Skip to content

Z historie Dubce #1: Dubecske tvrze Multi-cache

This cache has been archived.

Monte-x: Jojo, je to pravda - věci už nejsou jako bývaly. Dříve byli kačeři zvyklí používat mozek, waypointy a jiné věci, dnes se to nenosí. A proto, že mne už nebaví věčné nářky novokačerů, kteří ani nejsou schopni přečíst si listing a použít mozek a kteří očekávají, že vše dostanou na stříbrném podnose a že každý má maily na smartphone a odpoví obratem na cokoliv posílám i tuto pro mne celkem srdeční záležitost do archivu. Finálovku ještě nějaký čas ponechám na jejím místě pro ty, kteří mají zájem o odlov.

More
Hidden : 2/11/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Prochazka z Dubecka do Dubce

Ves Dubecek



Na katastrálním území dnešní Dubce bývala puvodne jedna rozlehlá vesnice. Na pocátku 14. stol. byla rozlišována její vetší cást - Dubec a menší cást - pozdejší Dubecek. První zmínka o Dubci je již v zakládací listine Vyšehradské kapituly. Pozdeji jsou zminováni i zdejší dve popluží a dva tamnejší poddaní Nezda a Martin.
Koncem 15. století byl zdejším majitelem Jan Dubecký z Dubce, který dosáhl toho, že r. 1502 král Vladislav Jagellonský povýšil Dubec na mestecko. Nekdy z této doby pochází i tvrz, o které je první zmínka v písemných pramenech z roku 1508. Zajímavý je i název obce Dubec, který se odvozuje od slova dubec. Bývali tak oznacování robotníci, kterí se zabývali kácením a zpracováním dreva. Dubec tedy byla v ranném stredoveku osadou dubcu, kterí zásobovali predevším Prahu drevem. O tom, že tehdejší krajina byla daleko lesnatejší než dnes, svedcí i rada názvu obcí v okolí jako napr. Doubravcice, Lipany, Hájek, Brezí atd.



Tvrz Dubecek



Dubecek (príp. též Malý Dubec ci Dubcek) s tvrzí je prvne zminován r. 1352. Casto menil majitele, r. 1470 byl vypálen Uhry. Byl obnoven, ale tvrz je nadále v zápisech (1509 a 1542) zemských desk vedena jako pustá. Kdy zanikla definitivne není známo.


V literature je uvádeno, že tvrz stávala pri jednolodním kostelíku Sv. Petra – ten si mužete prohlédnout dodnes.V 19. století byly patrné ve stredu osady dosti znacné její zbytky , kterých bylo použito pozdeji jako stavebního materiálu. O vzhledu tvrze v Dubecku nevíme nic. Srovnáme-li okolní stavby (pudorys tvrze Litožnice a hlavne Královice) mužeme predpokládat vežovitou stavbu na ctvercovém pudorysu o hrane asi 10m. Heber uvádí, že tvrzište melo obvod minimálne 120 kroku to jest asi 90 metru což predstavuje prumer kolem 30-ti metru. Dá se ocekávat, že byla chránena vodním príkopem - u paty vyvýšené plochy dnes témer zaniklého tvrzište protéká potok, na kterém byl nedaleko vystaven v soucasné dobe již neexistující rybník. Obyvatelé pokládali tyto zbytky omylem za trosky kláštera. K omylu zavdala podnet dávka kterou obyvatelé osady byli povinni odvádeti ženskému klášteru sv. Anny na Starém Meste pražském až do jeho zrušení. Domek c. 12 jest prý z velké cásti vystaven ze zbytku staré tvrze.



Za pozustatky tvrzište mužeme pokládat výrazný terénní stupen na kterém stojí dum cp. 18. Nejpatrnejší je tento stupen mezi zmíneným cp. 18 a cp. 42, kde rozdíl terénu ciní témer 2 metry. Jedná se asi o zachovalý východní úsek telesa valu. Poslední upomínkou na tvrz v Dubecku je tvar dnešní ulice Smírné. Tato ulicka je totiž výrazne prohnutá k západu a to proto, že se puvodne musela prizpusobit tvaru kruhového tvrzište. Lokalizace na http://mapy.atlas.cz/mapa/tvrz-dbck
Bližší informace by mohl prinést pouze prípadný archeologický pruzkum v urcené lokalite.



