Skip to content

Pomníček/Monument Traditional Geocache

Hidden : 12/29/2009
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


FOR ENGLISH SCROLL DOWN

Pomníček/Monument

Keš Vás zavede k místu, kde se nachází Vaníčkův pomníček s nápisem „Zde zemřel sokolský písmák Karel Vaníček 24. června r. 1926“.

Karel Vaníček se narodil 10. 2. 1860. Vystudoval techniku a působil jako vrchní oficiál na pražské poště. Byl členem předsednictva České obce sokolské, zakladatelem sokolského muzea (jeho bratr Jindřich byl náčelníkem ČOS) a autorem knihy Sokolské epištoly. Zasadil se i o zbudování ústředního sokolského domu (Tyršova) v Praze. Karel Vaníček byl nejen kronikářem Sokola, ale i iniciátorem sokolského slibu. Roku 1927 byla v jeho jménu založena Literární cena Sokola. Na pražském Strahově je po něm pojmenována ulice.

<

Sokolská jednota v Liboci ve dvacátých letech vystavěla mohylu, na níž bylo napsáno:"Zde zemřel sokolský písmák Karel Vaníček." Ranila jej mrtvice při každodenní vycházce. S bratrem Jindřichem byli v Sokole pojmem. Karel se chopil pera a stal se "sokolským písmákem", zatímco nad Jindřichovy sportovní výkony nebylo. Oba vyrostli na Hradčanech mezi jedenácti dětmi hradního sluhy, vystudovali malostranské gymnasium a vyšší reálku a společně vstoupili do Sokola na Smíchově.

Karel si po maturitě v roce 1878 zapsal na německé přírodovědecké fakultě přednášky z chemie a živil se kondicemi. Jenže v roce 1883 studia zanechal, protože rodina by se bez jeho finanční pomoci neobešla. Byl nadšen z prvního sletu Sokolstva 16.června 1882 na Střeleckém ostrově, kde s bratrem cvičili pod taktovkou M. Tyrše mezi 1 600 účastníky. Samozřejmě ještě bez hudby. A od tohoto l. Všesokolského sletu žádný do smrti nevynechal.

<
Za par týdnů po sletu, bylo to 12.srpna 1882 s bratrem zahlédli ze smíchovského břehu hořící Národní divadlo. Kolik za tu nocí tehdy nedospali, aby sesbírali na obnovu zlaté kapličky peníze. Žal umocňuje nadšení. I smíchovský Sokol, kde s bratrem cvičil, troškou přispěl.

Když nacvičovali na I. slet, byl vyslán za Tyršem, který trávil zdravotní víkend v podnájmu vilky u řeky na Zbraslavi, aby jej pozval na cvičení smíchovské jednoty na Santošce. A pak s Tyršem ještě mluvil několikrát. Z Karla se stal filosof, který propadl idei výchovy těla i ducha českého národa, jak ji podle principu řecké "kalokagathie",čili "otužování" těla i ducha zformuloval Tyrš. Byl to jeden ze způsobů, jak vychovat v českém národě lidi statečné a moudré.

Tyrš byl filosofem a estetikem a nikdo po něm nenapsal nikde estetickou studii o estetickém smyslu masových cvičení. I malý národ může být velkým svou vitalitou a duchem, napsal. Cvičení těla i ducha mu bylo tmelem národa, lidí bez rozdílů víry i majetku.

Karel byl ve smíchovském Sokole zprvu cvičitelem a pak se stával i hlavním "mudrcem" ve smíchovském vzdělávacím kroužku "mudrci". V roce 1985 jej poštovní úřad, kde pracoval, převelel do Karlových Varů, ale Karel se do roka vrátil a od roku 1886 začal o sokolství psát. Zprvu psal drobné zprávičky, pak psal o sokolských písničkách a nakonec o genezi této velkolepé myšlenky. Když vydal v roce 1893 dvacet "Epištol sokolských", ozval se na jeho filosofické eseje o mladičký básník Karel Hlaváček z libeňského Sokola první svou sbírkou "Sokolské sonety".

<

V tom čase se smíchovská jednota přestěhovala do nových prostor a Karel se stal jejím předsedou. Jenže nakrátko,protože "sokolský písmák", jak se mu říkalo, odešel v roce 1895 ze smíchovského Sokola na místo jednatele Pražského Sokola. Zanechal na smíchovské Santošce malé sokolské muzeum a také základy archivu.

