Skip to content

Zeleznicni most v Helenine (ver.1.6) Multi-Cache

Hidden : 3/23/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato cache je věnovaná mému pradědovi Františku Machovi, který sloužil ve strážním stanovišti, které se nacházelo blízko heleninského mostu. Po destrukci mostu ho zatklo gestapo a byl vyslýchán a byl až do konce války vězněn.

Na výchozích souřadnicích cache nehledejte. Přejděte řeku a pokračujte po silničce podél řeky směrem ke stage 1.
Bohužel parkovaní na vlastní nebezpečí, byla zde změněna značka - soukromé parkoviště.

STAGE 1.) N 49° 24.423 E 015° 37.513
Souřadnice Vás zavedou k výchozišti turistických tras "kčt". Odtud můžete dále pokračovat po červené turistické značce až do Luk nad Jihlavou. Je to moc pěkná nenáročná procházka podél řeky. Teď ještě jednodušší varianta, protože zde byla vybudovaná cyklostezka (pozor na cyklisty, v sezóně jich tu jezdí opravdu dost).

Vašim úkolem je zjistit z ukazatele:

  • kolikpak je vzdálen Malý Beranov = A
  • kolikpak je vzdáleno město Polná = B

STAGE 2.) N 49° 24.419 E 015° 37.535
Nedaleko od tras se nachází strážní domek. U něj stálo strážní stanoviště (dnes zde po něm nejsou ani památky), kde v osudný den konal službu můj praděda. Kolem domku projel i německý vojenský vlak c.90190. z Jihlavy do Okříšek.
 
Zjistete na domku cislo = CDE = 139 (domek zbourán v červnu 2018) - zde budu muset vymyslet nový úkol....
 

současnost - strážní domek

praděda před stanovištěm

na tento propouštěcí list byl praděda propuštěn

 

STAGE 3.) N 49° 24.399 E 015° 37.809
Zde se již nachází inkriminovaný heleninsky most. Odbornici se shodli, ze vyhozeni mostu pres reku Jihlavu bylo vůbec největší destrukci v českých zemích za celou dobu okupace.

Ale teď už k historii mostu:

Železniční most leží na trati JIHLAVA - BRNO, převádí železniční trať přes řeku Jihlavu. Tento most byl postaveny roku 1870 a zažil během provozu celkem pět výměn mostních konstrukci. Původní most délky 40 metru vyrobeny z příhradových nýtovaných konstrukci byl smontován roku 1870 německou firmou "Bruder Bennieser aus Pforzheim" a sloužil provozu až do roku 1945. Zajímavosti bylo, ze kamenné zděné boční opery mostu již byly postaveny rozšířeně pro položení druhého mostu, pokud by se budovala druha tratová kolej.

Co předcházelo zničení mostu?
Počátkem dubna 1945 si vytipovali partyzáni ze skupiny Jermak-Tyrš, jejíž hlavni základny byly na severovýchod od Jihlavy, za nejslabší článek řetězu právě heleninský most. Pečlivé přípravy celé akce vycházely ze zpravodajské spolupráce s jihlavskými občany, především železničářů, díky nimž celá akce proběhla naprosto perfektně.
V noci z neděle osmého na pondělí devátého dubna 1945 se věci daly do pohybu. Povozem byla z Moravských Budějovic přepravena do blízkosti mostu výbušnina a zároveň se k němu z jiné strany přiblížila pětičlenná skupina partyzánu, vedena velitelem Michailem Barjacnym. V pondělí odpoledne překvapila v lese mezi Herolticemi a Velkým Beranovem, tj. asi  4km od mostu, hajného z Henčova, který byl jimi donucen dělat průvodce. To donuceni bylo nejspíše určeno pro případ pozdějšího vyšetřování německým gestapem. Ve skutečnosti se “prepadeny“ zřejmě moc nebránil. Podle jeho svědectví byli tri muži oblečeni v sovětských vojenských stejnokrojích i s hvězdičkami na čepicích, dva byli v civilu. Mluvili rusky a lámavou češtinou. Byli vyzbrojeny samopaly, pistolemi a balíčky s roznětkami. Do večera 9.dubna byla skupina na miste. První obhlídka byla zřejmě uspokojivá. Němci se cítili v blízkosti Jihlavy, kde do té doby neoperovala významná partyzánská jednotka, natolik jisti, ze most nebyl střežen!
A tak skupina cekala na signál z nádraží, kdy pojede vlak vezoucí vojenské posily k obklíčené Vídni. Do večera už partyzáni věděli, ze německý vojensky vlak vyjede kolem půlnoci. Večer 10.dubna, krátce poté, co si předal službu můj praděda v nedalekém strážním stanovišti, se partyzáni dávají do práce.
Připravit nálož nebyla snadná záležitost. Tito muži však své práci rozuměli a podařilo se jim uvolnit jeden z kamenu na brněnské straně mostu a vložit připravenou nálož. Stačili se ještě skrýt v nedalekém lese, když dvacet minut před půlnoci se ozývá výbuch.

