Skip to content

gas lights Multi-cache

This cache has been archived.

marmarko: Z obnovy v povodnej podobe nebude nic a ine riesenie mi pride bez pointy.
A tak by mala ist do hajan.
Ale sluby sa slubuju, takze mozno raz...

More
Hidden : 5/13/2010
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


BRATISLAVA A PLYNOVE LAMPY

Verejnemu plynovemu osvetleniu vo vtedajsom Presporku predchadzalo uzatvorenie zmluvy medzi radnicou a rakuskou spolocnostou Osterreichische Gasbeleuchtung AG v roku 1855 o vybudovani plynarne. Samotnu plynaren ako prvu na uzemi Slovenska postavili na Firsnali (dnes priblizne horna cast Kollarovho namestia a nam. 1. maja). Jej ulohou bolo splynovanim vyrabat z cierneho uhlia svietiplyn a vyrobeny plyn distribuovat rozvodmi po meste.
Spustenim plynarne 19. marca 1856 sa vecerny Presporok vyrazne zmenil, jeho ulice osvetlili plynove lampy, alebo ako sa im hovorilo „gazlampy“. Tym sa Presporok stal prvym mestom vo vtedajsom Uhorsku osvetlenym plynovymi lampami.
V meste sa pouzivali celkom styri druhy plynovych svietidiel – sesthranne, stvorcove, kruhove lucerny a zavesne svietidla. Tieto boli umiestnene bud na kandelabroch (stlpoch), alebo na ramenach konzol na stenach budov. Kandelabre a ramena konzol boli spravidla liatinove a zaujimavo zdobene. Popri tom v meste boli umiestnene aj atypicke plynove svietidla na vyznamnejsich budovach a palacoch, ktorych vyrobcom bola firma Marton a syn.
Spociatku sa v meste pouzivali lapmy s motylikovymi horacikmi, ktore neskor vystriedali lampy so ziarovymi pancuskami. Povodne boli rozsvecovane a zhasinane mechanicky, neskor tlakovou vlnou.


Ako jedno z prvych bolo osvetlene Hlavne namestie, na ktorom bol instalovany sestramenny kandelaber s jednym svietidlom na kazdom ramene (bol odstraneny uz na konci 19. storocia pri uprave Hlavneho namestia na okrasny park). Rovnako plynovymi lampami boli zo zadnej strany cifernika osvetlene i hodiny na radnicnej vezi. Ulice mesta spociatku osvetlovalo celkom 209 tzv. celonocnych lamp, ktore sa vyuzivali celorocne od sumraku do svitania. Tymto v zimnom obdobi pomahalo dalsich 167 tzv. polnocnych lamp so skratenou prevadzkou od sumraku do polnoci. Vsetky lampy boli ocislovane a celonocne a polnocne mali byt aj vizualne odlisitelne.
Pocet plynovych lamp sa postupne zvysoval, v roku 1891 ich bolo 531, v roku 1926 ich pocet stupol na 811 a zaciatkom 30. rokov minuleho storocia ulice osvetlovalo az 1572 plynovych lamp. V roku 1935 nastala vyrazna zmena, ked bola ukoncena prevadzka plynarne na Firsnali a svietiplyn sa zacal vyrabat v novovybudovanej plynarni na Mlynskych Nivach (v sucasnosti v nej sidli Slovenske plynarenske muzeum). V tomto roku zaroven pocet plynovych lamp zacal klesat, ked ich postupne zacalo nahradzat elektricke osvetlenie. Obmena bola etapovita, ked zo zaciatku boli elektricky osvetlovane iba velke verejne priestranstva (napr. uz v roku 1901 sa elektricky osvetlilo korzo a Hlavne namestie). Cez druhu svetovu vojnu bol vydany zakaz osvetlovat ulice. Po jej skonceni pomaly koncila aj doba plynovych lamp.
Posledna plynova lampa v Bratislave zhasla pravdepodobne v roku 1965. Tymto dnom zaniklo aj jedno z najhorsie platenych zamestnani – lampar.
Nasledne na to v maji 1977 bolo v bratislavskej plynarni vyrobene posledne mnozstvo svietiplynu.
Aj ked uz plynove lampy v Bratislave zhasli, ich prve zasvietenie na Jozefa v roku 1856 si do dnes plynari na Slovensku pripominaju ako Den plynarov, pricom na pamiatku tohto dna sa sv. Jozef stal patronom slovenskych plynarov.

