Skip to content

Skokani Traditional Geocache

Hidden : 4/17/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato úplne tradicní tradicka vás privede na místo, jehož historie vás možná prekvapí stejne jako me.

Skokani

na Kopanine

Zvu vás na procházku do lesa pod Kopaninou, kde dnes zdánlive není nic zajímavého. Najdete tu jen malou skalku, ze které je docela pekný výhled smerem ke Kozákovu.

Není to ale obycejná skalka. O tom nás presvedcí pametní deska a vitrínka s informacemi.

Na místo se dá nejsnáz dostat po ceste spojující Frýdštejn a Bobov (viz waypointy). Overená a doporucená trasa zacíná u chaty na Kopanine, kde je možné nechat vozidlo, pokracujete po zelené k Bobovu, ale pred vesnicí odbocíte ze znacky na neznacenou lesní cestu (Trail Head Bobov). Po odlovu kešky jdete po ceste dále až se napojíte na modrou turistickou znacku (Trail Head Frýdštejn) a po ní se vrátíte nahoru k autu.

Pro drsnokacery je tu možnost vyrazit od chaty prímo za šipkou .

Z místa uložení keše si mužete zkusit predstavit, co videl skokan tesne pred odrazem.

Dejme ale slovo nácelníkovi Jizerské župy Svazu lyžaru, Františku Pospíšilovi.

Jedné nedele v polovine ledna letošního roku bylo na Kopanine lidu jako máku. Po celém kraji ležel krásný sníh, který vytvoril z polí jedinou bílou hladinu. Se všech stran se ke Kopanine približovaly postavy a vetšina z nich jela na lyžích.

Proc prišly práve v tato místa, kde mrzlo jen ficelo a kde severák provádel divy? Mnozí z vás to dobre vedí, protože jste tam také byli: konal se tu tretí rocník závodu o putovní štít mesta Turnova na nejvetším skokanském mustku v Protektorátu Cechy a Morava. Možná, že jste zvedavi, kdo mustek postavil, proc je práve u nás, a proto vám o tom povím nekolik slov.

Zacnu hodne daleko. To ješte naši dedeckové nepestovali krásný lyžarský sport, jak to ciníme my. Jen na horách jezdili obyvatelé na lyžích, protože by se bez nich proste nikam nedostali. Pozdeji se stal z dopravního prostredku krásný sport a brzy našel v mnohých mestech své oddané ctitele. Na zacátku našeho století již mela Ceská mesta své lyžarské spolky, ríká se jim kluby, a z nich vznikl Svaz lyžaru v Praze. Lyžari se od pocátku predstihovali v tom, kdo lépe a rychleji dovede lyžarit, a tak vzniklo i závodení lyžaru, jako se závodí v jiných odvetvích sportu.

Ani Turnov nezustal pozadu za ostatními mesty, vždyt naše hornatá krajina je opravdovým rájem lyžaru. Zejména Kopanina byla záhy proslulá jako znamenité místo, kde lze získati v jízde na lyžích velkou dokonalost. Lyžarský odbor sportovního klubu v Turnove této príležitosti využil a brzy se na Kopanine závodilo. Vždycky se k nám sjíždeli nejlepší závodníci.

Ale lyžarství cinilo rok od roku vetší pokroky a mustek na Kopanine, který staveli každou zimu na stráni, zvané "Šikolova louka", nevyhovoval. Vždyt se na nem mohlo skákati nejvýše 12 až 15 m! Pred patnácti lety vybudovali turnovští clenové lyžarského odboru nový mustek. Ten už byl dokonalejší, vždyt dovoloval skoky i tricítimetrové. Známý mezinárodní závodník, norský lyžar Birger Ruud, dokonce na nem skocil 32 m. Byl polohou mustku nadšen a poradil Turnovanum, jak by jej mohli zlepšiti. Rádi ho poslechli a tak byl mustek znovuzrízen, postavena k nemu nájezdová vež, aby závodníci mohli skociti až 40 m. To se stalo pred desíti lety.

Také dnešní vedení lyžarského odboru nechtelo zustati v dobré práci pro krásný sport pozadu. Když všichni naši Kopaninu tak chválili, rekli jsme si, že se musíme postarat o porádný mustek. Nešlo to najednou. Pred dvema lety jsme mustek jen opravili a zvýšili nájezdovou vež o nových deset metru. To se už mohlo skákat na vzdálenost 50 m. Závodník Lukeš z pražské Slavie dokonce skocil 52 m.