Bylo ho slyšet ve městě i na obou železničních nádražích. Praděda byl hlukem dezorientován, zvuk se v údolí tříštil. Nemel jistotu, ze kterého směru se ozývá. Pro jistotu se přece jenom šel podívat na most, ale neviděl nic podezřelého. Most stoji na svém miste zdánlivě neporušen. Velice odborný výbuch totiž jenom nadzvedl mostní konstrukci v ložiskách, kolejový svršek zatím nepoškodil. To bylo příčinou, proč praděda nevyslal žádnou alarmující zprávu.

Osudná katastrofa pro německý vlak:
Z jihlavského hlavního nádraží proto klidně vyjel vojensky vlak o 12 vagónech (některé prameny uvádějí pouze 11 vagónů), plný příslušníků wehrmachtu, většinou starých mazáků ze Sárska (od Marschbatl. 2 Krfz./189),
kteří na frontu nesměrují s velkým nadšením. Lokomotivu obsluhovali příslušníci Wehrmachtu strojvedoucí Willi Wulf a topič Ernst Wollmer, druhý topič na lokomotivě byl Čech – Jan Hromádko.
Souprava dojela k mostu, zvolna na nej najela pomalu přejížděla. Stále je ještě klid. Teprve až byla lokomotiva s prvními dvěma vagony za mostem náspu, minutu před půlnoci se to stalo.
Most se zřítil, první vagony s lokomotivou se skutálely z náspu, ostatní napadaly do reky, kde bylo asi 2.5 metrová hloubka. Dva vagony zůstaly viset za mostní pilíře. Most i vlak byly dokonale zniceny.
 
Zároveň byl zatčen můj praděda (zatkli ho příslušníci IV. oddělení brněnské Sicherheitspolizei) pro podezření ze spolupráce s partyzány. Byl doslova držen za palce na rukou a odváděn na gestapo do Jihlavy (sídlilo v dnešní Palacké ulici vedle Komerční banky). Cestou byl příslušníky nabádán k útěku ….ale je jasné, jak by to s nim dopadlo…(z vyprávění pradědy až běhal mráz po zádech)

Tři dny po útoku vypracoval SS-Standartenführer Georg Attenberger ve svém dálnopise jeho celkovou bilanci. Z příslušníků Wehrmachtu, nacházejících se ve vlaku 90 190, bylo celkem 52 mrtvých, 119 zraněných a 181 vyvázlo bez zranění. Z těžce zraněných ovšem ještě někteří později zemřeli v jihlavské nemocnici (našel jsem několik článků, a v každém se uvádí jiný počet obětí a zraněných).

Je skutečnou ironií, že původce nejúspěšnější partyzánské akce na území protektorátu za celé období okupace Michail Barjačnyj se při oslavě ukončení války těžce postřelil vlastní pistolí a na následky zranění zemřel.