Tvrz Dubec



Tvrz vznikla neurcito kdy pred r. 1508 (v té dobe je napr. tvrz v nedalekém Dubecku již pustá). Oldrich ze Záp provádí renesancní úpravy, vzniká tak patrne v širším okolí nejvýstavnejší sídlo. Patrne proto se zde 11. – 14. 6. 1608 uskutecnila (neúspešná) mírová jednání mezi poselstvem císare Rudolfa II. a arciknížete Matyáše, jehož vojsko se v kraji usadilo. O pár let pozdeji byl Zápským majetek pro podporu stavu konfiskován, pres nekolik majitelu se dostává až k Lichtenštejnum. Tak je Dubec pripjatá k Uhrínevsi, což se tvrzi stalo osudným. Prestává být sídlem a posléze i správním objektem a chátrá. Není vylouceno, že zdiva bylo použito na výstavbu barokní sýpky stojící v bezprostrední blízkosti. Nejmohutnejší pozustatek dríve patrne výstavního sídla musíte hledat až na vzdáleném severovýchodním cípu. Druhým výrazným alespon cástecne zachovalým historickým prvkem jsou zbytky vodního príkopu. Dríve obepínal celý objekt, dnes se v cástech dochoval na východe a zejména na jihovýchode – tam je i nyní zaplaven vodou. V lednu 1994 voda v soucasnosti neexistujícím jižním príkopu sahala až ke stodole (viz galerie), dnes je i tato cást zasypána sutí apod. V té dobe se uvádelo, že je až 10 m široký a až 2,5 m hluboký. Obojí ponekud ohrožuje stavební cinost v okolí. Tvrz byla patrne (zejména po renesancní prestavbe) uzavreného ctyrkrídlého pudorysu s vnitrním dvorem, zdi byly minimálne zvencí zdobeny sgrafity. Ty se cástecne zachovaly na 3,5 metru vysoké trosce severovýchodního nároží. Stejne jako u prilehlé starší tvrze je pro úplné pochopení organizace techto sídel nutný podrobný archeologický pruzkum (informace z „Hrady, zámky a tvrze VII., Praha a okolí“ o arch. pruzkumu v r. 1970 je chybná).




Tvrz Dubec II



Sporé pozustatky v literature témer nezminované starší tvrze v Dubci musíte hledat ve sklepení nynejší barokní sýpky - špejcharu.

Jedná se o dva prostory s valenou klenbou pri jejím jížním prucelí. Nad nimi stávalo obytné vežovité stavení. To bylo soucástí poplužního dvora.
Dnes slouží zrekonstruovaný špejchar jako kulturní centrum Dubce. Konají se zde výstavy, zábavy a treba i dobove svatby :)





A ted už hurá pro cache:

1) Zastavení první
Z tvrze v Dubecku již zbylo jen velmi málo. Na souradnicích N 50°03.363 E 014° 34.920 stojis u vyse zmineneho terenniho zlomu. Zmer jeho výšku, zaokrouhli na decimetry a máš indicii A.

2) Zastavení druhé
Ted se projdeme ulicí Smírnou (zacátek na N 50° 03.340  E 14° 34.861), která kopíruje puvodní pudorys tvrzište. Když se budeš pozorne dívat, jiste nekde v ulici neprehlédneš indicii B ( je oznacena B = ).

3) Zastavení tretí
Nejzachovalejší zbytky ze trí místních tvrzí. Na souradnicích N 50° 03.768 E 014° 35.807 najdeš C fragmentu puvodniho kamenneho zdiva vyssich nez 1 metr.

4) Zastaveni ctvrté
Na souradnicích N 50°03.790 E 014°35.809 stojíš pred zrekonstruovaným špejcharem, najdi a spocítej:
- D schodist vedoucich ke spejcharu (ze vsech stran budovy (mas opravdu vsechna - ani min ani vic?))
- E oken z celni strany budovy
- F zeleznych prutu, ze kterych je vyrobena mriz (jedna) na okenku dveri.

Pozornému oku jiste neunikne ani poslední indicie G (na dohled východne od ctvrtého zastavení, opet jasne oznacena G=)



Kontrolni soucet indicii je 91 .

Vlastni cache je pak na souradnicich:


N 50° 03. (F * E * A) + (D * A + B)
E 014° 35. (B * E * G) - (B - C)

 

Additional Hints (Decrypt)

Wršgrexn wv fgerží.....

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)