Skip to content

Stara remesla #2: Brtnicka Mystery Cache

This cache has been archived.

Monte-x: Consummatum est – dokonáno jest. Príroda rozhodla, tato cache se už ve své podobe nemuže vrátit. Pokud bude obnovena, bude to už proste jiná cache....

Díky Machince a Dr.Uli za záchrannou akci - sám jsem mel problém urcit místo kde byla cache uložena.

More
Hidden : 4/14/2009
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tak trochu sladká mysterka :) aneb "Každé ráno sklenka medu delá z dedy neposedu!"



Uplynulé bourky dost zle pochroumaly geoobjekt hostící cache. Vlastní skrýš je nedotcená, terén je dle výšky kacera mezi 4 - 5*. Prozatím ponechávám v tomto stavu, upravuji pocet hvezdicek terénu a podumám co s tím.

S ohledem na pozitivní reakce na nový terén ponechávám ve stavu který pripravila sama carodejka príroda. Dávejte pri odlovu pozor a s klidným srdcem pište i DNF at vím. Pokud by se nekdo necítil a chtel pri odlovu asistenci, klidne mne kontaktujte pres profil, urcite rád zajdu :)


Na úvodních souradnicích cache nehledejte. Nachází se zde jeden z nekolika mála vcelínu v okolí. Mužete se zde ale zastavit a zaposlouchat se do bzukotu pilných vcel, provázejících lidstvo už pár tisíciletí.

Skalní kresba objevená v Pavoucí jeskyni (Cueva de la Arana) v Bicorp u Valencie datovaná kolem 12 tisíc let pr. n. l.

Již praotec Cech, když obzíral novou zemi z Rípu, si pochvaloval, že je i na vcely bohatá. Starí Cechové rádi pili medovinu, jak potvrzuje Kronika Dalimilova. Také Šárka ve Starých povestech ceských opila Ctirada a jeho spolecníky medovinou, aby ho mohla odvést na Devín.

V 11. a 12. stoletím se hojne vyvážely z Cech do okolních zemí med, vosk a medovina. V Praze se odbývaly zvláštní medové trhy. Med se vymenoval za sul ve stejné váze. Vcelarení se rozlišovalo na lesní a domácí. Doma mohl vcelarit každý bez prekážky, lesní vcelari však tvorili spolek, podobný pozdejším cechum, volili si svou správu: staršího vcelare (lamfojta), purkmistra a ctyri prísežné. Meli svou gruntovní knihu i registra vcelarská – práva medarská. Z lesního vcelarení se musel odvádet pánum lesa poplatek ve výši jednoho groše za „úl“. Proto si mohl každý vcelar v lese vyhledat príhodný strom, opatrit ho svým znamením a vydlabat v nem úl – brt a osadit vcelami. Kdo by na poznamenaném strome vcelari ucinit škodu nebo jej porazil, byl pokutován a trestán. I lesní zrízenci museli vcelare podporovat, hájit lípy, javory, vrby, trešne a jiné stromy, na nichž meli vcely pastvu, a nesmeli se tyto stromy porážet. Také Karel IV. roku 1350 potvrdil diplomem Norimberským práva vcelarská a jejich sdružení.

Z privilegia, daného v roce 1697 Ferdinandem knížetem z Ditrichsteinu cechu medarskému v Lipníku na Morave, poznáváme, že cech vcelarský mel právo nosit korouhev, na jejíž jedné strane byl sv. Ambrož a na druhé strane Samson se lvem, kterému vezel v tlame plást medu. Samson lví tlamu rozvírá. Císar Josef II. omezoval cechy a za jeho panování pozbyli i medari svá starobylá práva. V roce 1792 se v prvním zápise pred obecní radou mesta Mezirící ani lamfojt ani práva medarská již nejmenují.

Vcelin Vcelarství domácí vzniklo z vcelarení lesního a je tedy mnohem mladším. Vcelar, aby si vcely pripoutal ke své domácnosti, urízl v lese strom, v nemž bylo usazeno vcelstvo, a odvezl si jej domu. První príbytkem vcel byl tedy klát – špalek a ten se udržel ješte i dlouho potom. Je to nejstarší a puvodní úl. Slamené úly si zacali vcelari vyrábet až pozdeji a užívalo se jich jen zrídka. Vcelíny v nynejší podobe se stavely velmi zrídka. V tehdejších dobách byla daleko vetší bezpecnost majetku a tresty za vyloupení vcel byly mnohem prísnejší. Vcelíny byly zapsány i do gruntovních knih a byly považovány za azyl. Kdo se pred neprítelem zachránil do vcelína, nesmel být dále pronásledován až do právního rozsudku.