Pres usilovné vyšetřovaní se vlastně nic nezjistilo, neboť „pachatele“ byly už dávno uprostřed svého oddílu a připravovali se na další destrukci:

O den později po této destrukci se partyzáni skupiny Jermak rozhodli přerušit železniční dopravu na stejné trati. Za tím účelem podminoval v noci z 10. na 11. dubna úderný oddíl vedený Andrejem Romančenkem železniční most mezi Rapoticemi a Kralicemi. Exploze nastala 11. dubna v 1.20 hodin u kilometru 22,01 pod koly nákladního vlaku 99 918. Tento vlak se skládal ze dvou lokomotiv a 18 vagónů naložených uhlím. Následkem exploze vykolejila jedna z lokomotiv a 8 vagónů, které poté spadly z mostu. Strojvedoucí byl lehce zraněn. Hlášení předpokládala čtrnáctidenní opravy mostu, ten však již nebyl zprovozněn až do konce války.

Jak to bylo dal s přepravou?
Osobní vlaky zajížděly z jihlavského nádraží až k mostu, cestující přešli pěšky vzdálenost až k Holému mlýnu a za silničním mostem znovu nastoupili do dalšího vlaku. Nákladní doprava je přerušena úplně. Pres veškerou snahu při stavbě provizorního mostu oprava nepostupovala tak, jak by si Němci představovali. Za dvanáct dnů, co trvala oprava mostu, se opět přiblížila svoboda pro naše lidi. Padla Vídeň, Rudá armáda se pres Lanžhot a Hodonín probila na jižní Moravu.

Část rozbitých vozu s lokomotivou zůstala ležet pod mostem až do roku 1946.

Most po valce:
Na začátku podzimu roku 1946 byly za pomoci parního jeřábu vytaženy pod mostem u Helenina vozy z náspu a tendr lokomotivy. V březnu roku 1947 byly definitivně odstraněny zbytky vozu pod mostem u Helenina a za pomoci dvou parních jeřábu byla vyzvednuta parní lokomotiva německé rady 52.7494 (?).
Dřevené mostní provizorium bylo v provozu do léta roku 1948, kdy bylo nahrazeno novou mostní konstrukci a jednalo se vlastně o kopii původního zničeného mostu. Tento most příhradové konstrukce s nýtováním vyrobil a smontoval národní podnik Ocelárny a mostárna ve Vítkovicích roku 1948. Tento most zůstal v provozu až do roku 199F, kdy přestal vyhovovat přepravním požadavkům, hlavně pro převozy těžkých součásti atomových reaktoru. Původní most byl vyjmut odebrán, přesunut do Jihlavy a bylo instalováno v odsunuté poloze mostní provizorium ze skládacích konstrukci železničního vojska. Tomu byla uzpůsobena i snížena rychlost pres provizorní most na 20 km/h. Novy most byl smontován v Jihlavě jiz roku 199F, avšak vlivem přesunu finančních prostředků na důležitější akce v síti ČSD byla výměna mostu odložena. Teprve roku 199G došlo u nového mostu k jeho opatření novým nátěrem a zahájení přípravných prací. Dne 15. až 17. listopadu 199G byla na speciálních podvozcích přivezena nová mostní konstrukce z Jihlavy k mostu v Heleníně a most uložen na své místo na mostních patkách. Nadále probíhal provoz na mostním provizoriu. Ve dnech od 22. až 27. listopadu byla nepřetržitá výluka tratě Jihlava - Luka, při které byla na nový most přeložena traťová kolej. Dne 27. listopadu 199G byl novy most uveden do provozu a přejel po něm první pravidelný vlak MOs 4854 do Jihlavy. Mostní provizorní konstrukce byla následně do 10. 12. 199G rozebraná v Jihlavě.

Vaším úkolem je:

  •  zjistit z mostní konstrukce resp. z pilířů, kdy byl most vyroben = 199F,

  •  kdy byl usazen na současné místo = 199G.

Dalším úkolem je:

  • na moste se nachází dva rádiovníky ve tvaru X_HI a X_HH.


současný most


POZOR:
Při přecházení mostu dbejte mimořádné opatrnosti, trat je intenzivně využívána, přechod mostu jen na vlastní nebezpečí.
Jestli se necítíte přejít most, volte raději delší cestu do Malého Beranova, kolem mlýna a po historickém moste. Pote směrem kynologicky klub.

