Skip to content

Slavne vily v Zatci Multi-cache

This cache has been archived.

DarkLord Reviewer: Archivace listingu keše

DarkLord Reviewer

More
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Slavne vily v Zatci



Kratka a nenarocna multina Vam nabidne pri dvou zastavenich poznani vyznamnych vil v Zatci, Lüdersdorfovy a Krizovy. Zatimco první je v neutesenem stavu a nezbyva nez verit v to, ze se ji dostane tolik pece jako druhé zminovane, do které se muzete po uspesnem odlovu kesky tez podivat. Informace o vilach byly prevzaty z portalu www.slavnevily.cz.

1. zastaveni – Lüdersdorfova vila
(N 50° 19.403 E 013° 32.667)

Informace o vile
Volynských Cechu cp. 672, Žatec

Stavebník: Moritz Lüdersdorf
Architekt: Josef Petrovský
Sloh: historismus, neorenesance
1884 – 1884

Dvoupodlažní vila sousedí tesne s areálem nekdejší továrny na papírové krabice Moritze Lüdersdorfa, kdysi nejvetší svého druhu v monarchii. S rozmachem podniku se rozrustalo i rodinné sídlo majitele. Do konce devatenáctého století prošlo krátce po sobe tremi stavebními fázemi. Ani jedna z nich si nekladla za cíl potlacit ci splynout s tou predešlou. A tak lze snadno rozlišit jádro puvodního domu, které je architektonicky osobite pojaté. První podlaží je zdené, patro hrázdené, štíty strech pokrývá bednení z prken. V prízemí bývaly ctyri pokoje vcetne jídelny a pánského salonu a o patro výš se rozprostíraly ctyri ložnice a reprezentacní salon. Roku 1886 dum expandoval do zadní cásti. Následující prístavba ješte pripojila predsín a ctyrbokou vež se záchodem. V interiérech se zachovaly mnohé historické prvky – dlažby, dvere, okna, dokonce keramický obklad na toalete. Puvabnou památkou na secesní období je vybavení nekdejšího pokoje továrníkova syna. Vestavený rohový sekretáre zdobí kování a vitraj s charakteristickými rostlinnými motivy. K jednoznacnému prisouzení autorství vily nejsou dostupné prameny. Ale pro Josefa Petrovského mluví rada faktu. Byl Lüdersdorfovým dvorním architektem. Roku 1878 pro nej navrhl budovy továrny. Roku 1886 nakreslil dochovaný návrh na rozšírení vily. Ponekud prekvapující je velký rozdíl mezi architekturou vlastní vily a prístaveb, které od sebe delí sotva dva roky. Zatímco pozdejší prístavby se jednoznacne hlásí k neorenesanci, puvodní vila ukazuje osobité uchopení historismu. Základní formy domu také vycházejí z neorenesance, fasáde ale dominují dekoracní prvky prevzaté z lidové architektury – hrázdení ozdobené drevorezbami, desky s prorezávanými ornamenty na zábradlí, rímsách. Výzdoba pak vrcholí na štítech s lomenicí. Podobný trend v dobové ceské architekture reprezentoval Jan Zeyer ci Antonín Wiehl. Autor Lüdersdorfovy vily pak znacne prekonává svou dobu moderním zpusobem zasklení rizalitu pásem okna vedeného pres roh. Potomci Moritze Lüdersdorfa bydleli ve vile do konce druhé svetové války. Poté stavba sloužila jako zázemí pro zamestnance kartonážky. V roce 2002 podnik zastavil výrobu. Areál koupila developerská firma. Hodlala vše zbourat a vybudovat na uvolneném prostoru supermarket. Na poslední chvíli se podarilo demolici vily odvrátit jejím zarazením mezi státem chránené památky.

K vyse uvedenemu zaveru lze v kratkosti dodat, ze vilu se nastesti podarilo zachranit, ale taktez i supermarket s prilehlym parkovistem postavit. A prave drive nez bylo postaveno parkoviste, existovala zde zahrada s bujnou vegetaci, kterou pretinala cesta vedouci od brany ke vchodu do vily. Koexistenci Ludersdorfovy vily a supermarketu muzete ohodnotit sami. Na druhou stranu je ovšem nutne zminit skutecnost, ze bez této novostavby by navstevnici mesta z takove blizkosti vilu tezko pozorovali.