Po tom, co sa plynove lampy prestali pouzivat, tak nabrali rychly koniec aj kandelabre (stoziare), na ktorych boli umiestnene. V celej Bratislave sa nezachoval osadeny ani jeden (v Slovenskom plynarenskom muzeu sa nachadza jediny znamy zachovany exemplar kandelabra, ktory bol povodne na Stefanikovej ul.).
Lepsie dopadli plynove lampy osadene na ramenach konzol na stenach budov, u tychto bola vymenena technologia plynoveho osvetlenia za elektricke osvetlenie, no konzoly zostali zachovane s dodnes ich mozno vidiet. Takisto zostali zachovane aj povodne lampase (dnes uz samozrejme elektricke) na niektorych palacoch a vyznamnych budovach v centre mesta (napr. v Starej radnici, v Primacialnom palaci, na budove SND). Poslednym pozostatkom plynoveho osvetlenia su dva zdevastovane plynove lampase na Rudnayovom namesti.
Nevsimavost k minulosti mesta spojenej s plynovymi lampami sa neda prehliadnut. V sucasnej dobe totiz v Bratislave nie je funkcna ani jedna plynova lampa a nielen to. Ked pri rekonstrukcii Hlavneho namestia v 90. rokoch minuleho storocia bolo objavene stare plynove potrubie a identifikovane povodne miesto, na ktorom bola umiestnena plynova lampa, tak podla dobovych fotografii bola zhotovena jej presna replika, ktora bola ako spomienka na gazlampy aj na povodnom mieste osadena. Dnes tam vsak uz nie je ani tato replika, bola odstranena pri rekonstrucii dlazdenia namestia uz po par rokoch. Neostava preto ine, ako verit, ze plynovym lampam svitne aj v Bratislave na lepsie casy a dockaju sa svojej obnovy aspon v symbolickej podobe.


VYVOJ PLYNOVYCH LAMP

Prve plynove lampy boli plamenne (najpouzivanejsi bol motilikovy horak), ktore ako zdroj svetla vyuzivali svietivost samotneho plamena plynu. Preto sa vyznacovali pomerne nizkym svetelnym vykonom.
Zasadny obrat nastal v roku 1885, ked rakusky chemik Carl Auer von Welsbach objavil ziarovu pancusku do plynovych lamp. Lampy s pancuskami maju vyrazne vyssi svetelny vykon oproti povodnym plamennym lampam a preto ich zacali prirodzene nahradzat.
Pancuskove lampy vyuzivaju jav, ze vlozenim vhodnych pevnych telies vo forme vlakien alebo sietok do plamena sa zvysuje jeho svetelny vykon. Teda ako zdroj svetla sa potom vyuziva ziarenie pancusiek.
Pancusky sa spociatku plietli z bavlny, neskor z umeleho hodvabu. Samotna pancuska bola napustena ziariacou latkou – roztokom dusicnanu thornateho a cernateho, ktory sa po napusteni pancusky vysusil. Pri prvom zapaleni pancusky v plynovom plameni (pri ktorom dochadzalo k vyzihaniu pancusky, cim dochadzalo k zmene dusicnanov na oxidy a k zmenseniu pancusky) davala pancuska po rozzeraveni plynovym plamenom kludne biele svetlo. Kedze konstrukcia pancusiek bola velmi krehka (po prvom zapaleni mala konzistenciu tuhsieho popola) a tak s nimi nebolo mozne manipulovat, tieto sa este spevnovali impregnaciou. Samotne pancusky sa postupom casu takisto zdokonalovali, pouzivaju sa do dnes napr. v prenosnych (outdoorovych) plynovych lampach.

Casom sa vyvijal aj sposob rozsvecovania a zhasinania lamp. Spociatku rozsvecovanie a zhasinanie vykonavali mechanicky na to urceni pracovnici plynarne – lampari. Rozsvecovanie prebiehalo jednoducho - lampar s dlhou tycou s hakom na konci potiahol okom na lampe, cim otvoril privod plynu do plynoveho mechanizmu. Zaroven mal lampar so sebou druhu dlhu bambusovu tyc, na konci ktorej horel tzv. zapalovaci plamen. Po otvoreni privodu plynu lampar prilozil zapalovaci plamen na tyci k plynovemu horaku, cim sa plyn zapalil. Zhasinanie potom prebiehalo tak, ze lampar hakom na koci tyce potiahol okom, cim privod plynu uzatvoril.
Postupne sa zapalovaci plamen zacal montovat priamo do lamp, takze potom lampar iba otvaral a zatvaral privod plynu. Neskor lamparom odpadla aj tato povinnost, ked otvaranie a zatvaranie privodu plynu vykonavala centralne plynaren tzv. tlakovou vlnou. Do lamp boli namontovane membrany, ktore reagovali na zmenu tlaku plynu v rozvode, cim dochadzalo k otvoreniu, resp. zatvoreniu privodu plynu do lampy. Ulohou lamparov potom zostalo vykonavat udrzbu a opravy samotnych lamp (napr. pancusky mali v dosledku svojej konstrukcie obmedzenu zivotnost), samotne rozsvecovanie a zhasinanie vykonavali iba v pripade poruchy.