"Sokolské epištoly" se rozrostly až na 60 kapitol. Stalo se z nich jakési "sokolské evangelium". Karel se rozjel do jednot po Čechách i na Moravu s přednáškami. V jeho zápisníku se našel údaj, že navštívených jednot bylo na 300. Přednášel a psal o mravních, náboženských, filosofických otázkách sokolství i o věcech sokolské praxe. Za všechna témata jeho vzdělavatelské činnosti jen několik titulů:"Sokolstvo, jeho směr a cíl","Povinnosti sokolské","Z moudrosti všelidské","Historický kalendář","Příručka pro činovníky jednot sokolských"(I.a II.díl),"Zeměžluč"(z pantologie místopisu) atd.
V roce 1912 Karel vypracoval návrh na vybudování "Sokolského muzea", jež přežilo i 1. světovou válku."Sokolský písmák" se těšil velké autoritě, protože znal obecné i české dějiny, filosofii, dějiny tělovýchovy a její organizace, čili svým způsobem se stal "Tyršem" své doby.

Na Karla Vaníčka nemohou zapomenout ani filatelisté, pro něž jako poštovní úředník se smyslem pro řád a pořádek, napsal přehlednou knížečku.

zdroj: http://www.prazskypantheon.cz/index.php/Karel_Van%C3%AD%C4%8Dek

<

Na tomto obrázku je Karlův bratr Jindřich (1. ledna 1862 Praha— 2. června 1934 tamtéž), český právník a sokolský funkcionář, v letech 1892–1930 náčelník České obce sokolské. Připravil a vedl šest sokolských sletů. Věnoval se šermu, boxu, veslování a dalším sportům. Po vzniku ČSR pracoval jako přednosta výchovného odboru Ministerstva národní obrany a s Josefem Scheinerem v červnu 1919 organizoval ozbrojenou podporu Slovenska proti Maďarům. Měl velkou autoritu, byl oceňovaný pro obětavou, nadšenou a poctivou práci ve prospěch Sokola i celého národa. Na jeho počest byla r. 1934 pojmenována Sokolská župa Dr. Jindry Vaníčka v Brně.

Jak najít kešku
Výchozí souřadnice Vás zavedou k Vaníčkovu pomníčku. Neprozrazujte prosím v logu způsob uložení. Ke keši vede žlutá značka, takže není nutné prodírat se houštím. Cesta vede až k pomníčku (nenápadná odbočka)

Keška je umístěna poblíž pomníčku. Je vhodná jako cíl procházky s kočárkem, výlet na kole nebo zkrátka jenom jako důvod dojít si pro bodík. Po nalezení kešky místo znovu pečlive zakryjte. NE kameny! Praskají krabičky!

ENGLISH
The monument was built by members of nearby Sokol organization (from village of Liboc which is now a part of Prague 6). It is dedicated to a member of Sokol organization (find out more about the organization here https://en.wikipedia.org/wiki/Sokol) Karel Vanicek, who was also its chronicler. He died in 1926 on the place where monument stays (probably suffered a heart attack while he was on his regular walk). He had a brother Jindrich who was in the lead of Sokol and organized 6 mass gymnastics festivals which are called "Slety".

Follow yellow tourist signs on the trees (etc.). You do not have to go through the bush! There is a normal path (but not easy to find - that is why I recommend you to follow the tourist signs)

Cache is not far from the monument. It is suitable for a walk with a pram or a trip on a bicycle. Cover it carefully again but don't use stones please! Stones crack the boxes and I have to change them all the time.



29.12 2009 - založena
7.8 2010 - 200 nálezců
29.5 2011 - 600 nálezců
19.5 2013 - 1200 nálezců
2.11.2013 - 1310 nálezců
18.6. 2015 - 1728 nálezců
30.4. 2016 - 2000 nálezců
29.12. 2019 - 2729 nálezců (10 let od založení)
21.5. 2021 - 3000 nálezců

Počítadlo zapnuto 14.7 2010
free counters

Additional Hints (Decrypt)

[CZE] an mrzv h cngl fgebzh [CZE] RKGEN AÁCBIRQN: qbc zígfvy n lxípnyx [EN] ba gur tebhaq arkg gb gur gerr obggbz [EN] RKGEN UVAG: erqah frinry qan fxpvgf

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)