Skip to content

ZST Olomouc hl.n. Mystery Cache

This cache has been archived.

Sopdet Reviewer: Archivace listingu keše

Je mi lito, ale autor nereaguje na vyzvy a varovani.

Sopdet Reviewer

More
Hidden : 11/13/2009
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Olomouc hl. n.

Úvodní souradnice této trochu zapeklité keše vás zavedou na olomoucké hlavní vlakové nádraží. Keška samotná potom povypráví neco z jeho historie i soucasnosti.


Dnešní budova železnicní stanice Olomouc hl. n.

Železnicní stanice Olomouc hlavní nádraží (adresa: Jeremenkova (A)) leží v nadmorské výšce (B) m n. m. na východním okraji mesta, daleko od jeho centra. To má svuj historický duvod. Oproti ostatním prostorove otevreným mestum, Olomouc byla vojenskou uzavrenou pevností, kolem jejíž hradeb nebylo možné stavet žádné budovy a tedy ani nádraží. Proto tedy bylo postaveno relativne daleko od mesta. Ale hezky poporádku...

Historie olomouckého vlakového nádraží se zacala psát 17. ríjna roku (C), kdy do Olomouce dorazil první vlak – z Vídne. Projektantem a stavitelm byl Ing. Jan Perner, který ve spolupráci s italskými inženýry projektoval a stavel vlakové spojení mezi Breclaví a Olomoucí. Pri projekci a stavbe trati mezi Olomoucí a Prahou figuroval Perner ve svých sedmadvaceti letech jako vrchní inženýr. Ctyri roky po prvním vlaku v Olomouci zažilo mesto další slávu, to když tudy projel první CK vlak na trase Víden – Olomouc – Praha. Jen pár dnu poté však Jan Perner umírá. Nicméne i pres smrt geniálního projektanta již byla trat na Olomouc hotová a Olomoucané se mohli pyšnit krásnou nádražní budovou.


Puvodní budova podle návrhu Ing. Jana Pernera (Zdroj: [1])

Puvodní budovu nádraží tvoril dvoupatrový objekt se dvema ctyrbokými vežickami a bicími hodinami. A stejne jako vetšina nádražních budov CK éry i nádraží v Olomouci melo tzv. císarský salonek s novorenesancním trámovým stropem. Takový salonek, který se mimochodem dochoval na Masarykove nádraží, mel i svuj zvláštní vchod na první nástupište.


V roce 1899 spojila nádraží s centrem tramvaj (Zdroj: [1])

Aby se cestujícím v Olomouci lépe cestovalo do samotného stredu mesta, zavedli tehdejší radní novinku tzv. omnibusy, které spojovaly nádraží s historickým centrem. A jak léta bežela, k železnicní doprave pribyla doprava tramvajová, od 1. dubna 1899 a pozdeji, psal se rok 1885, byla vybudována prímá silnice do centra.


Nová budova podle návrhu Antonína Parkmana (Zdroj: [1])

Ale to se již doba prehoupla do dalšího století a svuj vzhled zmenila i budova nádraží. Ten, který známe my, pochází z roku (D), kdy prošla rozsáhlou rekonstrukcí podle projektového návrhu Antonína Parkmana z Prahy. Vestibul upravil Lubomír Šlapetka.


Vestibul nové budovy upravil Vladimír Šlapetka (upraveno, Zdroj: [2])

Dnes je Olomoucké hlavní nádraží jedním z nejduležitejších železnicních uzlu na Morave. Behem let se na Olomoucku postavilo hned nekolik železnic, které zacínají, koncí nebo se kríží práve na Olomouckém hlavním nádraží. Jsou to trate: (E) (Ceská Trebová – Prerov – Bohumín), (F) (Olomouc – Senice na Hané), (G) (Olomouc – Šumperk), (H) (Brno – Nezamyslice – Olomouc) a (I) (Olomouc – Krnov – Opava východ). Na techto tratích leží v celé Olomouci vcetne hlavního nádraží 8 železnicních stanic, z nichž (J) má jméno mesta prímo v názvu.