HISTORIA PLYNOVEHO OSVETLENIA VO SVETE A NA SLOVENSKU

Za vynalezcu plynoveho osvetlenia je povazovany Anglican William Murdoch, ktory v roku 1792 zaviedol plynove osvetlenie vo svojom dome v meste Redruth.
Zlomovym pre verejne osvetlenie plynom bol Silvester 1813, ked bol plynovymi lampami osvetleny Westministersky most v Londyne.
Verejne plynove osvetlenie sa postupne z Londyna rozsirilo aj do dalsich europskych metropol (napr. Pariz 1816, Berlin 1826, Vieden 1838, Praha 1847, Budapest 1856, Varsava 1857, Moskva 1865) a aj do ostatnych casti sveta (Baltimore 1816, Toronto 1848, Chicago 1850, Tokio 1872).
Po Bratislave sa plynove osvetlenie rozsirilo aj do dalsich casti Slovenska napr. do Kosic (od 1868), Banskej Stiavnice (od 1880), Nitry (od 1891), Trnavy (od 1900), Komarna (od 1901).
Postupom casu plynove osvetlenie zacalo nahradzat ekonomickejsie a ekologickejsie elektricke osvetlenie, hoci muselo prekonat rozne prekazky.

Dnes mozno plynove osvetlenie vidiet v historickych centrach niektorych miest. Bezkonkurencne najviac ich mozno vidiet v Berline (dodnes ich funguje cca 40 000) a inych nemeckych mestach (Dusseldorf, Drazdany, Lipsko), no vidiet ich mozno aj v Londyne (napr. pred Buckinghamskym palacom, alebo v Hyde parku), Prahe, Dubline, Zahrebe, Krakove, New Yorku, Bilbau.

SKRYSA - PRECHADZKA SO ZDVIHNUTOU HLAVOU

PRVY STAGE: HLAVNE NAMESTIE Na Hlavnom namesti mozno vidiet viacero druhov lampasov zavesenych na ramenach konzol alebo priamo na fasadach jednotlivych budov.
Suradnice N48°08.617 E017°06.500 Vas zavedu ku asi najrozsirenejsiemu druhu plynovych lamp, kruhovej lucerne zavesenej na konzole na stene na rohu Miestodrzitelskeho palaca.
Zaujimave sesthranne mosadzne lampase mozno vidiet aj na urovni prveho poschodia palaca Uhorskej eskontnej a zmenarenskej banky. Z miesta, kde stojite, je to ten so zltou fasadou, ktory vidite priamo za Maximilianovou (Rolandovou) fontanou. Pocet tychto sesthrannych lampasov je A.
DRUHY STAGE: HVIEZDOSLAVOVO NAMESTIE Na celom namesti najdeme asi najviac druhov replik lamp umiestnenych na jedno az sestramennych kandelabroch i na konzolach. Rovnako tu mozno najst aj byvale plynove lampase na budovach najma honosne lampase na budove Opery SND (v minulosti interier tejto budovy osvetlovalo viac ako 800 plynovych lamp).
Suradnice N48°08.533 E017°06.590 Vas zavedu k miestu, kde bola urobena historicka fotografia Hviezdoslavovho namestia. Nas zaujimaju bohato zdobene kandelabre nesuce sesthranne lucerny, z ktorych dve mozno vidiet aj na historickej fotografii (celkom ich je pred Operou SND sest). Na kazdom z nich mozno najst ludske tvare. Pocet tvari na jednom kandelabri je B.
TRETI STAGE: RUDNAYOVO NAMESTIE Suradnice N48°08.503 E017°06.324 Vas zavedu k poslednym pozostatkom plynoveho osvetlenia - dvom plynovym lampasom na Rudnayovom namesti. Ked pozriete z vrchu schodiska na kovane zabradlie na jeho dolnej podeste, tak na nom uvidite dva kratke kovane napisy. Oba napisy maju spolocne jedno pismeno. Cislo C ziskame, ak toto spolocne pismeno prevedieme na cislo (a=1, b=2 ...z=26).
STVRTY STAGE: BEBLAVEHO ULICA Suradnice N48°08.526 E017°06.233 Vas zavedu pod stvorhrannu lucernu zavesenu na konzole na stene domu, ktore boli typicke pre tuto cast mesta. Na stene domu na pravo od tejto lampy (ak stojime celom k domu, na ktorom je zavesena) je jednociferne cierne cislo v bielom kruhu. Toto cislo je D. Keďže medzičasom zmizlo, prezradím, že tu bývala štvorka.