STAGE 4.) N 49° 24.396 E 015° 37.968
Po splnění úkolu se trochu projdeme po bývalém drážním tělese koňské dráhy směrem k cvičišti pro psy. Ano, koňské dráhy. Ctěte správně.
V těchto místech procházela koňská dráha z Malého Beranova do Helenina.
Na souřadnicích se nachází kynologicky klub.
Vašim úkolem je zjistit, kolik se nachází na hřišti zástěn = J.
 
Z historie dráhy:
Roku 1884 (jiné zdroje uvádí až rok 1902!) byla postavena úzkokolejná průmyslová drážka o rozchodu 700 mm s animálním - koňským provozem (Pferdbahn). Vedla proti toku řeky Jihlavy, podjížděla silniční most, podjížděla i železniční most v km 195.722 a končila v textilní továrně v Heleníně. Celková délka úzkokolejné drážky činila 2.500 metru. Tento úzkokolejný systém textilních továren Helenín a Beranov byl v provozu až do roku 1946, stale s koňským pohonem. Po zestatnění obou textilních továren přešly tyto podniky na rozvoz uhlí od sesýpek v Beranově nákladními automobily. Koleje úzkokolejné drážky ležely u sesýpek v Beranově až do roku 1960.
Z vyprávění pamětníků jsem se dozvěděl, že koník, který tahal vozíky po kolejích, se účastnil také májových oslav na náměstí v Jihlavě. Zde tahal rovněž vozíky, ale po kolejích tramvajové dráhy, která tehdy v Jihlavě byla. Koníkovi se prý nechtělo tahat mimo koleje.
Mapa koňské dráhy:
 
2x foto bývalého drážního tělesa koňské dráhy


 



K samotnému odlovu: důrazně apeluju na osobní bezpečnost, při vyzvedávaní dejte pozor na chataře, pejskaře aj. Ať nám cache vydrží.

Nedaleko odtud se nachazi cache Jihlava602 (GZ1A6ZK), kterou také doporučuji navštívit.
A teď už jste našli vše potřebné k výsledné finálové odměně.
 
Cache se nachází na souřadnicích:
 
N 49°  2(H-I). (E/D)(A+D)(C+H)
E 015° 3(G+D). (B-G-J)(A+C)(D+H)
----------------------------------------------------
Závěrem bych Vás všechny chtěl požádat, jestli někdo nemá ve svém archivu fotografie, články z novin a různé dokumenty o osudu koňské dráhy, výbuchu na mostě, partyzánské skupiny a vše okolo těchto míst, ať mi napíše. S jeho souhlasem bych sem přidal jeho fota, popř. bych upřesnil své data.
-----------------------------------------------------------------------------------
Přehled verzí:
  • 1.0 .....23.3.2009 založena cache
  • 1.1 .....21.5.2009 upraven listing (také moc děkuji kačeru KRONIKARovi za zasláni doplňujicích informaci)
  • 1.2 .....21.5.2009 výměna schránky za jinou kvalitnější, upraveno umístění finálky
  • 1.3......15.7.2009 v důsledku ztraceni cache, přepracován listing, uložení cache rovněž změněno, přidaná pomocná nápověda pro finální skrýš
  • 1.4......1.4.2010 po zničení finálky jsem změnil místo uložení a velikost, přepracován listing
  • 1.5.....23.6.2015 upraven listing, upřesnění informací
  • 1.6.....23.8.2017 po zničení finálky přesun na jiné místo, upraven listing

    Podařilo se mi získat fotografie při rekonstrukci mostu v devadesátých letech. Je zde převáženo mostní provizorium, které vydrželo na miste několik let.

    Kdo navštívil na podzim vojenské museum v Praze, jistě si všiml i výstavy o partyzánech. Zde se heleninský most nacházel mezi hlavními úspěchy.

Additional Hints (Decrypt)

Arpb fr gh ebmovyb...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)