Anatomie vcely Znalost o vcelím živote ve stredoveku byla malá a predcházela z otce na syna jako hluboké tajemství, takže pred vynalezením knihtisku a ješte i potom bylo vcelarení širším kruhum úplne neznámé. Vcelari znali tenkrát trojí druh vcel: královnu, delnice a trubce, znali sbírání a usazování roju, krmení hladových celedí, vybírání medu, cistení medu a vosku a umeli delat oddelky. Nakažlivé nemoci (hnilobu plodu) lécili zrušením nemocného vcelstva a to za prítomnosti mistra vcel (lamfojta), aby se nákaza nešírila. Kdo vedel o nemoci svých vcel a neohlásil to a jiným vcelarum tím zpusobil škodu, byl pokutován 2 zlatkami a 2 librami vosku. Byla to pokuta citelná, nebot roku 1538 stálo jedno vcelstvo i s klátem 3 zlaté a kráva 5 zlatých.

Sklenice medu Med byl tenkrát jediným známým sladidlem v domácnosti. Užívalo se jej i k varení medoviny. Tak na príklad pri svatbe Viléma z Rožumberku roku 1578 se spotrebovalo 15 centu medu a 13 centu vosku.

Vcelarství ceské utešene kvetoucí, pokleslo behem casu tak, že až do nedávných dob se nemohlo probrat. Prícinou byly hlavne války, jejichž dejištem byly zeme koruny Ceské, války husitské a hlavne válka tricetiletá, která zpustošila celá mesta i vesnice, celé kraje byly neobydleny, obyvatelstvo vyhubeno hladem a morem, pole zpustlá a lidé zchudli tak, že se starali jen o chléb a na vcelarení nemeli cas. Po 30-ti leté válce byl vosk privážen z cizích zemí a med byl brzo v domácnostech nahrazen cukrem trinovým a syrupem. Medovinu vytlacilo pivo a koralka. Proto není divu, že cena výrobku vcelarských poklesl a vcelarství se stalo popelkou v hospodárství a jenom libustkou nekterých jednotlivcu.


Zdroj: Památník vcelaru ceskoslovenských, vydaný roku 1896.




A jak k cache? Jako vždy - budete se muset trochu ponorit do taju brtnictví a vcelarení a odpovedet na pár otázek.

1) Dosud nejstarší známá fosilní vcela byla nalezena zakonzervovaná v jantaru. Její stárí se odhaduje na:
- 1 milion let                                          A= 45
- 10 milionu let                                        A= 48
- 100 milionu let                                       A= 53
- 1000 milionu let                                      A= 58

2) Starí egyptané oznacovali vcely jako:
- živou hrozbu                                          B= 62
- živé démanty                                          B= 83
- oživlé slzy boha RA                                   B= 72
- korálky z náhrdelníku bohyne Isis                     B= 76

3) Víha je:
- starý nástroj pro vážení medu                         C= 645
- vích slámy sloužící k oznacování brtí                 C= 668
- nádoba na uchovávání medu                             C= 684
- zvláštní nuž sloužící k vyrezávání pláství            C= 697

4) V celém svete je popsáno více než:
- 650 druhu vcel                                        D= 326
- 3000 druhu vcel                                       D= 334
- 16 000 druhu vcel                                     D= 347
- 25 400 druhu vcel                                     D= 358

5) Lukno sloužilo k:
- prenášení posbíraných vcelích plástu                  E= 104
- šplhání ke špatne prístupným brtím                    E= 106
- ochrane brtníka pred vcelím bodnutím                  E= 108
- prokázání príslušnosti k brtnickému cechu             E= 110

6) Hlavním dnes obávaným škudcem na vcelstvech je:
- viroza                                                F= 42
- medved                                                F= 47
- varroaza                                              F= 51
- clovek                                                F= 56


Finálové souradnice:

(A x B) - C = GHIJ
D + (E x F) = KLMN

N 50°0G.HIJ
E 014°3K.LMN


Pro odlov finálovky budete muset prokázat obratnost a odvahu starého brtníka. Upozornuji, že odlov není pro každého a méne zdatní kaceri by meli vyrážet ve dvou.... Pokud by hrozilo jakékoliv poškození objektu kde je cache uložena, PROSÍM NELOVTE a vratte se ve více jedincích nebo s výbavou dle uvážení.

Additional Hints (Decrypt)

Xqr ol uyrqny oegaíx?

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)