ŽST Olomouc hl.n. je také významnou zastávkou republikových i mezinárodních rychlíku a vlaku vyšší kvality InterCity, EuroCity, SuperCity a EuroNight jezdících po tzv. tranzitních železnicních koridorech. Olomoucká stanice leží hned na dvou takových: na (K). železnicním koridoru (Mosty u Jablunkova st. hr. – Ostrava – Prerov – Praha – Plzen – Cheb st. hr.) a na odbocné vetvi Prerov – Olomouc – Ceská Trebová (L). železnicního koridoru (Petrovice u Karviné st. hr. - Ostrava - Prerov - Breclav st. hr.).

Nádraží je vybaveno vnitrostátními i mezinárodními pokladnami, dvema automaty na jízdenky, CD centrem, cekárnou vcetne cekárny pro cestující spoji SC Pendolino, úschovnou zavazadel ci pujcovnou kol. Ve stanicní budove a jejím okolí se nachází také spousta prodejen obcerstvení, tiskovin a dalšího zboží, nechybí infocentra mesta a dopravního podniku a nove zrekonstruovaná restaurace.

V soucasné dobe probíhá rekonstrukce vestibulu nádražní budovy. Obnovou projdou podlahy, pokladny, ale treba také výlohy obchodu v prvním patre. Drobné zmeny již zaznamenal hlavní vstup do budovy, vcetne písmen Olomouc hl.n., nové prosvetlení a zastrešení ceká také východ ze stanicní budovy.

Mimo nádražní budovu, v kolejišti, se nachází (M) nástupišt s 9 hranami a 2 podchody, z nichž jižní prošel rekonstrukcí a od 6.11.2006 spojuje prednádražní prostor pres všechna nástupište s mestskou cástí Hodolany. Ve stanici je položeno 60 dopravních kolejí (17 osobní nádraží + 38 prednádraží + 5 Belidla).


A ted k samotnému odlovu keše:

Na úvodních souradnicích keš nehledejte!



(Obrázky si mužete zvetšit tady (svetelne tabule) a zde (vlak))

Jedeš s práteli na výlet do Prahy. Kamarád má prijet z Krnova, kamarádka z Prerova a všichni spolu pokracujete vlakem do hlavního mesta. Když ale dorazíš na nádraží, nestacíš se divit. Zbláznil se tu informacní systém, rucickové hodiny nefungují a na panelu se objevují nesmysly. Zajdeš tedy na informace, kde ti paní za prepážkou poradí: Jelikož má rychlík E3 z Krnova 15 minut zpoždení, tak rychlík do Prahy, který jede za N3 minut nestihnete. Takže musíte jet Expresem, který pojede z N2. nástupište. Ale pozor! Kamarád bude mít jen E1 minut na prestup! Místenku máte do vozu c. E2, což je hned první za lokomotivou. Vy sedíte na sedadle císlo N1. Je to 3. kupé od prední cásti vagónu, sedadlo u okna a pojedete pozpátku. Kamarádka z Prerova vám prijede za 4 minuty na N4. nástupište.

Když vyrešíš, kdy a odkud ti jede vlak, kolik je casu na prestup, na jaké místo máš místenku a další údaje, které ti paní na informacích poradila, tak zjistíš, kam jít odlovit finálku. Pomuže ti text o olomouckém nádraží, vysvetlivky poznámek z jízdních rádu, ale také razení vlaku a schéma vozu. P.S. – Zkus to stihnout drív, než ti ujede vlak;-)

Keš je ukryta na souradnicích:
N 49° (N1),(N2)(N3)(N4)‘
E 017° (E1)(E2),(E3)‘

PRO ODLOV NEVSTUPUJTE DO KOLEJIŠTE ANI NA JINÁ ZAKÁZANÁ MÍSTA!!!
Keš je volne prístupná. Místo je k odlovu pomerne klidné, zvýšený pocet mudlu muže být v odpoledních hodinách, v dobe konce pracovní doby. Behem odlovu máte možnost si celé nádraží hezky prohlédnout. Velikost odpovídá vetší mikro, je možné vkládat GC nebo menší TB. Pro první tri z vás je pripravena malá upomínka.

Tak príjemný lov!


VRACEJTE KEŠ PRESNE NA SVÉ MÍSTO (podle hintu).!!!


PS - Dekujeme Alexovi za cenné rady pri príprave keše i za její otestování.



Zdroje obrázku:
[1] http://olomoucky.rej.cz/clanky/historicke-budovy-olomouce---nez-vyjel-prvni-vlak/
[2] http://www.oook.cz/places/paberky/2049.html

Additional Hints (Decrypt)

zntarg, 5. abun mcenin

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)