolvovat lyžarský výcvik.
(4) Pred odjezdem na kurz se doporucuje sjednat pojistnou smlouvu s pojištovnou. (Jednorázové úrazové pripojištení žáku, pojištení z odpovednosti za škodu vzniklou pri výkonu povolání.)
(5) Úcastníci kurzu jsou povinni dodržovat predpisy a pokyny vedoucí k zajištení bezpecnosti a ochrane zdraví, vcetne pravidel bezpecného pohybu na sjezdových a bežeckých tratích. U žáku se pri lyžarském výcviku na základe zhodnocení rizik doporucuje používání lyžarských ochranných prileb.
(6) Žáci jsou rozdeleni do družstev podle své výkonnosti a zdravotního stavu. Pri rozrazení do družstev se nevyžaduje od úplných zacátecníku predvedení výkonu, který by byl nad jejich síly, ale zaradí se prímo do družstva. Tato hlediska jsou dodržována i v prubehu výcviku, pri výberu místa výcviku, zvlášte též na sjezdových tratích a za ztížených podmínek, na zledovatelém povrchu, za snížené viditelnosti a podobne. Družstvo má nejvýše 15 clenu, u žáku se zdravotním postižením se pocet snižuje vzhledem k charakteru postižení žáku a dalším okolnostem.
(7) Péci o zdraví úcastníku je povinen zajistit vedoucí kurzu nebo instruktor, který má pro tuto práci potrebné predpoklady, znalosti a prípadne i kvalifikaci. Úcastní-li se kurzu více než 30 žáku do 15 let, je potrebné ustanovit zdravotníka; podrobnosti upravuje zvláštní predpis.
(8) Zpravidla tretí den lyžarského kurzu se doporucuje z hlediska zdravotního zaradit odpocinkový pulden33 s aktivním programem a bez lyžarského nebo snowboardového výcviku.
(9) Lanovky a vleky se používají jen pro organizovaný výcvik po rádném poucení o všech pravidlech a bezpecnostních predpisech o jízde na vlecích a lanovkách. Behem pobytu na horách je nutné dodržovat pokyny Horské služby a respektovat výstražné znacky. Za nepríznivých podmínek (hustá mlha, snehová boure, teplota pod mínus 12°C apod.) se výcvik a horské výlety omezují, poprípade nekonají.
(10) Výcvik se provádí v terénu, který odpovídá lyžarské vyspelosti clenu družstva. Zvýšená pozornost se venuje výberu terénu pro zacínající lyžare, zvlášte s bezpecným dojezdem.
(11) Pri výletu jedou žáci ve skupine v pravidelných odstupech, které se pri snížené viditelnosti zkracují až na dotek. Skupina se rídí pokyny vedoucího presunu (urcuje vedoucí kurzu), který jede v cele. V záveru jede vždy zkušený lyžar. V prubehu akce se pravidelne provádí prekontrolování poctu úcastníku. Totéž se provádí pri jejím zakoncení. O trase a casovém plánu výletu musí být informován vedoucí kurzu a odpovedný zástupce ubytovacího zarízení.
(12) Uvedené zásady se dodržují primerene i pri lyžarském výcviku konaném v hodinách telesné výchovy v míste nebo blízkosti školy.
(13) Do programu lyžarského kurzu je možno zaradit i výcvik na snowboardu, pokud jsou zároven dodržována pravidla k zajištení bezpecnosti a ochrany zdraví pri jízde na snowboardu. Pri organizaci výcviku je nutno dbát na to, aby nedocházelo ke kolizi mezi úcastníky obou výcviku.

 


 

Jak najdete keš?


Na finálových souradnicích najdete místo, kde by to přinejhorším šlo, ale chtělo by to trochu investic... Ale teď vážně, chtěli jsme vám ukázat další hezké protivínské místo s pěkným výhledem. Rozhodně se zde podobná stavba nechystá. V zimě je zde často plno sáňkujícich a bobujícich mudlů (tedy přes den :-), v létě pusto prázdno. Hezký odlov a dobrou viditelnost.

Dobrovolnou podmínkou logu je vlepení (vložení do krabičky) jakékoliv vaším nickem označené jízdenky či permanentky ze sjezdovek a vleku celého světa k vašemu logu. Lístek nebo permanentku může nahradit jiný lyžarský dokument či jeho kopie (foto, potvrzení o seřízení lyží, prohlášení o bezinfekčnosti před odjezdem na LVZ apod. dle vaší fantazie a možností - smyslem je bavit, ne prudit). Pokud vložíte i elektronicky (scan, foto), bude to dokonalé. Fotografie z lyžování (i současného) můžete samozřejmě prřdat také. 
GEOCACHING JE HRA, POJĎME SI PROTO HRÁT.

 


A co vy? Byli jste na lyžáku? Jaké to bylo? Posíláte svoje děti? Proč? Jezdíte sami lyžovat? Kam?


Additional Hints (Decrypt)

...xqlmgnx mnibyrw Xneybiv Tbggbiv, gnxl ub uyrqn...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)