FINAL:
N 48° 08.(C/3)(A+B)(A)
E 017° 06.(A-B)(D+5)(A/2)


Hoci sa to mozno nezda, logbook v skrysi je, je vsak v KOVOVOM puzdre, treba sa dokladne pozriet. Puzdro prosim uvedte presne do povodneho stavu.V okoli finalu mate viac moznosti posediet a v klude zalogovat. Okolie moze byt niekedy dost zaludnene, preto budte prosim opatrni.

Nase podakovanie patri najma panovi P. Hradkovi.
Informacie a fotografie: Slovenske plynarenske muzeum, J. Cmorej, M. Gazo: Pressburg, Pozsony, Bratislava, I. Janota: Oprasene historky zo starej Bratislavy, I. Janota: Bratislavske rarity, Casopis SVETLONOS 2/2007, www.plynarenstvi.cz www.plynovelampy.cz www.verejneosvetlenie.sk


Bratislava and the gas light
After agreement about building a gasworks between Pressburg´s city hall and Osterreichische Gasbeleuchtung AG in 1855 could the public gas light starts up. In gaswork in Firsnal was made town gas from black coal and than distribute into the town. This started on March 19th, 1856 and Pressburg was the first Hungarian town with „gazlamps“.
The number of the lamps was rising till 30th years of last century. From the year 1935 started the number of the lamps decrease and gas lamps were superseded by electric lamps. The last gas lamp in Bratislava did put out in 1965, the last amount of town gas was produced in May 1977.
Development of the gas light
First gas light were flames where the source of light was luminosity of the gas. Therefore was the luminosity low.
The turning point came with discovery of mantle by Austrian chemist Carl Auer von Welsbach in 1885. Lamps with mantles have markedly high-powered output and were in course of time prefered. Improved mantles are used till now (for example in outdoor gaslights).
The way of light up and put out were changing, too. Firstly by lamplighter, later by shock wave.
History of gas lighting in the world and in Slovakia
William Murdoch was the first to utilize the flammability of gas for the practical application of lighting. He first lit his own house in Redruth, Cornwall in 1792.
The turning point for gas light was December 31, 1813, when the Westminister Bridge in London was lit by gas. Later came gas light to other cities: Paris 1816, Berlin 1826, Vienna 1838, Prag 1847, Budapest 1856, Moscow 1865, Toronto 1848, Chicago 1850, Tokio 1872.
In Slovakia was first illuminated Bratislava, later Kosice (1868), Banska Stiavnica (1880), Nitra (1891), Trnava (1900), Komarno (1901).
Nowadays the gas light can be seen in historical centres of some towns. Unbeatable most of tham are in Berlin (today about 40 000).


Cache: walk and keep your head up

FIRST STAGE: Main Square (Hlavne namestie)
Here you can see many kinds of lantern on consoles or direct on facades of buildings.
Coordinates N48°08.617 E017°06.500 will lead you to most frequent kind of gas lights, round lucerne on console on the wall in the corner of Miestodrzitelsky palace.
Interesing hexangular brazen lantern are seen in the level of the first floor of palace Hungarian Escont and Exchanging Bank. From the place, where are you standing, is it the house with yellow facade, which you can see behind Maximilian´s (Roland´s) Fountain. Number of this hexangular brazen lantern is A.
SECOND STAGE: Hviezdoslav´s Square (Hviezdoslavovo namestie)
On this square you can find most kinds of all replicas of lamps and lantern.
Coordinates N48°08.533 E017°06.590 will lead you to the place from which was made historical picture of the square. Pay attention to those lavishly decorated lampposts on the historical picture (there are 6 in front of the Opera house). On each you can find human faces. Number of faces on each lamppost is B.
THIRD STAGE: Rudnay´s Square (Rudnayovo namestie)
Coordinates N48°08.503 E017°06.324 will lead you to last relics of gas light – two gas lantern on this place. If you look from the top of the staircase on the forged banister (on the stair foot podesta) you will see in it two short forged lettering. In both of them there is one letter the same. Convert the letter to the number (a=1, b=2 ...z=26) and you will get C.
FOURTH STAGE: Beblavy´s Street (Beblaveho ulica)
Coordinates N48°08.526 E017°06.233 will lead you under a quadrangular lucerne on a console on the wall, typical for this district. On the wall of the house on the right of the lamp (if faced house, on which is it hang up) is a single-digit black number in a white circle. This number is D. Meanwhile, the number 4 is not longer available. D = 4.


FINAL:
N 48° 08.(C/3)(A+B)(A)
E 017° 06.(A-B)(D+5)(A/2)


Please be careful, there can be many people there. Logbook you'll find when you open the metal case.


free counters

Additional Hints (Decrypt)

avr fgebz / cbhmv ebmhz AVR FVYH abg gerr / hfr frapr ABG CBJRE

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)