OTAZKY K 1. ZASTAVENI - Lüdersdorfova vila
1.
- Největší povolená rychlost na parkovišti (zóna) ( -1 + výsledek) = A,
2. - Počet podstavců držící výklenek (výsledek - 3) + 2 = B
3. - Kolik je na přední straně (od parkoviště) zamřížovaných oken (výsledek + 23) : 8 = C
4. - Kolik lamp se nachází v "červeném obdelníku" na parkovišti uprostřed (výsledek x 5) - 16 = D


2. zastavení - Křížova Vila
(N 50° 19.478 E 013° 32.334)

Informace o vile
Zeyerova cp. 344, Žatec

Stavebník: Františka a Ambrož Wolframovi
Architekt: anonym
Sloh: neorenesance
1865 – 1895

Dvoupodlažní dum výrazné osobnosti spolecenského života Žatce – lékare Ambrože Wolframa – stojí nedaleko historického jádra mesta. Objekt tvorí tri krídla. První kopíruje ulicní cáru a zapadá do mestské radové zástavby. Ve dvore navazují nepravidelne další dve krídla. Živelnost jejich dispozice vychází ze staršího objektu, který do sebe stavba z cásti zakomponovala. Výzdoba fasády nesoustreduje jen na prucelí otocené do ulice, ale zušlechtuje celý dum. Hlavnímu prucelí dominuje trojboký arkýr završený výrazným vikýrem. Fasáda vyniká terakotovým obkladem s ruznobarevne glazovanými dlaždicemi a tvarovkami. Tvorí pestrou mozaiku inspirovanou renesancní architekturou. I ostatní prucelí opakují antikizující výzdobu, ale ve skromnejší verzi. Prízemí sloužilo z vetší cásti jako technické a hospodárské zázemí vily, cemuž odpovídá i ciste funkcní pojetí interiéru. O to intenzivneji zapusobí vstup do schodište. Prostor podkovovitého tvaru s bohatou štukovou výzdobou završuje velmi clenitá klenba. Výzdoba interiéru se koncentruje v prvním patre, kde se nacházely reprezentacní a intimní prostory manželu Wolframových. Dominantní místnost predstavuje obývací salon. Honosnost pokoje podtrhuje kazetový strop s bohatou plastickou výzdobou a monumentální nástropní malbou. Vytvoril ji oblíbený ústecký malír Josef Reiner roku 1898. Z puvodních prvku se dochovalo také nekolik kachlových kamen. Vila predstavuje mimorádne cennou ukázku novorenesancní architektury konce devatenáctého století. V provedení prevládá vliv severoitalské renesance. Základem stavby je pritom prostá chalupa, kterou teprve v roce 1865 promenili v mestský dum manželé Anderlovi. Jejich dcera Františka provdaná za lékare Ambrože Wolframa vystavela vilu do dnešní podoby. Stavebníci patrili k rodinám s širokým kulturním a spolecenským rozhledem. Wolfram dosáhl pozice prvního mestského lékare. Byl predsedou Spolku pro zkrášlení mesta Žatce. Své soucasné jméno nese vila po prednostovi okresního soudu Wilému Krížovi. Ten dum koupil roku 1926. Jemu byl také roku 1945 zkonfiskován. Pozdeji se promenil v bytové jednotky. Nejhonosnejší prostory v patre se naštestí záhy staly muzejním depozitárem. Zanedbaná vila se dockala v roce 2000-2001 kompletni a citlivé rekonstrukce, na níž se financne podílelo ministerstvo kultury CR spolecne s vlastníkem objektu Mestem Žatec. Nyní je zde umísteno detašované pracovište muzea, které tak získalo další výstavní prostory otevrené pro verejnost celorocne. Najdete zde docasné krátkodobé výstavy, ale i další jednorázové kulturní akce.

Vice o aktualnim deni: www.muzeumzatec.cz

OTAZKY K 2. ZASTAVENI - Křížova vila
5.
- Kolik je oken v přízemí vily na přední straně (do ulice) (výsledek x 5) + 2 = E,
6. - Kolik "hlaviček" je na horní římse vily (přední strana) (výsledek : 2) - 3 = F
7. - Kolik lvů hlídá vchod (bránu) do zahrady ((12 x výsledek) : 8) - 3 = G
8. - Kolik světel je nad informační tabulí z boku vily (u vchodu do zahrady) ( výsledek + 13) : 2 = H

FINALOVE ZASTAVENI
N 50° A,BCD E 013° E,FGH (pricemz A+B+C+D+E+F+G+H=72)


PROSIME, DBEJTE ZVYSENE OPATRNOSTI JAK PRI ODLOVU, TAK PRI UKLADANI KESKY!!! NUTNA KVALITNI OBUV, ZEJMENA PRI VLHKEM POCASI :)

Additional Hints (Decrypt)

i mngáppr wr xbeíarx - an arz yrží xnzíarx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)