Tehda do Turnova prijeli zástupci Svazu lyžaru a uznali Kopaninu za tak výborné místo pro mustek, že se rozhodli postavit na Kopanine nejvetší mustek v Protektorátu Cechy a Morava. Turnovský lyžarský odbor jim ochotne daroval svuj mustek, Svaz lyžaru si vyprosil podporu u ministerstva obchodu a pustil se do práce. Požádali známého odborníka ve stavbe lyžarských mustku, architekta Karla Jarolímka, aby narýsoval plány, a loni v léte vyrostla na Kopanine podivuhodná stavba.

Nejlépe o ní poví císla. Nájezdová vež, na které se závodníci rozjíždejí, presahuje vrcholky desítimetrových smrku ješte o osm metru a svažuje se. jako príkrá strecha k mustku. Délka umelé nájezdové veže merí 58 m, pak prechází mírným obloukem 23 m dlouhým a v zemi hluboko prokopaným na vlastní stul mustku, který je 12 m dlouhý. Kolik merí celý nájezd? Honem pocítejte a když se nespletete, poznáte, že od nejvyššího startu (pocátek nájezdu) až k hrane mustku jsou 93 m. Další dva starty jsou vždy o 3 m níž. Ty jsou urceny pro méne zkušené skokany a pro sdružené závody, kdy se totiž závodí jak v behu tak i ve skoku. Mohutná drevená stavba nájezdové veže spocívá na 26 drevených pilírích zvlášt odborne serízených a dokonale zakotvených v zemi. Pilíre jsou propleteny sítí zajištovacích drev, výztuh. Verte, ze vez odolá i nejdivejším severákum, které se o ni rozbijí.

Stul mostku je o 22 m výš, než byl u poslední stavby. Je 6 m široký, 12 m dlouhý a pres pul páta metru vysoký.

Také práce na dopadu mustku byla nesnadná. Zeme byla sem navezena v délce témer 60 m, místy až pres 4 m nad starou úroven. Dopad se rozširuje z 6 m až na 15 m. Celková délka ciní 85 m a svažuje se stejne príkre jako dráha nájezdu. Potom zacíná krivka prechodu v délce 38 m a prechází v dojezdovou rovinu, dlouhou skoro 70 m. Rovina se mení v mírný protisvah. Pri všech techto pracích bylo navezeno nebo odvezeno 4.400 krychlových metru hlíny.

Výškový rozdíl mezi nejvyšším startem nájezdové veze a nejníže položeným místem dojezdové roviny ciní pres 101 m. Délka od startu až na konec dojezdu merí 281 m.

Zbývá ješte vybudovati soudcovskou tribunu. Bude 24 m vysoká a rozdelí se na ctyri poschodí. Jedno poschodí bude jako tribuna, další pro novináre a ukazovatele délky skoku, tretí pro soudce, poslední pro film a rozhlas.

Jiste si každý z ctenáru rekne, ze bylo za krátký cas udeláno hodne práce. Pripomínám, že posledních šest mesícu pracovali na mustku dobrovolne každou nedeli clenové lyžarského odboru Sportovního klubu v Turnove a hodne se zasloužili o to, ze se již letos v lednu mohlo na mustku závodit.

Prozradím vám ješte, ze skákalo 90 lyžaru, mezi nimiž byli nejlepší ceští závodníci. Zvítezil M. Chlum z lyžarského klubu Brouk a Babka v Praze; doskocil 72 m. Na závody se prišlo podívat 3.000 diváku. Práce na mustku tedy nebyla marná. Prospeje našim závodníkum, kterí se tu budou uciti, aby mohli závodit s nejlepšími skokany na svete. Prospelo se i našemu kraji, kam budou prijíždeti lyžari ze všech koutu naší vlasti.

Na vrchol nájezdové veze lze pohodlne a bezpecne vystoupiti po schodech s trojdílným zábradlím. Kdo vystoupí na nejvyšší místo a pohlédne dolu, jiste uzná, jakou odvahu musí mít závodník, který se odhodlá ke skoku. Až se dech tají nad' takovou hloubkou.

Rozhlédneme se i po krajine! Objeví se pred námi starecek Kozákov, líbezná krajina Ceského ráje s vesnicemi i samotami, lesy, pole, stráne; dech se nám zatají po druhé, tentokráte obdivem nad naším rodným krajem. Co bychom nedovedli udelat pro tento krásný kraj!

Citace z vývesky na míste mustku

Additional Hints (Decrypt)

Cbq znylz cerivfrz m ilpubqh, cevxelgn xnzrarz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)